Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Pokojové rostliny udržíte zdravé, když budete dbát těchto zásad

Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
pokojové rostliny
Žít v obklopení zdravých a krásných rostlin udělá váš život hezčím.

06. 02. 2023

Péče o pokojové rostliny v zásadě není nijak složitá, ale abyste je předčasně nezahubili, je třeba dodržovat základní požadavky konkrétní rostliny. Když se tak neděje, snadno rostlina podlehne onemocnění nebo škůdcům. Na co vše si při pěstování dát pozor?

Zálivka

Každá pokojová rostlina je individuální a má také individuální požadavky co se týká zálivky. Ta závisí na způsobu pěstování, ročním období, místě, kde se nachází. Vždy se řiďte rozumem a potřebami rostliny, což znamená, abyste rostliny zalévali tehdy, když je třeba. Samozřejmě jsou pokojové rostliny, které vyžadují zalévat skutečně minimálně, do této skupiny se řadí například kaktusy a sukulenty.

Zálivku nikdy nepřehánějte, vždy je lepší méně než více, protože ve většině případů je to právě nadbytek vody, díky kterému rostliny uhnívají.

Hnojení

Velmi častou chybou při pěstování pokojovek je nedostatek hnojiva. Myslete na své rostliny a hnojte je alespoň jednou za měsíc od jara do začátku podzimu. Během zimních měsíců rostliny zpomalí, takže nepotřebují ani tolik vody, ani hnojiva jako v teplých měsících. Při hnojení se vždy řiďte návodem a neexperimentujte s množstvím hnojícího přípravku. Mohli byste totiž své rostliny jednoduše zadusit.

Přesazení

Jednou za rok, ideálně na jaře, většina rostlin potřebuje přesadit. Jedním z hlavních důvodů je přerostlý kořenový systém, který už nepřijímá tolik živin, jak by rostlina potřebovala. Předně pak na jaře, kdy se znovu zrychluje její růst.

Při přesazování kořeny zredukujte, očistěte a rostlinu zasaďte do většího květináče s novou půdou a uvidíte, jak se jí bude krásně dařit po zimě.

pokojovky
Střídmá zálivka je základem každé úspěšné péče.

Množení

Jednou za čas byste svým rostlinám měli odlehčit jejich množením. Jednak rostlinu osvěžíte a dopřejete jí přijímání více živin, ale také získáte i další rostliny navíc. Typickým příkladem je třeba fialka africká, které stačí otrhat pár listů, aby měly ty ostatní prostor pro růst. Utrhnuté listy nechte ve vodě zakořenit a za pár dnů si je můžete znovu zasadit.

K TÉMATU  Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Některé pokojové rostliny, jako jsou například bromélie, se rozmnožují svými výhonky, které stačí oddělit a zasadit.

Nečistoty

Pokojovky nestačí jen zalévat. Nezapomínejte na prach, který se na nich usazuje. Jednou za čas jim dopřejte sprchu (voda však nesmí být příliš studená). Zbavíte rostlinky prachu, díky čemuž krásně prokouknou a budou moci lépe dýchat a přijímat více světla, které je pro jejich život tolik důležité.

Pokud se vám do sprchování nechce, snažte se z nich prach odstraňovat ručně vlhkým hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Zaštipování

Podzim je ideální dobou, kdy byste měli kytky prořezat. Možná vám to přijde líto, ale díky tomuto kroku budou vaše pokojové rostliny zdravější, což se okamžitě projeví na jejich vzhledu. Nemusíte se bát, prořezáváním či zaštipováním rostlině zajistíte nový růst.

Zaměřte se na nemocné a mrtvé listy a stonky. Jakmile má rostlina mnoho listů, je na čase jí ulevit.

pokojovka
Pokojové rostliny je dobré občas prostříhat, umocníte tím jejich růst.

Uschlé květy

Nenechávejte na rostlinách květy až do doby, než samy opadnou. Tyto mrtvé květy ubírají rostlině na síle a často jí způsobují různé choroby. Pravidelně se také zbavujte žlutých, hnědých, uschlých nebo popraskaných listů. Všímejte si i náhlých změn, jako jsou třeba fleky na listech, často jde o choroby, které rostlinu mohou zničit.

Hmyz

Ač to na první pohled nejde vidět, pokojovky jsou často napadány nejrůznějším hmyzem. Typickým příkladem jsou smutnice, černé mušky, které si často pleteme s octomilkami. Tyto mušky se množí v půdě rostliny, larvy napadají její kořeny a rostlina tak pomalu odumírá. Mezi další časté škůdce patří mšice, třásněnky nebo svilušky, na které je také třeba si dát pozor. V boji proti těmto škůdcům jsou nejúčinnější insekticidní přípravky.

K TÉMATU  Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Nemoci

Jak jsme již zmínili, rostliny mohou také onemocnět. Nejznámější nemocí rostlin je padlí, které se vyznačuje bílými skvrnami na listech. Dalším častým jevem je hniloba kořenů, jejímž původcem je přemokření. Jakmile na své rostlině zpozorujete nějakou zvláštnost, je třeba jednat co nejdříve.

Říká se, že rostliny mají rády společnost, rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si s nimi budete občas vykládat.

pokojovky
Pečujte o své pokojové rostliny s láskou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.pennington.com , www.rd.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Nepřehlédněte

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek