Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Léty ověřené recepty, jak na drobné popáleniny

S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
jak na popáleniny
Popáleniny jsou zrádné. Jak na ně vyzrát? (Foto: prirodajelek.cz)

06. 08. 2021

Rychle a citlivě zchladit

První věc, jak na popáleniny, vám schválí i všichni zdravotníci. Popálené místo je třeba okamžitě zchladit. Ale správným způsobem. Nejlepší je začít vlažnou vodou a po několika vteřinách přejít na ještě chladnější. Zabráníte, aby se od poškozené pokožky popálily i další tkáně.

Ale chlazení se nesmí přehánět. Někteří lidé doporučují postižené místo rovnou ledovat. A to určitě dobře není. Možná znáte úsloví, že něco „pálí jako led“. Led, respektive mráz, je pro naši pokožku stejně nebezpečný jako vysoké teploty. Pouhým kontaktem se ledem se vám pochopitelně nic vážného nestane, máte-li pokožku zdravou. Ale přikládat led na popálenou kůži rozhodně není ten nejlepší nápad.

Jak na popáleniny? Vyzkoušejte babské rady

Pomineme-li moderní vychytávky, jako jsou krémy proti popáleninám a chladivé gely s aloe vera či jinými látkami, existují hned tři léty ověřené postupy. Uleví vám od bolesti a nepříjemného svědění poškozené kůže, a ještě navíc podpoří regeneraci. Přímo zázraky udělá třeba med. Stačí nanést tenkou vrstvu medu na postižené místo a zalepit náplastí či obvazem. Med je třeba po 5-6 hodinách omýt a případně znovu aplikovat.

Velkou službu ale odvedou také zdánlivě obyčejné brambory. Na mírnění popálenin pomáhají uvařené bramborové slupky, které se přikládají přímo na postižená místa. Účinné jsou ale i rozkrojené syrové brambory, které budete mít po ruce spíš než vařené slupky. Také brambory stačí na postižené místo přiložit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Alergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek