Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
jak na popáleniny
Popáleniny jsou zrádné. Jak na ně vyzrát? (Foto: prirodajelek.cz)

06. 08. 2021

Rychle a citlivě zchladit

První věc, jak na popáleniny, vám schválí i všichni zdravotníci. Popálené místo je třeba okamžitě zchladit. Ale správným způsobem. Nejlepší je začít vlažnou vodou a po několika vteřinách přejít na ještě chladnější. Zabráníte, aby se od poškozené pokožky popálily i další tkáně.

Ale chlazení se nesmí přehánět. Někteří lidé doporučují postižené místo rovnou ledovat. A to určitě dobře není. Možná znáte úsloví, že něco „pálí jako led“. Led, respektive mráz, je pro naši pokožku stejně nebezpečný jako vysoké teploty. Pouhým kontaktem se ledem se vám pochopitelně nic vážného nestane, máte-li pokožku zdravou. Ale přikládat led na popálenou kůži rozhodně není ten nejlepší nápad.

Jak na popáleniny? Vyzkoušejte babské rady

Pomineme-li moderní vychytávky, jako jsou krémy proti popáleninám a chladivé gely s aloe vera či jinými látkami, existují hned tři léty ověřené postupy. Uleví vám od bolesti a nepříjemného svědění poškozené kůže, a ještě navíc podpoří regeneraci. Přímo zázraky udělá třeba med. Stačí nanést tenkou vrstvu medu na postižené místo a zalepit náplastí či obvazem. Med je třeba po 5-6 hodinách omýt a případně znovu aplikovat.

Velkou službu ale odvedou také zdánlivě obyčejné brambory. Na mírnění popálenin pomáhají uvařené bramborové slupky, které se přikládají přímo na postižená místa. Účinné jsou ale i rozkrojené syrové brambory, které budete mít po ruce spíš než vařené slupky. Také brambory stačí na postižené místo přiložit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.

Nepřehlédněte

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek