Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Henna na tetování a barvení vlasů. Proč je tak oblíbená?

Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
henna
Henna je dnes velmi oblíbená. (foto: 123RF)

26. 08. 2021

Z čeho se henna vyrábí?

Celopřírodní henna představuje drcené suché listy rostliny Lawsonia, a to bez jakýchkoli přísad. Listy se sbírají z keře pocházejícího z zemí s horkým a suchým podnebím. V Indii a Pákistánu, severní Africe a na arabských územích se historie používání henny datuje již tisíce let – používá se k barvení látek a vlny, malování těla, posilování a tónování vlasů.

Odtud se henna rozšířila do celého světa a stala se barvivem číslo jedna pro mnoho žen.

A jak to tedy vlastně celé funguje?

Skutečné barvivo na hennu je tedy zcela přirozeným produktem, avšak odrůda se liší od odrůdy. Za sytost barev je pak zodpovědná právě konkrétní odrůda. Právě světle zelený prášek je nejvhodnější pro barvení vlasů. Listy se sklízejí v létě a rychle se suší na slunci, takže mají vysoký obsah chlorofylu. Ve spojení s taninem (žlutým pigmentem) vytváří pak chlorofyl charakteristické zarudnutí henny, přitom čím více pigmentů, tím jasnější odstín.

Jak funguje henna oproti chemické barvě

Trvalá chemická barviva bezpochyby působí agresivně na vlasy, zvlášť těhotné ženy se chemickému barvení vyhýbají jako čert kříži Pro ně je pak henna ideální volbou. Chemická barva sice vydrží delší dob a má své přednosti, pokud však raději volíte zdravější a přírodnější varianty, je henna něco pro vás.

Nevýhodou je, že se henna rychleji vymývá a musíte se tedy častěji barvit. Krásný vizuální efekt zmizí relativně rychle, po 2–3 týdnech jasná barva znatelně zmizí. Avšak barvení se doporučuje až jednou za 2 měsíce.

S hennou se nežertuje

Pokud se vám však obarvení nebude líbit a rozhodnete se barvu ihned smýt, nebudete mít úspěch. V každém případě nebude odstranění henny již po jednom omytí fungovat – ani v salonu, ani doma. Než si tedy vlasy obarvíte hennou, zvažte její výhody a nevýhody. Zároveň ne každý si může dát hennu na vlasy nanést.

K TÉMATU  Vrásky v obličeji? Známe domácí pomocníky, kteří vás jich zbaví. Určitě je vyzkoušejte!

Nemůžete použít hennu na chemicky barvené vlasy, stejně tak jako nemůžete aplikovat chemickou barvu na hennu. Podstata je stejná – rostlinné a chemické produkty se nekombinují, není možné předvídat novou barvu.

Jaké odstíny dává henna

Přesný výsledek nelze nikdy předvídat, a to ani pro přirozené kadeře. Intenzita charakteristických červených odstínů henny se velmi liší. Konečný tón závisí na různých faktorech jako je vaše barva vlasů, jejich stav a doba barvení. Například pro blond a šedé vlasy můžete získat zlaté i mrkvové odstíny, pro světle hnědé vlasy až červený oheň, pro kaštanové vlasy zas načervenalý odstín.

Hennou se můžete i tetovat

Před tetováním na tělo musíte zjistit, jaký druh henny na tetování použít. Ve specializovaných prodejnách najdete obrovský sortiment. Každá z barev se liší odstínem, trvanlivostí a má své vlastní pracovní charakteristiky. Rozdíly jsou ale velmi malé. Hlavní je si zvolit složení barviva. Přírodní barva má nápis „100% henna“. Pokud si nejste jisti, vždy si můžete nechat poradit.

Jak trvanlivá jsou tetování hennou?

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho tetování hennou trvá. Doba, po kterou vzor zůstává viditelný na pokožce, závisí na mnoha faktorech jako jsou místo tetování, intenzita barvy, zvolený vzor, typ pokožky, následný kontakt s vodou a čistícími prostředky, kvalita a složení barviva nebo i aplikační technika. V průměru však toto tetování vydrží na těle zhruba 3 týdny.

Můžete to zkusit i doma

V salonu se můžete nechat tetovat hennou profesionálním tatérem, který má zkušenosti, určité dovednosti v práci s hennou a umělecké schopnosti. To však není jediný způsob. Na rozdíl od permanentních tetování je snadné se takto natetovat i sám. K tomu budete potřebovat vysoce kvalitní vybavení ale také znalosti, jak se tetování vůbec provádí.

K TÉMATU  Obyčejné mléko nad zlato. Hýčkejte svou pleť jako královna

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Místo umělého prodlužování řas vsaďte na přírodu

Jak vybrat správnou žehličku na vlasy? Poradíme

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek