Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
chutě
Jak zvládnout dietu o Vánocích a po svátcích nelitovat?

21. 12. 2022

Konec roku je ve znamení oslav a hromady jídla. Dobrotám se nevyhnete doma, lákavé pohoštění na vás čeká u příbuzných, na návštěvách. Všude samá mouka, cukr, smažené. Je to nezdravé, ale šíleně dobré. Jenže pokud držíte dietu nebo když si celý rok hlídáte váhu, jsou svátky období velmi náročné, abyste udržela chutě na uzdě.

Ovšem pokud dodržíte pár základních pravidel, lehce upravíte vaši štědrovečerní večeři a budete nad konzumací jídla přemýšlet, není se vůbec čeho bát.

Proč na Vánoce tolik přibíráme?

Hned na začátku by bylo dobré si říct, z jakého důvodu je čas Vánoc pro všechny dietáře takovým strašákem. Advent je totiž období, kdy se často nikdo nedokáže udržet na uzdě. „A tak si dopřeju. Je to přece jednou do roka.” Jinými slovy pak ve výsledku konzumujeme vše a ve velkém, denní dávka příjmu kalorií je tak často překonaná už v dopoledních hodinách.

Věděli jste, že… Češi o Vánocích v průměru přibírají o 3 kilogramy, ti největší jedlíci však dokáží přibrat o mnoho více.

Děje se tak většinou především kvůli tomu, že se před plným stolem dobrot nikdo nedokáže zastavit. Přitom většina receptů o Vánocích je především o jednoduchých cukrech, které se okamžitě ukládají. Těžko na vánoční tabuli najdete čerstvé a zdravé pokrmy ze zeleniny či recepty bohaté na vlákninu.

váha
Proč o Vánocích tolik přibíráme je vcelku logické.

Přemýšlejte nad konzumací

Hlavním důvodem, proč lidé během svátků přibírají, je nekontrolovatelné přejídání vším, co na stole najdou. Zkuste proto přemýšlet nad každou pochoutkou, po které sáhnete.

  • Pokud máte chuť na všechno, co na podnosech vidíte, je nutné si mezi jídly dělat pauzu.
  • Nikdy nekombinujte ihned sladké i slané pokrmy. Kombinací cukrů i slaných pokrmů najednou totiž způsobíte v těle zmatek, který nebudou schopné vaše orgány zpracovat.
  • Dejte si mezi slanými a sladkými pokrmy pauzu alespoň jednu až dvě hodiny.
K TÉMATU  Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Méně je vždycky více!

Na tuto větu si pokaždé vzpomeňte, až vámi budou cloumat chutě. Než se přejídat, raději si každý kousek, který vás přilákal, maximálně vychutnejte a více ho rozkousejte. Pokud totiž budete bezhlavě jíst všechny druhy pokrmů najednou, vaše tělo je sice přijme, stejně tak je ale taky více uloží.

Pozor na tuk při smažení

Smaženému kaprovi a řízkům se samozřejmě ideálně vyhněte, málokdo se jich ale chce o Vánocích vzdát. Udělejte si tu radost a na Štědrý den si dopřejte.

Ale pokud patříte mezi milovníky smaženého kapra, myslete především na systém smažení. Nepřepálit tuk je zásadní pro celý recept. Použijte olej, který má vysoký kouřový bod a do oleje hoďte tři kolečka mrkve, pomůže vám s nepřepálením tuku. Po usmažení kousky kapra nebo jiného masa ještě usušte ubrouskem od přebytečného tuku.

Vyhněte se alkoholu

Každý výživový poradce vám doporučí při dietě úplně vyřadit alkohol, který obsahuje velkou dávku kalorií a cukrů. Dejte si jeden malý přípitek s celou rodinou u štědrovečerního stolu, tím však konzumaci alkoholu raději stopněte a prokládejte jídlo větším množstvím teplé vody s citronem a bylinkovými čaji, které vám pomůžou jídlo lépe strávit a odplavit ven nežádoucí látky.

Nezapomínejte na pohyb

Ležet v měkké dece u pohádek a rozplývat se nad rozsvíceným vánočním stromečkem je sice ideální představa Vánoc, to však neznamená, že byste tak měli strávit 24/7. Teple se oblečte a nezapomeňte každý den na dlouhou procházku, vyrazte sáňkovat nebo bruslit. Budete mít nejen dobrý pocit ze sebe a svého těla, ale také nezapomenutelné zážitky s celou rodinou.

procházka
Dopřejte si odpočinek, ale nezapomínejte se každý den vypravit ven na čerstvý vzduch.

Upravte klasické recepty

Jedním ze způsobů, jak zvládnout dietu o Vánocích, je připravovat zdravější verze klasických pokrmů. Stačí, když například do bramborového salátu přidáte místo majonézy jogurt nebo zakysanou smetanu, vynechte v salátu uzeniny. Pokud se chcete úplně vyhnout smaženému, upečte kapra v troubě.

K TÉMATU  Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Také při pečení sladkého vánočního cukroví přemýšlejte nad každou ingrediencí, kterou používáte. Klasickou bílou mouku můžete přece nahradit zdravějšími variantami, místo cukru můžete použít kandované ovoce, med, datle nebo množství cukru v receptech alespoň snížit. Na internetu už dnes najdete mnoho způsobů, jak se dá cukroví dokonce připravit úplně bez mouky a cukru.

Vaše Vánoce tak budou stále kouzelné v plné hojnosti, přitom sobě i celé rodině nezahltíte tělo zbytečnou a nezdravou stravou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu

Kouzelný vánoční playlist: 8 písniček, které v něm nesmí chybět

Zdroje článku:
www.cosmopolitan.com, www.weightlossresources.co.uk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.

Výběr článků

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?

Nepřehlédněte

Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Většina z nás už minimálně jednou držela nějakou tu dietu. Dobře víte, jak je to složité. Možná by vám více vyhovovalo řídit se barvami. Jak to? Barvy totiž mohou přímo souviset s hubnutím a dost možná vás shazování přebytečných kilogramů bude konečně bavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek