Úterý , 04. 10. 2022

František

Martina (24): Začala jsem se měnit kvůli příteli, když došlo na nejhorší, odešel ode mě

Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
měnit
ilustrační obrázek

15. 09. 2022

Až jsem potkala na koupališti jednoho kluka, který mě měl rád. Začala jsem se kvůli němu měnit – a málem mě to stálo život.

Osudová návštěva koupaliště

Neměla jsem moc kamarádek, byla jsem hodně uzavřená a ani doma mi nepomáhali rodiče, kteří si mě neustále dobírali. Jíst jsem tolik nechtěla, ale v jídle jsem hledala útěchu, prostě to jinak nešlo a já jsem se pořád přejídala. Tloustla jsem, z nezdravého jídla jsem měla špatnou pleť, ale nikdo mi nepomohl, abych šla do sebe a něco s tím udělala. I když jsem se často cítila dost sama, měla jsem alespoň dvě kamarádky, které jsem znala už od školky. Ty mě braly, nic mi nevyčítaly a bavily se se mnou pořád stejně.

V létě, kdy jsme odmaturovaly, mě kamarádky vzaly na koupaliště. Krčila jsem se na dece, kolem sebe jsem měla omotaný ručník, nechtěla jsem se nikdy moc ukazovat a bála jsem se posměšků. Už jsem zkrátka taková byla. To holky se koupaly, bavily s ostatními a já jsem je většinu času jen pozorovala. Četla jsem si knihu, když mě oslovil veselý a celkem i pohledný kluk v našem věku. Hned si se mnou začal povídat, ptal se, proč nejdu do vody a nebavím se s ostatními.

Vymluvila jsem se na to, že mi není dobře, ale že jsem nechtěla zůstat doma a taky jsem mu vyprávěla o tom, jak záživnou knížku čtu. Přisedl si ke mně, povídali jsme si celkem dlouho a pak, když k nám už šly moje kamarádky, mě pozval na rande. Štěstím jsem v tom okamžiku byla bez sebe, nechtěla jsem tomu ani věřit, že mě někam pozval a samozřejmě jsem nabídku přijala.

Bylo to jako z románu

Hned jsem se pochlubila kamarádkám a ty mi slíbily, že mě na rande jaksepatří připraví. Pomohly mi sehnat šaty, jedna mě nalíčila, druhá učesala a za tři dny jsem šla na své vůbec první rande v životě. Dopadlo to skvěle, rozuměli jsme si, a tak mě pozval i na druhou schůzku. Sice jsem trošku propadala panice, nevěřila jsem si, a když mi kamarádka začala povídat o tom, že bych se měla připravit i na nějaké intimnosti, byla jsem děsně nervózní. Nedokázala jsem si představit, že bych se před ním měla svléknout.

K TÉMATU  Ex neunesel rozchod. Co dělat, když na vás začne házet špínu?

Ale i to jsem právě díky svému princi překonala, pořád mi říkal, jak jsem krásná a jiná, že jsem zajímavá a chytrá a mně se to krásně poslouchalo. Vždycky jsem hodně četla a tohle pro mě byla moje osudová láska jako z románu. Měsíce plynuly, já jsem šla na vysokou školu, on už pracoval, ale pořád jsme byli spolu. Po půl roce mi nabídl i společné bydlení, což mě překvapilo, ale neodmítla jsem. Našla jsem si brigádu, měla i nové přátele a vlastně jsem byla najednou úplně někým jiným.

Nechceš začít se mnou cvičit?

Nic ale nebylo růžové moc dlouho. Zpočátku to začalo dost nevinně, zeptal se mě třeba, jestli bych s ním nezačala cvičit, snažil se mi měnit stravu, radil mi, jak bych se měla oblékat. Já mu ve všem chtěla udělat radost a dělala jsem, co chtěl. Ale nevyhovovalo mi to, nakonec jsem tajně jedla, když nebyl doma a cvičení mi taky moc nešlo. Pak došlo na ostrou výměnu názorů, poprvé mi řekl do očí, že jsem tlustá, že jsem zase přibrala od doby, co jsme spolu a pak řekl něco, co jsem nemohla vymazat z hlavy. Že se za mě stydí.

Pro něj cokoliv

Ranilo mě to, ale nemohla jsem ho ztratit. Šla jsem tedy do sebe a hnána neustále tou samou myšlenkou a jeho slovy, že se za mě stydí, jsem přestala jíst. Cvičení mi činilo problémy, takže jsem se omezovala v jídle, ani tak jsem ale moc nehubla. Začala jsem polykat pilulky na hubnutí, pila jsem zázračné koktejly, denně jsem nesnědla víc, než jeden bílý jogurt a kousek ovoce. Nakonec jsem už jen polykala prášky a pila vodu, nemohla jsem pozřít nic. Sama jsem si to nepřipouštěla, hubla jsem, začala se doslova měnit před očima, ale bylo mi čím dál více špatně, až jsem jednoho dne omdlela a přítel mi musel zavolat sanitku.

K TÉMATU  Kateřina (35): Zatajila jsem příteli těhotenství a rozhodla se podle sebe, začal mě ale drsně vydírat

Trvalo to rok, zhubla jsem více než třicet kilo a hubla jsem dál, příteli se to líbilo, a to bylo pro mě to hlavní. Po propuštění z nemocnice jsem v tom pokračovala, pro něj bych udělala cokoliv. Během dalších dvou měsíců jsem ale v nemocnici skončila znovu – a pak zase.

Jste nemocná

Teď už to mám všechno hodně zamlžené, musela jsem přerušit i školu, nic jsem nezvládala, neměla jsem energii, nemohla jsem udržet pozornost, byla jsem roztěkaná a náladová. Vlastně jsem se pak už jen bavila s přítelem, který se mi ale začal po tom všem vzdalovat. Vadilo mu, že nemáme sex, protože jsem na to neměla chuť a ani sílu, byla jsem mimo. Ale dělala jsem to, aby byl se mnou spokojený a nemusel se za mě stydět. Tak hloupá jsem byla.

váha
Začala jsem se měnit kvůli příteli.

Veškeré úsilí bylo k ničemu, protože se se mnou nakonec stejně rozešel, chtěl holku, co mu dá, co chce, a tedy i sex. Našel si jinou a vyhodil mě z bytu. Byla jsem na dně, a tak jsem se rozhodla spolykat prášky a ukončit to všechno. Ani nevím, jestli jsem se chtěla zabít, asi ne. Chtěla jsem na sebe upozornit, ale jemu to už bylo jedno. Viděl, jak se ničím, byl se mnou v nemocnici, když mi doktoři řekli, že jsem nemocná, že mám anorexii, ale on mě i přesto opustil.

Nakonec to dopadlo ale dobře, nastoupila jsem do léčebny, tam mi hodně pomohli. Úplně jsem ho vytěsnila z hlavy a začala zase žít i jíst. Opět jsem nastoupila do školy a myslím, že jsem silnější než kdy dřív. Kvůli muži se ale už nikdy měnit určitě nebudu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kateřina (35): Zatajila jsem příteli těhotenství a rozhodla se podle sebe, začal mě ale drsně vydírat

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.

Nepřehlédněte

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek