Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
pokojovky
Pokojovky doma mohou mít i začínající pěstitelé. (foto: 123RF)

23. 09. 2021

Stejně jako v jiných oblastech života, i v případě pěstování pokojových rostlin se musí někde začít. A zpravidla se začíná u toho nejjednoduššího, až posléze se přechází k tomu složitějšímu. Pakliže jste zatím žádnou pokojovou rostlinu neměli, začněte níže uvedenými.  Tyto pokojovky zvažte.

Voděnka rozzáří interiér všemi barvami 

Přijde vám, že je váš interiér nudný a bez života? Chcete do něj trochu té dobré nálady vnést? Pak se vyplatí vsadit na voděnku, která vyniká hlavně v kuchyních. Je opravdu hodně odolná a snáší nejen neustále se měnící teplotu, ale i stín. Prakticky nemá žádné nároky na péči, spíše se snažte jen o to, aby nevyschla.  

O voděnce se také ví, že velice rychle roste a snadno zakoření. Nemusíte se proto obávat toho, že by se vám takzvaně “nechytla”, pakliže si řízek přinesete od sousedky domů. Hezky roste i ve vodě.  

voděnka pokojovky
Voděnka zpestří interiér svým zbarvením. (foto: 123RF)

Voskovka jako dominantní prvek obýváku 

Stejně nenáročnou pokojovou rostlinou je takzvaná voskovka, která je opravdu nepřehlédnutelná. Roste krásně i když se o ni nijak speciálně nestaráte. Dokonce se na ní mohou objevit drobné kvítky. Abyste se z nich těšili, vyplatí se vsadit na nižší teplotu (a to i během zimy). Voskovka má radši spíše chladnější prostředí, v takovém roste velice rychle a vydrží i dlouhá desetiletí.  

Na co si však každý pěstitel musí dát pozor, tak na vyschnutí. Když ji sem tam zapomenete zalít, je to v pořádku. Pakliže se bude situace opakovat, hrozí to, že nepokvete. Je to přece jenom sukulent. 

voskovka
Voskovka připomíná svým vzhledem tradiční voskovky pro děti. (Foto: 123RF)

Tlustice vydrží venku až do podzimu 

Pokud si kromě interiéru chcete zkrášlit také balkon, pak se vyplatí investovat do tlustice. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která s vámi vydrží i celý život, pakliže jí budete dávat dostatek lásky. To je totiž to jediné, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Radost vám za to bude dělat až do podzimu (snese jak vysoké teploty, tak přímé sluníčko).  

K TÉMATUVyberte si to pravé světlo do kuchyně

Jelikož opět mluvíme o sukulentní rostlině, nepotřebuje tak časté zalévání. Bez vody vydrží i tři týdny. Čemu se vyhnout, tak přelévání. Vždycky vyčkejte na okamžik, kdy zemina vyschne, teprve poté ji zalijte.  

tlustice
Tlustice do každé moderní domácnosti. (foto: 123RF)

Rýmovník jako neustále se množící rostlina 

Ten, kdo si do své domácnosti pořídil bylinku zvanou rýmovník jistě potvrdí, že je to neustále se rozmnožující rostlina. Zprvu si sice hraje na nenápadnou, ovšem když zakoření, nejde ji zastavit. Mnozí pěstitelé si lámou hlavu nad tím, jak ji zpracovat. Velice rychle se plazí po okenním parapetu a vyhazovat ji – na to není srdíčko. Jelikož ale mluvíme o bylince, vyrobit si z ní lze sirupy, med, také mastičku. 

Stejně jako předcházející zmíněné rostliny, ani rýmovník nemá žádné speciální požadavky na péči. Množí se odlomením řízku a kořeny zapouští do vody velice rychle. 

rýmovník
Rýmovník oceníte mít po ruce při mnoha zdravotních potížích. (foto: 123RF)

Nestárnoucí kaktusy 

Závěrem stojí za zmínku kaktusy, které jsou považovány za nestárnoucí rostlinu. Když člověk touží po nenáročné pokojové rostlině, kaktus je favoritem. Je ale pravdou, že i on může uhynout tomu, kdo se o něj neumí starat. Proto ho nezalévejte příliš (ale zalévejte ho). Není pravdou, že kaktus ke svému životu vodu nepotřebuje. Je to stále ještě rostlina jako každá jiná.  

Jestliže na zalévání kaktusu nebudete zapomínat, dožije se mnoho let. Roste totiž velice pomalu, stejně tak pomalu kvete. I proto se označují za pokojovou rostlinu, která s vámi vydrží po celý život.  

pokojovky kaktusy
Kaktusy jsou starou známou, ale nestárnoucí klasikou. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek