Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Pěstujeme růže: Jak o ně pečovat, aby vám dlouho dělaly radost?

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
růže
Růže vám vždy budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i svou vůní.

05. 07. 2022

Kam se růže hodí?

Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do pěstování růží, je jistě dobrou zprávou, že tyhle rostlinky můžete dle jejich druhu vysadit téměř kamkoliv. Nejčastěji je ale vidíme v záhonech, kde mohou růst samostatně, ale klidně i s ostatními druhy okrasných rostlin, obvykle je to s trvalkami nebo s dřevinami. Hodí se ale i pro pěstování v nádobách, na skalkách nebo jako popínavý porost altánků či pergol.

altán
Růže se mohou popínat, nebo stát jen tak volně na zahradě.

Ale hlavně potřebují slunné stanoviště, neměly by být ve stínu a také je potřeba jim zajistit vzdušný prostor. Neměly by se nikde krčit a utiskovat, to totiž vede ke vzniku houbových onemocnění. Správná péče o růže společně s vhodně vybraným stanovištěm vám totiž zajistí bohaté a plné květenství.

Kdy růže sázet?

Doba na sázení růží je vlastně kdykoliv, má to ale háček. Je třeba rozeznat, jakou sazenici pořizujete. Levnější variantou jsou růže bez kořenového balu, ty se mohou sázet na podzim. Trochu si připlatíte za růže s kořenovým balem, ty ale pak můžete sázet i s květenstvím a to po celou vegetačního období. Pokud budete pořizovat sazeničky, vždy řádně zkontrolujte, zda kupujete kus se silnými kořeny.

Sází se do důlku o hloubce zhruba 40 centimetrů a nikdy ne na místo, kde v minulosti již byly růže vysazené.

Co růže potřebují?

Jsou poměrně nenáročné a odolné, a proto i pěstování růží je vhodné pro každého, ale i přesto je nutné zajistit jim vhodné podmínky, to se nakonec odrazí na tom, jak vám pokvetou. Jestliže je péče o ně správná a bezchybná, můžete se těšit na velmi bohaté květenství, navíc vydrží mnohdy kvést až do prvních mrazíků.

zahrada
Růže potřebují slunné a vzdušné stanoviště.

Obecně mají v oblibě hlinitopísčitou půdu, která je dostatečně propustná a důležité jsou pro ně i živiny. Pamatujte si, že půda, v níž růže rostou, by měla být vždy vlhká, ovšem pozor na přelití a promáčení, to jim nesvědčí.

K TÉMATU  Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

Co se týče živin, na ty myslete již při výsadbě. Již při sázení je vhodné přidat do jámy, kam se rostlina sadí, trošku kompostu nebo hnoje. Poté už dbáme na pravidelný přísun živin, který zajistí zejména hnojicí přípravky speciálně určené pro růže. Ty totiž obsahují dostatek fosforu, což potřebují. Následně přihnojujte pravidelně, asi každých šest týdnů. Pokud se vám ale na to nechce myslet, je možné využít i hnojivo, které živiny uvolňuje postupně, a máte vystaráno.

Vyzrajte na plevel a zajistěte růžím vláhu

Plevel je protivníkem každého zahrádkáře, samozřejmě, že ani kolem růží by se vyskytovat neměl. Okolí, kde máte růže vysázené, ale můžete jednoduše vystlat takzvanou nastýlkou. Tu vytvoříte ze slámy, pilin, jehličí nebo kůry. Jedno z toho si vyberte a ve vrstvě vysoké 5 centimetrů vystelte okolí, kde růže rostou. Tohle vám pomůže zabránit rozrůstání plevelu v okolí vysázených růží a přispěje to k udržení vláhy. Půda ani kořeny se pak navíc nebudou přehřívat a růže budou mít ty nejlepší podmínky pro bezproblémový růst.

Zvláště si dejte pozor na plevel. Ten, jak je známo, rostlinám vždy škodí. Bere jim totiž potřebné živiny a samozřejmě též vláhu. Postarejte se o to, aby plevel kolem vašich růží nebyl a pravidelně jej opatrně odstraňujte a vykopávejte. Co se týče zálivky, zalévejte pravidelně, a to zejména ve dnech, kdy neprší a je hodně sucho. Jen pozor na to, abyste nezalévali květy nebo listy. Proud vody by navíc neměl být příliš silný a je třeba zalévat pomaleji.

Stačí vážně málo a dočkáte se jistě bohatého a voňavého květenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

Zdroje článku:
www.gardensign.com, www.almanac.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek