Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
výcvik
Buďte trpěliví, každý pes se učí jinak.

17. 03. 2023

17. 03. 2023

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, výcvik je pro psa jakousi zábavou, a to i když taky občas zažijete chvíle, kdy si váš mazel bude tvrdošíjně stát za tím, že dneska trénink prostě nebude. Jak ale čtyřnohého kamaráda efektivně trénovat? Poradíme vám pár fíglů.

Zkroťte svá velká očekávání

Velkým nešvarem mnohých páníčků je zejména očekávání v to, jak každý den bude perfektní a jak se pejsek vše naučí v rekordním čase. Pravdou ale je, že pocitů zoufalství, vzteku a osobního zklamání si občas užijete víc než dost, a přesně takové pocity se snadno přenesou i na vašeho pejska. Pak není nic nového pod sluncem, že pes k vám bude opatrnější, nebude vám tolik věřit a pod tíhou obav se nic nového nenaučí. Takže rada číslo jedna – buďte klidní, trpěliví a věřte, že vše má svůj čas. Ostatně stačí si uvědomit, že komunikujete se zvířetem, které nemluví stejným jazykem jako vy. Váš pes chce porozumět, ale potřebuje dostatek času, aby pochopil příkazy a splnil vaše očekávání.

Mějte na paměti jeho temperament

Každý pejsek je z hlediska povahy zcela jiný. Stejně jako děti se učí jinak, odlišnou rychlostí, někteří jsou tvrdohlaví, jiní zase příliš akční. Už jen z toho je jasné, že krabicová forma tréninku nemusí pokaždé fungovat a vždy je třeba trénink uzpůsobit potřebám a temperamentu vašeho psa. A pokud se i tak občas dostanete do těžší situace, nikdy pejska neobviňujte, vyhněte se nadávkám i křiku. To by zbytečně mohlo způsobit blok pro budoucí výcvik.

Naučte se pružně odměňovat

Pejskové nechápou dlouhodobé příčiny a následky, zato se učí velmi rychle. Co ale mnozí chovatelé opomíjejí, je schopnost rychlé reakce, kdy je třeba pejska umět okamžitě pochválit a odměnit. Je totiž dokázané, že pokud se tak stane do 2 sekund od požadovaného chování, pes si uvědomí, za co pochvalu dostal. Pokud budete s pochvalou otálet, nespojí si odměnu s danou akcí a tím se jakákoli snaha míjí účinkem.

K TÉMATU  Co takhle zajít na masáž? Nejste jediní, kdo si dokáže užít wellness. Co takhle dárkový poukaz pro vašeho čtyřnohého člena rodiny?
výcvik
Každý pes je jiný, takže se každý pes bude učit jinak.

TIP: Vaše chvála musí být nejen dostatečně rychlá, ale i přesná, jinak můžete psa chválit za to, co vlastně nechcete. Například si představte, že psa učíte povel „sedni“. On sedí, ale ve chvíli, kdy ho chválíte a odměníte, začne vstávat. V tom okamžiku ho odměňujete ne za sezení, ale stání.

Zkuste clikrový trénink

Občas není od věci zkusit si ten trénink něčím ulehčit, a pro tenhle účel můžete využít například clicker training, který umí posílit chování pejska a také povzbudit rychlost jeho učení. Funguje tak, že vytváří pozitivní spojení mezi zvukem kliknutí a odměnami. Po nějaké době tedy bude zvuk clikru zvíře považovat za dobré znamení a brzký příchod odměny. Jak ale na to?

1.   Po kliknutí ihned dejte psovi pamlsek. V tuto chvíli si pes spojuje zvuk s odměnou, tedy i svým správným chováním.

2.   Pokaždé, když pes udělá, co chcete, cvakněte a dejte mu pamlsek. Postupně v tomto režimu přidávejte další povely.  

Dodržujte naučená pravidla

Pokud chcete psa něčemu naučit, je důležité, aby ve vašem životě cítil důslednost. Každý, kdo s vámi a pejskem žije, by měl být na stejné palubě. Pokud ho trénujete, aby neskákal na lidi, nedovolte to ani dětem, aby pejsek skákal po nich. Podkopete tak veškerý výcvik, který jste s ním absolvovali. Kromě toho je důležité, aby přesné povely používali všichni, a pokud máte stanoveno „sedni“, nesmí se to zaměňovat třeba na „posaď se“. To totiž nevytvoří jasné spojení s jediným příkazem a jedinou akcí.

pes
Trénink by pro psa měl být zábava, jinak se mu do něj nebude chtít.

Naučte se efektivně chválit

Úspěch a dobré chování je důležité odměnit nejen pochvalou, ale i malým pamlskem. Tyhle dobrůtky zvíře motivují, aby se naučil výcviku. Pochoutka ale musí být malá, chutná a měkká. A aby byl váš čtyřnohý drobek o to víc motivovaný, dělte odměny i na pamlsky „vysoké hodnoty“, tedy na speciality za velmi dobrý výkon. Aby ale každý takový trénink byl úspěšný, spíše si vyberte dobu, kdy váš mazel bude mít prázdný žaludek. O to víc bude chtít dobrotu dostat a začne se lépe soustředit na úkol, aby dosáhl svého.

K TÉMATU  4 tipy, jak vybrat chytré hodinky. Nemusí jen ukazovat čas

Buďte vždy pozitivní

Ke konci každého tréninku buďte vůči pejskovi pozitivní, a to i když vše neprobíhalo tak, jak jste si představovali. Závěr ukončete tím, co mu už jde, odměňte ho a pořádně ho pomazlete. Vaše láska a pochvala udělá mnohé – příště se totiž váš psík zase pustí do dalších tréninků hravě a s nadšením.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne“ hořkého nápoje

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.wikihow.com/Train-a-Dog
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?

Výběr článků

Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.

Nepřehlédněte

Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek