Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti
zdroj: 123RF.com

07. 01. 2020

Proč a jak PCOS vzniká?

PCOS postihuje 8-10 % žen v reprodukčním věku, což je poměrně velké číslo. Mezi těmi, které se léčí s neplodností, je to však až 20 %. Příčinu lékaři nejsou schopni zatím plně objasnit. Jen se ví, že charakteristikou syndromu je zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů (především testosteronu). A také to, že onemocnění bývá dědičné. Hormonální nerovnováha přirozeně zasáhne i menstruační cyklus a způsobí neplodnost. U většiny žen s tímto syndromem totiž vajíčko vůbec nedozraje, a tak se neuvolní z vaječníků. Nedojde k ovulaci, protože menstruace v podstatě vymizí. Některé ženy sice menstruaci mají, ale velmi nepravidelnou.

Příznaky PCOS mohou být různé

Ani gynekolog si někdy nedá do souvislosti některé potíže své pacientky s PCOS. Seznam příznaků onemocnění sice existuje, ale ne všechny ženy trpí všemi. Především se na vaječnících vytváří větší počet malých cyst, může jich být dvanáct i více. Mimo nepravidelného nebo neexistujícího menstruačního krvácení to dále je tvorba akné, přibírání na váze nebo vznik cukrovky. Ženám se mohou více mastit vlasy a také mohou nadměrně vypadávat. Na druhou stranu je častým důsledkem tohoto syndromu i nadměrné ochlupení v typicky mužských partiích, tedy na hrudníku, v oblasti knírku, na rukou či nohou, a také zhrubnutí hlasu. Dochází i ke kornatění tepen, spánkové apnoe, a dokonce toto onemocnění může vést i ke zvýšenému riziku rakoviny děložního čípku. Někdy se na PCOS přijde až v důsledku několika samovolných potratů. U žen trpících tímto syndromem jich je o 30–50 % více, než při běžném otěhotnění.

Jak syndrom zjistit?

Lékař by měl nejprve zhodnotit při běžném vyšetření, zda netrpíte některým symptomem, který je typický pro PCOS, ať je to akné, padání vlasů nebo nadměrné ochlupení. Pak by vás měl poslat na laboratorní vyšetření. Krevním testem se zjistí přítomnost zvýšeného množství testosteronu v krvi a poměr dalších hormonů, které jsou důležité pro správné fungování ženského organismu. Zároveň se vyloučí onemocnění štítné žlázy. Zároveň by měl přijít ultrazvuk vaječníků, kde by měly být viditelné malé cystičky, které nejsou jen tak rozeseté, ale pravidelně rozmístěné do tvaru náhrdelníku po obvodu každého vaječníku.

K TÉMATU  Masturbace je zdraví prospěšná! Chrání i před rakovinou. Potvrdili to sexuologové! Zapomeňte na mýty z minulosti a odvažte se

Jak léčit PCOS. Existuje prevence?

Protože onemocnění nelze úplně vyléčit, zaměřuje se léčba na potlačení symptomů. Jinou léčbu podstoupí ženy, které již nechtějí mít děti, jiná čeká na ty, které si přejí otěhotnět. K základům léčby patří změna životního stylu. Při nadváze se doporučuje zhubnout, aby BMI klesl pod 27 kg/m2. Je třeba zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu, hodně spát a upravit stravu podle dietních doporučení. Mnoho žen trpících PCOS, které chtějí otěhotnět, využívá cvičení podle legendární Ludmily Mojžíšové. Pomáhá také speciální typ jógy.
Pro podporu otěhotnění lze užívat volně prodejné potravinové doplňky k podpoře ovulace s inositolem. To je látka, kterou si tělo nevyrábí a vajíčka ji potřebují k dozrání. Dalšími pomocníky jsou koenzym Q10 a vitamin D. Farmakologická léčba pak patří do rukou lékaře, který předepisuje podle potřeby například přípravky s progesteronem nebo jiné.

Poslední možností je chirurgická léčba, tzv. drilling ovárií. Provádí se laparoskopicky při celkové narkóze. Povrch vaječníků se popálí, a tím se může na určitou dobu (ale ne nastálo) navodit u 70–75 % žen ovulace. Cystičky se totiž časem většinou zase objeví. Zajímavé informace o PCOS, včetně blogu a žen, které se tímto syndromem trápí, najdete na webu capatka.cz , který zřídila lékařka, jež se s PCOS potýká již od puberty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.

Nepřehlédněte

Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek