Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
jak na popáleniny
Popáleniny jsou zrádné. Jak na ně vyzrát? (Foto: prirodajelek.cz)

06. 08. 2021

Rychle a citlivě zchladit

První věc, jak na popáleniny, vám schválí i všichni zdravotníci. Popálené místo je třeba okamžitě zchladit. Ale správným způsobem. Nejlepší je začít vlažnou vodou a po několika vteřinách přejít na ještě chladnější. Zabráníte, aby se od poškozené pokožky popálily i další tkáně.

Ale chlazení se nesmí přehánět. Někteří lidé doporučují postižené místo rovnou ledovat. A to určitě dobře není. Možná znáte úsloví, že něco „pálí jako led“. Led, respektive mráz, je pro naši pokožku stejně nebezpečný jako vysoké teploty. Pouhým kontaktem se ledem se vám pochopitelně nic vážného nestane, máte-li pokožku zdravou. Ale přikládat led na popálenou kůži rozhodně není ten nejlepší nápad.

Jak na popáleniny? Vyzkoušejte babské rady

Pomineme-li moderní vychytávky, jako jsou krémy proti popáleninám a chladivé gely s aloe vera či jinými látkami, existují hned tři léty ověřené postupy. Uleví vám od bolesti a nepříjemného svědění poškozené kůže, a ještě navíc podpoří regeneraci. Přímo zázraky udělá třeba med. Stačí nanést tenkou vrstvu medu na postižené místo a zalepit náplastí či obvazem. Med je třeba po 5-6 hodinách omýt a případně znovu aplikovat.

Velkou službu ale odvedou také zdánlivě obyčejné brambory. Na mírnění popálenin pomáhají uvařené bramborové slupky, které se přikládají přímo na postižená místa. Účinné jsou ale i rozkrojené syrové brambory, které budete mít po ruce spíš než vařené slupky. Také brambory stačí na postižené místo přiložit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek