Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
saturejka
Saturejka je velmi aromatická bylinka. Svojí vůní prý odhání škůdce.

22. 04. 2022

Saturejka, víte aspoň, jak vypadá? Tato velice populární středomořská rostlina si nachází cestu do mnoha českých domácností, proto si pojďme popsat, jak ji vypěstovat tak, abychom ji zužitkovali na maximum, nejen při vaření.

Pěstuje se už od středověku 

Jak pěstovat saturejku – otázka, kterou si pokládali již v dávném středověku. Už tehdy totiž zjistili, že se jedná o velice aromatické koření. A nejen to, saturejka je také léčivá bylinka.

S postupem let si tato rostlina získala mnoho označení a přezdívek. Kupříkladu ve Spojených státech o ní říkají, že se jedná o fazolové koření, protože se zpravidla přidává do fazolových a jiných luštěninových pokrmů. 

Důvod je prostý – saturejka totiž zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení, což se v případě konzumovaných luštěnin víc než hodí. Tímto však výčet zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí.

Saturejka a její vliv na zdraví

Než přejdeme k tomu, jak saturejku hravě pěstovat a těšit se z její úrody, podíváme se blíže na její vliv na zdraví. Berte to jako takové důvody, proč ji vlastně do zatím prázdného truhlíku zasadit.

Za zmínku stojí především její složení. Nachází se v ní řada vitamínů, včetně vitamínu C, který z lidského imunitního systému vytváří pevné rytířské brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Navíc je její součástí množství minerální soli.

saturejka
Nejčastěji se přidává do pokrmů s luštěninami.

V kombinaci s dalšími látkami saturejka předchází nejen zmiňovanému nadýmání, ale také má protiprůjmové účinky a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu. Podporuje chuť k jídlu, má močopudný účinek a působí antisepticky. A nesmíme zapomenout ani na to, že prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť k milování. Jestli je toto pravdou, to už si musíte ověřit sami.

I když najde uplatnění hlavně při vaření, saturejka se užívá i ve formě nálevu. Takto zpracovaná bylina může sice nepatrně zvýšit krevní tlak, ale také lehce stimuluje činnost trávicího traktu a posílí organismus jako celek.

K TÉMATU  Jak vznikají strie a jak se této nedokonalosti zbavit?

Dokonce se ukazuje, že má jistý vliv na zdárném zvládnutí onemocnění dýchacích cest, jimž přináší úlevu. I proto se přidává do různých čajů či bývá součástí přísad do koupelí.

Jak pěstovat saturejku

Saturejku, stejně jako jiné podobné byliny, je možné pěstovat na zahradě nebo i za oknem, pokud venku panuje chladná zima. Je však třeba počítat s tím, že může dorůst až do výšky půl metru, proto pokud si ji umístíte domů, dopřejte jí dostatek prostoru.

Mluvíme o jednoleté bylině, která je silně aromatického charakteru, a která se zhruba v červenci začne obsypávat drobnými narůžovělými květy (mohou mít jemně fialový nádech). Abyste rozrostení dosáhli, musíte saturejce poskytnout dostatek světla i tepla. Myslete na to, že miluje sluníčko jako každá bylinka. A stejně jako každá bylinka, ani saturejka nesnáší přemokření. Proto k jejímu zalévání přistupujte s opatrností a než jí poskytnete další tekutiny, doporučujeme sáhnout do substrátu a zjistit, jestli ještě nemá vodu k dispozici.

Až si saturejku zasadíte, nebojte se jí do zeminy přidat hrubý písek. Pokud ji budete sázet do záhonu, dbejte na to, abyste jí poskytli kyprou, hlinitopísčitou půdu, která je navíc dobře propustná, ale na živiny nepříliš bohatá.

Pozor na škůdce

Při pěstování saturejky v květináči se většinou nesetkáte se škůdci, ale pokud ji umístíte do záhonů, bohužel právě oni budou těmi, kdo může pěstování zmařit. Velkým problémem bývají mšice, ale také mravenci či na první pohled neškodný bělásek zelný.

Je ale pravdou, že mnozí pěstitelé saturejku sadí schválně do záhonů, a to i mezi ostatní bylinky, protože svým silným aroma prý zmiňované škůdce odpuzují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

K TÉMATU  Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Léto už ne, ale zima ještě ne. První podzimní chlad vyžadují trochu teplejší oblečení. Přechodná bunda je nejlepší volbou. Dámská verze by měla být lehká, chodit se ke všemu a zajistit teplo. Jak vybrat ten nejlepší model?
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Hlavní rozdíl, kterým se vířivky liší od bazénu? Užíváte si je celoročně! Odhalit vyhřátou kouřící hladinu je paráda, třeba uprostřed noci, kdy můžete pozorovat hvězdy. Stejně tak skvělý zážitek je koupání v zimním období, kdy horká koupel kontrastuje s chladným vzduchem.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.

Výběr článků

Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

Nepřehlédněte

Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek