Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Pokojové rostliny udržíte zdravé, když budete dbát těchto zásad

Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
pokojové rostliny
Žít v obklopení zdravých a krásných rostlin udělá váš život hezčím.

06. 02. 2023

Péče o pokojové rostliny v zásadě není nijak složitá, ale abyste je předčasně nezahubili, je třeba dodržovat základní požadavky konkrétní rostliny. Když se tak neděje, snadno rostlina podlehne onemocnění nebo škůdcům. Na co vše si při pěstování dát pozor?

Zálivka

Každá pokojová rostlina je individuální a má také individuální požadavky co se týká zálivky. Ta závisí na způsobu pěstování, ročním období, místě, kde se nachází. Vždy se řiďte rozumem a potřebami rostliny, což znamená, abyste rostliny zalévali tehdy, když je třeba. Samozřejmě jsou pokojové rostliny, které vyžadují zalévat skutečně minimálně, do této skupiny se řadí například kaktusy a sukulenty.

Zálivku nikdy nepřehánějte, vždy je lepší méně než více, protože ve většině případů je to právě nadbytek vody, díky kterému rostliny uhnívají.

Hnojení

Velmi častou chybou při pěstování pokojovek je nedostatek hnojiva. Myslete na své rostliny a hnojte je alespoň jednou za měsíc od jara do začátku podzimu. Během zimních měsíců rostliny zpomalí, takže nepotřebují ani tolik vody, ani hnojiva jako v teplých měsících. Při hnojení se vždy řiďte návodem a neexperimentujte s množstvím hnojícího přípravku. Mohli byste totiž své rostliny jednoduše zadusit.

Přesazení

Jednou za rok, ideálně na jaře, většina rostlin potřebuje přesadit. Jedním z hlavních důvodů je přerostlý kořenový systém, který už nepřijímá tolik živin, jak by rostlina potřebovala. Předně pak na jaře, kdy se znovu zrychluje její růst.

Při přesazování kořeny zredukujte, očistěte a rostlinu zasaďte do většího květináče s novou půdou a uvidíte, jak se jí bude krásně dařit po zimě.

pokojovky
Střídmá zálivka je základem každé úspěšné péče.

Množení

Jednou za čas byste svým rostlinám měli odlehčit jejich množením. Jednak rostlinu osvěžíte a dopřejete jí přijímání více živin, ale také získáte i další rostliny navíc. Typickým příkladem je třeba fialka africká, které stačí otrhat pár listů, aby měly ty ostatní prostor pro růst. Utrhnuté listy nechte ve vodě zakořenit a za pár dnů si je můžete znovu zasadit.

K TÉMATU  Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Některé pokojové rostliny, jako jsou například bromélie, se rozmnožují svými výhonky, které stačí oddělit a zasadit.

Nečistoty

Pokojovky nestačí jen zalévat. Nezapomínejte na prach, který se na nich usazuje. Jednou za čas jim dopřejte sprchu (voda však nesmí být příliš studená). Zbavíte rostlinky prachu, díky čemuž krásně prokouknou a budou moci lépe dýchat a přijímat více světla, které je pro jejich život tolik důležité.

Pokud se vám do sprchování nechce, snažte se z nich prach odstraňovat ručně vlhkým hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Zaštipování

Podzim je ideální dobou, kdy byste měli kytky prořezat. Možná vám to přijde líto, ale díky tomuto kroku budou vaše pokojové rostliny zdravější, což se okamžitě projeví na jejich vzhledu. Nemusíte se bát, prořezáváním či zaštipováním rostlině zajistíte nový růst.

Zaměřte se na nemocné a mrtvé listy a stonky. Jakmile má rostlina mnoho listů, je na čase jí ulevit.

pokojovka
Pokojové rostliny je dobré občas prostříhat, umocníte tím jejich růst.

Uschlé květy

Nenechávejte na rostlinách květy až do doby, než samy opadnou. Tyto mrtvé květy ubírají rostlině na síle a často jí způsobují různé choroby. Pravidelně se také zbavujte žlutých, hnědých, uschlých nebo popraskaných listů. Všímejte si i náhlých změn, jako jsou třeba fleky na listech, často jde o choroby, které rostlinu mohou zničit.

Hmyz

Ač to na první pohled nejde vidět, pokojovky jsou často napadány nejrůznějším hmyzem. Typickým příkladem jsou smutnice, černé mušky, které si často pleteme s octomilkami. Tyto mušky se množí v půdě rostliny, larvy napadají její kořeny a rostlina tak pomalu odumírá. Mezi další časté škůdce patří mšice, třásněnky nebo svilušky, na které je také třeba si dát pozor. V boji proti těmto škůdcům jsou nejúčinnější insekticidní přípravky.

K TÉMATU  Trendy kuchyňské baterie. Vládne jednoduchý a čistý design! Která se líbí vám?

Nemoci

Jak jsme již zmínili, rostliny mohou také onemocnět. Nejznámější nemocí rostlin je padlí, které se vyznačuje bílými skvrnami na listech. Dalším častým jevem je hniloba kořenů, jejímž původcem je přemokření. Jakmile na své rostlině zpozorujete nějakou zvláštnost, je třeba jednat co nejdříve.

Říká se, že rostliny mají rády společnost, rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si s nimi budete občas vykládat.

pokojovky
Pečujte o své pokojové rostliny s láskou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.pennington.com , www.rd.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  

Výběr článků

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Slunce prochází každým znamením zodiaku jeden měsíc v roce. Když vstupuje do znamení Lva, což se děje od 22. července do 22. srpna, přináší s sebou specifické energie, které ovlivňují naši vitalitu a náladu.
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.

Nepřehlédněte

Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek