Pátek , 26. 04. 2024

Marek

Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
saturejka
Saturejka je velmi aromatická bylinka. Svojí vůní prý odhání škůdce.

22. 04. 2022

Saturejka, víte aspoň, jak vypadá? Tato velice populární středomořská rostlina si nachází cestu do mnoha českých domácností, proto si pojďme popsat, jak ji vypěstovat tak, abychom ji zužitkovali na maximum, nejen při vaření.

Pěstuje se už od středověku 

Jak pěstovat saturejku – otázka, kterou si pokládali již v dávném středověku. Už tehdy totiž zjistili, že se jedná o velice aromatické koření. A nejen to, saturejka je také léčivá bylinka.

S postupem let si tato rostlina získala mnoho označení a přezdívek. Kupříkladu ve Spojených státech o ní říkají, že se jedná o fazolové koření, protože se zpravidla přidává do fazolových a jiných luštěninových pokrmů. 

Důvod je prostý – saturejka totiž zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení, což se v případě konzumovaných luštěnin víc než hodí. Tímto však výčet zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí.

Saturejka a její vliv na zdraví

Než přejdeme k tomu, jak saturejku hravě pěstovat a těšit se z její úrody, podíváme se blíže na její vliv na zdraví. Berte to jako takové důvody, proč ji vlastně do zatím prázdného truhlíku zasadit.

Za zmínku stojí především její složení. Nachází se v ní řada vitamínů, včetně vitamínu C, který z lidského imunitního systému vytváří pevné rytířské brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Navíc je její součástí množství minerální soli.

saturejka
Nejčastěji se přidává do pokrmů s luštěninami.

V kombinaci s dalšími látkami saturejka předchází nejen zmiňovanému nadýmání, ale také má protiprůjmové účinky a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu. Podporuje chuť k jídlu, má močopudný účinek a působí antisepticky. A nesmíme zapomenout ani na to, že prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť k milování. Jestli je toto pravdou, to už si musíte ověřit sami.

I když najde uplatnění hlavně při vaření, saturejka se užívá i ve formě nálevu. Takto zpracovaná bylina může sice nepatrně zvýšit krevní tlak, ale také lehce stimuluje činnost trávicího traktu a posílí organismus jako celek.

K TÉMATU  Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Dokonce se ukazuje, že má jistý vliv na zdárném zvládnutí onemocnění dýchacích cest, jimž přináší úlevu. I proto se přidává do různých čajů či bývá součástí přísad do koupelí.

Jak pěstovat saturejku

Saturejku, stejně jako jiné podobné byliny, je možné pěstovat na zahradě nebo i za oknem, pokud venku panuje chladná zima. Je však třeba počítat s tím, že může dorůst až do výšky půl metru, proto pokud si ji umístíte domů, dopřejte jí dostatek prostoru.

Mluvíme o jednoleté bylině, která je silně aromatického charakteru, a která se zhruba v červenci začne obsypávat drobnými narůžovělými květy (mohou mít jemně fialový nádech). Abyste rozrostení dosáhli, musíte saturejce poskytnout dostatek světla i tepla. Myslete na to, že miluje sluníčko jako každá bylinka. A stejně jako každá bylinka, ani saturejka nesnáší přemokření. Proto k jejímu zalévání přistupujte s opatrností a než jí poskytnete další tekutiny, doporučujeme sáhnout do substrátu a zjistit, jestli ještě nemá vodu k dispozici.

Až si saturejku zasadíte, nebojte se jí do zeminy přidat hrubý písek. Pokud ji budete sázet do záhonu, dbejte na to, abyste jí poskytli kyprou, hlinitopísčitou půdu, která je navíc dobře propustná, ale na živiny nepříliš bohatá.

Pozor na škůdce

Při pěstování saturejky v květináči se většinou nesetkáte se škůdci, ale pokud ji umístíte do záhonů, bohužel právě oni budou těmi, kdo může pěstování zmařit. Velkým problémem bývají mšice, ale také mravenci či na první pohled neškodný bělásek zelný.

Je ale pravdou, že mnozí pěstitelé saturejku sadí schválně do záhonů, a to i mezi ostatní bylinky, protože svým silným aroma prý zmiňované škůdce odpuzují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

K TÉMATU  Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.
Nástěnné hodiny by neměly chybět v každém obýváku. Sice sledujete čas na mobilu nebo ho ukazuje televize, originální hodiny jsou ale hlavně dekorací, která dokresluje atmosféru domova. A co takhle zvolit ukazatel času opravdu velkých rozměrů? Prohlédněte si galerii.
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Výběr článků

Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?

Nepřehlédněte

Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
Odkládáte prezentaci, kterou jste už měly dávno odevzdat? Přesouváte důležitou schůzku, která je pro vás zásadní? Děláte všechno možné, než abyste konečně sedly k důležitému úkolu, který jste si naplánovaly? Vítejte! Pravděpodobně vás zcela ovládla tzv. prokrastinace. Jak se postavit nekonečnému odkládání věcí na neurčito?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek