Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
pokojovky
Pokojovky doma mohou mít i začínající pěstitelé. (foto: 123RF)

23. 09. 2021

Stejně jako v jiných oblastech života, i v případě pěstování pokojových rostlin se musí někde začít. A zpravidla se začíná u toho nejjednoduššího, až posléze se přechází k tomu složitějšímu. Pakliže jste zatím žádnou pokojovou rostlinu neměli, začněte níže uvedenými.  Tyto pokojovky zvažte.

Voděnka rozzáří interiér všemi barvami 

Přijde vám, že je váš interiér nudný a bez života? Chcete do něj trochu té dobré nálady vnést? Pak se vyplatí vsadit na voděnku, která vyniká hlavně v kuchyních. Je opravdu hodně odolná a snáší nejen neustále se měnící teplotu, ale i stín. Prakticky nemá žádné nároky na péči, spíše se snažte jen o to, aby nevyschla.  

O voděnce se také ví, že velice rychle roste a snadno zakoření. Nemusíte se proto obávat toho, že by se vám takzvaně “nechytla”, pakliže si řízek přinesete od sousedky domů. Hezky roste i ve vodě.  

voděnka pokojovky
Voděnka zpestří interiér svým zbarvením. (foto: 123RF)

Voskovka jako dominantní prvek obýváku 

Stejně nenáročnou pokojovou rostlinou je takzvaná voskovka, která je opravdu nepřehlédnutelná. Roste krásně i když se o ni nijak speciálně nestaráte. Dokonce se na ní mohou objevit drobné kvítky. Abyste se z nich těšili, vyplatí se vsadit na nižší teplotu (a to i během zimy). Voskovka má radši spíše chladnější prostředí, v takovém roste velice rychle a vydrží i dlouhá desetiletí.  

Na co si však každý pěstitel musí dát pozor, tak na vyschnutí. Když ji sem tam zapomenete zalít, je to v pořádku. Pakliže se bude situace opakovat, hrozí to, že nepokvete. Je to přece jenom sukulent. 

voskovka
Voskovka připomíná svým vzhledem tradiční voskovky pro děti. (Foto: 123RF)

Tlustice vydrží venku až do podzimu 

Pokud si kromě interiéru chcete zkrášlit také balkon, pak se vyplatí investovat do tlustice. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která s vámi vydrží i celý život, pakliže jí budete dávat dostatek lásky. To je totiž to jediné, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Radost vám za to bude dělat až do podzimu (snese jak vysoké teploty, tak přímé sluníčko).  

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

Jelikož opět mluvíme o sukulentní rostlině, nepotřebuje tak časté zalévání. Bez vody vydrží i tři týdny. Čemu se vyhnout, tak přelévání. Vždycky vyčkejte na okamžik, kdy zemina vyschne, teprve poté ji zalijte.  

tlustice
Tlustice do každé moderní domácnosti. (foto: 123RF)

Rýmovník jako neustále se množící rostlina 

Ten, kdo si do své domácnosti pořídil bylinku zvanou rýmovník jistě potvrdí, že je to neustále se rozmnožující rostlina. Zprvu si sice hraje na nenápadnou, ovšem když zakoření, nejde ji zastavit. Mnozí pěstitelé si lámou hlavu nad tím, jak ji zpracovat. Velice rychle se plazí po okenním parapetu a vyhazovat ji – na to není srdíčko. Jelikož ale mluvíme o bylince, vyrobit si z ní lze sirupy, med, také mastičku. 

Stejně jako předcházející zmíněné rostliny, ani rýmovník nemá žádné speciální požadavky na péči. Množí se odlomením řízku a kořeny zapouští do vody velice rychle. 

rýmovník
Rýmovník oceníte mít po ruce při mnoha zdravotních potížích. (foto: 123RF)

Nestárnoucí kaktusy 

Závěrem stojí za zmínku kaktusy, které jsou považovány za nestárnoucí rostlinu. Když člověk touží po nenáročné pokojové rostlině, kaktus je favoritem. Je ale pravdou, že i on může uhynout tomu, kdo se o něj neumí starat. Proto ho nezalévejte příliš (ale zalévejte ho). Není pravdou, že kaktus ke svému životu vodu nepotřebuje. Je to stále ještě rostlina jako každá jiná.  

Jestliže na zalévání kaktusu nebudete zapomínat, dožije se mnoho let. Roste totiž velice pomalu, stejně tak pomalu kvete. I proto se označují za pokojovou rostlinu, která s vámi vydrží po celý život.  

pokojovky kaktusy
Kaktusy jsou starou známou, ale nestárnoucí klasikou. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.

Nepřehlédněte

Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek