Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
zadržování vody
Zvýšený příjem tekutin paradoxně zbavuje tělo přebytečné vody. (foto: 123RF)

17. 01. 2022

Asi 60 procent lidského těla tvoří voda, přičemž voda tvoří až dvě třetiny hmotnosti. Bez ní se tělo zkrátka neobejde, je důležitá pro samotné fungování, správnou funkci orgánů i svalů. Voda se v lidském těle také podílí na rozpouštění živin do těla a pomáhá s vylučováním všech nežádoucích látek. Když má tělo tekutin nedostatek, dochází k zadržování vody.

Když tělo začne zadržovat vodu?

Pokud tělo přestane fungovat podle ideálních představ a nezvládne vyloučit veškerou přebytečnou vodu, mluvíme o zadržování vody. Zavodnění nebývá dlouhodobý problém, každý z nás se občas s takovým stavem může setkat. Jestliže se ale zavodnění nemůžete zbavit déle než týden, je na místě se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Příčin zadržování vody v těle je několik. Vedle problematického zdravotního stavu se může u žen jednat například jen o změnu menstruačního cyklu. Na zavodnění těla může mít vliv také příliš horké počasí, změna hormonů v těle, vysoký příjem soli nebo překyselení organismu. Zavodnění může nastat také v případě minimálního pohybu, závažného srdečního onemocnění nebo vlivem nemocí jater a ledvin.

Příznaky zavodnění

Zadržování vody v těle má své typické příznaky, díky nimž jasně poznáte, že se ve vašem těle děje změna. Prvním příznakem bývají často otoky končetin. Nejběžnější jsou oteklé kotníky nebo prsty na rukou. Kůže je velmi napnutá a možná vás i svědí. Ženy na sobě většinou zavodnění poznají ve chvíli, kdy se jim nedaří zhubnout i v případě, že se drží přesných kalorických tabulek.

Pokud tedy nevysvětlitelně přibíráte na váze a pozorujete na sobě otoky, pak se s největší pravděpodobností jedná právě o přebytečnou vodu v těle. Mezi otoky se mohou přidat také další klouby nebo dokonce vodou naplněné břicho.

Lidé s nadváhou zadržují více vody

Lidské tělo je schopné zadržet až o 2,5 kilogramu více vody než skutečně potřebuje. U lidí s nadváhou se projevuje zadržování vody o něco více, proto se při hubnutí tito lidé nejdříve zbavují vody a teprve pak přebytečného tuku. Zadržování vody často doprovází i další zdravotní problémy. Můžete trpět na časté bolesti hlavy, syndrom karpálních tunelů nebo zhoršení premenstruačního syndromu a bolest v oblasti pohlavních orgánů.

K TÉMATU  Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Vyšetření se nevyhnete

K lékaři byste měla zajít, pokud se příznaky zavodnění stále zhoršují a otoky nemizí. Ošetřující lékař vám udělá několik testů, aby tím vyloučil jiný vážný zdravotní problém. Čeká vás klasické fyzické vyšetření, krevní testy i test moči. Nevyhnete se ani jaterním a ledvinovým testům, EKG a rentgenu hrudníku.

Pokud zjistíte, že se nejedná o žádné vážné onemocnění, lékař vám nejspíš doporučí léčiva či doplňky stravy, co vám pomohou s odvodněním. Pomoci si ale můžete i sami, a to zejména úpravou vašeho jídelníčku a celkového režimu každého dne.

Jak se zbavit zavodnění?

Přespřílišné zavodnění je obrannou reakcí těla, které si připravuje zásobu potřebné vody na čas, kdy bude ještě hůř. Zkuste zbavit tělo pocitu, že má vody málo nebo že si musí tvořit rezervy. Jak na to? Paradoxně nejvíce na odvodnění zabírá větší přísun tekutin. Čím více tělo zavodníte, tím méně si bude uchovávat vodu v těle.

Do denního pitného režimu rozhodně nepočítejte příliš sladké nápoje, alkohol, kávu nebo čaj. Tyto druhy nápojů totiž vodu spíše odvádějí. Tou nejlepší volbou je samozřejmě čistá voda, pro lepší chuť si můžete do vody přidat například šťávu z citronu. Snažte se pít vodu po celý den a po menších doušcích. Cílem není doplnit tekutiny najednou z dvoulitrové lahve, jedná se o soustavný a pravidelný přísun, který vás přebytečné vody zbaví.

Pomoci vám může také omezení soli a rafinovaných sacharidů v jídelníčku. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné a vyhněte se bílému cukru. Chybu neuděláte ani v případě, že do svého denního režimu přidáte zdravý pohyb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.

Výběr článků

Chystáte se na dovolenou, ale rádi byste se vyhnuli nepříjemnostem spojeným s krádežemi? Zpozorněte u našeho přehledu pěti nejhorších krádežnických destinací a hlavně – pozor na peněženky!
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.

Nepřehlédněte

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek