Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Zaměřeno na znaménka: Nechte své pihy zkouknout nejmodernější metodou

Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
pihy
Nová metoda dokáže naskenovat každičkou pihu na vašem těle.

09. 05. 2023

09. 05. 2023

Znaménka jsou přirozenou součástí každé kůže, jejichž četnost se odvíjí od vašeho fototypu. Velkou roli hraje také věk, zrovna tak intenzita pobytu pod slunečními paprsky, které podporují hyperpigmentaci, a tedy také rozvoj mateřských znamének. A čím víc slábne ozonová vrstva, tím víc bychom měli být ve střehu – chránit se krémy s vysokým ochranným faktorem, pravidelně si kontrolovat své pihy nejen od oka, ale i zkušeným dermatologem.

Protože při vizuální kontrole se může stát, že něco málo (a třeba zrovna dost zásadního) uteče, přišla spolu s moderní dobou i metoda FotoFinder s umělou inteligencí, která naskenuje každičkou část vašeho těla a včasně tak odhalí pihy, které nemusí být úplně v pohodě.

opalování
Chráníte se před UV zářením?

Rychlé, šetrné a velmi přesné

FotoFinder je sice mladou, zato úžasnou metodou, která vás bezbolestnou cestou, rychle, a přitom s maximální přesností nasnímkuje od hlavy až k patě a vychytá tak potenciálně riziková znaménka, která si žádají zvláštní pozornost. Zároveň také dokáže diagnostikovat melanom. Získaná data pak slouží jako důležité vodítko pro odborníka, který následně riziková znaménka ještě vizuálně zkontroluje a doporučí, zda je nutné znaménko pouze hlídat, případně navrhne termín jeho odstranění. Celé vyšetření trvá zhruba půl hodiny a ideální je ho každý rok opakovat. U rizikovějších pacientů pak nejlépe dvakrát do roka.

TIP: Na robotické skenování zpravidla přispívá i zdravotní pojišťovna, a to v rámci preventivních programů. Výše příspěvku se liší podle pojišťovny, ovšem každá sleva na vyšetření se počítá.

Pro koho se FotoFinder hodí?

Samozřejmě pro každého, který se chce starat o své zdraví, ovšem nejvíce ho ocení ti, kteří:

  • mají genetické predispozice k pihám i onemocněním kůže
  • mají velké vrozené névy anebo velký počet pih (přesahující počet 50 a více)
  • se častěji pohybují na sluníčku
  • užívají imunosupresiva nebo léky, které ovlivňují tvorbu pigmentace
K TÉMATU  Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Jak skenování probíhá?

Pokud vás vyšetření pomocí speciálního skeneru láká, pak vás určitě bude zajímat, jak to celé probíhá.

  1. Vysvlečete se mimo kalhotek a postavíte se před speciální foťák, který má za úkol roboticky naskenovat celé vaše tělo Jak si přesně stoupnout a polohovat se, vám sdělí sestřička nebo lékař, který vyšetření bude provádět. Snímky se budou pořizovat zepředu i zezadu, zrovna tak z každého boku.
  2. Po vyšetření vyčkáte na zhodnocení lékařem, který vás poté ještě zkontroluje dermatoskopem a zaměří se zejména na znaménka, která ze skeneru vyšla jako problematická. Lékař vám následně vysvětlí, co je v pořádku, co naopak není, veškeré rizikové snímky vám ukáže.
  3. Následně se domluvíte na případné kontrole nebo rovnou na odstranění znamének, která jsou už za hranicí běžného nálezu. To probíhá chirurgicky nebo formou laseru, a to kdekoliv na těle. 
  4. Poté se ideálně po roce (nebo dvakrát do roka) dostavíte na kontrolu, která bude probíhat naprosto obdobně. Výhodou však je, že skener při dalším vyšetření porovná původní nález z předchozí návštěvy a nalezne tak i případné odchylky, tedy znaménka, která změnila svou barvu nebo velikost. 
dermatolog
Na kontrolu byste měli docházet nejlépe vždy na jaře a na podzim.

Prevence je důležitá

I když má občas někdo tendence brát to na lehkou váhu, faktem je, že melanom patří k běžnému typu rakoviny kůže, která je celkově zodpovědná za 75 % úmrtí. Jedná se vlastně o nejrychleji rostoucí tumor, který dokáže snadno zdvojnásobit svou velikost. Onemocnění si pak z věkového hlediska nevybírá a postihnout může kohokoliv. Jen u nás se každý rok na 100 000 obyvatel objeví 12-14 nově hlášených zhoubných nádorů v podobě melanomu. A vůbec nejčastěji pak postihuje muže s bílou pokožkou. Včasně odhalený melanom má velkou naději na úspěšnou léčbu, která se léčí chirurgicky i ozařováním.

K TÉMATU  Nejlepší vychytávky na černé tečky – zatočte s nimi pomocí kosmetických produktů i domácích masek

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Zdroje článku:
https://www.vysetreni-znamenek.cz/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek