Domů » Bydlení » Jak na uklízení rychle a efektivně. Držte se několika zásad
Bydlení

Jak na uklízení rychle a efektivně. Držte se několika zásad

jak na uklízení
Začněte uklízet rychle a efektivně (Foto: 123RF)
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Postupujte podle tohoto průvodce krok za krokem a otázka “jak na uklízení” bude rázem zodpovězena. Průvodce je založen na letech těžce získaných zkušeností, abyste mohli co nejlépe využít svůj čas a rychle vyčistit dům.

Ukliďte celý dům, ne jednu místnost najednou

Úklid je mnohem efektivnější, pokud si vyberete jeden úkol (utírání prachu, vysávání, vytírání) a stejný úkol provedete v každé místnosti v domě, nikoli čištění kuchyně, koupelen a poté ložnic. Pokud to uděláte takto, nebudete mít pocit, že jste v nekonečném cyklu uklízení a začínáte znovu a znovu se stejným úkolem.

Shromážděte všechny své čisticí nástroje

Ať už se jedná o přepravku nebo kbelík, vše, co potřebujete k čištění na jednom přenosném místě usnadňuje práci. Při úklidu nebudete ztrácet čas hledáním přípravků a nemusíte se starat o jejich shromáždění před dalším uklízením.

Odstraňte nepořádek

Než začnete s úklidem, jděte do místnosti a ukliďte nepořádek. Při uklízení každé položky – časopisy, knihy, staré tenisky – zvažte, zda ji máte odložit, vyhodit nebo darovat.

Vyleštěte zrcadla a skla

K otření všech zrcadel a skleněných povrchů použijte vlhký hadřík z mikrovlákna a poté jeden suchý hadřík.

Jak efektivně umýt okna?

  1. Použijte čisticí prostředek na sklo, ale nestříkejte příliš mnoho, a otřete novinami.
  2. Vyčistěte velká a těžko dostupná okna kvalitní stěrkou.
  3. Vyčistěte okenní síta vyjmutím z rámu a vydrhnutím univerzálním čističem smíchaným s teplou vodou. Každou síť vydrhněte štětinovým kartáčem zvlášť, opláchněte venkovní hadicí a zasuňte zpět do okna, aby uschla.

Desinfikujte desky a povrchy

Projděte si dům a otřete tvrdé povrchy – od desek, spotřebičů a skříněk po kliky, vypínače, dálkové ovladače a telefony. Některé z těchto povrchů byste měli dezinfikovat, zejména ty, které by mohly lidem a prstům předávat bakterie. Připravte netoxický dezinfekční roztok smícháním jedné čtvrtiny až půl šálku bílého nebo jablečného octa s šálkem vody.

Zaměřte se na vany, umyvadla a toalety

Čistič nastříkejte na kuchyňský dřez a poté na umyvadla, vany a toalety. Nechte to několik minut působit, aby měl čistič čas na rozpuštění nečistot a skvrn. Pak se vraťte do kuchyně a začněte drhnout. Nezapomeňte otřít vnitřek mikrovlnné trouby. Toalety a odpadkové koše čistěte jako poslední.

Zameťte, vysajte, a poté vytřete

Zameťte podlahy v kuchyni a koupelně. Začněte vytírat z nejvzdálenějšího rohu místnosti a posunujte se dozadu směrem ke dveřím. Opláchněte mop pokaždé, když dokončíte plochu 4 x 4 metry.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

Nezapomeňte si pravidelně umýt své čisticí nástroje

Často přehlíženou součástí úklidu domu je údržba vašich čisticích nástrojů. Použití špinavého mopu nebo vysavače s plným sáčkem je mnohem méně efektivní, a nakonec strávíte více času pokusem o úklid.

Udělejte z čištění skupinovou aktivitu

Vynaložení týmového úsilí je jedním z nejlepších způsobů, jak rychle uklízet dům. Naplánujte si čas předem s rodinou a přiřaďte úkoly každému jednotlivci. Společná práce může čištění přinést trochu zábavy a váš dům bude za okamžik zářivý.

Během čištění nezapomeňte zkontrolovat předměty pro domácí údržbu, například vadný dřez, který může způsobit poškození vodou.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme