Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Marie Poledňáková: Zavzpomínejte s námi na královnu rodinných komedií

Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Marie Poledňáková
S vámi nás bavil svět!

21. 11. 2022

Marie Poledňáková

Rodačka ze Strakonic – Marie Poledňáková rozená Jandová, se narodila 7. září 1941. Jejím snem bylo studovat chemii, ovšem tento sen se jí kvůli tehdejšímu režimu nesplnil. Místo toho měla příležitost dokázat, že se práce rozhodně nebojí, protože pracovat jako svářečka či u lisu nedokáže jen tak někdo. Vše se ale změnilo v moment, kdy potkala svého budoucího manžela, Ivana Poledňáka. Díky němu a jeho známostem se dostala k filmu. Nejprve jako asistentka scény, později jako pomocná režisérka. Televize ji natolik oslovila, že se dala na studium dramaturgie.

Marii Poledňákové se sice začalo dařit v profesním životě, ale v tom osobním to šlo z kopce. S manželem se rozvedla a na syna Petra zůstala sama. Ani to jí ale nezabránilo, aby natočila jedny z nejlepších českých filmů, na které budeme vzpomínat ještě i dávno po její smrti.

Jak vytrhnout velrybě stoličku

Když Marie přišla se scénářem k filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, netušila, že dostane nabídku, aby si film natočila sama. V roce 1977 tak začala vznikat rodinná komedie, kterou milujeme dodnes. Hlavní postavou je malý Vašek (Tomáš Holý), co touží mít tatínka tak, jako všichni jeho spolužáci. Proto vymýšlí jednu klukovinu za druhou, aby svou maminku s někým seznámil.

Ač měl být snímek původně dojemným příběhem, do něhož Marie vložila své zkušenosti svobodné matky, stal se komedií, jejíž hlášky nás baví stále.

Nejlepší hlášky z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977).

Jak dostat tatínka do polepšovny

O pokračování úspěšného filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková nejprve nechtěla ani slyšet, bála se, že druhým dílem zklame diváky. Ovšem film Jak dostat tatínka do polepšovny měl ještě větší ohlas než film první. Všichni milovali příhody s malým Vaškem v podání Tomáše Holého.

K TÉMATU  Nepečený cheesecake s nutellou. Jednoduchý tvarohový koláč s čokoládovým potěšením
Nejlepší hlášky z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (1978).

S tebou mě baví svět

V roce 1982 Marie českou kinematografii obohatila o další rodinný příběh plný humoru a reality zároveň. S tebou mě baví svět, film, který rozhodně nesmí v televizi chybět přes vánoční období. Hvězdně obsazený snímek pojednává o pánské jízdě kamarádů, kteří se se svými dětmi vydali na hory. Film je plný humoru Júliusa Satinského, Pavla Nového a Václava Postráneckého, kdy si užívají zimní radovánky na chatě v horách.

Ukázky z filmu S tebou mě baví svět (1982).

Dva lidi v ZOO

Než Marie Poledňáková na čas s režírováním skončila, stihla ještě natočit další úspěšný film Dva lidi v ZOO. Ten pojednává o dvojčatech, co tráví prázdniny u svého dědy Montyho, který je zaměstnancem zoologické zahrady, a u své babičky Josefíny, která od Montyho odešla ke kamarádce. Kluci Martin a Honza přede všemi předstírají, že jsou jen jeden, ale jak to tak bývá, kluci se nakonec sami prozradí.

Ukázky z filmu Dva lidi v zoo (1989).

Jak se krotí krokodýli

Marie Poledňáková se po úspěšných snímcích rozhodla věnovat podnikání, stala se majitelkou nakladatelství a měla co dočinění s televizí Premiéra. Když za ní přišel Václav Postránecký s nabídkou natočení pokračování filmu S tebou mě baví svět, Marie věděla, že to není dobrý nápad. Přesto vzniknul snímek Jak se krotí krokodýli, který měl navazovat na filmy S tebou mě baví svět a Jak vytrhnout velrybě stoličku. Film se sice nedokázal setkat s takovým ohlasem, jako předchozí snímky, ale i tak dokázala, že stále umí pobavit svým talentem několik generací.

Ukázky z filmu Jak se krotí krokodýli (2006).

Líbáš jako bůh

V roce 2009 se pustila do další romantické komedie s názvem Líbáš jako Bůh, který si našel své diváky, ale nijak zvlášť neexceloval. Pokračování přišlo v podobě Líbáš jako ďábel, ale ani s tímto filmem nijak zvlášť nezabodovala. Přestože i do těchto komedií Marie vložila svůj humor a cit, ohlasů svých prvních filmů už nedosáhla.

K TÉMATU  Na Metronome Festivalu vyvrcholí finále projektu Czeching Radia Wave
Ukázka z filmu Líbáš jako Bůh (2009).

Přesto Marii Poledňákové za veškerý její um a píli děkujeme, navždy se otiskla do historie české kinematografie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

České vánoční tradice. Stromeček obelstí mrtvé, šupina přináší peníze

Zdroje článku:
www.filmovyprehled.cz, www.csfd.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.

Nepřehlédněte

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek