Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Martina (24): Začala jsem se měnit kvůli příteli, když došlo na nejhorší, odešel ode mě

Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
měnit
ilustrační obrázek

15. 09. 2022

Až jsem potkala na koupališti jednoho kluka, který mě měl rád. Začala jsem se kvůli němu měnit – a málem mě to stálo život.

Osudová návštěva koupaliště

Neměla jsem moc kamarádek, byla jsem hodně uzavřená a ani doma mi nepomáhali rodiče, kteří si mě neustále dobírali. Jíst jsem tolik nechtěla, ale v jídle jsem hledala útěchu, prostě to jinak nešlo a já jsem se pořád přejídala. Tloustla jsem, z nezdravého jídla jsem měla špatnou pleť, ale nikdo mi nepomohl, abych šla do sebe a něco s tím udělala. I když jsem se často cítila dost sama, měla jsem alespoň dvě kamarádky, které jsem znala už od školky. Ty mě braly, nic mi nevyčítaly a bavily se se mnou pořád stejně.

V létě, kdy jsme odmaturovaly, mě kamarádky vzaly na koupaliště. Krčila jsem se na dece, kolem sebe jsem měla omotaný ručník, nechtěla jsem se nikdy moc ukazovat a bála jsem se posměšků. Už jsem zkrátka taková byla. To holky se koupaly, bavily s ostatními a já jsem je většinu času jen pozorovala. Četla jsem si knihu, když mě oslovil veselý a celkem i pohledný kluk v našem věku. Hned si se mnou začal povídat, ptal se, proč nejdu do vody a nebavím se s ostatními.

Vymluvila jsem se na to, že mi není dobře, ale že jsem nechtěla zůstat doma a taky jsem mu vyprávěla o tom, jak záživnou knížku čtu. Přisedl si ke mně, povídali jsme si celkem dlouho a pak, když k nám už šly moje kamarádky, mě pozval na rande. Štěstím jsem v tom okamžiku byla bez sebe, nechtěla jsem tomu ani věřit, že mě někam pozval a samozřejmě jsem nabídku přijala.

Bylo to jako z románu

Hned jsem se pochlubila kamarádkám a ty mi slíbily, že mě na rande jaksepatří připraví. Pomohly mi sehnat šaty, jedna mě nalíčila, druhá učesala a za tři dny jsem šla na své vůbec první rande v životě. Dopadlo to skvěle, rozuměli jsme si, a tak mě pozval i na druhou schůzku. Sice jsem trošku propadala panice, nevěřila jsem si, a když mi kamarádka začala povídat o tom, že bych se měla připravit i na nějaké intimnosti, byla jsem děsně nervózní. Nedokázala jsem si představit, že bych se před ním měla svléknout.

K TÉMATU  Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Ale i to jsem právě díky svému princi překonala, pořád mi říkal, jak jsem krásná a jiná, že jsem zajímavá a chytrá a mně se to krásně poslouchalo. Vždycky jsem hodně četla a tohle pro mě byla moje osudová láska jako z románu. Měsíce plynuly, já jsem šla na vysokou školu, on už pracoval, ale pořád jsme byli spolu. Po půl roce mi nabídl i společné bydlení, což mě překvapilo, ale neodmítla jsem. Našla jsem si brigádu, měla i nové přátele a vlastně jsem byla najednou úplně někým jiným.

Nechceš začít se mnou cvičit?

Nic ale nebylo růžové moc dlouho. Zpočátku to začalo dost nevinně, zeptal se mě třeba, jestli bych s ním nezačala cvičit, snažil se mi měnit stravu, radil mi, jak bych se měla oblékat. Já mu ve všem chtěla udělat radost a dělala jsem, co chtěl. Ale nevyhovovalo mi to, nakonec jsem tajně jedla, když nebyl doma a cvičení mi taky moc nešlo. Pak došlo na ostrou výměnu názorů, poprvé mi řekl do očí, že jsem tlustá, že jsem zase přibrala od doby, co jsme spolu a pak řekl něco, co jsem nemohla vymazat z hlavy. Že se za mě stydí.

Pro něj cokoliv

Ranilo mě to, ale nemohla jsem ho ztratit. Šla jsem tedy do sebe a hnána neustále tou samou myšlenkou a jeho slovy, že se za mě stydí, jsem přestala jíst. Cvičení mi činilo problémy, takže jsem se omezovala v jídle, ani tak jsem ale moc nehubla. Začala jsem polykat pilulky na hubnutí, pila jsem zázračné koktejly, denně jsem nesnědla víc, než jeden bílý jogurt a kousek ovoce. Nakonec jsem už jen polykala prášky a pila vodu, nemohla jsem pozřít nic. Sama jsem si to nepřipouštěla, hubla jsem, začala se doslova měnit před očima, ale bylo mi čím dál více špatně, až jsem jednoho dne omdlela a přítel mi musel zavolat sanitku.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Koučink nekoučink

Trvalo to rok, zhubla jsem více než třicet kilo a hubla jsem dál, příteli se to líbilo, a to bylo pro mě to hlavní. Po propuštění z nemocnice jsem v tom pokračovala, pro něj bych udělala cokoliv. Během dalších dvou měsíců jsem ale v nemocnici skončila znovu – a pak zase.

Jste nemocná

Teď už to mám všechno hodně zamlžené, musela jsem přerušit i školu, nic jsem nezvládala, neměla jsem energii, nemohla jsem udržet pozornost, byla jsem roztěkaná a náladová. Vlastně jsem se pak už jen bavila s přítelem, který se mi ale začal po tom všem vzdalovat. Vadilo mu, že nemáme sex, protože jsem na to neměla chuť a ani sílu, byla jsem mimo. Ale dělala jsem to, aby byl se mnou spokojený a nemusel se za mě stydět. Tak hloupá jsem byla.

váha
Začala jsem se měnit kvůli příteli.

Veškeré úsilí bylo k ničemu, protože se se mnou nakonec stejně rozešel, chtěl holku, co mu dá, co chce, a tedy i sex. Našel si jinou a vyhodil mě z bytu. Byla jsem na dně, a tak jsem se rozhodla spolykat prášky a ukončit to všechno. Ani nevím, jestli jsem se chtěla zabít, asi ne. Chtěla jsem na sebe upozornit, ale jemu to už bylo jedno. Viděl, jak se ničím, byl se mnou v nemocnici, když mi doktoři řekli, že jsem nemocná, že mám anorexii, ale on mě i přesto opustil.

Nakonec to dopadlo ale dobře, nastoupila jsem do léčebny, tam mi hodně pomohli. Úplně jsem ho vytěsnila z hlavy a začala zase žít i jíst. Opět jsem nastoupila do školy a myslím, že jsem silnější než kdy dřív. Kvůli muži se ale už nikdy měnit určitě nebudu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kateřina (35): Zatajila jsem příteli těhotenství a rozhodla se podle sebe, začal mě ale drsně vydírat

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek