Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Marie Poledňáková: Zavzpomínejte s námi na královnu rodinných komedií

Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Marie Poledňáková
S vámi nás bavil svět!

21. 11. 2022

Marie Poledňáková

Rodačka ze Strakonic – Marie Poledňáková rozená Jandová, se narodila 7. září 1941. Jejím snem bylo studovat chemii, ovšem tento sen se jí kvůli tehdejšímu režimu nesplnil. Místo toho měla příležitost dokázat, že se práce rozhodně nebojí, protože pracovat jako svářečka či u lisu nedokáže jen tak někdo. Vše se ale změnilo v moment, kdy potkala svého budoucího manžela, Ivana Poledňáka. Díky němu a jeho známostem se dostala k filmu. Nejprve jako asistentka scény, později jako pomocná režisérka. Televize ji natolik oslovila, že se dala na studium dramaturgie.

Marii Poledňákové se sice začalo dařit v profesním životě, ale v tom osobním to šlo z kopce. S manželem se rozvedla a na syna Petra zůstala sama. Ani to jí ale nezabránilo, aby natočila jedny z nejlepších českých filmů, na které budeme vzpomínat ještě i dávno po její smrti.

Jak vytrhnout velrybě stoličku

Když Marie přišla se scénářem k filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, netušila, že dostane nabídku, aby si film natočila sama. V roce 1977 tak začala vznikat rodinná komedie, kterou milujeme dodnes. Hlavní postavou je malý Vašek (Tomáš Holý), co touží mít tatínka tak, jako všichni jeho spolužáci. Proto vymýšlí jednu klukovinu za druhou, aby svou maminku s někým seznámil.

Ač měl být snímek původně dojemným příběhem, do něhož Marie vložila své zkušenosti svobodné matky, stal se komedií, jejíž hlášky nás baví stále.

Nejlepší hlášky z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977).

Jak dostat tatínka do polepšovny

O pokračování úspěšného filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková nejprve nechtěla ani slyšet, bála se, že druhým dílem zklame diváky. Ovšem film Jak dostat tatínka do polepšovny měl ještě větší ohlas než film první. Všichni milovali příhody s malým Vaškem v podání Tomáše Holého.

K TÉMATU  Volný čas. Jak v domácím prostředí naložit s prázdnem tak, abyste se nesežrali?
Nejlepší hlášky z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (1978).

S tebou mě baví svět

V roce 1982 Marie českou kinematografii obohatila o další rodinný příběh plný humoru a reality zároveň. S tebou mě baví svět, film, který rozhodně nesmí v televizi chybět přes vánoční období. Hvězdně obsazený snímek pojednává o pánské jízdě kamarádů, kteří se se svými dětmi vydali na hory. Film je plný humoru Júliusa Satinského, Pavla Nového a Václava Postráneckého, kdy si užívají zimní radovánky na chatě v horách.

Ukázky z filmu S tebou mě baví svět (1982).

Dva lidi v ZOO

Než Marie Poledňáková na čas s režírováním skončila, stihla ještě natočit další úspěšný film Dva lidi v ZOO. Ten pojednává o dvojčatech, co tráví prázdniny u svého dědy Montyho, který je zaměstnancem zoologické zahrady, a u své babičky Josefíny, která od Montyho odešla ke kamarádce. Kluci Martin a Honza přede všemi předstírají, že jsou jen jeden, ale jak to tak bývá, kluci se nakonec sami prozradí.

Ukázky z filmu Dva lidi v zoo (1989).

Jak se krotí krokodýli

Marie Poledňáková se po úspěšných snímcích rozhodla věnovat podnikání, stala se majitelkou nakladatelství a měla co dočinění s televizí Premiéra. Když za ní přišel Václav Postránecký s nabídkou natočení pokračování filmu S tebou mě baví svět, Marie věděla, že to není dobrý nápad. Přesto vzniknul snímek Jak se krotí krokodýli, který měl navazovat na filmy S tebou mě baví svět a Jak vytrhnout velrybě stoličku. Film se sice nedokázal setkat s takovým ohlasem, jako předchozí snímky, ale i tak dokázala, že stále umí pobavit svým talentem několik generací.

Ukázky z filmu Jak se krotí krokodýli (2006).

Líbáš jako bůh

V roce 2009 se pustila do další romantické komedie s názvem Líbáš jako Bůh, který si našel své diváky, ale nijak zvlášť neexceloval. Pokračování přišlo v podobě Líbáš jako ďábel, ale ani s tímto filmem nijak zvlášť nezabodovala. Přestože i do těchto komedií Marie vložila svůj humor a cit, ohlasů svých prvních filmů už nedosáhla.

K TÉMATU  Skvělý nepečený dort ze sušenek. Tahle dobrota vyžaduje jen minimum ingrediencí i času na přípravu
Ukázka z filmu Líbáš jako Bůh (2009).

Přesto Marii Poledňákové za veškerý její um a píli děkujeme, navždy se otiskla do historie české kinematografie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

České vánoční tradice. Stromeček obelstí mrtvé, šupina přináší peníze

Zdroje článku:
www.filmovyprehled.cz, www.csfd.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Taky už se nemůžete dočkat, až bude léto? Pojďte se s námi podívat pod pokličku a nahlédněte do kuchyně módních trendů pro léto 2020.
The Pole House se nachází 40 metrů vysoko nad Fairhaven Beach v Austrálii. Tenhle nádherný výhled si může dopřát každý, kdo si luxusní pobyt pronajme třeba na víkend. Od nás je to ale trochu daleko, takže vám nezbývá, než si alespoň prohlédnout, jak tohle hnízdo vypadá.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.

Výběr článků

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?

Nepřehlédněte

Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek