Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Pěstujeme růže: Jak o ně pečovat, aby vám dlouho dělaly radost?

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
růže
Růže vám vždy budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i svou vůní.

05. 07. 2022

Kam se růže hodí?

Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do pěstování růží, je jistě dobrou zprávou, že tyhle rostlinky můžete dle jejich druhu vysadit téměř kamkoliv. Nejčastěji je ale vidíme v záhonech, kde mohou růst samostatně, ale klidně i s ostatními druhy okrasných rostlin, obvykle je to s trvalkami nebo s dřevinami. Hodí se ale i pro pěstování v nádobách, na skalkách nebo jako popínavý porost altánků či pergol.

altán
Růže se mohou popínat, nebo stát jen tak volně na zahradě.

Ale hlavně potřebují slunné stanoviště, neměly by být ve stínu a také je potřeba jim zajistit vzdušný prostor. Neměly by se nikde krčit a utiskovat, to totiž vede ke vzniku houbových onemocnění. Správná péče o růže společně s vhodně vybraným stanovištěm vám totiž zajistí bohaté a plné květenství.

Kdy růže sázet?

Doba na sázení růží je vlastně kdykoliv, má to ale háček. Je třeba rozeznat, jakou sazenici pořizujete. Levnější variantou jsou růže bez kořenového balu, ty se mohou sázet na podzim. Trochu si připlatíte za růže s kořenovým balem, ty ale pak můžete sázet i s květenstvím a to po celou vegetačního období. Pokud budete pořizovat sazeničky, vždy řádně zkontrolujte, zda kupujete kus se silnými kořeny.

Sází se do důlku o hloubce zhruba 40 centimetrů a nikdy ne na místo, kde v minulosti již byly růže vysazené.

Co růže potřebují?

Jsou poměrně nenáročné a odolné, a proto i pěstování růží je vhodné pro každého, ale i přesto je nutné zajistit jim vhodné podmínky, to se nakonec odrazí na tom, jak vám pokvetou. Jestliže je péče o ně správná a bezchybná, můžete se těšit na velmi bohaté květenství, navíc vydrží mnohdy kvést až do prvních mrazíků.

zahrada
Růže potřebují slunné a vzdušné stanoviště.

Obecně mají v oblibě hlinitopísčitou půdu, která je dostatečně propustná a důležité jsou pro ně i živiny. Pamatujte si, že půda, v níž růže rostou, by měla být vždy vlhká, ovšem pozor na přelití a promáčení, to jim nesvědčí.

K TÉMATU  Krásné podzimní dekorace do interiéru i zahrady. Vytvořte doma magickou atmosféru z věcí, které najdete

Co se týče živin, na ty myslete již při výsadbě. Již při sázení je vhodné přidat do jámy, kam se rostlina sadí, trošku kompostu nebo hnoje. Poté už dbáme na pravidelný přísun živin, který zajistí zejména hnojicí přípravky speciálně určené pro růže. Ty totiž obsahují dostatek fosforu, což potřebují. Následně přihnojujte pravidelně, asi každých šest týdnů. Pokud se vám ale na to nechce myslet, je možné využít i hnojivo, které živiny uvolňuje postupně, a máte vystaráno.

Vyzrajte na plevel a zajistěte růžím vláhu

Plevel je protivníkem každého zahrádkáře, samozřejmě, že ani kolem růží by se vyskytovat neměl. Okolí, kde máte růže vysázené, ale můžete jednoduše vystlat takzvanou nastýlkou. Tu vytvoříte ze slámy, pilin, jehličí nebo kůry. Jedno z toho si vyberte a ve vrstvě vysoké 5 centimetrů vystelte okolí, kde růže rostou. Tohle vám pomůže zabránit rozrůstání plevelu v okolí vysázených růží a přispěje to k udržení vláhy. Půda ani kořeny se pak navíc nebudou přehřívat a růže budou mít ty nejlepší podmínky pro bezproblémový růst.

Zvláště si dejte pozor na plevel. Ten, jak je známo, rostlinám vždy škodí. Bere jim totiž potřebné živiny a samozřejmě též vláhu. Postarejte se o to, aby plevel kolem vašich růží nebyl a pravidelně jej opatrně odstraňujte a vykopávejte. Co se týče zálivky, zalévejte pravidelně, a to zejména ve dnech, kdy neprší a je hodně sucho. Jen pozor na to, abyste nezalévali květy nebo listy. Proud vody by navíc neměl být příliš silný a je třeba zalévat pomaleji.

Stačí vážně málo a dočkáte se jistě bohatého a voňavého květenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

Zdroje článku:
www.gardensign.com, www.almanac.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.
Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Pokud se vám podařilo něco zhubnout přes léto, nebo zkrátka chcete jen udržet, to co máte, máme pro vás tipy, které fungují. Stačí dodržovat tyto jednoduché stravovací návyky.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Jsou krásní, slavní a bohatí a díky jejich neúnavné píli ve svém oboru mají tolik peněz, že si mohou dovolit koupit doslova cokoli. Jednou z velmi oblíbených investic jsou luxusní rezidence na těch nejprestižnějších adresách.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!

Výběr článků

Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!

Nepřehlédněte

Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek