Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Jak zdravě přibrat a nezničit si při tom trávení?

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
přibrat
Může vám to připadat směšné, ale přibrat je kolikrát těžší, než zhubnout.

10. 10. 2022

Jsou lidé, kteří své štíhlé postavy mají zasloužené, tvrdě se dřou v posilovně a striktně si hlídají přijaté kalorie a výdej. A jejich odměnou je krásně vytvarované tělo. Dále jsou mezi námi osoby, které zkrátka mají takové geny, díky nimž nemusí každou kalorii řešit, a přesto jsou přirozeně hubení. Pak jsou tu ale tací, kteří trpí podváhou nebo si prošli zdravotními problémy a potřebují nějaké kilo přibrat.

Přibírání

Předně je důležité vědět, jak přibrat tou správnou cestou a při nabírání kil svému tělu nepřidělat zátěž a neublížit si. Rozhodně není klíčovou cestou bezhlavě jíst cokoliv nám přijde do cesty a myslet si, že takto potřebná kila nabydeme. Tímto stylem si akorát lidé způsobí újmu na zdraví.

podváha
Podvýživa není pro tělo zdravá.

V případě, že hubnete bez jakékoliv snahy nebo zjevné příčiny, doporučuje se v první řadě vyhledání odborníka, který pomůže s odhalením problému. S podváhou vám hrozí:

  • oslabení imunitního systému
  • únava
  • zhoršení stavu pokožky
  • vypadávání vlasů
  • depresivní stavy
  • chudokrevnost
  • zimomřivost
  • slábnutí kostí
  • nemocné ledviny
  • problémy s plodností

Energetický příjem

Zcela zásadním předpokladem pro nabrání tělesné hmotností je zajištění vyššího energetického příjmu než jeho výdeje. Neznamená to však, že můžeme bezmyšlenkovitě konzumovat kdejaká jídla. Pro správné nabrání hmotnosti a vyrýsování svalů musíme přijmout odpovídající množství sacharidů. Ty dodávají tělu a svalům potřebnou energií. Dále to jsou bílkoviny – a až naposled tuky. Těch bychom měli konzumovat nejméně.

Zdravá výživa

Budeme-li se stravovat nehodnotnými potravinami, pravděpodobně přibereme, ale zároveň budeme unavení a bez energie, a to se může projevit v mnoha sférách našeho běžného života. Budeme mít špatnou náladu, budeme ve stresu a nebudeme podávat hodnotné výkony, jak v práci, tak i ty sportovní.

váha
Podváha může být stejně frustrující, jako nadváha.

Volit bychom měli stejné potraviny, které konzumují lidé, co mají opačný cíl, a to hubnutí. Samozřejmě klíčový rozdíl bude v množství. Nejideálnější je jíst libové maso (kuřecí, vepřové, hovězí), ryby, brambory, rýži, těstoviny, celozrnné pečivo. Ze zeleniny je energeticky vydatná mrkev. Z ovoce to jsou banány, avokádo či takové mango a další tropické ovoce.

K TÉMATU  Užíváte-li si na dovolené lahůdek, pozor, ať se vám váha nevyhoupne nahoru. Raději všeho s mírou

Nutričně bohaté jsou také ořechy, semínka, olivový a kokosový olej, sýry různých druhů. Rozhodně se v tomto případě řiďte heslem, že kvalita musí mít přednost před kvantitou.

Základem je stravování z energeticky hodnotných potravin, ze zdravého jídelníčku, který obsahuje větší porce, než když si chcete pouze udržet svou postavu nebo když jste v redukci. Zvýšení příjmu ale není dobré zavést z minuty na minutu. Přidávejte pozvolna, dejte tělu čas na to, aby si na vyšší příjem zvyklo a přizpůsobilo se mu bez úhony.

TIP: Chcete přibrat svaly, cvičíte, ale žádná změna? Musíte mu dodat živiny. Jestliže je váš energetický příjem dlouhodobě nízký, nemá tělo z čeho svaly vybudovat.

Nicméně jezte tak často, jak vaše tělo potřebuje. Sami si vytvořte systém, který vám vyhovuje. To, co vyhovuje jedněm, nemusí vyhovovat vám. Poslouchejte své tělo. Přesto pravidelnost ve stravování figurovat musí, když chcete přibrat. Dobré je také mít neustále svačinu při sobě, aby se nedostavil pocit hladu – a vy pak nesnědli první věc, ke které se dostanete, jelikož by mohla být pro vás nevhodná.

Počítání kalorií

Příjem musí být vyšší, než je výdej, to je pochopitelné. Jak o tom mít ale přehled? V dnešní době existuje spousta aplikací, kde si můžete zadávat, co jste v danou dobu snědli. A zároveň, jakou aktivitou jste energii zase spálili. A výsledek budete mít ihned.

Nicméně buďte opatrní. Mnozí lidé mají tendenci nadsazovat a zapisují si kalorií více, než přijali. A v konečném výsledku jsou v deficitu, přestože si myslí, že snědli kalorií až až.

metr
Na přibírání jděte postupně, nemůžete do sebe nacpat hned dvojnásobek kalorií.

Spánek a odpočinek

Nebudete-li řádně odpočinutí, vaše tělo nebude správně fungovat v žádném směru, tedy ani když chcete přibrat nějaká kila. Tělu je nutné dopřát čas na jeho regeneraci. Při spánku se v těle odehrává značný počet procesů, které ovlivňují naši výkonnost, váhu či hladinu hormonů. Tělu bychom měli dopřát 7-8 hodin spánku denně.

K TÉMATU  Reinkarnace: neověřený nesmysl nebo nepopiratelný fakt? Vrací se naše duše na svět znovu?

Pohyb v každém případě

I když si můžete říct, že potřebujete přibrat, a ne pohybem spalovat to, co se vám podařilo sníst navíc, není řešením jen jíst a sedět na zadku. Těmi správnými pohyby a sportem si zajistíte řádnou fyzickou kondici, vybudujete svalovou hmotu a dosáhnete té správné váhy.

Něco navíc: Tuk má menší hustotu než sval, proto je svalová hmota ve výsledku těžší a na váze budou vyšší čísla.

Hlavně, ne nadarmo se říká, že vše je v hlavě. Ani tento případ není výjimkou. Je nutné si myšlení nastavit tak, že vše děláte předně pro své tělo, po kterém chcete, aby vám co nejdéle sloužilo. Být hubený je sice fajn, ale i dlouhodobá podváha tělo vyčerpává a do budoucna vám hrozí například problémy s pohybovým aparátem. Že to zní stejně, jak kdybyste trpěli nadváhou? Inu jak už jsme říkali na začátku, žádný extrém není správný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén bílkoviny: Proč po nich není hlad a pomáhají zhubnout víc než cokoli? Jako bonus dva recepty pro vás!

Stravovací návyky podle Blake Lively: 80 % disciplíny, 20 % potěšení

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Nepřehlédněte

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek