Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
výcvik
Buďte trpěliví, každý pes se učí jinak.

17. 03. 2023

17. 03. 2023

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, výcvik je pro psa jakousi zábavou, a to i když taky občas zažijete chvíle, kdy si váš mazel bude tvrdošíjně stát za tím, že dneska trénink prostě nebude. Jak ale čtyřnohého kamaráda efektivně trénovat? Poradíme vám pár fíglů.

Zkroťte svá velká očekávání

Velkým nešvarem mnohých páníčků je zejména očekávání v to, jak každý den bude perfektní a jak se pejsek vše naučí v rekordním čase. Pravdou ale je, že pocitů zoufalství, vzteku a osobního zklamání si občas užijete víc než dost, a přesně takové pocity se snadno přenesou i na vašeho pejska. Pak není nic nového pod sluncem, že pes k vám bude opatrnější, nebude vám tolik věřit a pod tíhou obav se nic nového nenaučí. Takže rada číslo jedna – buďte klidní, trpěliví a věřte, že vše má svůj čas. Ostatně stačí si uvědomit, že komunikujete se zvířetem, které nemluví stejným jazykem jako vy. Váš pes chce porozumět, ale potřebuje dostatek času, aby pochopil příkazy a splnil vaše očekávání.

Mějte na paměti jeho temperament

Každý pejsek je z hlediska povahy zcela jiný. Stejně jako děti se učí jinak, odlišnou rychlostí, někteří jsou tvrdohlaví, jiní zase příliš akční. Už jen z toho je jasné, že krabicová forma tréninku nemusí pokaždé fungovat a vždy je třeba trénink uzpůsobit potřebám a temperamentu vašeho psa. A pokud se i tak občas dostanete do těžší situace, nikdy pejska neobviňujte, vyhněte se nadávkám i křiku. To by zbytečně mohlo způsobit blok pro budoucí výcvik.

Naučte se pružně odměňovat

Pejskové nechápou dlouhodobé příčiny a následky, zato se učí velmi rychle. Co ale mnozí chovatelé opomíjejí, je schopnost rychlé reakce, kdy je třeba pejska umět okamžitě pochválit a odměnit. Je totiž dokázané, že pokud se tak stane do 2 sekund od požadovaného chování, pes si uvědomí, za co pochvalu dostal. Pokud budete s pochvalou otálet, nespojí si odměnu s danou akcí a tím se jakákoli snaha míjí účinkem.

K TÉMATU  8 snadných cviků, které prospívají vaginálnímu zdraví
výcvik
Každý pes je jiný, takže se každý pes bude učit jinak.

TIP: Vaše chvála musí být nejen dostatečně rychlá, ale i přesná, jinak můžete psa chválit za to, co vlastně nechcete. Například si představte, že psa učíte povel „sedni“. On sedí, ale ve chvíli, kdy ho chválíte a odměníte, začne vstávat. V tom okamžiku ho odměňujete ne za sezení, ale stání.

Zkuste clikrový trénink

Občas není od věci zkusit si ten trénink něčím ulehčit, a pro tenhle účel můžete využít například clicker training, který umí posílit chování pejska a také povzbudit rychlost jeho učení. Funguje tak, že vytváří pozitivní spojení mezi zvukem kliknutí a odměnami. Po nějaké době tedy bude zvuk clikru zvíře považovat za dobré znamení a brzký příchod odměny. Jak ale na to?

1.   Po kliknutí ihned dejte psovi pamlsek. V tuto chvíli si pes spojuje zvuk s odměnou, tedy i svým správným chováním.

2.   Pokaždé, když pes udělá, co chcete, cvakněte a dejte mu pamlsek. Postupně v tomto režimu přidávejte další povely.  

Dodržujte naučená pravidla

Pokud chcete psa něčemu naučit, je důležité, aby ve vašem životě cítil důslednost. Každý, kdo s vámi a pejskem žije, by měl být na stejné palubě. Pokud ho trénujete, aby neskákal na lidi, nedovolte to ani dětem, aby pejsek skákal po nich. Podkopete tak veškerý výcvik, který jste s ním absolvovali. Kromě toho je důležité, aby přesné povely používali všichni, a pokud máte stanoveno „sedni“, nesmí se to zaměňovat třeba na „posaď se“. To totiž nevytvoří jasné spojení s jediným příkazem a jedinou akcí.

pes
Trénink by pro psa měl být zábava, jinak se mu do něj nebude chtít.

Naučte se efektivně chválit

Úspěch a dobré chování je důležité odměnit nejen pochvalou, ale i malým pamlskem. Tyhle dobrůtky zvíře motivují, aby se naučil výcviku. Pochoutka ale musí být malá, chutná a měkká. A aby byl váš čtyřnohý drobek o to víc motivovaný, dělte odměny i na pamlsky „vysoké hodnoty“, tedy na speciality za velmi dobrý výkon. Aby ale každý takový trénink byl úspěšný, spíše si vyberte dobu, kdy váš mazel bude mít prázdný žaludek. O to víc bude chtít dobrotu dostat a začne se lépe soustředit na úkol, aby dosáhl svého.

K TÉMATU  Adidas vytvořil speciální kolekci triček pro závody RunCzech. Navrhla je ilustrátorka Eliška Podzimková. Koukněte na ně! Kdy se v nich poběží?

Buďte vždy pozitivní

Ke konci každého tréninku buďte vůči pejskovi pozitivní, a to i když vše neprobíhalo tak, jak jste si představovali. Závěr ukončete tím, co mu už jde, odměňte ho a pořádně ho pomazlete. Vaše láska a pochvala udělá mnohé – příště se totiž váš psík zase pustí do dalších tréninků hravě a s nadšením.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne“ hořkého nápoje

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Zdroje článku:
https://www.wikihow.com/Train-a-Dog
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek