Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

Když se řekne superpotraviny, snadno můžete mít pocit, že se jedná o něco naprosto výjimečného, co prostě jen tak neseženete nebo za to aspoň pořádně zaplatíte. Tak tomu ale ve skutečnosti není! Superpotraviny najdete i doma mezi vlastními zásobami, jen si možná běžně neuvědomujete, jak úžasný vliv mají právě tato jídla na vaše zdraví.
superpotraviny
Superpotraviny jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. (foto: 123RF)

Co jsou to superpotraviny?

Mezi superpotraviny (můžete zaslechnout i označení superfoods) se řadí potraviny s vysokým obsahem vitamínů, antioxidantů, stopových prvků, minerálů, zdravých tuků nebo třeba vlákniny.

Mají výrazný pozitivní efekt na naše zdraví, podporují jeho rovnováhu, činnost jednotlivých orgánů, ale slouží i jako prevence mnoha civilizačních onemocnění. Díky jejich konzumaci můžete povzbudit svůj imunitní systém, zlepšit trávení nebo stav kardiovaskulárního systému. Jeden by řekl, že mají vyloženě nadpřirozené schopnosti.

Nejedná se zdaleka jen o goji, chia semínka, ani jiné exoticky znějící či vypadající potraviny. Přinášíme šest tipů na superpotraviny, které vašemu tělu prospějí a přitom nebude nijak obtížné je na českém trhu (nebo i v přírodě) sehnat.

Česnek

O česneku se často hovoří jako o přírodním antibiotiku, což velmi dobře vystihuje jeho schopnosti. Posiluje naši imunitu a pomáhá v obraně proti bakteriím, virům a plísním. Kromě toho také snižuje množství „zlého“ cholesterolu v těle, normalizuje krevní tlak a podporuje harmonické fungování trávicího traktu. Preventivně působí proti vzniku rakoviny kůže, prsů nebo tlustého střeva.

česnek superpotraviny
Česnek je označován za přírodní antibiotikum. (foto: 123RF)

Červená řepa

Naše tělo potěší obsaženými vitamíny, minerálními látkami, stopovými prvky, antioxidanty, karotenoidy či betaniny. Díky vysokému množství železa je ideálním pomocníkem při poruchách krvetvorby. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje imunitu, má příznivý vliv na stav našich vlasů, nehtů i pokožky.

Červenou řepu si můžete upravit na mnoho způsobů a jistě najdete ten, který zachutná právě vám. Můžete ji péct nebo vařit, syrová se hodí do salátu. Můžete ji také nakládat. Nebo vám může zachutnat šťáva z červené řepy – vašemu zdraví prospěje stejně jako řepa samotná.

červená řepa
Červená řepa stojí za vyzkoušení. (foto: 123RF)

Borůvky a ostružiny

Toto lesní ovoce je také vynikajícím zdrojem antioxidantů. Až tedy příště půjdete do lesa, neváhejte si je dodat. V lidském těle dokážou přispívat ke snížení cholesterolu a krevního tlaku, jsou vynikající prevencí diabetu. Podporují regeneraci buněk a zmírňují projevy jejich stárnutí. To se následně projeví ve všech oblastech našeho zdraví.

borůvky, ostružiny
Lesní plody nasbíráte i po cestě do lesa. (foto: 123RF)

Kysané zelí patří také mezi superpotraviny

Zelí prochází procesem zvaným fermentace neboli kvašení. Při něm vznikají probiotické kultury a výrazně se zvyšuje obsah vitamínů a minerálů. Jeho konzumace tak podpoří dobré fungování naší střevní mikroflóry, probiotika v těle přispívají ke vstřebávání vápníku a železa, v mnohém ovlivňují celkovou funkci našeho imunitního systému.

kysané zelí
Kysané zelí patří také mezi supepotraviny. (Foto: 123RF)

Vlašské ořechy

U nás byly konzumovány odjakživa. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, jsou prevencí infarktu, příznivě působí i na stav pokožky, vlasů a nehtů. Preventivně působí proti vzniku chudokrevnosti, podporují dobré fungování nervového systému, posilují plodnost. Ořechy klidně můžete mlsat samotné nebo je využijte při přípravě dezertů či salátů.

vlašské ořechy
Oříšky místo brambůrků – skvělý nápad! (foto: 123RF)

Lněná semínka

Nadchnou vás především obsahem vlákniny, antioxidantů a nenasyceným mastných kyselin. Dále jsou tu vitamíny skupiny B, železo, vápník, hořčík a draslík. Podporují trávení, jsou prevencí civilizačních nemocí. Výhodou je, že je lze přidat prakticky do jakéhokoliv jídla. Dbejte jen na to, abyste je vždy pečlivě rozžvýkali, nebo je použijte předem nadrcené.

superpotraviny lněná semínka
Lněná semínka nejen do jogurtu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Dýňová semínka: Zamlsejte si zdravě a potěště své tělo

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

0.0/5
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Zdroje článku:
sdílet
tisknout
Zdroje článku:
Mohlo by Vás zajímat

Témata pro vás

Mohlo by Vás zajímat

Výběr receptů

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek