Středa , 18. 05. 2022

Nataša

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti
zdroj: 123RF.com

07. 01. 2020

Proč a jak PCOS vzniká?

PCOS postihuje 8-10 % žen v reprodukčním věku, což je poměrně velké číslo. Mezi těmi, které se léčí s neplodností, je to však až 20 %. Příčinu lékaři nejsou schopni zatím plně objasnit. Jen se ví, že charakteristikou syndromu je zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů (především testosteronu). A také to, že onemocnění bývá dědičné. Hormonální nerovnováha přirozeně zasáhne i menstruační cyklus a způsobí neplodnost. U většiny žen s tímto syndromem totiž vajíčko vůbec nedozraje, a tak se neuvolní z vaječníků. Nedojde k ovulaci, protože menstruace v podstatě vymizí. Některé ženy sice menstruaci mají, ale velmi nepravidelnou.

Příznaky PCOS mohou být různé

Ani gynekolog si někdy nedá do souvislosti některé potíže své pacientky s PCOS. Seznam příznaků onemocnění sice existuje, ale ne všechny ženy trpí všemi. Především se na vaječnících vytváří větší počet malých cyst, může jich být dvanáct i více. Mimo nepravidelného nebo neexistujícího menstruačního krvácení to dále je tvorba akné, přibírání na váze nebo vznik cukrovky. Ženám se mohou více mastit vlasy a také mohou nadměrně vypadávat. Na druhou stranu je častým důsledkem tohoto syndromu i nadměrné ochlupení v typicky mužských partiích, tedy na hrudníku, v oblasti knírku, na rukou či nohou, a také zhrubnutí hlasu. Dochází i ke kornatění tepen, spánkové apnoe, a dokonce toto onemocnění může vést i ke zvýšenému riziku rakoviny děložního čípku. Někdy se na PCOS přijde až v důsledku několika samovolných potratů. U žen trpících tímto syndromem jich je o 30–50 % více, než při běžném otěhotnění.

Jak syndrom zjistit?

Lékař by měl nejprve zhodnotit při běžném vyšetření, zda netrpíte některým symptomem, který je typický pro PCOS, ať je to akné, padání vlasů nebo nadměrné ochlupení. Pak by vás měl poslat na laboratorní vyšetření. Krevním testem se zjistí přítomnost zvýšeného množství testosteronu v krvi a poměr dalších hormonů, které jsou důležité pro správné fungování ženského organismu. Zároveň se vyloučí onemocnění štítné žlázy. Zároveň by měl přijít ultrazvuk vaječníků, kde by měly být viditelné malé cystičky, které nejsou jen tak rozeseté, ale pravidelně rozmístěné do tvaru náhrdelníku po obvodu každého vaječníku.

K TÉMATUDěti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Jak léčit PCOS. Existuje prevence?

Protože onemocnění nelze úplně vyléčit, zaměřuje se léčba na potlačení symptomů. Jinou léčbu podstoupí ženy, které již nechtějí mít děti, jiná čeká na ty, které si přejí otěhotnět. K základům léčby patří změna životního stylu. Při nadváze se doporučuje zhubnout, aby BMI klesl pod 27 kg/m2. Je třeba zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu, hodně spát a upravit stravu podle dietních doporučení. Mnoho žen trpících PCOS, které chtějí otěhotnět, využívá cvičení podle legendární Ludmily Mojžíšové. Pomáhá také speciální typ jógy.
Pro podporu otěhotnění lze užívat volně prodejné potravinové doplňky k podpoře ovulace s inositolem. To je látka, kterou si tělo nevyrábí a vajíčka ji potřebují k dozrání. Dalšími pomocníky jsou koenzym Q10 a vitamin D. Farmakologická léčba pak patří do rukou lékaře, který předepisuje podle potřeby například přípravky s progesteronem nebo jiné.

Poslední možností je chirurgická léčba, tzv. drilling ovárií. Provádí se laparoskopicky při celkové narkóze. Povrch vaječníků se popálí, a tím se může na určitou dobu (ale ne nastálo) navodit u 70–75 % žen ovulace. Cystičky se totiž časem většinou zase objeví. Zajímavé informace o PCOS, včetně blogu a žen, které se tímto syndromem trápí, najdete na webu capatka.cz , který zřídila lékařka, jež se s PCOS potýká již od puberty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Nepřehlédněte

Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek