Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
pokojovky
Dracéna (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V současné době patří dracéna k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, které se u nás pěstují. Její kořeny sahají až na daleký Madagaskar a ostrovy Indického oceánu. I když by si člověk pomyslel, že ke svému spokojenému životu potřebuje tamější podnebí, není tomu tak. Bezproblémově roste i u nás, pokud se o ni budete řádně starat.  

Dracéna do každé domácnosti 

Mluvíme o velice jednoduché, přesto krásné pokojové rostlině, která upoutá pozornost na první pohled. Můžou za to její roztřepené listy, které se neustále prodlužují. Je však třeba konstatovat, že tato pokojová rostlina nemá pouze estetickou funkci, ale má také zdraví prospěšnou roli. Jejím úkolem je zlepšit kvalitu ovzduší v interiéru, což je um, kterým se řada rostlin opravdu nechlubí.  

Velice často se právě dracéna považuje za dokonalou pokojovou rostlinu. Dosahuje dostatečné výšky, nekvete do pestrobarevných odstínů, tudíž se hodí do každého moderního interiéru. A navíc je po stránce péče zcela nenáročná, jak již bylo zmíněno.  

Dracéna a její pěstování 

Zvolte správné stanoviště 

Nabízí se otázka, jaké stanoviště zvolit, pokud dracénu přenesete přes práh domu. I když miluje slunná místa, vyvarujte se stanovištím, kam míří přímé sluneční paprsky. Ty mají tendenci pálit listy rostliny, z nichž se poté stává nehezký, žlutý a suchý prvek rostliny, který je nutné odtrhnout.  

Dracéně se skvěle daří hlavně v domácích nebo kancelářských podmínkách, kde je dostatek světla, ale díky žaluziím v okně minimum přímých slunečných paprsků.  

TIP: To, jestli se rostlině na daném místě líbí či nikoliv poznáte podle jejích listů. Pokud začnou hnědnout, mají nevyhovující podmínky.  

Pořiďte jí dostatečně velký květináč 

Co je také klíčové, tak volba květináče, do kterého rostlinu umístíte. Musí být dostatečně velký, aby rostlina měla prostor pro růst. Její kořeny jsou opravdu objemné a v malém květináči nemají dostatek prostoru. Ideální jsou takové, které mají takzvané drenážní otvory. S jejich pomocí se vám nestane, že půda úplně vyschne.  

K TÉMATU  Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Při umísťování rostliny do květináče upřednostněte takový substrát, který neobsahuje žádný kompost ani kůru. To jsou ingredience, které dracéna nemá zrovna v lásce.  

Nepřelévejte ji 

I když se říká, že každá rostlina ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje teplo, světlo a pravidelnou zálivku, dracéna je trochu jiná. Co se týče zálivky, s tou to nepřehánějte. Lidé mají tendenci ji zalévat hojně, jelikož se nejedná o sukulentní rostlinu, ale není to třeba. Půdu spíše jen udržujte vlhkou (nikoliv mokrou) a dobře odvodněnou.  

Těsně předtím, než rostlinu zalijete, zkontrolujte stav substrátu. Je půda ještě vlhká nebo už suchá? Dracénu zalijte pouze v druhém případě čili když je půda vyschlá.  

Listy dracény mají tendenci žloutnout a padat. Toho se však nelekejte, na vině nebývá přelití. Je to jen přirozený proces v životě rostliny. Stejně jako lidem padají vlasy, aby narostly nové, podobně je to i v případě této pokojovky.  

Jak je to s hnojením? 

Poslední kategorií našeho průvodce pěstováním dracény je hnojení. V tomto případě se hnojení příliš neliší od hnojení ostatních rostlin, také se k němu přistupuje v době vegetace čili od března do září. Během zimy se rostlina nehnojí.  

Co se týče výběru hnojiva, volíme pouze takové, které je speciálně určené pro pokojové rostliny.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Nepřehlédněte

Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek