Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
paretovo pravidlo
Paretovo pravidlo je možné využít i při hubnutí. (zdroj foto: www.123rf.com)

01. 02. 2021

Paretovo pravidlo 80/20

Paretův princip se označuje také jako Paretovo pravidlo 80/20. Jeho základem je totiž zjištění, že pouhých 20 % našich vstupů je zodpovědných za 80 % výsledků.  Pravidlo je pojmenováno podle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který se zajímal o rozložení bohatství v zemi. Postupně se však toto pravidlo aplikovalo v mnoha dalších oblastech.

Zkuste se třeba ve své práci zamyslet nad tím, jestli opravdu pouhých 20 % energie, kterou do svých aktivit vkládáte, nezajistí většinu získaných výsledků a nemrháte energii do míst, kde vám to nic nepřinese.

Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, co konkrétně je zodpovědné za vaši životní spokojenost a pak se právě na toto soustředit. Když se vám podaří odbourat vstupy, které ve výsledku s vaším ziskem souvisí jen minimálně, můžete se zbavit zbytečné práce.

Maximální efekt při hubnutí

Stejně tak se můžete zamyslet i nad svým hubnutím. Co konkrétně vám pomůže s proměnou postavy nejvíc? Významnou roli tu bude mít celkový počet přijatých kalorií. Pokud se ale kouknete souhrnně na veškeré potraviny, jen 20 % z nich bude zodpovědných za 80 % nárůstu vaší hmotnosti. Pokud toto malé procento potravin vyřadíte z jídelníčku, přebytečná kila půjdou beztak dolů.

Jak moc můžete ve stravě hřešit?

Už jen vědomí, že nemusíte vše dodržovat na 100 %, vám prospěje. Nemusíte být zdaleka perfektní, ale soustřeďte se především na to, co ve výsledku nejvíc ovlivňuje úspěšnost hubnutí. Pokud chcete být konkrétnější, dejme tomu, že máte v průběhu dne tři hlavní jídla a dvě svačiny.

Dle Paretova pravidla pak můžete snadno usoudit, že za týden můžete mít až sedm nezdravých chodů, ale stále by těch důležitých 80 % měla tvořit zdravá jídla.    

K TÉMATU  Objevte tajemství krásy jižanských žen a osvojte si přirozenou péči

Dieta se tedy může osvědčit právě proto, že si z malé části dopřejete i to, co zdravé není. Velkou výhodou je flexibilita takového stravování. Snadno si užijete třeba oslavu narozenin a konzumaci dortu, když víte, že ve zbylých dnech se budete opět stravovat zdravě.

Soustřeďte se na zdravý základ

Věnujte však pozornost tomu, aby těch důležitých 80 % bylo tvořeno zdravou a nutričně vyváženou stravou. Rozhodně nejde o to, abyste se jeden den cpali pouze zeleninou a druhý den si dopřáli svíčkovou s knedlíkem.

Základ jídelníčku by měl obsahovat ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, zeleninu, luštěniny atd. Občasnému mlsání se pak nemusíte vyhýbat, řiďte se však pravidlem „všeho s mírou“. Postupně si jistě najdete nové recepty nebo i zdravější pochoutky, které si můžete bez obav dopřát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.

Nepřehlédněte

K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek