Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
pokojovky
Dracéna (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V současné době patří dracéna k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, které se u nás pěstují. Její kořeny sahají až na daleký Madagaskar a ostrovy Indického oceánu. I když by si člověk pomyslel, že ke svému spokojenému životu potřebuje tamější podnebí, není tomu tak. Bezproblémově roste i u nás, pokud se o ni budete řádně starat.  

Dracéna do každé domácnosti 

Mluvíme o velice jednoduché, přesto krásné pokojové rostlině, která upoutá pozornost na první pohled. Můžou za to její roztřepené listy, které se neustále prodlužují. Je však třeba konstatovat, že tato pokojová rostlina nemá pouze estetickou funkci, ale má také zdraví prospěšnou roli. Jejím úkolem je zlepšit kvalitu ovzduší v interiéru, což je um, kterým se řada rostlin opravdu nechlubí.  

Velice často se právě dracéna považuje za dokonalou pokojovou rostlinu. Dosahuje dostatečné výšky, nekvete do pestrobarevných odstínů, tudíž se hodí do každého moderního interiéru. A navíc je po stránce péče zcela nenáročná, jak již bylo zmíněno.  

Dracéna a její pěstování 

Zvolte správné stanoviště 

Nabízí se otázka, jaké stanoviště zvolit, pokud dracénu přenesete přes práh domu. I když miluje slunná místa, vyvarujte se stanovištím, kam míří přímé sluneční paprsky. Ty mají tendenci pálit listy rostliny, z nichž se poté stává nehezký, žlutý a suchý prvek rostliny, který je nutné odtrhnout.  

Dracéně se skvěle daří hlavně v domácích nebo kancelářských podmínkách, kde je dostatek světla, ale díky žaluziím v okně minimum přímých slunečných paprsků.  

TIP: To, jestli se rostlině na daném místě líbí či nikoliv poznáte podle jejích listů. Pokud začnou hnědnout, mají nevyhovující podmínky.  

Pořiďte jí dostatečně velký květináč 

Co je také klíčové, tak volba květináče, do kterého rostlinu umístíte. Musí být dostatečně velký, aby rostlina měla prostor pro růst. Její kořeny jsou opravdu objemné a v malém květináči nemají dostatek prostoru. Ideální jsou takové, které mají takzvané drenážní otvory. S jejich pomocí se vám nestane, že půda úplně vyschne.  

K TÉMATU  Vilapark Klamovka je developerský projekt zasazený do zeleně

Při umísťování rostliny do květináče upřednostněte takový substrát, který neobsahuje žádný kompost ani kůru. To jsou ingredience, které dracéna nemá zrovna v lásce.  

Nepřelévejte ji 

I když se říká, že každá rostlina ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje teplo, světlo a pravidelnou zálivku, dracéna je trochu jiná. Co se týče zálivky, s tou to nepřehánějte. Lidé mají tendenci ji zalévat hojně, jelikož se nejedná o sukulentní rostlinu, ale není to třeba. Půdu spíše jen udržujte vlhkou (nikoliv mokrou) a dobře odvodněnou.  

Těsně předtím, než rostlinu zalijete, zkontrolujte stav substrátu. Je půda ještě vlhká nebo už suchá? Dracénu zalijte pouze v druhém případě čili když je půda vyschlá.  

Listy dracény mají tendenci žloutnout a padat. Toho se však nelekejte, na vině nebývá přelití. Je to jen přirozený proces v životě rostliny. Stejně jako lidem padají vlasy, aby narostly nové, podobně je to i v případě této pokojovky.  

Jak je to s hnojením? 

Poslední kategorií našeho průvodce pěstováním dracény je hnojení. V tomto případě se hnojení příliš neliší od hnojení ostatních rostlin, také se k němu přistupuje v době vegetace čili od března do září. Během zimy se rostlina nehnojí.  

Co se týče výběru hnojiva, volíme pouze takové, které je speciálně určené pro pokojové rostliny.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.
Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.

Nepřehlédněte

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek