Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Pokojové rostliny udržíte zdravé, když budete dbát těchto zásad

Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
pokojové rostliny
Žít v obklopení zdravých a krásných rostlin udělá váš život hezčím.

06. 02. 2023

Péče o pokojové rostliny v zásadě není nijak složitá, ale abyste je předčasně nezahubili, je třeba dodržovat základní požadavky konkrétní rostliny. Když se tak neděje, snadno rostlina podlehne onemocnění nebo škůdcům. Na co vše si při pěstování dát pozor?

Zálivka

Každá pokojová rostlina je individuální a má také individuální požadavky co se týká zálivky. Ta závisí na způsobu pěstování, ročním období, místě, kde se nachází. Vždy se řiďte rozumem a potřebami rostliny, což znamená, abyste rostliny zalévali tehdy, když je třeba. Samozřejmě jsou pokojové rostliny, které vyžadují zalévat skutečně minimálně, do této skupiny se řadí například kaktusy a sukulenty.

Zálivku nikdy nepřehánějte, vždy je lepší méně než více, protože ve většině případů je to právě nadbytek vody, díky kterému rostliny uhnívají.

Hnojení

Velmi častou chybou při pěstování pokojovek je nedostatek hnojiva. Myslete na své rostliny a hnojte je alespoň jednou za měsíc od jara do začátku podzimu. Během zimních měsíců rostliny zpomalí, takže nepotřebují ani tolik vody, ani hnojiva jako v teplých měsících. Při hnojení se vždy řiďte návodem a neexperimentujte s množstvím hnojícího přípravku. Mohli byste totiž své rostliny jednoduše zadusit.

Přesazení

Jednou za rok, ideálně na jaře, většina rostlin potřebuje přesadit. Jedním z hlavních důvodů je přerostlý kořenový systém, který už nepřijímá tolik živin, jak by rostlina potřebovala. Předně pak na jaře, kdy se znovu zrychluje její růst.

Při přesazování kořeny zredukujte, očistěte a rostlinu zasaďte do většího květináče s novou půdou a uvidíte, jak se jí bude krásně dařit po zimě.

pokojovky
Střídmá zálivka je základem každé úspěšné péče.

Množení

Jednou za čas byste svým rostlinám měli odlehčit jejich množením. Jednak rostlinu osvěžíte a dopřejete jí přijímání více živin, ale také získáte i další rostliny navíc. Typickým příkladem je třeba fialka africká, které stačí otrhat pár listů, aby měly ty ostatní prostor pro růst. Utrhnuté listy nechte ve vodě zakořenit a za pár dnů si je můžete znovu zasadit.

K TÉMATU  Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Některé pokojové rostliny, jako jsou například bromélie, se rozmnožují svými výhonky, které stačí oddělit a zasadit.

Nečistoty

Pokojovky nestačí jen zalévat. Nezapomínejte na prach, který se na nich usazuje. Jednou za čas jim dopřejte sprchu (voda však nesmí být příliš studená). Zbavíte rostlinky prachu, díky čemuž krásně prokouknou a budou moci lépe dýchat a přijímat více světla, které je pro jejich život tolik důležité.

Pokud se vám do sprchování nechce, snažte se z nich prach odstraňovat ručně vlhkým hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Zaštipování

Podzim je ideální dobou, kdy byste měli kytky prořezat. Možná vám to přijde líto, ale díky tomuto kroku budou vaše pokojové rostliny zdravější, což se okamžitě projeví na jejich vzhledu. Nemusíte se bát, prořezáváním či zaštipováním rostlině zajistíte nový růst.

Zaměřte se na nemocné a mrtvé listy a stonky. Jakmile má rostlina mnoho listů, je na čase jí ulevit.

pokojovka
Pokojové rostliny je dobré občas prostříhat, umocníte tím jejich růst.

Uschlé květy

Nenechávejte na rostlinách květy až do doby, než samy opadnou. Tyto mrtvé květy ubírají rostlině na síle a často jí způsobují různé choroby. Pravidelně se také zbavujte žlutých, hnědých, uschlých nebo popraskaných listů. Všímejte si i náhlých změn, jako jsou třeba fleky na listech, často jde o choroby, které rostlinu mohou zničit.

Hmyz

Ač to na první pohled nejde vidět, pokojovky jsou často napadány nejrůznějším hmyzem. Typickým příkladem jsou smutnice, černé mušky, které si často pleteme s octomilkami. Tyto mušky se množí v půdě rostliny, larvy napadají její kořeny a rostlina tak pomalu odumírá. Mezi další časté škůdce patří mšice, třásněnky nebo svilušky, na které je také třeba si dát pozor. V boji proti těmto škůdcům jsou nejúčinnější insekticidní přípravky.

K TÉMATU  Zahradní dekorace a doplňky. Ozdobte si zahrádku podle vašeho vkusu

Nemoci

Jak jsme již zmínili, rostliny mohou také onemocnět. Nejznámější nemocí rostlin je padlí, které se vyznačuje bílými skvrnami na listech. Dalším častým jevem je hniloba kořenů, jejímž původcem je přemokření. Jakmile na své rostlině zpozorujete nějakou zvláštnost, je třeba jednat co nejdříve.

Říká se, že rostliny mají rády společnost, rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si s nimi budete občas vykládat.

pokojovky
Pečujte o své pokojové rostliny s láskou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.pennington.com , www.rd.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Postel nebo televize, schovaná ve zdi, schovaný úložný prostor pod postelí nebo skládací stolky. Skládání všeho, co se dá. Je to účelné a praktické! Podívejte se na chytré vychytávky, které dokáží ušetřit spoustu místa ve vašem prostoru pro žití.
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Komunikace je základ dobrého vztahu, ale existují některé výroky, které mají zbytečně negativní dopad. Tady jsou ty, které chlapovi raději neříkejte. Možná vám přijdou v pořádku, ale jejich použití může mít trochu jiný efekt, než očekáváte.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?

Nepřehlédněte

Design stodoly využívá délku domu a umožňuje naplno maximalozovat výhledy ven a přirozené osvětlení uvnitř domu. Stealth Farmhouse je prostě úžasný. Chlubí se bezúdržbovými obklady, a uvnitř naleznete mimo jiné i čtyři ložnice a tři koupelny. Okna jsou orientována na sever
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek