Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
přírodní úklidové prostředky
Uklízejte domácnost ekologicky. (foto: 123RF)

19. 04. 2021

Přírodní úklidové prostředky byly totiž to, co používaly naše babičky. Chemické přípravky, které jsou nyní tak snadno k dostání, tehdy neexistovaly a babičky či prababičky si musely poradit jinak. Naštěstí zjistily, že se jim v kredencích povalují pomocníci, které mohou požádat o pomoc. Dnes se na ně také obracíme a svou domácnost uklízíme zcela bez chemie.  

Ocet jako čistič povrchů 

Mezi nejznámějšími pomocníky, které běžně máme doma k dispozici, patří ocet. Mluvíme o univerzálním čističi povrchů, který si snadno vyrobíte během pár minut. Stačí, když si smícháte 500 mililitrů octa, 250 mililitrů vody a zhruba dvacet kapek přírodního esenciálního oleje (aby vám domácnost trochu voněla). Nalijte do rozprašovače a pusťte se do úklidu! 

Ale když už jsme u toho octa, používejte ho také při mytí oken. Stojí za zářivou čistotou a nulovými šmouhami. Jen tedy umývejte okna až k večeru. Sluníčko způsobuje rychlé usychání vody a šmouhy jsou pak nepřehlédnutelné.  

Stejně tak je ocet fantastickým bojovníkem proti vodnému kameni. Nezáleží na tom, jestli vás vodní kámen sužuje v konvici nebo na sprchové hlavici. Zatímco v konvici ocet jednou či dvakrát vyvařte, sprchovou hlavici odšroubujte a nechte odmočit v připraveném octovém roztoku.  

Pokud přemýšlíte nad tím, čím po otření všech povrchů vytřete podlahu, i v tomto případě sáhněte po octu. Mluvíme totiž o bojovníkovi proti nežádoucím bakteriím, které se na zemi vyskytují. Stačí, když si do kyblíku s teplou vodou trochu octu nakapete a vytřete takto připravenou směsí podlahy v domácnosti. Ocet si dobře rozumí jak s linem, tak se dřevem nebo kachličkami.

Nemusíte se proto obávat žádných nežádoucích účinků. 

ocet
S octem zatočíte například s vodním kamenem. (foto: 123RF)

Jedlá soda jako čistič odpadů 

Každý člověk ví, jak nepříjemné je ucpání odpadů. Nejen, že voda dostatečně neuniká, ale také se často vyplavují spláchnuté nečistoty a špína. Jednou za čas je nutné odpady pořádně pročistit. I v tomto případě lze sáhnout po přírodním čističi, kterým je jedlá soda.  

K TÉMATU  Aviváž svede víc, než jen oživí barvy vašeho prádla

Stačí, když se zhruba jeden hrnek jedlé sody nasype do odpadu a zalije se ohřátým bílým octem. Poté nechte působit zhruba patnáct až třicet minut. V dalším kroku směs jen spláchnete horkou vodou z kohoutku. A je to! 

Co se týče jedlé sody, tento pomocník nám nabízí svou pomocnou ruku i ve chvíli, kdy bojujeme proti skvrnám či když potřebujeme navrátit bílým plátěným teniskám jejich opětovanou bělost.  

jedlá soda
S jedlou sodou zatočíte s mnohou špínou. (foto: 123RF)

Kombinace olivového oleje a citronu jako leštěnka na nábytek 

Ať už doma máte masivní nábytek nebo jen nábytek z lamina, v každém případě chcete, aby byl řádně vyčištěný a jenom se lesknul. Přemýšlíte však nad ekologickým uklízecím prostředkem, přece jenom ty chemické zvláštně zapáchají a neprospívají ani naší pokožce. A stejně jako v předcházejících případech, i nyní pro vás máme dobrou zprávu – leštěnka na nábytek může být ekologická! Stačí, když zkombinujte olivový olej a citronovou šťávu.  

Tato kombinace přinese vašemu nábytku opětovaný lesk. A pokud vám nějaký citron zbyde, nakrájejte si ho na plátky a položte na připálenou pánev. V jeho moci je, kromě jiného, zbavit nádobí připálenin. 

přírodní úklidové prostředky citron
Citron je při úklidu věrným společníkem. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Blíží se den lásky, a s ním přichází otázka – jak letos udělat Valentýna nezapomenutelným? Připravte se na článek plný kreativních nápadů a romantických tipů, které vám pomohou zlomit stereotypy a přinést do vašeho vztahu novou jiskru. Od originálních malých gest až po velká překvapení – vstupte do světa lásky a vášně s jedinečnými nápady na Valentýnské překvapení pro vašeho milovaného. Zaručeno nezapomenutelné chvíle plné radosti a lásky!
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Výběr článků

Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.

Nepřehlédněte

Včerejší den na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary nabídl bohatý program s filmovými premiérami, setkáními a kulturními událostmi. Herečka Iva Janžurová se představila na premiéře dokumentu Janžurka, která přilákala pozornost filmových nadšenců. Podívejte se na to, co se odehrálo za kulisy jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední Evropě.
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek