Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Jak na uklízení rychle a efektivně. Držte se několika zásad

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
jak na uklízení
Začněte uklízet rychle a efektivně (Foto: 123RF)

03. 05. 2021

Postupujte podle tohoto průvodce krok za krokem a otázka “jak na uklízení” bude rázem zodpovězena. Průvodce je založen na letech těžce získaných zkušeností, abyste mohli co nejlépe využít svůj čas a rychle vyčistit dům.

Ukliďte celý dům, ne jednu místnost najednou

Úklid je mnohem efektivnější, pokud si vyberete jeden úkol (utírání prachu, vysávání, vytírání) a stejný úkol provedete v každé místnosti v domě, nikoli čištění kuchyně, koupelen a poté ložnic. Pokud to uděláte takto, nebudete mít pocit, že jste v nekonečném cyklu uklízení a začínáte znovu a znovu se stejným úkolem.

Shromážděte všechny své čisticí nástroje

Ať už se jedná o přepravku nebo kbelík, vše, co potřebujete k čištění na jednom přenosném místě usnadňuje práci. Při úklidu nebudete ztrácet čas hledáním přípravků a nemusíte se starat o jejich shromáždění před dalším uklízením.

Odstraňte nepořádek

Než začnete s úklidem, jděte do místnosti a ukliďte nepořádek. Při uklízení každé položky – časopisy, knihy, staré tenisky – zvažte, zda ji máte odložit, vyhodit nebo darovat.

Vyleštěte zrcadla a skla

K otření všech zrcadel a skleněných povrchů použijte vlhký hadřík z mikrovlákna a poté jeden suchý hadřík.

Jak efektivně umýt okna?

  1. Použijte čisticí prostředek na sklo, ale nestříkejte příliš mnoho, a otřete novinami.
  2. Vyčistěte velká a těžko dostupná okna kvalitní stěrkou.
  3. Vyčistěte okenní síta vyjmutím z rámu a vydrhnutím univerzálním čističem smíchaným s teplou vodou. Každou síť vydrhněte štětinovým kartáčem zvlášť, opláchněte venkovní hadicí a zasuňte zpět do okna, aby uschla.

Desinfikujte desky a povrchy

Projděte si dům a otřete tvrdé povrchy – od desek, spotřebičů a skříněk po kliky, vypínače, dálkové ovladače a telefony. Některé z těchto povrchů byste měli dezinfikovat, zejména ty, které by mohly lidem a prstům předávat bakterie. Připravte netoxický dezinfekční roztok smícháním jedné čtvrtiny až půl šálku bílého nebo jablečného octa s šálkem vody.

K TÉMATU  Trendy v bydlení: Zima 2018/2019. Warm & Cozy, Chic & Modern, Shimmer & Shine a Cool & Creative. Inspirujte se!

Zaměřte se na vany, umyvadla a toalety

Čistič nastříkejte na kuchyňský dřez a poté na umyvadla, vany a toalety. Nechte to několik minut působit, aby měl čistič čas na rozpuštění nečistot a skvrn. Pak se vraťte do kuchyně a začněte drhnout. Nezapomeňte otřít vnitřek mikrovlnné trouby. Toalety a odpadkové koše čistěte jako poslední.

Zameťte, vysajte, a poté vytřete

Zameťte podlahy v kuchyni a koupelně. Začněte vytírat z nejvzdálenějšího rohu místnosti a posunujte se dozadu směrem ke dveřím. Opláchněte mop pokaždé, když dokončíte plochu 4 x 4 metry.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

Nezapomeňte si pravidelně umýt své čisticí nástroje

Často přehlíženou součástí úklidu domu je údržba vašich čisticích nástrojů. Použití špinavého mopu nebo vysavače s plným sáčkem je mnohem méně efektivní, a nakonec strávíte více času pokusem o úklid.

Udělejte z čištění skupinovou aktivitu

Vynaložení týmového úsilí je jedním z nejlepších způsobů, jak rychle uklízet dům. Naplánujte si čas předem s rodinou a přiřaďte úkoly každému jednotlivci. Společná práce může čištění přinést trochu zábavy a váš dům bude za okamžik zářivý.

Během čištění nezapomeňte zkontrolovat předměty pro domácí údržbu, například vadný dřez, který může způsobit poškození vodou.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.

Nepřehlédněte

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek