Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
pohlavní nemoci
Pohlavní nemoci nejsou tabu. (foto: 123RF)

09. 07. 2021

Pohlavní nemoci se přenáší tělními tekutinami 

Pokud mluvíme o pohlavních onemocněních, mluvíme o takzvaných venerologických chorobách, které jsou zpravidla přenášeny tělními tekutinami. I když k jejich nákaze nejčastěji dochází nechráněným pohlavním stykem, není výjimkou ani nákaza prostřednictvím krevní transfúze nebo prostřednictvím kontaktu s krví nemocného člověka.

Na základě tohoto faktu lze konstatovat, že vysoce rizikovou skupinou jsou narkomani, kteří často používají stejné infekční jehly.  

Pohlavní nemoci patří k vůbec nejrizikovějším a nejvíce nebezpečným. Důvodem toho je předně fakt, že jsou z počátku naprosto bezpříznakové. Mnozí lidé dlouhou dobu nevědí, že jsou přenašečem. Často se tak pouští do nechráněného pohlavního styku a ohrožují tím nevědomky někoho dalšího.  

Jaké jsou typické příznaky pohlavních nemocí a jaká je jejich následná léčba? 

Obecně platí, že každá pohlavní nemoc má trochu jiné symptomy. Některé příznaky jsou však naprosto totožné. K nim patří například výtok z pochvy nebo močové trubice, kožní změny (hlavně v okolí genitálií a konečníku) nebo zčervenání těchto míst, případně svědění intimních partií.  

Co se týče léčby, opět platí, že každá z nemocí se léčí jinak. Zatímco některé vyléčit lze, jiné patří bohužel do kategorie “nevyléčitelné”. Prvním krokem při léčbě bývá sexuální zdrženlivost, aby se předešlo k nákaze dalších lidí. Poté se postupuje podle toho, jaké onemocnění bylo člověku diagnostikováno.  

Mnohdy se nasazují do boje i bylinky, který jsou velmi efektivními a pomyslnými pěšáky, jež v boji často uspějí.  

Nejčastější pohlavní nemoci 

Chlamydie 

Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit nejčastější pohlavní nemoci, které nás sužují, zmínili bychom chlamydii. Mluvíme o pohlavní chorobě, která je jednou z těch, jež se nepřenáší jenom pohlavním stykem, i když je to pohlavní nemoc. Její prvotní fáze bývá naprosto bezpříznaková, i z toho důvodu je velmi nebezpečná. V pozdějších stádiích se velmi podobá chřipce, tudíž jí to na rizikovosti jenom přidává.  

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Jelikož je velmi těžké nemoc diagnostikovat, zvyšuje se tím riziko vzniku neplodnosti, což je častý následek tohoto onemocnění.  

Kapavka 

Další velmi často diagnostikovanou pohlavní nemocí je kapavka, kterou přenáší nejmenovaná bakterie. Společně s touto nemocí se obvykle objevuje i zánět močového nebo pohlavního ústrojí či zánět spojivek. Také se mohou vyskytnout příznaky až příliš podobající se angíně.  

V tomto případě však mluvíme o onemocnění, které se léčí poměrně snadno. Stačí do boje nasadit antibiotika a dodržovat sexuální půst.  

Syfilis 

V našem seznamu by v žádném případě neměl chybět syfilis. Opět mluvíme o pohlavní nemoci, která je velmi nebezpečná. Opět však mluvíme o onemocnění, jež nemusí být nutně způsobeno pohlavním stykem. K jejímu přenosu dochází i skrze drobná zranění na kůži. Dostat ji tak mohou i ti, kteří drží sexuální půst nebo kteří ještě neměli pohlavní styk.  

Syfilis je onemocněním mnoha stádií. Během té poslední je organismus člověka natolik poškozen, že člověk nemusí vůbec přežít. I proto mluvíme o tak rizikovém onemocnění. Syfilis totiž napadá nervovou soustavu, kromě toho také pohybovou soustavu, kůži a dále i vnitřní orgány.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek