Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Vyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Když potřebujeme pořádně povzbudit naši imunitu, obvykle sáhneme po ovoci s vysokým obsahem vitamínu C. Kromě pomerančů nebo citrónů ale můžete vyzkoušet i yuzu. Jen to má háček – zřejmě se vám nepovede sehnat ho čerstvý. Využijte však jiné možnosti!
yuzu
Znáte yuzu? (Foto: 123RF)

Trochu mandarinka, trochu citrón

Nejprve rostlo yuzu především v Číně a Tibetu, postupně se na jeho pěstování zaměřilo také Japonsko a Korea. Je to kříženec mandarinky a citrónu, který roste na velmi trnitém keři. Jeho chuť by vám mohla připomínat grep, ale na rozdíl od něj nemá dužinu plnou šťávy, co vás láká k nakousnutí.

Je spíš suchý a má hodně pecek. I to je důvodem, proč se takto čerstvý konzumuje jen minimálně. Je menší než ostatní citrusy, má žlutou hrbolatou kůru.

Jedná se o plod nadopovaný především vitamínem C. Dále obsahuje také řadu antioxidantů, které v našem těle minimalizují stárnutí buněk. Yuzu má protizánětlivé účinky. Někdy bývá uváděno jako vhodná prevence některých druhů rakoviny.

Čerstvé yuzu zřejmě nekoupíte

Ano, yuzu se na náš trh dostane jen opravdu výjimečně. Obvykle je hned zpracováno v místech, kde roste. Na podzim ho zdejší lidé sklidí, vypeckují, nakrájejí (dužinu i společně s kůrou) a smíchají s medem a cukrem. Jelikož roste jen na malém území, je yuzu nejdražším citrusem. Cena je kolem 1000 Kč za kilo plodů. Jeho dovoz k nám je finančně nákladný a také dlouho trvá. Seženete u nás však různé výrobky s yuzu. Samozřejmě berte v úvahu, že čím více je yuzu zpracované, tím míň vitamínů v něm pak najdete.

Dopřejte si třeba čaj

Ideální je využít čistou šťávu z yuzu. Jeho koncentrát zakoupíte v některých obchodních řetězcích nebo eshopech. Prodává se i zmražený. Seženete ho také jako součást různých horkých nápojů. Vyrábí se z něj i marmelády, dresinky nebo sirupy. Vůně yuzu působí velmi relaxačně a zmírňuje stres. Z tohoto důvodu se využívá také při výrobě parfémů. V Japonsku si z něj dokonce dělají koupele. Dále bývá obsažený třeba v masážních olejích.

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Přírodní prostředky na kruhy pod očima? Zabere citron, brambora nebo okurka!

0.0/5
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Zdroje článku:
sdílet
tisknout
Zdroje článku:
Mohlo by Vás zajímat

Témata pro vás

Mohlo by Vás zajímat

Výběr receptů

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek