Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Meal prep: Trend, který vás zachrání od hodin strávených v kuchyni

Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
meal prep
Meal prep v překladu doslova znamená příprava jídla.

04. 05. 2022

Meal prep je trend, který musíte vyzkoušet. Díky němu se totiž naučíte lépe plánovat co budete jíst, a budete mít jídlo vždy připravené. Čerstvé, zdravé, domácí! Jak na to?

Meal prep v praxi

Každodenní vaření mnoho lidí nebaví – a vlastně na to ani není obvykle čas. I proto často saháme po polotovarech, po mražené pizze nebo polévce ze sáčku. Je to rychlé a zasytí, jenže to rozhodně není zdravé, stejně jako smažená jídla ze stánků. Základem všeho je plán.

Když si nachystáte plán toho, co během týdne uvaříte, co budete jíst v práci nebo vaše děti ve škole, vaše vaření získá na efektivitě. Meal prep doslova znamená příprava jídla. Navíc zamezíte i případnému vyhazování jídla, které se nestihlo sníst. Je dobré si dopředu doma zkontrolovat zásoby.

Koukněte se do lednice i do špajzu a zkuste si rozmyslet, co byste z toho mohli na následující týden uvařit, aby se najedla celá rodina. Pak si sepište seznam toho, co vám chybí, abyste měli na jídla potřebné suroviny.

Zásada: Kupujte jen to, co na seznamu máte a vždy se nejdříve snažte spotřebovat to, co už doma máte. Potraviny tak sníte dřív, než jim vyprší doba spotřeby a nebudete je muset zbytečně házet do koše.

Vařte velké porce

Pokud se chcete držet zásad o jednodušším a efektivnějším vaření, naučte se vařit vždy ve velkém. Je lepší navařit na více dní dopředu. Klidně totiž můžete jídlo rozdělit. A co zbude, to pak jednoduše zamrazte. Bude se to hodit. Z mrazáku pak můžete vytahovat krabičky či sáčky s připraveným jídlem, které se jen ohřeje.

Důležité je, že tohle jídlo bude domácí, a tedy i zdravější, protože máte přehled, co jste do něj dali za suroviny. Do mrazáku totiž můžete dát cokoliv – připravenou masovou směs, luštěniny i čirý vývar nebo hotové polévky. Zmrazování potravin patří k nejefektivnějšímu způsobu, jak uchovávat jídlo čerstvé na delší dobu nebo horší časy.

K TÉMATU  Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

Máte rádi krabičky na potraviny? U meal prep se bez nich neobejdete. Jakmile jídlo uvaříte, rozdělte ho do plastových boxů nebo do zavařovacích sklenic a po vychladnutí dejte do chladničky. Pak si je můžete jen brát dle potřeby klidně celý týden.

Inspirace na jarní meal prep z pár surovin.

Uvidíte, jak se vám bude lehčeji spát s vědomím, že máte připravené jídlo do práce, a když se vrátíte domů, víte, že se nemusíte trápit s přípravou večeře, protože rodině jídlo jednoduše ohřejete. Takto rozdělené jídlo určitě zužitkujete a vyhnete se zbytkům typu: „Na tohle jsem úplně zapomněla.”

Nakupování pouze toho, co potřebujete a spotřebování všeho jídla, odlehčí peněžence víc, než hromadění ze slev.

TIP: Jestliže vaříte pro víc členů domácnosti, připravené krabičky popište, ať nevznikne zmatek, co komu patří. Jednoduše vždy otevřete lednici a víte, co je vaše.

Každý den něco jiného

Nelíbí se vám ale příliš představa toho, že třeba tři dny jíte pořád to stejné? Nevadí, i tohle se dá s meal prep vyřešit. Uvařte si, ale všechno zcela nedochucujte. Nechte si otevřená vrátka, jak jídlo nakonec dokončíte.

Když budete mít uvařené maso, může být každý den na jiný způsob. Předem si připravte i těstoviny či rýži, luštěniny – a můžete si dle libosti tyhle suroviny kombinovat. Jeden den maso opečte a dejte si ho třeba s rýži. Druhý den ho natrhejte na kousky a udělejte chutný sendvič.

Rychlé a jednoduché marinády vám zpestří jídelníček a ušetří čas.

Předem si můžete upéct nebo podusit zeleninu a tu poté použít jako přílohu k masu. Jiný den ji smíchejte s luštěninami. Nebo z části luštěnin udělejte pomazánku. Ze zbytků zeleniny se dá navíc udělat i rychlá polévka, třeba se smetanou.

Vaření na týden sice nějaký ten čas zabere, ale během pracovního týdne se už nebudete muset u plotny zdržovat, a přitom celá rodina bude jíst chutné domácí a zdravé jídlo. Ušetříte však nejen čas, ale i peníze. Zužitkujete totiž všechno. A to je pravá podstata meal prep.

K TÉMATU  Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.

Nepřehlédněte

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek