Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
saturejka
Saturejka je velmi aromatická bylinka. Svojí vůní prý odhání škůdce.

22. 04. 2022

Saturejka, víte aspoň, jak vypadá? Tato velice populární středomořská rostlina si nachází cestu do mnoha českých domácností, proto si pojďme popsat, jak ji vypěstovat tak, abychom ji zužitkovali na maximum, nejen při vaření.

Pěstuje se už od středověku 

Jak pěstovat saturejku – otázka, kterou si pokládali již v dávném středověku. Už tehdy totiž zjistili, že se jedná o velice aromatické koření. A nejen to, saturejka je také léčivá bylinka.

S postupem let si tato rostlina získala mnoho označení a přezdívek. Kupříkladu ve Spojených státech o ní říkají, že se jedná o fazolové koření, protože se zpravidla přidává do fazolových a jiných luštěninových pokrmů. 

Důvod je prostý – saturejka totiž zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení, což se v případě konzumovaných luštěnin víc než hodí. Tímto však výčet zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí.

Saturejka a její vliv na zdraví

Než přejdeme k tomu, jak saturejku hravě pěstovat a těšit se z její úrody, podíváme se blíže na její vliv na zdraví. Berte to jako takové důvody, proč ji vlastně do zatím prázdného truhlíku zasadit.

Za zmínku stojí především její složení. Nachází se v ní řada vitamínů, včetně vitamínu C, který z lidského imunitního systému vytváří pevné rytířské brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Navíc je její součástí množství minerální soli.

saturejka
Nejčastěji se přidává do pokrmů s luštěninami.

V kombinaci s dalšími látkami saturejka předchází nejen zmiňovanému nadýmání, ale také má protiprůjmové účinky a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu. Podporuje chuť k jídlu, má močopudný účinek a působí antisepticky. A nesmíme zapomenout ani na to, že prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť k milování. Jestli je toto pravdou, to už si musíte ověřit sami.

I když najde uplatnění hlavně při vaření, saturejka se užívá i ve formě nálevu. Takto zpracovaná bylina může sice nepatrně zvýšit krevní tlak, ale také lehce stimuluje činnost trávicího traktu a posílí organismus jako celek.

K TÉMATU  Noční stolek vedle postele je důležitý prvek vaší ložnice! Kam si odkládat mobil, knihu, brýle, hrnek nebo léky?

Dokonce se ukazuje, že má jistý vliv na zdárném zvládnutí onemocnění dýchacích cest, jimž přináší úlevu. I proto se přidává do různých čajů či bývá součástí přísad do koupelí.

Jak pěstovat saturejku

Saturejku, stejně jako jiné podobné byliny, je možné pěstovat na zahradě nebo i za oknem, pokud venku panuje chladná zima. Je však třeba počítat s tím, že může dorůst až do výšky půl metru, proto pokud si ji umístíte domů, dopřejte jí dostatek prostoru.

Mluvíme o jednoleté bylině, která je silně aromatického charakteru, a která se zhruba v červenci začne obsypávat drobnými narůžovělými květy (mohou mít jemně fialový nádech). Abyste rozrostení dosáhli, musíte saturejce poskytnout dostatek světla i tepla. Myslete na to, že miluje sluníčko jako každá bylinka. A stejně jako každá bylinka, ani saturejka nesnáší přemokření. Proto k jejímu zalévání přistupujte s opatrností a než jí poskytnete další tekutiny, doporučujeme sáhnout do substrátu a zjistit, jestli ještě nemá vodu k dispozici.

Až si saturejku zasadíte, nebojte se jí do zeminy přidat hrubý písek. Pokud ji budete sázet do záhonu, dbejte na to, abyste jí poskytli kyprou, hlinitopísčitou půdu, která je navíc dobře propustná, ale na živiny nepříliš bohatá.

Pozor na škůdce

Při pěstování saturejky v květináči se většinou nesetkáte se škůdci, ale pokud ji umístíte do záhonů, bohužel právě oni budou těmi, kdo může pěstování zmařit. Velkým problémem bývají mšice, ale také mravenci či na první pohled neškodný bělásek zelný.

Je ale pravdou, že mnozí pěstitelé saturejku sadí schválně do záhonů, a to i mezi ostatní bylinky, protože svým silným aroma prý zmiňované škůdce odpuzují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

K TÉMATU  Jak opticky zvětšit byt? Pomůžou chytré vychytávky!

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Nepřehlédněte

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek