Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
chutě
Jak zvládnout dietu o Vánocích a po svátcích nelitovat?

21. 12. 2022

Konec roku je ve znamení oslav a hromady jídla. Dobrotám se nevyhnete doma, lákavé pohoštění na vás čeká u příbuzných, na návštěvách. Všude samá mouka, cukr, smažené. Je to nezdravé, ale šíleně dobré. Jenže pokud držíte dietu nebo když si celý rok hlídáte váhu, jsou svátky období velmi náročné, abyste udržela chutě na uzdě.

Ovšem pokud dodržíte pár základních pravidel, lehce upravíte vaši štědrovečerní večeři a budete nad konzumací jídla přemýšlet, není se vůbec čeho bát.

Proč na Vánoce tolik přibíráme?

Hned na začátku by bylo dobré si říct, z jakého důvodu je čas Vánoc pro všechny dietáře takovým strašákem. Advent je totiž období, kdy se často nikdo nedokáže udržet na uzdě. „A tak si dopřeju. Je to přece jednou do roka.” Jinými slovy pak ve výsledku konzumujeme vše a ve velkém, denní dávka příjmu kalorií je tak často překonaná už v dopoledních hodinách.

Věděli jste, že… Češi o Vánocích v průměru přibírají o 3 kilogramy, ti největší jedlíci však dokáží přibrat o mnoho více.

Děje se tak většinou především kvůli tomu, že se před plným stolem dobrot nikdo nedokáže zastavit. Přitom většina receptů o Vánocích je především o jednoduchých cukrech, které se okamžitě ukládají. Těžko na vánoční tabuli najdete čerstvé a zdravé pokrmy ze zeleniny či recepty bohaté na vlákninu.

váha
Proč o Vánocích tolik přibíráme je vcelku logické.

Přemýšlejte nad konzumací

Hlavním důvodem, proč lidé během svátků přibírají, je nekontrolovatelné přejídání vším, co na stole najdou. Zkuste proto přemýšlet nad každou pochoutkou, po které sáhnete.

  • Pokud máte chuť na všechno, co na podnosech vidíte, je nutné si mezi jídly dělat pauzu.
  • Nikdy nekombinujte ihned sladké i slané pokrmy. Kombinací cukrů i slaných pokrmů najednou totiž způsobíte v těle zmatek, který nebudou schopné vaše orgány zpracovat.
  • Dejte si mezi slanými a sladkými pokrmy pauzu alespoň jednu až dvě hodiny.
K TÉMATU  Když vás honí mlsná! Jak zkrotit chuť na nezdravé jídlo a co tím tělo říká?

Méně je vždycky více!

Na tuto větu si pokaždé vzpomeňte, až vámi budou cloumat chutě. Než se přejídat, raději si každý kousek, který vás přilákal, maximálně vychutnejte a více ho rozkousejte. Pokud totiž budete bezhlavě jíst všechny druhy pokrmů najednou, vaše tělo je sice přijme, stejně tak je ale taky více uloží.

Pozor na tuk při smažení

Smaženému kaprovi a řízkům se samozřejmě ideálně vyhněte, málokdo se jich ale chce o Vánocích vzdát. Udělejte si tu radost a na Štědrý den si dopřejte.

Ale pokud patříte mezi milovníky smaženého kapra, myslete především na systém smažení. Nepřepálit tuk je zásadní pro celý recept. Použijte olej, který má vysoký kouřový bod a do oleje hoďte tři kolečka mrkve, pomůže vám s nepřepálením tuku. Po usmažení kousky kapra nebo jiného masa ještě usušte ubrouskem od přebytečného tuku.

Vyhněte se alkoholu

Každý výživový poradce vám doporučí při dietě úplně vyřadit alkohol, který obsahuje velkou dávku kalorií a cukrů. Dejte si jeden malý přípitek s celou rodinou u štědrovečerního stolu, tím však konzumaci alkoholu raději stopněte a prokládejte jídlo větším množstvím teplé vody s citronem a bylinkovými čaji, které vám pomůžou jídlo lépe strávit a odplavit ven nežádoucí látky.

Nezapomínejte na pohyb

Ležet v měkké dece u pohádek a rozplývat se nad rozsvíceným vánočním stromečkem je sice ideální představa Vánoc, to však neznamená, že byste tak měli strávit 24/7. Teple se oblečte a nezapomeňte každý den na dlouhou procházku, vyrazte sáňkovat nebo bruslit. Budete mít nejen dobrý pocit ze sebe a svého těla, ale také nezapomenutelné zážitky s celou rodinou.

procházka
Dopřejte si odpočinek, ale nezapomínejte se každý den vypravit ven na čerstvý vzduch.

Upravte klasické recepty

Jedním ze způsobů, jak zvládnout dietu o Vánocích, je připravovat zdravější verze klasických pokrmů. Stačí, když například do bramborového salátu přidáte místo majonézy jogurt nebo zakysanou smetanu, vynechte v salátu uzeniny. Pokud se chcete úplně vyhnout smaženému, upečte kapra v troubě.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pondělí 17. 9. 2018 Suché teplo prospěje nejen pokožce. Věnujte se hydrataci!

Také při pečení sladkého vánočního cukroví přemýšlejte nad každou ingrediencí, kterou používáte. Klasickou bílou mouku můžete přece nahradit zdravějšími variantami, místo cukru můžete použít kandované ovoce, med, datle nebo množství cukru v receptech alespoň snížit. Na internetu už dnes najdete mnoho způsobů, jak se dá cukroví dokonce připravit úplně bez mouky a cukru.

Vaše Vánoce tak budou stále kouzelné v plné hojnosti, přitom sobě i celé rodině nezahltíte tělo zbytečnou a nezdravou stravou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Kouzelný vánoční playlist: 8 písniček, které v něm nesmí chybět

Zdroje článku:
www.cosmopolitan.com, www.weightlossresources.co.uk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?

Nepřehlédněte

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek