Domů » Čištění a úklid » Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie
Bydlení Čištění a úklid

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

přírodní úklidové prostředky
Uklízejte domácnost ekologicky. (foto: 123RF)
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Přírodní úklidové prostředky byly totiž to, co používaly naše babičky. Chemické přípravky, které jsou nyní tak snadno k dostání, tehdy neexistovaly a babičky či prababičky si musely poradit jinak. Naštěstí zjistily, že se jim v kredencích povalují pomocníci, které mohou požádat o pomoc. Dnes se na ně také obracíme a svou domácnost uklízíme zcela bez chemie.  

Ocet jako čistič povrchů 

Mezi nejznámějšími pomocníky, které běžně máme doma k dispozici, patří ocet. Mluvíme o univerzálním čističi povrchů, který si snadno vyrobíte během pár minut. Stačí, když si smícháte 500 mililitrů octa, 250 mililitrů vody a zhruba dvacet kapek přírodního esenciálního oleje (aby vám domácnost trochu voněla). Nalijte do rozprašovače a pusťte se do úklidu! 

Ale když už jsme u toho octa, používejte ho také při mytí oken. Stojí za zářivou čistotou a nulovými šmouhami. Jen tedy umývejte okna až k večeru. Sluníčko způsobuje rychlé usychání vody a šmouhy jsou pak nepřehlédnutelné.  

Stejně tak je ocet fantastickým bojovníkem proti vodnému kameni. Nezáleží na tom, jestli vás vodní kámen sužuje v konvici nebo na sprchové hlavici. Zatímco v konvici ocet jednou či dvakrát vyvařte, sprchovou hlavici odšroubujte a nechte odmočit v připraveném octovém roztoku.  

Pokud přemýšlíte nad tím, čím po otření všech povrchů vytřete podlahu, i v tomto případě sáhněte po octu. Mluvíme totiž o bojovníkovi proti nežádoucím bakteriím, které se na zemi vyskytují. Stačí, když si do kyblíku s teplou vodou trochu octu nakapete a vytřete takto připravenou směsí podlahy v domácnosti. Ocet si dobře rozumí jak s linem, tak se dřevem nebo kachličkami.

Nemusíte se proto obávat žádných nežádoucích účinků. 

ocet
S octem zatočíte například s vodním kamenem. (foto: 123RF)

Jedlá soda jako čistič odpadů 

Každý člověk ví, jak nepříjemné je ucpání odpadů. Nejen, že voda dostatečně neuniká, ale také se často vyplavují spláchnuté nečistoty a špína. Jednou za čas je nutné odpady pořádně pročistit. I v tomto případě lze sáhnout po přírodním čističi, kterým je jedlá soda.  

Stačí, když se zhruba jeden hrnek jedlé sody nasype do odpadu a zalije se ohřátým bílým octem. Poté nechte působit zhruba patnáct až třicet minut. V dalším kroku směs jen spláchnete horkou vodou z kohoutku. A je to! 

Co se týče jedlé sody, tento pomocník nám nabízí svou pomocnou ruku i ve chvíli, kdy bojujeme proti skvrnám či když potřebujeme navrátit bílým plátěným teniskám jejich opětovanou bělost.  

jedlá soda
S jedlou sodou zatočíte s mnohou špínou. (foto: 123RF)

Kombinace olivového oleje a citronu jako leštěnka na nábytek 

Ať už doma máte masivní nábytek nebo jen nábytek z lamina, v každém případě chcete, aby byl řádně vyčištěný a jenom se lesknul. Přemýšlíte však nad ekologickým uklízecím prostředkem, přece jenom ty chemické zvláštně zapáchají a neprospívají ani naší pokožce. A stejně jako v předcházejících případech, i nyní pro vás máme dobrou zprávu – leštěnka na nábytek může být ekologická! Stačí, když zkombinujte olivový olej a citronovou šťávu.  

Tato kombinace přinese vašemu nábytku opětovaný lesk. A pokud vám nějaký citron zbyde, nakrájejte si ho na plátky a položte na připálenou pánev. V jeho moci je, kromě jiného, zbavit nádobí připálenin. 

přírodní úklidové prostředky citron
Citron je při úklidu věrným společníkem. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Tereza Čierniková

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor