Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
spalujeme kalorie v bazénu
Kolik se plaváním zhubne? (Foto: 123RF)

10. 06. 2021

Plavání je sport, který je doporučován celou řadou odborníků. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport šetřící naše klouby. Zejména obézní lidé by s plaváním měli začít, protože při tomto sportu není jejich tělo tak zatěžováno jako kupříkladu při běhu. Ať už vás ale trápí obezita nebo jenom pár kilogramů navíc, je načase si prozradit, jak k plavání musíme přistupovat.  

Třikrát týdně a déle jak půl hodiny 

Nespornou výhodou plavání je to, že se jedná o komplexní pohyb. Při tomto sportu dochází k rovnoměrnému namáhání a zatěžování celého těla, nikoli jenom jedné konkrétní oblasti. Při plavání se tak procvičuje celé tělo, nezatěžuje se kloubní aparát, dokonce se zvyšuje kapacita plic a posiluje srdce.  

Pokud jste se však oblékli do plavek a vstoupili do plaveckého bazénu, pak asi očekáváte i nějaké to kilo dole. Aby však došlo ke zhubnutí, je důležité docházet do bazénu pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát až třikrát týdně. Kromě toho je důležité, abyste plavali minimálně půl hodiny. Teprve po půl hodině je metabolismus tak zahřátý, že začíná aktivně spalovat tuky.  

Jestliže chcete, aby plavání bylo opravdu efektivní, doporučujeme plavat ve sníženém tempu tak, abyste zvládli čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. A samozřejmě si nezapomínejte sledovat tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout sedmdesát procent té maximální tepové frekvence.  

Zásadní je i teplota vody 

Co také výrazně ovlivňuje hubnutí v bazénu, je teplota vody. Pokud chcete spálit nechtěné kalorie, je zapotřebí, aby voda v bazénu měla alespoň šestadvacet stupňů Celsia. Příliš teplá voda by vedla spíše k relaxaci než ke spalování, příliš studená voda by zas přivedla tělo k zahřívání se a tělo by si tak ukládalo tuk do nejvíce problematických partií.  

K TÉMATU  Nechcete přibrat? Triky na vánoční pečení, které vám nedovolí ztloustnout, a zároveň vám bude i chutnat!

I na stravě záleží 

Důležité je jíst zdravější jídla. Bez správného stravování to zkrátka nejde. Po hodině či hodině a půl aktivního plavání má lidské tělo hlad, což je pochopitelné. Vydala se energie, musí se energie také získat. To však neznamená, že máte energii brát z nezdravých nebo sladkých pokrmů. Jídelníček by měl být bohatý na makroživiny, vitaminy, minerály a vlákninu.  

A samozřejmě se nesmí zapomínat na bílkoviny. Těch by se v každém jídle mělo nacházet dostatek. Za to ubrat bychom měli se sacharidy. 

Chyby, kterých se při plavání dopouštíme 

Stejně jako při řadě jiných sportů, i při plavání se můžeme dopustit celé spousty chyb. Bohužel v případě tohoto sportu mohou chyby zásadně pošramotit naše celkové zdraví. Zmiňme si několik nejzásadnějších chyb, kterých se budeme do budoucna vyhýbat.  

Špatné dýchání 

Jednou ze základních chyb je špatné dýchání. Špatné dýchání vede bohužel k velice rychlé únavě, tudíž toho příliš mnoho neuplaveme. Většinou chybujeme v tom, že dech zadržujeme. Nebojte se však ve vodě vypustit dech ze svých plic a nad vodou se zase plnohodnotně nadechnout.  

Styl “paní Radová” 

Zejména ženy dělají jednu zásadní chybu, a sice plavou ve stylu “paní Radové”. Někdo by také řekl, že plave ve stylu psa. Zkrátka hlava je nad hladinou a při plavání se vynakládá veškeré úsilí, aby se nijak nenamočila. Jenže tento způsob plavání má negativní vliv na páteř. Pokud plavete s hlavou vyšponovanou do výšin, nemůžete se divit tomu, že vás záda bolí a krční páteř skuhrá. Příště mokré vlasy raději zkousněte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

K TÉMATU  Naklíčené luštěniny jsou výživnou bombou. Proč na ně vsadit?

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?

Nepřehlédněte

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek