Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
pohlavní nemoci
Pohlavní nemoci nejsou tabu. (foto: 123RF)

09. 07. 2021

Pohlavní nemoci se přenáší tělními tekutinami 

Pokud mluvíme o pohlavních onemocněních, mluvíme o takzvaných venerologických chorobách, které jsou zpravidla přenášeny tělními tekutinami. I když k jejich nákaze nejčastěji dochází nechráněným pohlavním stykem, není výjimkou ani nákaza prostřednictvím krevní transfúze nebo prostřednictvím kontaktu s krví nemocného člověka.

Na základě tohoto faktu lze konstatovat, že vysoce rizikovou skupinou jsou narkomani, kteří často používají stejné infekční jehly.  

Pohlavní nemoci patří k vůbec nejrizikovějším a nejvíce nebezpečným. Důvodem toho je předně fakt, že jsou z počátku naprosto bezpříznakové. Mnozí lidé dlouhou dobu nevědí, že jsou přenašečem. Často se tak pouští do nechráněného pohlavního styku a ohrožují tím nevědomky někoho dalšího.  

Jaké jsou typické příznaky pohlavních nemocí a jaká je jejich následná léčba? 

Obecně platí, že každá pohlavní nemoc má trochu jiné symptomy. Některé příznaky jsou však naprosto totožné. K nim patří například výtok z pochvy nebo močové trubice, kožní změny (hlavně v okolí genitálií a konečníku) nebo zčervenání těchto míst, případně svědění intimních partií.  

Co se týče léčby, opět platí, že každá z nemocí se léčí jinak. Zatímco některé vyléčit lze, jiné patří bohužel do kategorie “nevyléčitelné”. Prvním krokem při léčbě bývá sexuální zdrženlivost, aby se předešlo k nákaze dalších lidí. Poté se postupuje podle toho, jaké onemocnění bylo člověku diagnostikováno.  

Mnohdy se nasazují do boje i bylinky, který jsou velmi efektivními a pomyslnými pěšáky, jež v boji často uspějí.  

Nejčastější pohlavní nemoci 

Chlamydie 

Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit nejčastější pohlavní nemoci, které nás sužují, zmínili bychom chlamydii. Mluvíme o pohlavní chorobě, která je jednou z těch, jež se nepřenáší jenom pohlavním stykem, i když je to pohlavní nemoc. Její prvotní fáze bývá naprosto bezpříznaková, i z toho důvodu je velmi nebezpečná. V pozdějších stádiích se velmi podobá chřipce, tudíž jí to na rizikovosti jenom přidává.  

K TÉMATUChcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Jelikož je velmi těžké nemoc diagnostikovat, zvyšuje se tím riziko vzniku neplodnosti, což je častý následek tohoto onemocnění.  

Kapavka 

Další velmi často diagnostikovanou pohlavní nemocí je kapavka, kterou přenáší nejmenovaná bakterie. Společně s touto nemocí se obvykle objevuje i zánět močového nebo pohlavního ústrojí či zánět spojivek. Také se mohou vyskytnout příznaky až příliš podobající se angíně.  

V tomto případě však mluvíme o onemocnění, které se léčí poměrně snadno. Stačí do boje nasadit antibiotika a dodržovat sexuální půst.  

Syfilis 

V našem seznamu by v žádném případě neměl chybět syfilis. Opět mluvíme o pohlavní nemoci, která je velmi nebezpečná. Opět však mluvíme o onemocnění, jež nemusí být nutně způsobeno pohlavním stykem. K jejímu přenosu dochází i skrze drobná zranění na kůži. Dostat ji tak mohou i ti, kteří drží sexuální půst nebo kteří ještě neměli pohlavní styk.  

Syfilis je onemocněním mnoha stádií. Během té poslední je organismus člověka natolik poškozen, že člověk nemusí vůbec přežít. I proto mluvíme o tak rizikovém onemocnění. Syfilis totiž napadá nervovou soustavu, kromě toho také pohybovou soustavu, kůži a dále i vnitřní orgány.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.

Nepřehlédněte

Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek