Neděle , 29. 01. 2023

Otýlie

Jak zdravě přibrat a nezničit si při tom trávení?

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
přibrat
Může vám to připadat směšné, ale přibrat je kolikrát těžší, než zhubnout.

10. 10. 2022

Jsou lidé, kteří své štíhlé postavy mají zasloužené, tvrdě se dřou v posilovně a striktně si hlídají přijaté kalorie a výdej. A jejich odměnou je krásně vytvarované tělo. Dále jsou mezi námi osoby, které zkrátka mají takové geny, díky nimž nemusí každou kalorii řešit, a přesto jsou přirozeně hubení. Pak jsou tu ale tací, kteří trpí podváhou nebo si prošli zdravotními problémy a potřebují nějaké kilo přibrat.

Přibírání

Předně je důležité vědět, jak přibrat tou správnou cestou a při nabírání kil svému tělu nepřidělat zátěž a neublížit si. Rozhodně není klíčovou cestou bezhlavě jíst cokoliv nám přijde do cesty a myslet si, že takto potřebná kila nabydeme. Tímto stylem si akorát lidé způsobí újmu na zdraví.

podváha
Podvýživa není pro tělo zdravá.

V případě, že hubnete bez jakékoliv snahy nebo zjevné příčiny, doporučuje se v první řadě vyhledání odborníka, který pomůže s odhalením problému. S podváhou vám hrozí:

  • oslabení imunitního systému
  • únava
  • zhoršení stavu pokožky
  • vypadávání vlasů
  • depresivní stavy
  • chudokrevnost
  • zimomřivost
  • slábnutí kostí
  • nemocné ledviny
  • problémy s plodností

Energetický příjem

Zcela zásadním předpokladem pro nabrání tělesné hmotností je zajištění vyššího energetického příjmu než jeho výdeje. Neznamená to však, že můžeme bezmyšlenkovitě konzumovat kdejaká jídla. Pro správné nabrání hmotnosti a vyrýsování svalů musíme přijmout odpovídající množství sacharidů. Ty dodávají tělu a svalům potřebnou energií. Dále to jsou bílkoviny – a až naposled tuky. Těch bychom měli konzumovat nejméně.

Zdravá výživa

Budeme-li se stravovat nehodnotnými potravinami, pravděpodobně přibereme, ale zároveň budeme unavení a bez energie, a to se může projevit v mnoha sférách našeho běžného života. Budeme mít špatnou náladu, budeme ve stresu a nebudeme podávat hodnotné výkony, jak v práci, tak i ty sportovní.

váha
Podváha může být stejně frustrující, jako nadváha.

Volit bychom měli stejné potraviny, které konzumují lidé, co mají opačný cíl, a to hubnutí. Samozřejmě klíčový rozdíl bude v množství. Nejideálnější je jíst libové maso (kuřecí, vepřové, hovězí), ryby, brambory, rýži, těstoviny, celozrnné pečivo. Ze zeleniny je energeticky vydatná mrkev. Z ovoce to jsou banány, avokádo či takové mango a další tropické ovoce.

K TÉMATU  Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Nutričně bohaté jsou také ořechy, semínka, olivový a kokosový olej, sýry různých druhů. Rozhodně se v tomto případě řiďte heslem, že kvalita musí mít přednost před kvantitou.

Základem je stravování z energeticky hodnotných potravin, ze zdravého jídelníčku, který obsahuje větší porce, než když si chcete pouze udržet svou postavu nebo když jste v redukci. Zvýšení příjmu ale není dobré zavést z minuty na minutu. Přidávejte pozvolna, dejte tělu čas na to, aby si na vyšší příjem zvyklo a přizpůsobilo se mu bez úhony.

TIP: Chcete přibrat svaly, cvičíte, ale žádná změna? Musíte mu dodat živiny. Jestliže je váš energetický příjem dlouhodobě nízký, nemá tělo z čeho svaly vybudovat.

Nicméně jezte tak často, jak vaše tělo potřebuje. Sami si vytvořte systém, který vám vyhovuje. To, co vyhovuje jedněm, nemusí vyhovovat vám. Poslouchejte své tělo. Přesto pravidelnost ve stravování figurovat musí, když chcete přibrat. Dobré je také mít neustále svačinu při sobě, aby se nedostavil pocit hladu – a vy pak nesnědli první věc, ke které se dostanete, jelikož by mohla být pro vás nevhodná.

Počítání kalorií

Příjem musí být vyšší, než je výdej, to je pochopitelné. Jak o tom mít ale přehled? V dnešní době existuje spousta aplikací, kde si můžete zadávat, co jste v danou dobu snědli. A zároveň, jakou aktivitou jste energii zase spálili. A výsledek budete mít ihned.

Nicméně buďte opatrní. Mnozí lidé mají tendenci nadsazovat a zapisují si kalorií více, než přijali. A v konečném výsledku jsou v deficitu, přestože si myslí, že snědli kalorií až až.

metr
Na přibírání jděte postupně, nemůžete do sebe nacpat hned dvojnásobek kalorií.

Spánek a odpočinek

Nebudete-li řádně odpočinutí, vaše tělo nebude správně fungovat v žádném směru, tedy ani když chcete přibrat nějaká kila. Tělu je nutné dopřát čas na jeho regeneraci. Při spánku se v těle odehrává značný počet procesů, které ovlivňují naši výkonnost, váhu či hladinu hormonů. Tělu bychom měli dopřát 7-8 hodin spánku denně.

K TÉMATU  Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

Pohyb v každém případě

I když si můžete říct, že potřebujete přibrat, a ne pohybem spalovat to, co se vám podařilo sníst navíc, není řešením jen jíst a sedět na zadku. Těmi správnými pohyby a sportem si zajistíte řádnou fyzickou kondici, vybudujete svalovou hmotu a dosáhnete té správné váhy.

Něco navíc: Tuk má menší hustotu než sval, proto je svalová hmota ve výsledku těžší a na váze budou vyšší čísla.

Hlavně, ne nadarmo se říká, že vše je v hlavě. Ani tento případ není výjimkou. Je nutné si myšlení nastavit tak, že vše děláte předně pro své tělo, po kterém chcete, aby vám co nejdéle sloužilo. Být hubený je sice fajn, ale i dlouhodobá podváha tělo vyčerpává a do budoucna vám hrozí například problémy s pohybovým aparátem. Že to zní stejně, jak kdybyste trpěli nadváhou? Inu jak už jsme říkali na začátku, žádný extrém není správný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén bílkoviny: Proč po nich není hlad a pomáhají zhubnout víc než cokoli? Jako bonus dva recepty pro vás!

Stravovací návyky podle Blake Lively: 80 % disciplíny, 20 % potěšení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.

Nepřehlédněte

Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek