Domů » Životní styl » Zdraví » Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?
agorafobie
Agorafobie se řadí mezi úzkostné poruchy.
Psychika Zdraví

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.

Pacienti, kteří touto poruchou zvanou agorafobie trpí, se stávají uvězněnými ve svém vlastním domově. Díky strachu odmítají opustit svůj domov, který je pro ně jediné bezpečné místo. Život pacientů je tak velmi komplikován a jedinou možností je odborná léčba.

Co je to agorafobie?

Agorafobie je úzkostná porucha, známá jako strach z veřejných prostranství. Typické jsou nejen obavy z otevřených prostor, ale současně z míst, na kterých není k dispozici pomoc. Nemocní tak na těchto místech, zažívají panické ataky, projevující se nepříjemnými tělesnými příznaky, jako např. bušení srdce, závratě, pocení, potíže s dechem aj.

Domov je místem, kde pacienti tráví většinu času, aby se vyvarovali velmi nepříjemným úzkostným pocitům, což jejich strach paradoxně zvyšuje. Agorafobie je onemocnění, které narušuje život pacienta, a proto příznaky možné agorafobie řešte s lékařem.

Jak se úzkostná porucha projevuje

Ocitne-li se pacient na místě, které v něm vzbuzuje strach, může pociťovat bušení srdce, zrychlenou srdeční frekvenci, třes, pocení, nevolnost, pocity na zvracení, bolest na hrudi, potíže s dechem, bolest hlavy aj. Tyto symptomy vyvolávají úzkost a touhu uniknout do bezpečí, domů. Ti, kteří trpí agorafobií jsou často považuje považovány za hypochondry, díky jejich přecitlivělosti na tělesné projevy, vzbuzující úzkost.

Čeho se agorafobici obávají?

  • Nakupování, strach z veřejných prostor, strach z davů, návštěvy koncertů, restaurací,
  • Cestování autobusy, vlaky, metrem,
  • Místa, že kterých je obtížné uniknout např. výtah,
  • Pobyt mimo domov.

Jak rozpoznat agorafobii

  • Vyhýbáte situacím, ve kterých pociťujete úzkost a strach, např. vycházení z domova, jít nakoupit, do kina, pohybovat se na veřejných místech aj.
  • Pociťujete nepříjemné příznaky, které jsou způsobeny úzkostí a nejsou spojeny s žádným onemocněním,
  • Pociťujete silnou úzkost v nejméně dvou následujících situacích: přítomnost v davu lidí, veřejná místa, cestování bez doprovodu nebo při pobytu mimo domov.

Při podezření na agorafobii konzultujte své obavy s praktickým lékařem, který doporučí postup léčby, případně se rovnou obraťte na psychiatra či psychologa.

Vztah agorafobie a panické poruchy

Panická porucha a agorafobie spolu úzce souvisí, protože někteří pacienti trpící agorafobií mohou mít zároveň panickou poruchu. Panická porucha tak s sebou přináší riziko vzniku právě této úzkostné poruchy.

Léčba agorafobie

Agorafobie je léčena za pomoci kognitivně behaviorální terapie a antidepresiv. Tyto dva způsoby léčby, které se doplňují, si představíme.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) pomáhá změnit způsob jeho myšlení a díky tomu ovlivnit své chování. Za pomoci psychoterapeuta je pacientovi veden k uvědomění si negativních myšlenek, které v něm vzbuzují úzkost. Změní-li pacient své myšlení, změní také své chování.

Techniky kognitivně behaviorální terapie pak pomáhají pacientovi zvládat každodenní běžné události a situace. Využívána je často tzv. expoziční terapie, během které je pacient záměrně vystavován situacím, které v něm vyvolávají úzkost. Díky expoziční terapii ale pacientova úzkost klesá a on je opět schopen fungovat.

Antidepresiva a agorafobie

Antidepresiva jsou, jak už sám název napovídá, léky užívané pacienty s depresí. U agorafobie jsou antidepresiva doporučována ke zmírnění symptomů. U této poruchy je vhodná zejména kombinace antidepresiv a kognitivně behaviorální psychoterapie. Je ale důležité si uvědomit, že nástup účinků antidepresiv, která nepříjemné příznaky agorafobie zmírňují, se dostaví až za cca 2-4 týdny, a proto je nutná ze strany pacienta trpělivost.

Zdroj: http://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest