Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
spalujeme kalorie v bazénu
Kolik se plaváním zhubne? (Foto: 123RF)

10. 06. 2021

Plavání je sport, který je doporučován celou řadou odborníků. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport šetřící naše klouby. Zejména obézní lidé by s plaváním měli začít, protože při tomto sportu není jejich tělo tak zatěžováno jako kupříkladu při běhu. Ať už vás ale trápí obezita nebo jenom pár kilogramů navíc, je načase si prozradit, jak k plavání musíme přistupovat.  

Třikrát týdně a déle jak půl hodiny 

Nespornou výhodou plavání je to, že se jedná o komplexní pohyb. Při tomto sportu dochází k rovnoměrnému namáhání a zatěžování celého těla, nikoli jenom jedné konkrétní oblasti. Při plavání se tak procvičuje celé tělo, nezatěžuje se kloubní aparát, dokonce se zvyšuje kapacita plic a posiluje srdce.  

Pokud jste se však oblékli do plavek a vstoupili do plaveckého bazénu, pak asi očekáváte i nějaké to kilo dole. Aby však došlo ke zhubnutí, je důležité docházet do bazénu pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát až třikrát týdně. Kromě toho je důležité, abyste plavali minimálně půl hodiny. Teprve po půl hodině je metabolismus tak zahřátý, že začíná aktivně spalovat tuky.  

Jestliže chcete, aby plavání bylo opravdu efektivní, doporučujeme plavat ve sníženém tempu tak, abyste zvládli čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. A samozřejmě si nezapomínejte sledovat tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout sedmdesát procent té maximální tepové frekvence.  

Zásadní je i teplota vody 

Co také výrazně ovlivňuje hubnutí v bazénu, je teplota vody. Pokud chcete spálit nechtěné kalorie, je zapotřebí, aby voda v bazénu měla alespoň šestadvacet stupňů Celsia. Příliš teplá voda by vedla spíše k relaxaci než ke spalování, příliš studená voda by zas přivedla tělo k zahřívání se a tělo by si tak ukládalo tuk do nejvíce problematických partií.  

K TÉMATU  Odstranění tuku 3x jinak: Laserová liposukce, kryolipolýza, kavitace. Jak fungují?

I na stravě záleží 

Důležité je jíst zdravější jídla. Bez správného stravování to zkrátka nejde. Po hodině či hodině a půl aktivního plavání má lidské tělo hlad, což je pochopitelné. Vydala se energie, musí se energie také získat. To však neznamená, že máte energii brát z nezdravých nebo sladkých pokrmů. Jídelníček by měl být bohatý na makroživiny, vitaminy, minerály a vlákninu.  

A samozřejmě se nesmí zapomínat na bílkoviny. Těch by se v každém jídle mělo nacházet dostatek. Za to ubrat bychom měli se sacharidy. 

Chyby, kterých se při plavání dopouštíme 

Stejně jako při řadě jiných sportů, i při plavání se můžeme dopustit celé spousty chyb. Bohužel v případě tohoto sportu mohou chyby zásadně pošramotit naše celkové zdraví. Zmiňme si několik nejzásadnějších chyb, kterých se budeme do budoucna vyhýbat.  

Špatné dýchání 

Jednou ze základních chyb je špatné dýchání. Špatné dýchání vede bohužel k velice rychlé únavě, tudíž toho příliš mnoho neuplaveme. Většinou chybujeme v tom, že dech zadržujeme. Nebojte se však ve vodě vypustit dech ze svých plic a nad vodou se zase plnohodnotně nadechnout.  

Styl “paní Radová” 

Zejména ženy dělají jednu zásadní chybu, a sice plavou ve stylu “paní Radové”. Někdo by také řekl, že plave ve stylu psa. Zkrátka hlava je nad hladinou a při plavání se vynakládá veškeré úsilí, aby se nijak nenamočila. Jenže tento způsob plavání má negativní vliv na páteř. Pokud plavete s hlavou vyšponovanou do výšin, nemůžete se divit tomu, že vás záda bolí a krční páteř skuhrá. Příště mokré vlasy raději zkousněte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

K TÉMATU  Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.

Nepřehlédněte

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek