Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Jak na uklízení rychle a efektivně. Držte se několika zásad

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
jak na uklízení
Začněte uklízet rychle a efektivně (Foto: 123RF)

03. 05. 2021

Postupujte podle tohoto průvodce krok za krokem a otázka „jak na uklízení“ bude rázem zodpovězena. Průvodce je založen na letech těžce získaných zkušeností, abyste mohli co nejlépe využít svůj čas a rychle vyčistit dům.

Ukliďte celý dům, ne jednu místnost najednou

Úklid je mnohem efektivnější, pokud si vyberete jeden úkol (utírání prachu, vysávání, vytírání) a stejný úkol provedete v každé místnosti v domě, nikoli čištění kuchyně, koupelen a poté ložnic. Pokud to uděláte takto, nebudete mít pocit, že jste v nekonečném cyklu uklízení a začínáte znovu a znovu se stejným úkolem.

Shromážděte všechny své čisticí nástroje

Ať už se jedná o přepravku nebo kbelík, vše, co potřebujete k čištění na jednom přenosném místě usnadňuje práci. Při úklidu nebudete ztrácet čas hledáním přípravků a nemusíte se starat o jejich shromáždění před dalším uklízením.

Odstraňte nepořádek

Než začnete s úklidem, jděte do místnosti a ukliďte nepořádek. Při uklízení každé položky – časopisy, knihy, staré tenisky – zvažte, zda ji máte odložit, vyhodit nebo darovat.

Vyleštěte zrcadla a skla

K otření všech zrcadel a skleněných povrchů použijte vlhký hadřík z mikrovlákna a poté jeden suchý hadřík.

Jak efektivně umýt okna?

  1. Použijte čisticí prostředek na sklo, ale nestříkejte příliš mnoho, a otřete novinami.
  2. Vyčistěte velká a těžko dostupná okna kvalitní stěrkou.
  3. Vyčistěte okenní síta vyjmutím z rámu a vydrhnutím univerzálním čističem smíchaným s teplou vodou. Každou síť vydrhněte štětinovým kartáčem zvlášť, opláchněte venkovní hadicí a zasuňte zpět do okna, aby uschla.

Desinfikujte desky a povrchy

Projděte si dům a otřete tvrdé povrchy – od desek, spotřebičů a skříněk po kliky, vypínače, dálkové ovladače a telefony. Některé z těchto povrchů byste měli dezinfikovat, zejména ty, které by mohly lidem a prstům předávat bakterie. Připravte netoxický dezinfekční roztok smícháním jedné čtvrtiny až půl šálku bílého nebo jablečného octa s šálkem vody.

K TÉMATU  Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021

Zaměřte se na vany, umyvadla a toalety

Čistič nastříkejte na kuchyňský dřez a poté na umyvadla, vany a toalety. Nechte to několik minut působit, aby měl čistič čas na rozpuštění nečistot a skvrn. Pak se vraťte do kuchyně a začněte drhnout. Nezapomeňte otřít vnitřek mikrovlnné trouby. Toalety a odpadkové koše čistěte jako poslední.

Zameťte, vysajte, a poté vytřete

Zameťte podlahy v kuchyni a koupelně. Začněte vytírat z nejvzdálenějšího rohu místnosti a posunujte se dozadu směrem ke dveřím. Opláchněte mop pokaždé, když dokončíte plochu 4 x 4 metry.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

Nezapomeňte si pravidelně umýt své čisticí nástroje

Často přehlíženou součástí úklidu domu je údržba vašich čisticích nástrojů. Použití špinavého mopu nebo vysavače s plným sáčkem je mnohem méně efektivní, a nakonec strávíte více času pokusem o úklid.

Udělejte z čištění skupinovou aktivitu

Vynaložení týmového úsilí je jedním z nejlepších způsobů, jak rychle uklízet dům. Naplánujte si čas předem s rodinou a přiřaďte úkoly každému jednotlivci. Společná práce může čištění přinést trochu zábavy a váš dům bude za okamžik zářivý.

Během čištění nezapomeňte zkontrolovat předměty pro domácí údržbu, například vadný dřez, který může způsobit poškození vodou.

Některé úkoly není třeba dělat každý týden. Patří mezi ně voskování nábytku, čištění oken a mytí koberců a rohoží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.

Nepřehlédněte

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek