Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
paretovo pravidlo
Paretovo pravidlo je možné využít i při hubnutí. (zdroj foto: www.123rf.com)

01. 02. 2021

Paretovo pravidlo 80/20

Paretův princip se označuje také jako Paretovo pravidlo 80/20. Jeho základem je totiž zjištění, že pouhých 20 % našich vstupů je zodpovědných za 80 % výsledků.  Pravidlo je pojmenováno podle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který se zajímal o rozložení bohatství v zemi. Postupně se však toto pravidlo aplikovalo v mnoha dalších oblastech.

Zkuste se třeba ve své práci zamyslet nad tím, jestli opravdu pouhých 20 % energie, kterou do svých aktivit vkládáte, nezajistí většinu získaných výsledků a nemrháte energii do míst, kde vám to nic nepřinese.

Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, co konkrétně je zodpovědné za vaši životní spokojenost a pak se právě na toto soustředit. Když se vám podaří odbourat vstupy, které ve výsledku s vaším ziskem souvisí jen minimálně, můžete se zbavit zbytečné práce.

Maximální efekt při hubnutí

Stejně tak se můžete zamyslet i nad svým hubnutím. Co konkrétně vám pomůže s proměnou postavy nejvíc? Významnou roli tu bude mít celkový počet přijatých kalorií. Pokud se ale kouknete souhrnně na veškeré potraviny, jen 20 % z nich bude zodpovědných za 80 % nárůstu vaší hmotnosti. Pokud toto malé procento potravin vyřadíte z jídelníčku, přebytečná kila půjdou beztak dolů.

Jak moc můžete ve stravě hřešit?

Už jen vědomí, že nemusíte vše dodržovat na 100 %, vám prospěje. Nemusíte být zdaleka perfektní, ale soustřeďte se především na to, co ve výsledku nejvíc ovlivňuje úspěšnost hubnutí. Pokud chcete být konkrétnější, dejme tomu, že máte v průběhu dne tři hlavní jídla a dvě svačiny.

Dle Paretova pravidla pak můžete snadno usoudit, že za týden můžete mít až sedm nezdravých chodů, ale stále by těch důležitých 80 % měla tvořit zdravá jídla.    

K TÉMATU  Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

Dieta se tedy může osvědčit právě proto, že si z malé části dopřejete i to, co zdravé není. Velkou výhodou je flexibilita takového stravování. Snadno si užijete třeba oslavu narozenin a konzumaci dortu, když víte, že ve zbylých dnech se budete opět stravovat zdravě.

Soustřeďte se na zdravý základ

Věnujte však pozornost tomu, aby těch důležitých 80 % bylo tvořeno zdravou a nutričně vyváženou stravou. Rozhodně nejde o to, abyste se jeden den cpali pouze zeleninou a druhý den si dopřáli svíčkovou s knedlíkem.

Základ jídelníčku by měl obsahovat ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, zeleninu, luštěniny atd. Občasnému mlsání se pak nemusíte vyhýbat, řiďte se však pravidlem „všeho s mírou“. Postupně si jistě najdete nové recepty nebo i zdravější pochoutky, které si můžete bez obav dopřát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?

Nepřehlédněte

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek