Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Pohlavní nemoci nejsou tabu! Jaké jsou diagnostikovány nejčastěji?

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
pohlavní nemoci
Pohlavní nemoci nejsou tabu. (foto: 123RF)

09. 07. 2021

Pohlavní nemoci se přenáší tělními tekutinami 

Pokud mluvíme o pohlavních onemocněních, mluvíme o takzvaných venerologických chorobách, které jsou zpravidla přenášeny tělními tekutinami. I když k jejich nákaze nejčastěji dochází nechráněným pohlavním stykem, není výjimkou ani nákaza prostřednictvím krevní transfúze nebo prostřednictvím kontaktu s krví nemocného člověka.

Na základě tohoto faktu lze konstatovat, že vysoce rizikovou skupinou jsou narkomani, kteří často používají stejné infekční jehly.  

Pohlavní nemoci patří k vůbec nejrizikovějším a nejvíce nebezpečným. Důvodem toho je předně fakt, že jsou z počátku naprosto bezpříznakové. Mnozí lidé dlouhou dobu nevědí, že jsou přenašečem. Často se tak pouští do nechráněného pohlavního styku a ohrožují tím nevědomky někoho dalšího.  

Jaké jsou typické příznaky pohlavních nemocí a jaká je jejich následná léčba? 

Obecně platí, že každá pohlavní nemoc má trochu jiné symptomy. Některé příznaky jsou však naprosto totožné. K nim patří například výtok z pochvy nebo močové trubice, kožní změny (hlavně v okolí genitálií a konečníku) nebo zčervenání těchto míst, případně svědění intimních partií.  

Co se týče léčby, opět platí, že každá z nemocí se léčí jinak. Zatímco některé vyléčit lze, jiné patří bohužel do kategorie “nevyléčitelné”. Prvním krokem při léčbě bývá sexuální zdrženlivost, aby se předešlo k nákaze dalších lidí. Poté se postupuje podle toho, jaké onemocnění bylo člověku diagnostikováno.  

Mnohdy se nasazují do boje i bylinky, který jsou velmi efektivními a pomyslnými pěšáky, jež v boji často uspějí.  

Nejčastější pohlavní nemoci 

Chlamydie 

Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit nejčastější pohlavní nemoci, které nás sužují, zmínili bychom chlamydii. Mluvíme o pohlavní chorobě, která je jednou z těch, jež se nepřenáší jenom pohlavním stykem, i když je to pohlavní nemoc. Její prvotní fáze bývá naprosto bezpříznaková, i z toho důvodu je velmi nebezpečná. V pozdějších stádiích se velmi podobá chřipce, tudíž jí to na rizikovosti jenom přidává.  

K TÉMATU  Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Jelikož je velmi těžké nemoc diagnostikovat, zvyšuje se tím riziko vzniku neplodnosti, což je častý následek tohoto onemocnění.  

Kapavka 

Další velmi často diagnostikovanou pohlavní nemocí je kapavka, kterou přenáší nejmenovaná bakterie. Společně s touto nemocí se obvykle objevuje i zánět močového nebo pohlavního ústrojí či zánět spojivek. Také se mohou vyskytnout příznaky až příliš podobající se angíně.  

V tomto případě však mluvíme o onemocnění, které se léčí poměrně snadno. Stačí do boje nasadit antibiotika a dodržovat sexuální půst.  

Syfilis 

V našem seznamu by v žádném případě neměl chybět syfilis. Opět mluvíme o pohlavní nemoci, která je velmi nebezpečná. Opět však mluvíme o onemocnění, jež nemusí být nutně způsobeno pohlavním stykem. K jejímu přenosu dochází i skrze drobná zranění na kůži. Dostat ji tak mohou i ti, kteří drží sexuální půst nebo kteří ještě neměli pohlavní styk.  

Syfilis je onemocněním mnoha stádií. Během té poslední je organismus člověka natolik poškozen, že člověk nemusí vůbec přežít. I proto mluvíme o tak rizikovém onemocnění. Syfilis totiž napadá nervovou soustavu, kromě toho také pohybovou soustavu, kůži a dále i vnitřní orgány.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Není to Alzheimer? Varovné příznaky obávané nemoci

4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.

Nepřehlédněte

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek