Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
spalujeme kalorie v bazénu
Kolik se plaváním zhubne? (Foto: 123RF)

10. 06. 2021

Plavání je sport, který je doporučován celou řadou odborníků. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport šetřící naše klouby. Zejména obézní lidé by s plaváním měli začít, protože při tomto sportu není jejich tělo tak zatěžováno jako kupříkladu při běhu. Ať už vás ale trápí obezita nebo jenom pár kilogramů navíc, je načase si prozradit, jak k plavání musíme přistupovat.  

Třikrát týdně a déle jak půl hodiny 

Nespornou výhodou plavání je to, že se jedná o komplexní pohyb. Při tomto sportu dochází k rovnoměrnému namáhání a zatěžování celého těla, nikoli jenom jedné konkrétní oblasti. Při plavání se tak procvičuje celé tělo, nezatěžuje se kloubní aparát, dokonce se zvyšuje kapacita plic a posiluje srdce.  

Pokud jste se však oblékli do plavek a vstoupili do plaveckého bazénu, pak asi očekáváte i nějaké to kilo dole. Aby však došlo ke zhubnutí, je důležité docházet do bazénu pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát až třikrát týdně. Kromě toho je důležité, abyste plavali minimálně půl hodiny. Teprve po půl hodině je metabolismus tak zahřátý, že začíná aktivně spalovat tuky.  

Jestliže chcete, aby plavání bylo opravdu efektivní, doporučujeme plavat ve sníženém tempu tak, abyste zvládli čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. A samozřejmě si nezapomínejte sledovat tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout sedmdesát procent té maximální tepové frekvence.  

Zásadní je i teplota vody 

Co také výrazně ovlivňuje hubnutí v bazénu, je teplota vody. Pokud chcete spálit nechtěné kalorie, je zapotřebí, aby voda v bazénu měla alespoň šestadvacet stupňů Celsia. Příliš teplá voda by vedla spíše k relaxaci než ke spalování, příliš studená voda by zas přivedla tělo k zahřívání se a tělo by si tak ukládalo tuk do nejvíce problematických partií.  

K TÉMATU  Lednové aktivity: Tipy na venkovní aktivity (ne)jen pro děti

I na stravě záleží 

Důležité je jíst zdravější jídla. Bez správného stravování to zkrátka nejde. Po hodině či hodině a půl aktivního plavání má lidské tělo hlad, což je pochopitelné. Vydala se energie, musí se energie také získat. To však neznamená, že máte energii brát z nezdravých nebo sladkých pokrmů. Jídelníček by měl být bohatý na makroživiny, vitaminy, minerály a vlákninu.  

A samozřejmě se nesmí zapomínat na bílkoviny. Těch by se v každém jídle mělo nacházet dostatek. Za to ubrat bychom měli se sacharidy. 

Chyby, kterých se při plavání dopouštíme 

Stejně jako při řadě jiných sportů, i při plavání se můžeme dopustit celé spousty chyb. Bohužel v případě tohoto sportu mohou chyby zásadně pošramotit naše celkové zdraví. Zmiňme si několik nejzásadnějších chyb, kterých se budeme do budoucna vyhýbat.  

Špatné dýchání 

Jednou ze základních chyb je špatné dýchání. Špatné dýchání vede bohužel k velice rychlé únavě, tudíž toho příliš mnoho neuplaveme. Většinou chybujeme v tom, že dech zadržujeme. Nebojte se však ve vodě vypustit dech ze svých plic a nad vodou se zase plnohodnotně nadechnout.  

Styl “paní Radová” 

Zejména ženy dělají jednu zásadní chybu, a sice plavou ve stylu “paní Radové”. Někdo by také řekl, že plave ve stylu psa. Zkrátka hlava je nad hladinou a při plavání se vynakládá veškeré úsilí, aby se nijak nenamočila. Jenže tento způsob plavání má negativní vliv na páteř. Pokud plavete s hlavou vyšponovanou do výšin, nemůžete se divit tomu, že vás záda bolí a krční páteř skuhrá. Příště mokré vlasy raději zkousněte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

K TÉMATU  Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.

Výběr článků

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?

Nepřehlédněte

Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek