Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Henna na tetování a barvení vlasů. Proč je tak oblíbená?

Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
henna
Henna je dnes velmi oblíbená. (foto: 123RF)

26. 08. 2021

Z čeho se henna vyrábí?

Celopřírodní henna představuje drcené suché listy rostliny Lawsonia, a to bez jakýchkoli přísad. Listy se sbírají z keře pocházejícího z zemí s horkým a suchým podnebím. V Indii a Pákistánu, severní Africe a na arabských územích se historie používání henny datuje již tisíce let – používá se k barvení látek a vlny, malování těla, posilování a tónování vlasů.

Odtud se henna rozšířila do celého světa a stala se barvivem číslo jedna pro mnoho žen.

A jak to tedy vlastně celé funguje?

Skutečné barvivo na hennu je tedy zcela přirozeným produktem, avšak odrůda se liší od odrůdy. Za sytost barev je pak zodpovědná právě konkrétní odrůda. Právě světle zelený prášek je nejvhodnější pro barvení vlasů. Listy se sklízejí v létě a rychle se suší na slunci, takže mají vysoký obsah chlorofylu. Ve spojení s taninem (žlutým pigmentem) vytváří pak chlorofyl charakteristické zarudnutí henny, přitom čím více pigmentů, tím jasnější odstín.

Jak funguje henna oproti chemické barvě

Trvalá chemická barviva bezpochyby působí agresivně na vlasy, zvlášť těhotné ženy se chemickému barvení vyhýbají jako čert kříži Pro ně je pak henna ideální volbou. Chemická barva sice vydrží delší dob a má své přednosti, pokud však raději volíte zdravější a přírodnější varianty, je henna něco pro vás.

Nevýhodou je, že se henna rychleji vymývá a musíte se tedy častěji barvit. Krásný vizuální efekt zmizí relativně rychle, po 2–3 týdnech jasná barva znatelně zmizí. Avšak barvení se doporučuje až jednou za 2 měsíce.

S hennou se nežertuje

Pokud se vám však obarvení nebude líbit a rozhodnete se barvu ihned smýt, nebudete mít úspěch. V každém případě nebude odstranění henny již po jednom omytí fungovat – ani v salonu, ani doma. Než si tedy vlasy obarvíte hennou, zvažte její výhody a nevýhody. Zároveň ne každý si může dát hennu na vlasy nanést.

K TÉMATU  Gua sha: Přírodní kosmetická pomůcka, která nesmí chybět ani vám

Nemůžete použít hennu na chemicky barvené vlasy, stejně tak jako nemůžete aplikovat chemickou barvu na hennu. Podstata je stejná – rostlinné a chemické produkty se nekombinují, není možné předvídat novou barvu.

Jaké odstíny dává henna

Přesný výsledek nelze nikdy předvídat, a to ani pro přirozené kadeře. Intenzita charakteristických červených odstínů henny se velmi liší. Konečný tón závisí na různých faktorech jako je vaše barva vlasů, jejich stav a doba barvení. Například pro blond a šedé vlasy můžete získat zlaté i mrkvové odstíny, pro světle hnědé vlasy až červený oheň, pro kaštanové vlasy zas načervenalý odstín.

Hennou se můžete i tetovat

Před tetováním na tělo musíte zjistit, jaký druh henny na tetování použít. Ve specializovaných prodejnách najdete obrovský sortiment. Každá z barev se liší odstínem, trvanlivostí a má své vlastní pracovní charakteristiky. Rozdíly jsou ale velmi malé. Hlavní je si zvolit složení barviva. Přírodní barva má nápis „100% henna“. Pokud si nejste jisti, vždy si můžete nechat poradit.

Jak trvanlivá jsou tetování hennou?

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho tetování hennou trvá. Doba, po kterou vzor zůstává viditelný na pokožce, závisí na mnoha faktorech jako jsou místo tetování, intenzita barvy, zvolený vzor, typ pokožky, následný kontakt s vodou a čistícími prostředky, kvalita a složení barviva nebo i aplikační technika. V průměru však toto tetování vydrží na těle zhruba 3 týdny.

Můžete to zkusit i doma

V salonu se můžete nechat tetovat hennou profesionálním tatérem, který má zkušenosti, určité dovednosti v práci s hennou a umělecké schopnosti. To však není jediný způsob. Na rozdíl od permanentních tetování je snadné se takto natetovat i sám. K tomu budete potřebovat vysoce kvalitní vybavení ale také znalosti, jak se tetování vůbec provádí.

K TÉMATU  Ideální módní doplněk? Stylové sluneční brýle, které vám budou slušet

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Místo umělého prodlužování řas vsaďte na přírodu

Jak vybrat správnou žehličku na vlasy? Poradíme

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také milujete pěvecké soutěže? A rády si poslechnete nějaký ten starý hit v podání neznámého umělce? Tady je výběr nejtěžších písní, které zazněly v The Voice. Husí kůži zažijete u každé písně.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.

Výběr článků

Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.

Nepřehlédněte

Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek