Středa , 02. 07. 2025

Patricie

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Potraviny jako prevence proti rakovině!
zdroj: 123RF.com

Tyhle potraviny doporučuje Česká onkologická společnost. Proč a kolik byste jich měly sníst?

Čekanka

Zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v našem organismu a je tedy účinnou prevencí nemocí kardiovaskulárního systému jako je kornatění cév, vysoký krevní tlak, infarkt a mrtvice.

Avokádo

Obsahuje až 15 % přirozeného tuku, především ve formě nenasycených mastných kyselin, které snižují množství cholesterolu v těle.

Grapefruit

Přírodní flavonoidy se silnými antioxidačními vlastnostmi posilují mimo jiné stěny cév a zabraňují shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin, které mají za následek infarkt.

Hovězí maso

Obsahuje kyselinu linolovou a je cenným zdrojem minerálních látek a omega 3 mastných kyselin, které prospívají srdci.

Jablko

Jedno jablko denně účinně posílí imunitní systém, srdce a krevní oběh. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a posiluje cévy, především slabé žíly.

Kurkuma

Tato rostlina je díky příznivému působení na krevní oběh považována za prevenci mozkové mrtvice a krvácení do mozku. I malé dávky snižují cholesterol v krvi.

Kvasnice

Kyselina listová a betaglukany zabírají na zvýšenou hladinu cholesterolu a kardiovaskulární systém tím, že pomáhají rozpouštět sklerotický plát uvnitř cév.

Losos

Má vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin a zlepšuje proudění krve. Je prokázáno, že u lidí, kteří tyto ryby jedí aspoň jednou týdně, se výrazně snižuje riziko infarktu.

Makrela

Že je rybí tuk zdravý, věděly už naše babičky. Obsahuje složky, které snižují špatný cholesterol a zvyšují podíl toho dobrého.

Mandle

Jedna hrst mandlí obsahuje až 20 různých flavonoidů, tedy látek, které pomáhají před rozvojem nemocí srdce a cév.

Oregano

Sloučenina beta-karyofylen chrání srdce před vznikem zánětů a je účinná proti osteoporóze.

Rajčata

Skvělou prevencí proti infarktu a mrtvici je látka lykopen, kterou obsahují. Pravidelná konzumace rajčat a protlaků ochrání vaše srdce a cévy.

Pohanka

Zdravá je hlavně díky rutinu, který udržuje pružné cévní stěny a zabraňuje shlukování cévních destiček.

Fíky

Aminokyseliny, draslík, hořčík nebo vláknina má preventivní účinky proti kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním.

Řepkový olej

Má optimální poměr polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin. Účinně snižuje riziko infarktu a podporuje správnou činnost srdce a cév.

Skořice

Sloučenina polyfenolu obsažená ve skořici napodobuje funkci inzulinu a snižuje cukr v krvi a krevní tlak. Pravidelným přidáváním do pokrmů tak můžete předcházet kardiovaskulárním chorobám.

Česnek

Dokáže předcházet srdečním chorobám například tím, že snižuje shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév.

Brokolice

Obsahuje antioxidanty sulforafany působící jako prevence rakoviny především žaludku a prsou. Ale pozor, měla by se konzumovat syrová, nebo jen krátce spařená (2–3 minuty). Podobné účinky mají i kapusta, květák, zelí, kedlubna (obsahují flavony indoly).

K TÉMATU  Druhy rýže: Víte, kdy je vhodné použít jasmínovou a kdy raději basmati?

Špenát

Je bohatý na vlákninu a látky s protirakovinnými účinky, obsahuje vysoké množství beta-karotenu (tvoří se z něj aktivní vitamin A) a luteinu. Měl by se jíst také syrový v salátech. Oblíbený je jako součást smoothie.  Pozor! Není vhodný pro lidi s ledvinovými kameny.

Cibule

Zamezuje růstu rakovinných buněk díky svému vysokému obsahu tzv. fenolových sloučenin. Čím je cibule štiplavější, tím je účinek silnější.

Omega 3 mastné kyseliny

Jsou podpůrnou léčbou pro pacienty, které již se zákeřnou nemocí bojují. Především posilují imunitu a růst svalové hmoty.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Svícny a svíčky nemusíte zapálit, jen když něco slavíte nebo když se blíží advent. Vytváří útulnou atmosféru, která zahřeje a pohladí. Obzvlášť, když je za okny nevlídné počasí nebo večerní tma, je plamen svíčky doslova relaxačním prvkem. Inspirujte se krásnými kousky!
Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?
Nový týden přináší do zvěrokruhu dynamické astrologické konstelace, které ovlivní každé znamení jinak. Slunce vstupující do Berana dodává energii a odvahu, zatímco retrográdní Merkur komplikuje komunikaci. Venuše v Rybách zvyšuje intuici a emocionální vnímání, zatímco Mars v Blížencích zrychluje tempo. Tento týden bude o vyvážení energie a promyšleném rozhodování, aby se co nejlépe zvládly výzvy a příležitosti, které přinese.
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?

Výběr článků

Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.

Nepřehlédněte

Eva Pilarová, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, by dnes oslavila 85. narozeniny. Její kariéra, která začala v divadle Semafor a pokračovala spoluprací s takovými legendami jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška, se nesmazatelně zapsala do historie naší pop-music. I když její hvězda zářila nejjasněji v 60. a 70. letech, Pilarová zůstává ikonou, která ovlivnila generace posluchačů.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek