Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Meal prep: Trend, který vás zachrání od hodin strávených v kuchyni

Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
meal prep
Meal prep v překladu doslova znamená příprava jídla.

04. 05. 2022

Meal prep je trend, který musíte vyzkoušet. Díky němu se totiž naučíte lépe plánovat co budete jíst, a budete mít jídlo vždy připravené. Čerstvé, zdravé, domácí! Jak na to?

Meal prep v praxi

Každodenní vaření mnoho lidí nebaví – a vlastně na to ani není obvykle čas. I proto často saháme po polotovarech, po mražené pizze nebo polévce ze sáčku. Je to rychlé a zasytí, jenže to rozhodně není zdravé, stejně jako smažená jídla ze stánků. Základem všeho je plán.

Když si nachystáte plán toho, co během týdne uvaříte, co budete jíst v práci nebo vaše děti ve škole, vaše vaření získá na efektivitě. Meal prep doslova znamená příprava jídla. Navíc zamezíte i případnému vyhazování jídla, které se nestihlo sníst. Je dobré si dopředu doma zkontrolovat zásoby.

Koukněte se do lednice i do špajzu a zkuste si rozmyslet, co byste z toho mohli na následující týden uvařit, aby se najedla celá rodina. Pak si sepište seznam toho, co vám chybí, abyste měli na jídla potřebné suroviny.

Zásada: Kupujte jen to, co na seznamu máte a vždy se nejdříve snažte spotřebovat to, co už doma máte. Potraviny tak sníte dřív, než jim vyprší doba spotřeby a nebudete je muset zbytečně házet do koše.

Vařte velké porce

Pokud se chcete držet zásad o jednodušším a efektivnějším vaření, naučte se vařit vždy ve velkém. Je lepší navařit na více dní dopředu. Klidně totiž můžete jídlo rozdělit. A co zbude, to pak jednoduše zamrazte. Bude se to hodit. Z mrazáku pak můžete vytahovat krabičky či sáčky s připraveným jídlem, které se jen ohřeje.

Důležité je, že tohle jídlo bude domácí, a tedy i zdravější, protože máte přehled, co jste do něj dali za suroviny. Do mrazáku totiž můžete dát cokoliv – připravenou masovou směs, luštěniny i čirý vývar nebo hotové polévky. Zmrazování potravin patří k nejefektivnějšímu způsobu, jak uchovávat jídlo čerstvé na delší dobu nebo horší časy.

K TÉMATUViber spouští novou komunitu věnovanou všem milovníkům psů v České republice a také speciální projekt na pomoc obyvatelům v psím útulku Bouchalka

Máte rádi krabičky na potraviny? U meal prep se bez nich neobejdete. Jakmile jídlo uvaříte, rozdělte ho do plastových boxů nebo do zavařovacích sklenic a po vychladnutí dejte do chladničky. Pak si je můžete jen brát dle potřeby klidně celý týden.

Inspirace na jarní meal prep z pár surovin.

Uvidíte, jak se vám bude lehčeji spát s vědomím, že máte připravené jídlo do práce, a když se vrátíte domů, víte, že se nemusíte trápit s přípravou večeře, protože rodině jídlo jednoduše ohřejete. Takto rozdělené jídlo určitě zužitkujete a vyhnete se zbytkům typu: „Na tohle jsem úplně zapomněla.”

Nakupování pouze toho, co potřebujete a spotřebování všeho jídla, odlehčí peněžence víc, než hromadění ze slev.

TIP: Jestliže vaříte pro víc členů domácnosti, připravené krabičky popište, ať nevznikne zmatek, co komu patří. Jednoduše vždy otevřete lednici a víte, co je vaše.

Každý den něco jiného

Nelíbí se vám ale příliš představa toho, že třeba tři dny jíte pořád to stejné? Nevadí, i tohle se dá s meal prep vyřešit. Uvařte si, ale všechno zcela nedochucujte. Nechte si otevřená vrátka, jak jídlo nakonec dokončíte.

Když budete mít uvařené maso, může být každý den na jiný způsob. Předem si připravte i těstoviny či rýži, luštěniny – a můžete si dle libosti tyhle suroviny kombinovat. Jeden den maso opečte a dejte si ho třeba s rýži. Druhý den ho natrhejte na kousky a udělejte chutný sendvič.

Rychlé a jednoduché marinády vám zpestří jídelníček a ušetří čas.

Předem si můžete upéct nebo podusit zeleninu a tu poté použít jako přílohu k masu. Jiný den ji smíchejte s luštěninami. Nebo z části luštěnin udělejte pomazánku. Ze zbytků zeleniny se dá navíc udělat i rychlá polévka, třeba se smetanou.

Vaření na týden sice nějaký ten čas zabere, ale během pracovního týdne se už nebudete muset u plotny zdržovat, a přitom celá rodina bude jíst chutné domácí a zdravé jídlo. Ušetříte však nejen čas, ale i peníze. Zužitkujete totiž všechno. A to je pravá podstata meal prep.

K TÉMATUImunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!

Nepřehlédněte

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek