Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Meal prep: Trend, který vás zachrání od hodin strávených v kuchyni

Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
meal prep
Meal prep v překladu doslova znamená příprava jídla.

04. 05. 2022

Meal prep je trend, který musíte vyzkoušet. Díky němu se totiž naučíte lépe plánovat co budete jíst, a budete mít jídlo vždy připravené. Čerstvé, zdravé, domácí! Jak na to?

Meal prep v praxi

Každodenní vaření mnoho lidí nebaví – a vlastně na to ani není obvykle čas. I proto často saháme po polotovarech, po mražené pizze nebo polévce ze sáčku. Je to rychlé a zasytí, jenže to rozhodně není zdravé, stejně jako smažená jídla ze stánků. Základem všeho je plán.

Když si nachystáte plán toho, co během týdne uvaříte, co budete jíst v práci nebo vaše děti ve škole, vaše vaření získá na efektivitě. Meal prep doslova znamená příprava jídla. Navíc zamezíte i případnému vyhazování jídla, které se nestihlo sníst. Je dobré si dopředu doma zkontrolovat zásoby.

Koukněte se do lednice i do špajzu a zkuste si rozmyslet, co byste z toho mohli na následující týden uvařit, aby se najedla celá rodina. Pak si sepište seznam toho, co vám chybí, abyste měli na jídla potřebné suroviny.

Zásada: Kupujte jen to, co na seznamu máte a vždy se nejdříve snažte spotřebovat to, co už doma máte. Potraviny tak sníte dřív, než jim vyprší doba spotřeby a nebudete je muset zbytečně házet do koše.

Vařte velké porce

Pokud se chcete držet zásad o jednodušším a efektivnějším vaření, naučte se vařit vždy ve velkém. Je lepší navařit na více dní dopředu. Klidně totiž můžete jídlo rozdělit. A co zbude, to pak jednoduše zamrazte. Bude se to hodit. Z mrazáku pak můžete vytahovat krabičky či sáčky s připraveným jídlem, které se jen ohřeje.

Důležité je, že tohle jídlo bude domácí, a tedy i zdravější, protože máte přehled, co jste do něj dali za suroviny. Do mrazáku totiž můžete dát cokoliv – připravenou masovou směs, luštěniny i čirý vývar nebo hotové polévky. Zmrazování potravin patří k nejefektivnějšímu způsobu, jak uchovávat jídlo čerstvé na delší dobu nebo horší časy.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pátek 21. 9. 2018. Dobrý skutek se vám vrátí!

Máte rádi krabičky na potraviny? U meal prep se bez nich neobejdete. Jakmile jídlo uvaříte, rozdělte ho do plastových boxů nebo do zavařovacích sklenic a po vychladnutí dejte do chladničky. Pak si je můžete jen brát dle potřeby klidně celý týden.

Inspirace na jarní meal prep z pár surovin.

Uvidíte, jak se vám bude lehčeji spát s vědomím, že máte připravené jídlo do práce, a když se vrátíte domů, víte, že se nemusíte trápit s přípravou večeře, protože rodině jídlo jednoduše ohřejete. Takto rozdělené jídlo určitě zužitkujete a vyhnete se zbytkům typu: „Na tohle jsem úplně zapomněla.”

Nakupování pouze toho, co potřebujete a spotřebování všeho jídla, odlehčí peněžence víc, než hromadění ze slev.

TIP: Jestliže vaříte pro víc členů domácnosti, připravené krabičky popište, ať nevznikne zmatek, co komu patří. Jednoduše vždy otevřete lednici a víte, co je vaše.

Každý den něco jiného

Nelíbí se vám ale příliš představa toho, že třeba tři dny jíte pořád to stejné? Nevadí, i tohle se dá s meal prep vyřešit. Uvařte si, ale všechno zcela nedochucujte. Nechte si otevřená vrátka, jak jídlo nakonec dokončíte.

Když budete mít uvařené maso, může být každý den na jiný způsob. Předem si připravte i těstoviny či rýži, luštěniny – a můžete si dle libosti tyhle suroviny kombinovat. Jeden den maso opečte a dejte si ho třeba s rýži. Druhý den ho natrhejte na kousky a udělejte chutný sendvič.

Rychlé a jednoduché marinády vám zpestří jídelníček a ušetří čas.

Předem si můžete upéct nebo podusit zeleninu a tu poté použít jako přílohu k masu. Jiný den ji smíchejte s luštěninami. Nebo z části luštěnin udělejte pomazánku. Ze zbytků zeleniny se dá navíc udělat i rychlá polévka, třeba se smetanou.

Vaření na týden sice nějaký ten čas zabere, ale během pracovního týdne se už nebudete muset u plotny zdržovat, a přitom celá rodina bude jíst chutné domácí a zdravé jídlo. Ušetříte však nejen čas, ale i peníze. Zužitkujete totiž všechno. A to je pravá podstata meal prep.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 15. - 16. 12. 2018. Vyhýbejte se chemikáliím a tvrdému alkoholu. Pozor i na oči!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.

Nepřehlédněte

Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek