Pátek , 26. 07. 2024

Anna

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
obsedantně-kompulzivní porucha
Co je to obsedantně-kompulzivní porucha? (Foto: 123RF)

16. 08. 2021

Možná se vám to stalo taky – scházíte ze schodů, jste připraveni vyrazit na nákup, ale z ničeho nic si pomyslíte: ,,Vypnula jsem sporák? Nenechala jsem zapnutou žehličku? Není otevřené okno?” Nad těmito vtíravými myšlenkami máme tendenci pouze mávnout rukou, což je samozřejmě špatně. Může to být obsedantně-kompulzivní porucha.

Když se k tomu přidá i časté mytí rukou odůvodněné strachem z možných nemocí, které by se na člověka mohly nalepit, pravděpodobně se skutečně jedná o obsedantně-kompulzivní poruchu.  

Úzkostné onemocnění, které může mít černý scénář 

V posledních letech se s tímto onemocněním setkáváme velice často. Mluvíme o úzkostné nemoci, která spočívá ve vtíravých myšlenkách vzbuzujících strach. Tento pocit, respektive jev následně vyúsťuje až v úzkost, kterou se následně snažíme zahnat všemi možnými způsoby.

Mezi ně patří i rituály, respektive tendence všechno opětovaně kontrolovat, abychom zmiňovanému strachu předcházeli. Právě kvůli tomu se neustále vracíme k už zamknutým dveřím nebo se několikrát vracíme do koupelny, abychom zkontrolovali, že kulma opravdu není zapojena do zásuvky.  

Lidé o svém problému často vědí 

Co je až zarážející, tak zjištění, že lidé o svém problému často vědí. Jsou si moc dobře vědomi absurdity svého chování, ovšem nejsou schopní s tím něco dělat, i když jim to zasahuje do osobního života či to je nebo jejich okolí otravuje.  

Jaké jsou typické příznaky onemocnění? 

Pojďme si o obsedantně-kompulzivní poruše prozradit víc. Pozastavme se zejména u jejích příznaků, k nimž patří: 

  • Agresivní chování 
  • Strach, že jsme něco zapomněli 
  • Nutnost mít všechno na svém místě, jinak se někomu může něco stát 

Čili k těm prvotním příznakům patří obsese, kvůli které se dostáváme do neřešitelné situace. I když si jsme často vědomi toho, že pořádek naši rodinu ve skutečnosti neochrání, respektive že kvůli nepořádku se rodině nic nestane, přesto v nás strach z tohoto pramení, což se následně přelévá do silných emočních stavů.  

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 22. - 23. 12. 2018. Štědrý den je za rohem, snažte se uvolnit a najít si také čas na odpočinek

Poté se člověk dostává do takzvané kompulze, během které máme tendenci několikrát věci kontrolovat či nesmyslně často si mýt ruce. Do této kategorie symptomů úzkostného onemocnění patří i potřeba třeba třikrát zaklepat, abychom “zůstali v bezpečí”.  

Rozvinout se může i u dětí 

I když se to zatím jeví jako typický problém dospělých, není tomu tak. Obsedantně-kompulzivní porucha se může vyskytnout i u těch nejmenších. Jen se to u nich tolik nepozná. Důvodem je jejich zvláštní chování, které je snad součástí každého dětství. Zpozornit bychom však měli ve chvíli, kdy opakující se rituály začnou komplikovat život dítěte nebo kdy se začnou projevovat problémy ve škole. Pokud to dojde až do stádia, kdy se objeví stres a vytratí se kontrola a ovládání se, je načase vyhledat lékaře. 

Co za onemocněním vězí? 

Nabízí se otázka, proč se obsedantně-kompulzivní porucha vlastně objevuje. Podle odborníků má na vzniku nemoci vliv hlavně genetika, tedy dědičnost. Jistou roli hraje i způsob, jakým bylo dítě vychováváno. Pokud se například klad až nadměrný důraz na čistotu, tak přesně v tomto okamžiku se na úzkostné onemocnění zadělalo.  

Psychoterapie jako východisko 

Jak se obsedantně-kompulzivní porucha léčí? Naštěstí se mnohdy nemusí přistupovat k farmaceutickým produktům, ale stačí podstupovat psychoterapie. Ty dnes nejsou tabu, svého psychologa má každý třetí z nás. Jeho hlavním úkolem bude porazit úzkost, která se obvykle snižuje opakováním zajetého rituálu, jak už ostatně bylo zmíněno. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Také umýváte okna léta páně stejně? Máte své vyzkoušené metody, na které nedáte dopustit? Podívali jsme se za vás a vyzkoušeli, co nového lze na trhu najít. Umí toho technologie více než poctivá lidská ruka? Jak probíhal úklid oken?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!

Výběr článků

Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.

Nepřehlédněte

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek