Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
paretovo pravidlo
Paretovo pravidlo je možné využít i při hubnutí. (zdroj foto: www.123rf.com)

01. 02. 2021

Paretovo pravidlo 80/20

Paretův princip se označuje také jako Paretovo pravidlo 80/20. Jeho základem je totiž zjištění, že pouhých 20 % našich vstupů je zodpovědných za 80 % výsledků.  Pravidlo je pojmenováno podle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který se zajímal o rozložení bohatství v zemi. Postupně se však toto pravidlo aplikovalo v mnoha dalších oblastech.

Zkuste se třeba ve své práci zamyslet nad tím, jestli opravdu pouhých 20 % energie, kterou do svých aktivit vkládáte, nezajistí většinu získaných výsledků a nemrháte energii do míst, kde vám to nic nepřinese.

Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, co konkrétně je zodpovědné za vaši životní spokojenost a pak se právě na toto soustředit. Když se vám podaří odbourat vstupy, které ve výsledku s vaším ziskem souvisí jen minimálně, můžete se zbavit zbytečné práce.

Maximální efekt při hubnutí

Stejně tak se můžete zamyslet i nad svým hubnutím. Co konkrétně vám pomůže s proměnou postavy nejvíc? Významnou roli tu bude mít celkový počet přijatých kalorií. Pokud se ale kouknete souhrnně na veškeré potraviny, jen 20 % z nich bude zodpovědných za 80 % nárůstu vaší hmotnosti. Pokud toto malé procento potravin vyřadíte z jídelníčku, přebytečná kila půjdou beztak dolů.

Jak moc můžete ve stravě hřešit?

Už jen vědomí, že nemusíte vše dodržovat na 100 %, vám prospěje. Nemusíte být zdaleka perfektní, ale soustřeďte se především na to, co ve výsledku nejvíc ovlivňuje úspěšnost hubnutí. Pokud chcete být konkrétnější, dejme tomu, že máte v průběhu dne tři hlavní jídla a dvě svačiny.

Dle Paretova pravidla pak můžete snadno usoudit, že za týden můžete mít až sedm nezdravých chodů, ale stále by těch důležitých 80 % měla tvořit zdravá jídla.    

K TÉMATU  Myslíte si, že vám posilováním narostou svaly? Ne tak docela... Přesto je to důležité!

Dieta se tedy může osvědčit právě proto, že si z malé části dopřejete i to, co zdravé není. Velkou výhodou je flexibilita takového stravování. Snadno si užijete třeba oslavu narozenin a konzumaci dortu, když víte, že ve zbylých dnech se budete opět stravovat zdravě.

Soustřeďte se na zdravý základ

Věnujte však pozornost tomu, aby těch důležitých 80 % bylo tvořeno zdravou a nutričně vyváženou stravou. Rozhodně nejde o to, abyste se jeden den cpali pouze zeleninou a druhý den si dopřáli svíčkovou s knedlíkem.

Základ jídelníčku by měl obsahovat ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, zeleninu, luštěniny atd. Občasnému mlsání se pak nemusíte vyhýbat, řiďte se však pravidlem „všeho s mírou“. Postupně si jistě najdete nové recepty nebo i zdravější pochoutky, které si můžete bez obav dopřát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.

Nepřehlédněte

Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek