Domů » Vztahy » Zamilovaná v sedmdesáti. Možná říkají, že jste divná. Nedejte se, je to normální
Zamilovaná v sedmdesáti. Nedejte se, není to nic divného
zdroj: 123RF.com
Vztahy

Zamilovaná v sedmdesáti. Možná říkají, že jste divná. Nedejte se, je to normální

Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Nebojte se sexu v jakémkoli věku

Být zamilovaná se ve vyšším věku vyplatí. Lékaři z Americké gerontologické společnosti provedli studii, které se zúčastnilo více než 230 partnerských a manželských párů ve věku přes 65 let. Z dotazníku vyplynulo, že 60 procent z nich má se svými partnery sex a cítí se v životě spokojenější.

Budete šťastnější a zdravější

Takže pokud nemáte ve vyšším věku partnera a potkáte někoho, s kým vám bude dobře, nikdy neargumentujte, že se to pro vás už nehodí. Naopak, zaměřte svou pozornost na intimní život. Lidé, kteří se věnují partnerovi a jsou aktivní v ložnici i ve vyšším věku, jsou šťastnější než ti, pro které je sex pouhou vzpomínkou. Dokonce je podle statistik existence intimního vztahu v seniorském věku mnohem důležitější, než zdravotní stav či finanční zajištění.

Kapitulace na sex a lásku je nesmysl

V předpokladu, že senioři už nemají nárok na jinou lásku, než je láska k dětem a vnoučatům, se zrcadlí arogance současné společnosti, posedlé kultem mládí. Ale upírat seniorům právo na plnohodnotný život je nesmysl. Bohužel, tlak veřejnosti je značný a mnoho žen po menopauze začíná přijímat za svůj postoj, že jejich citový a sexuální život skončil.

Ale dokážete si představit, že budete dalších třeba dvacet – třicet let žít v celibátu? Dokážete si představit, že jediné polibky, které dostanete, budou pusy na tvář od vašich dětí a vnoučat? Že vás už nikdy nepohladí žádný muž po tváři, po těle. Že se vás dotkne jen jako kamarádky a ne jako milenky?

Bojíte se, že budete trapná

Proč si odpírat to, co je lidsky nejkrásnější a nepřirozenější jen pro to, že mladší generace má pocit, že už na to nemáte právo. Podle sexuologů není žádný důvod předpokládat, že menopauza omezí u ženy sexuální aktivitu nebo že otupí její pohlavní pud. Jedinou překážkou mohou být vaše obavy, že už nebudete pro partnera dost atraktivní.

Buďte přirozená

Ale pokud vás partner přitahuje a vy jeho, je to jen vaše nízká sebedůvěra, kterou je potřeba rázně zahnat. Kupte si nový parfém, nechte si udělat nový účes a hoďte do kamen dárek svých dětí ve stylu kostkované bačkory a silonová zástěra. Nemusíte být právě městská atraktivní madam, v každé z nás je něco, co se může stát pro partnera zajímavým a přitažlivým. Nebojte se a máte-li možnost, buďte sobecká a věnujte se sama sobě a svému novému vztahu.

To, co by si měly vaše dospělé děti uvědomit, je, že když budete šťastná v partnerství, získají víc, než kdybyste zůstala sama. A byla nešťastná či zatrpklá právě proto, že jste si od nich nechala svůj nový vztah rozmluvit.

Mladší partner? Jděte do toho

Možná právě proto, že vás potkal mladší partner, zvažujete totéž. Zda nejste trapná a nesnažíte se “vypadat mladě”. Ale v první řadě – docílit toho, že budete vypadat svěže a mladší, není dnes při vyspělé kosmetické péči problém pro nikoho. A proč byste to pro sebe neudělala, když se budete cítit dobře?

To, že věk omezuje, je především otázka naší mysli. Svazků žen vyššího věku s mladšími muži přibývá. Z českých celebrit patří k nejstálejším vztah Hany Zagorové s o deset let mladším Štefanem Margitou, či manželství Evy Pilarové s o třináct let mladším Janem Kolomazníkem. Že nejste populární zpěvačka? I vy máte nárok na kvalitní partnerský a milenecký vztah. V jakémkoli věku. Tak si ho dopřejte.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Jindra Svitáková

Redaktorka, spisovatelka. Zajímá se o literaturu, film a českou historii. Ráda píše o vaření, domácí kosmetice, rodinném životě, vztazích a vícegeneračním soužití. Je autorkou několika výstav na téma české historie a knih z oblasti literatury faktu. Publikuje také v oblasti dětské literatury.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář