Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Když naše děti berou drogy. Co všechno se může stát i dobré mámě?

Zdroj:123RF.com

18. 09. 2017

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.

Kde to začalo

Má sestra má dceru Martinu a v té době jsme bydleli všichni v jednom domě. Bylo to krásné dítě, sluníčko, které všichni zbožňovali. Sestra byla vdaná za muže, který byl dost svérázný, někdy si agresivně vynucoval pozornost, a když se napil, bylo peklo. Takový dr. Jekyl a pan Hyde. Uměl být i pozorný a dobrý táta, alkohol, pokud se do toho pustil to, však vše zkazil. Sestra v rámci zachování rodiny a ovlivněna radami okolí stále čekala na zázrak, že to bude vše dobré. Malá Martina to samozřejmě vnímala a tady se asi postavil základ její drogové závislosti. Matka v rámci toho, že ji chtěla ušetřit, jí lhala. Vše je v pořádku, tátovi je špatně, táta má nějaké problémy v práci, bolí ho hlava…. Tak vlastně to malé dítě nemělo dostatek ochrany, matka ho nechránila, matka byla slabá. Co se týká praktických věcí, nic Martině nechybělo, jezdili k moři, na hory, chodila na různé kroužky, měla dostatek kamarádů, ale? Kde se stala chyba?

Vše začalo, když Martině bylo 13 let. Chodila za školu, zkusila první cigarety a krabicové víno. Ano, řeknete si, to potká každého puberťáka. Bylo jí tak špatně, že jsme byli všichni rádi, že to má za sebou a poučila se. Ve škole dostala důtku a chvilku byl klid. Pak přišla na řadu marihuana, bylo jí 14let a už byla takový ten vzdorovitý človíček, který ví vše nejlíp. Školní výsledky a docházka šly rapidně dolů, lhala tak, že by jí mohli naši politici závidět.

K TÉMATU  Vaše příběhy: Moje dcera utekla z domu a začala brát drogy! Může za to její první přítel? Nebo selhání ve výchově?

Pak utekla z domova

První šok nastal, když po prvé utekla z domova. Hledali jsme jí všude, nahlásili jsme policii, co se stalo a strašně jsme se o ni všichni báli. Našla se druhý den, v parku na lavičce, promrzlá a hladová. Bylo to první volání o pomoc, které jsme podcenili. Chvilku byl klid, zlepšila se docházka, opravila si známky a byli jsme všichni ukolébaní pocitem, že je vše v pořádku. Oslavila 15 narozeniny a začalo peklo. Její první láska byl narkoman. Přišla o panenství a poprvé zkusila drogu. Přítel ji poradil, jak má účinně mlžit, abychom to nepoznali. Lidé na pervitinu nemají potřebu spánku, nemají chuť k jídlu, nadměrně mluví a gestikulují, a když přijde absťák,  jsou útoční.

Všechno se to dá svést na pubertu. Nespavost – mami já se musím učit, mě to jde nejlépe v noci. Nechuť k jídlu – mami, já jsem příšerně tlustá, chci zhubnout. Hádavost – pohádala jsem se s kamarádkou. Nadměrné mluvení – dítě se hledá, vyjadřuje názory, jsem ráda, že spolu konečně komunikujeme. Snadno se toto vše přehlédne, ale podle mě už je zle. Na Martině to práskla kamarádka, ale už bylo pozdě. Stěží dodělala základku, sestra jí zaplatila soukromou školu zahradnickou. Chodila tam půl roku, pak ji vyloučili. Bylo jí ne celých 16 let, když kompletně vykradla spolu s přítelem celý dům, tenkrát nechala na stole dopis, že nás všechny miluje, ale je to silnější, že je jí to vše moc líto a nemáme ji hledat.

Začalo šílené období

Policie, kurátoři, vyšetřování, Martina v celostátním pátrání. Našli ji za měsíc, přítel se na ni vykašlal, neměla už žádné peníze, ani zlato, které vzali. Byla pod zákonem a vlastně pro něho nepohodlná. Za tu dobu zhubla, zestárla o několik let, začala si píchat drogu do žil a dokonale ztratila iluze o lásce. Narkoman nemiluje, narkoman pouze potřebuje, to byla tvrdá realita. Putovala na dětský detox, a pak do léčebny. Téměř vojenský dril, jak pro ni, tak pro rodinu. Žádné vycházky, návštěvy za odměnu a pravidelný přísný režim. Pro tuto věkovou kategorii dětí existuje pouze jedno oddělení, kde jsou děti s různými potížemi. Poruchy chování, oběti trestných činů, schizofrenici, pachatelé trestných činů, narkomani a děti psychicky nemocné.

K TÉMATU  Zázrak nového života: Fenka vrhla neuvěřitelných 13 štěňat

Víkendy v léčebně

Pozor, mluvím o dětském oddělení! Místo nějakého adekvátního léčení nastalo peklo č. 2, Martině se stalo, že ji napadla dívka, která měla schizofrenii, oblíbil si ji mladý násilník, který skoro ubil svou babičku, jedna z dívek ji pravidelně házela oblečení do WC, protože měla potřebu stále prát. Víkendy jsme všichni trávili na lavici léčebny a všechny jsme je proplakali. Nesměla domů a toto byla jediná možnost, jak ji vidět a obejmout. Pak utekla, v županu a v pantoflích a vše nastalo na novo.

Pátrání, strach, výčitky, dopadení, léčebna. Takhle to šlo celé 3 roky, měla v kartě červenou fixou napsáno – notorický útěkář. Přidaly se trestné činy, přidala se žloutenka, krádeže doma, přidaly se šoky, kdy sestru přivedli lékaři na oddělení a Martina byla za plentou, nedávali jí už šanci. Do 18 let mohla sestra zasahovat, násilím ji umisťovat do léčeben, pomáhat, i když to Martina nechtěla.

Jak vaše dítě dosáhne plnoletosti, je všemu konec. Nic nezmůžete. Pouze dítě ujistit, že ho milujete a jste tu pro něho, až bude připraveno na život bez drog.  Dnes Martina žije s přítelem, narkomanem a drogou. S matkou se vídá, mají svá pravidla, respektují se a vycházejí spolu možná lépe, než dříve. Já jen vidím tu nesmírnou bolest a zoufalství, když sestra přijde a vypráví mi o setkání s dcerou. I když se vztahy mezi nimi zlepšily, cítí obrovské výčitky a vinu, za to, co se stalo. Bohužel se to nedá vrátit, ale pokusit se krůček po krůčku napravit, co se dá. Věřím, že se to holkám povede a držím jim moc palce.

Máte podobný příběh nebo zkušenost?

Autor: Adéla R.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?

Nepřehlédněte

Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek