Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
přírodní úklidové prostředky
Uklízejte domácnost ekologicky. (foto: 123RF)

19. 04. 2021

Přírodní úklidové prostředky byly totiž to, co používaly naše babičky. Chemické přípravky, které jsou nyní tak snadno k dostání, tehdy neexistovaly a babičky či prababičky si musely poradit jinak. Naštěstí zjistily, že se jim v kredencích povalují pomocníci, které mohou požádat o pomoc. Dnes se na ně také obracíme a svou domácnost uklízíme zcela bez chemie.  

Ocet jako čistič povrchů 

Mezi nejznámějšími pomocníky, které běžně máme doma k dispozici, patří ocet. Mluvíme o univerzálním čističi povrchů, který si snadno vyrobíte během pár minut. Stačí, když si smícháte 500 mililitrů octa, 250 mililitrů vody a zhruba dvacet kapek přírodního esenciálního oleje (aby vám domácnost trochu voněla). Nalijte do rozprašovače a pusťte se do úklidu! 

Ale když už jsme u toho octa, používejte ho také při mytí oken. Stojí za zářivou čistotou a nulovými šmouhami. Jen tedy umývejte okna až k večeru. Sluníčko způsobuje rychlé usychání vody a šmouhy jsou pak nepřehlédnutelné.  

Stejně tak je ocet fantastickým bojovníkem proti vodnému kameni. Nezáleží na tom, jestli vás vodní kámen sužuje v konvici nebo na sprchové hlavici. Zatímco v konvici ocet jednou či dvakrát vyvařte, sprchovou hlavici odšroubujte a nechte odmočit v připraveném octovém roztoku.  

Pokud přemýšlíte nad tím, čím po otření všech povrchů vytřete podlahu, i v tomto případě sáhněte po octu. Mluvíme totiž o bojovníkovi proti nežádoucím bakteriím, které se na zemi vyskytují. Stačí, když si do kyblíku s teplou vodou trochu octu nakapete a vytřete takto připravenou směsí podlahy v domácnosti. Ocet si dobře rozumí jak s linem, tak se dřevem nebo kachličkami.

Nemusíte se proto obávat žádných nežádoucích účinků. 

ocet
S octem zatočíte například s vodním kamenem. (foto: 123RF)

Jedlá soda jako čistič odpadů 

Každý člověk ví, jak nepříjemné je ucpání odpadů. Nejen, že voda dostatečně neuniká, ale také se často vyplavují spláchnuté nečistoty a špína. Jednou za čas je nutné odpady pořádně pročistit. I v tomto případě lze sáhnout po přírodním čističi, kterým je jedlá soda.  

K TÉMATU  Zajímavé vánoční dekorace do vašeho domova! Připravte se na Štědrý den a vytvořte doma tu správnou atmosféru!

Stačí, když se zhruba jeden hrnek jedlé sody nasype do odpadu a zalije se ohřátým bílým octem. Poté nechte působit zhruba patnáct až třicet minut. V dalším kroku směs jen spláchnete horkou vodou z kohoutku. A je to! 

Co se týče jedlé sody, tento pomocník nám nabízí svou pomocnou ruku i ve chvíli, kdy bojujeme proti skvrnám či když potřebujeme navrátit bílým plátěným teniskám jejich opětovanou bělost.  

jedlá soda
S jedlou sodou zatočíte s mnohou špínou. (foto: 123RF)

Kombinace olivového oleje a citronu jako leštěnka na nábytek 

Ať už doma máte masivní nábytek nebo jen nábytek z lamina, v každém případě chcete, aby byl řádně vyčištěný a jenom se lesknul. Přemýšlíte však nad ekologickým uklízecím prostředkem, přece jenom ty chemické zvláštně zapáchají a neprospívají ani naší pokožce. A stejně jako v předcházejících případech, i nyní pro vás máme dobrou zprávu – leštěnka na nábytek může být ekologická! Stačí, když zkombinujte olivový olej a citronovou šťávu.  

Tato kombinace přinese vašemu nábytku opětovaný lesk. A pokud vám nějaký citron zbyde, nakrájejte si ho na plátky a položte na připálenou pánev. V jeho moci je, kromě jiného, zbavit nádobí připálenin. 

přírodní úklidové prostředky citron
Citron je při úklidu věrným společníkem. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.

Nepřehlédněte

Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek