Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
výcvik
Buďte trpěliví, každý pes se učí jinak.

17. 03. 2023

17. 03. 2023

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, výcvik je pro psa jakousi zábavou, a to i když taky občas zažijete chvíle, kdy si váš mazel bude tvrdošíjně stát za tím, že dneska trénink prostě nebude. Jak ale čtyřnohého kamaráda efektivně trénovat? Poradíme vám pár fíglů.

Zkroťte svá velká očekávání

Velkým nešvarem mnohých páníčků je zejména očekávání v to, jak každý den bude perfektní a jak se pejsek vše naučí v rekordním čase. Pravdou ale je, že pocitů zoufalství, vzteku a osobního zklamání si občas užijete víc než dost, a přesně takové pocity se snadno přenesou i na vašeho pejska. Pak není nic nového pod sluncem, že pes k vám bude opatrnější, nebude vám tolik věřit a pod tíhou obav se nic nového nenaučí. Takže rada číslo jedna – buďte klidní, trpěliví a věřte, že vše má svůj čas. Ostatně stačí si uvědomit, že komunikujete se zvířetem, které nemluví stejným jazykem jako vy. Váš pes chce porozumět, ale potřebuje dostatek času, aby pochopil příkazy a splnil vaše očekávání.

Mějte na paměti jeho temperament

Každý pejsek je z hlediska povahy zcela jiný. Stejně jako děti se učí jinak, odlišnou rychlostí, někteří jsou tvrdohlaví, jiní zase příliš akční. Už jen z toho je jasné, že krabicová forma tréninku nemusí pokaždé fungovat a vždy je třeba trénink uzpůsobit potřebám a temperamentu vašeho psa. A pokud se i tak občas dostanete do těžší situace, nikdy pejska neobviňujte, vyhněte se nadávkám i křiku. To by zbytečně mohlo způsobit blok pro budoucí výcvik.

Naučte se pružně odměňovat

Pejskové nechápou dlouhodobé příčiny a následky, zato se učí velmi rychle. Co ale mnozí chovatelé opomíjejí, je schopnost rychlé reakce, kdy je třeba pejska umět okamžitě pochválit a odměnit. Je totiž dokázané, že pokud se tak stane do 2 sekund od požadovaného chování, pes si uvědomí, za co pochvalu dostal. Pokud budete s pochvalou otálet, nespojí si odměnu s danou akcí a tím se jakákoli snaha míjí účinkem.

K TÉMATU  8 skvělých míst pro podzimní dovolenou, kde si hravě prodloužíte léto
výcvik
Každý pes je jiný, takže se každý pes bude učit jinak.

TIP: Vaše chvála musí být nejen dostatečně rychlá, ale i přesná, jinak můžete psa chválit za to, co vlastně nechcete. Například si představte, že psa učíte povel „sedni“. On sedí, ale ve chvíli, kdy ho chválíte a odměníte, začne vstávat. V tom okamžiku ho odměňujete ne za sezení, ale stání.

Zkuste clikrový trénink

Občas není od věci zkusit si ten trénink něčím ulehčit, a pro tenhle účel můžete využít například clicker training, který umí posílit chování pejska a také povzbudit rychlost jeho učení. Funguje tak, že vytváří pozitivní spojení mezi zvukem kliknutí a odměnami. Po nějaké době tedy bude zvuk clikru zvíře považovat za dobré znamení a brzký příchod odměny. Jak ale na to?

1.   Po kliknutí ihned dejte psovi pamlsek. V tuto chvíli si pes spojuje zvuk s odměnou, tedy i svým správným chováním.

2.   Pokaždé, když pes udělá, co chcete, cvakněte a dejte mu pamlsek. Postupně v tomto režimu přidávejte další povely.  

Dodržujte naučená pravidla

Pokud chcete psa něčemu naučit, je důležité, aby ve vašem životě cítil důslednost. Každý, kdo s vámi a pejskem žije, by měl být na stejné palubě. Pokud ho trénujete, aby neskákal na lidi, nedovolte to ani dětem, aby pejsek skákal po nich. Podkopete tak veškerý výcvik, který jste s ním absolvovali. Kromě toho je důležité, aby přesné povely používali všichni, a pokud máte stanoveno „sedni“, nesmí se to zaměňovat třeba na „posaď se“. To totiž nevytvoří jasné spojení s jediným příkazem a jedinou akcí.

pes
Trénink by pro psa měl být zábava, jinak se mu do něj nebude chtít.

Naučte se efektivně chválit

Úspěch a dobré chování je důležité odměnit nejen pochvalou, ale i malým pamlskem. Tyhle dobrůtky zvíře motivují, aby se naučil výcviku. Pochoutka ale musí být malá, chutná a měkká. A aby byl váš čtyřnohý drobek o to víc motivovaný, dělte odměny i na pamlsky „vysoké hodnoty“, tedy na speciality za velmi dobrý výkon. Aby ale každý takový trénink byl úspěšný, spíše si vyberte dobu, kdy váš mazel bude mít prázdný žaludek. O to víc bude chtít dobrotu dostat a začne se lépe soustředit na úkol, aby dosáhl svého.

K TÉMATU  Emoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

Buďte vždy pozitivní

Ke konci každého tréninku buďte vůči pejskovi pozitivní, a to i když vše neprobíhalo tak, jak jste si představovali. Závěr ukončete tím, co mu už jde, odměňte ho a pořádně ho pomazlete. Vaše láska a pochvala udělá mnohé – příště se totiž váš psík zase pustí do dalších tréninků hravě a s nadšením.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne“ hořkého nápoje

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.wikihow.com/Train-a-Dog
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Bez něj by prostě Štědrý den být nemohl. Malý, vysoký, jedle, borovice, každý si nějaký vánoční stromeček s chutí ozdobí. Jak může stromek vypadat?
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?

Výběr článků

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?

Nepřehlédněte

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek