Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Druhy rýže: Víte, kdy je vhodné použít jasmínovou a kdy raději basmati?

Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?
druhy rýže
Znáte všechny druhy rýže? (Foto: 123RF)

20. 08. 2021

Rýže je třetí nejčastěji pěstovanou surovinou na světě. Jistě by vás napadlo, že jejím původním domovem je Asie, odkud se postupně rozšířila i na další kontinenty. Dnes se už nevyužívá jen jako příloha, druhy rýže mají řadu využijí, na trhu můžete najít třeba také rýžovou mouku, pivo nebo víno.

Jednotlivé druhy rýže můžete od sebe odlišit na první pohled. A pokud si nevšimnete rozdílu podle jejich vzhledu, navede vás jejich chuť. Jsou totiž opravdu jiné a je dobré, když víte, kdy po které sáhnout.

Rýže basmati

Pěstuje se především v Indii a Pákistánu. Po sklizni se nechává více než rok uskladněná v suchu a temnu. Na rozdíl od dalších druhů má nižší glykemický index, tělo z ní tedy dovede lépe získat a využít obsaženou glukózu. Její zrna jsou delší, po uvaření je sypká, nadchne vás svou vůní. Její chuť vám může připomínat oříšky. Zvolte ji k pokrmům, u nichž nepodáváte omáčku. Hodí se k masu, je vynikající v jídlech indické kuchyně.

rýže basmati
Basmati patří k tomu nejlepšímu na trhu. (foto: 123RF)

Jasmínová rýže

Mezi typické druhy rýže patří ta jasmínová. Tato rýže je původem z Thajska. Využijete ji při přípravě pokrmů čínské kuchyně. Rýže je lepivá, má specifickou chuť i mírně květinovou vůni. Na rozdíl od předchozího druhu je tato ideální přílohou k omáčkám. Pokud ji chcete použít k masu, hodí se ke kuřecímu, krůtímu nebo králičímu. Můžete z ní připravit i sladká jídla.   

jasmínová rýže
Jasmínová svou chutí vyniká. (foto: 123RF)

Červená rýže

Hned na první pohled vás zaujme svou barvou – její zrna mají totiž tmavohnědou barvu. I po uvaření vám zůstanou tvrdší. Často se podává v kombinaci s jasmínovou rýží. Využijete ji jako přílohu v podstatě k jakémukoliv jídlu. Je výborná s omáčkou, ale hodí se i k rybám nebo mořským plodům.

druhy rýže červená
Červená rýže vás zaujme vzhledem i chutí. (foto: 123RF)

Arborio

Jedná se o krátkozrnnou rýži pěstovanou v Itálii. Označuje se též jako kulatozrnná rýže. Má vyšší podíl škrobu, a proto je po uvaření lepivá, působí až kašovitým dojmem. Využijete ji především při přípravě rizota nebo mléčné rýže. Docílíte s ní totiž snadno polotekuté struktury. Velmi podobná je svou konzistencí i možným využitím rýže carnaroli.

arborio
Arborio je italská alternativa rýže. (foto: 123RF)

Černá rýže

Černá rýže patří mezi druhy rýže, která je původem z Číny, kde byl dřív určen jen jako pokrm pro tamní vládce. Dnes nachází pestré využití po celém světě. Někde se z černé rýže v kombinaci s kokosovým mlékem vyrábí dezerty, můžete ji však využít i ve slaných jídlech jako přílohu. Hodí se ji použít promíchanou spolu s dalšími druhy rýže, na pohled tak výsledný pokrm vypadá velmi efektně. Počítejte však při její přípravě s tím, že je nutné ji mít předem namočenou.

druhy rýže černá
Už jste vyzkoušeli černou rýži? (Foto: 123RF)

Tak po které rýži sáhnete nejdřív? Co si uvaříte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Čarujeme s celerem: nečekané dobroty z obyčejné bulvy. Na zimu jako stvořené

Potraviny, které vás bezpečně zahřejí i v těch nejchladnějších dnech

Zelená káva: vše, co jste o ní chtěli vědět

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek