Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
chyby při pěstování orchidejí
Jakých chyb se dopouštíme při pěstování orchidejí? (foto: 123rf.com)

12. 03. 2021

I když je dnes velice moderní pěstovat především stálezelené rostliny, najdou se domácnosti, kde nedají dopustit na krásné, kvetoucí orchideje, jež jsou synonymem elegantní rostliny. Bohužel chyby při pěstování orchidejí jsou stále na denním pořádku.

Velice často se právě orchideje darují k narozeninám místo pugétů, ale také bývají milou pozorností během všedního dne. Jak však bylo zmíněno, darovat by se měly jenom ostříleným pěstitelům, kteří vědí, jak s ní naložit.  

Zejména začínající pěstitelé mohou mít problém s jejím pěstováním. Jak již bylo zmíněno, orchidej vyžaduje trochu jinou péči než například dracéna nebo tchýnin jazyk, což jsou synonyma nejméně náročných pokojových rostlin. Požadavky na pěstování se v případě orchidejí skutečně musí dodržovat, jinak rostlina velice brzy uvadne.  

Nebudeme se zde však zabývat tím, jak se o orchidej starat. Spíše si pojďme vypíchnout několik chyb, kterých se dopouštíme v souvislosti s pěstováním orchidejí a které mají pro orchideje nedozírné následky.  

Nedopřáváme orchidejím dostatek vzduchu 

Co bývá velice častým problémem? Nedostatek vzduchu. Orchidejím bychom měli dopřávat hodně vzduchu, jinak jim začnou ochabovat listy a kořeny se začnou z květináče drát na povrch. Na toto si dejte pozor předně v případě, že pěstujete orchideje rodu Phalaenopsis nebo Dendrobium.  

Abyste se vyčnívajícím listům deroucím se na vzduch vyvarovali, doporučujeme orchidej zasadit do vhodného substrátu, který je dokonale propustný a kterým hezky proudí vzduch. Ideální jsou substráty smíchané přesně pro orchideje, které splňují jejich nevšední požadavky.  

Zaléváme velkým množstvím soli 

Každý zkušený pěstitel pokojových rostlin ví, že není dobré rostliny zalévat tvrdou vodou napuštěnou přímo z kohoutku. Tvrdá voda je pro rostlinu doslova zabijákem. Daleko lépe uděláme, pakliže necháme vodu alespoň čtyřiadvacet hodin odležet. Z vody se totiž díky odležení odpaří přebytečná sůl, která tak nebude ohrožovat krásnou orchidej.  

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

Právě sůl je tím obrovským problémem, který začne srážet substrát i kořeny rostliny.  

Rostlinu špatně rosíme 

Pokud se i na vašem okenním parapetu tyčí krásná pokojová orchidej, pak jistě víte, jak moc se na její listy usazuje prach. Ovšem nejen kvůli usedajícímu prachu byste neměli zapomínat na pravidelné rosení květiny. Orchideje jsou známé tím, že potřebují ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu vlhký vzduch, který pravidelným rosením zajistíte.  

Na rosení byste neměli zapomínat hlavně v případě, že pěstujete orchidej v bytě. Bytové jednotky mají často ten problém, že je sužuje poměrně suchý vzduch. Proto vezměte do rukou rozprašovač a nastříkejte jím jen listy.  

POZOR – voda se však na listech nesmí dlouho držet. Pakliže voda na listech orchidejí zůstane delší dobu, způsobí houbové choroby, kvůli kterým může rostlina doslova uhynout.  

Nezabraňujeme průvanu 

Co orchideje doslova nesnáší? Pak je to průvan. Orchideje ke svému spokojenému životu potřebují opravdu dostatek vzduchu, ale průvan se do tohoto nepočítá. Orchidej je zkrátka teplomilná rostlina, kterou může zabít už jen to, že v zimě v její blízkosti otevřete okno. V létě si zase dejte pozor na větráky, a to ať už ty stojací, nebo větráky z počítačů.  

Pokud hledáte místo, kde se orchidejím bude dařit proto, že tam není prakticky žádný průvan, pak ji dejte do skleníku. Tam jsou opravdu ideální podmínky pro pěstování této pokojové rostliny, Ovšem je pravdou, že ve skleníku neudělá příliš parády. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
LED neon je moderní alternativou k tradičním neonovým trubicím. Jedná se o flexibilní světelné pásky, které jsou navrženy tak, aby napodobovaly vzhled a efekt neonu. Ovšem oproti těm tradičním, jak je známe, nabízejí mnoho výhod. A to jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?

Nepřehlédněte

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek