Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Plavání: jak dlouho musíme plavat, abychom zhubli?

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.
spalujeme kalorie v bazénu
Kolik se plaváním zhubne? (Foto: 123RF)

10. 06. 2021

Plavání je sport, který je doporučován celou řadou odborníků. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport šetřící naše klouby. Zejména obézní lidé by s plaváním měli začít, protože při tomto sportu není jejich tělo tak zatěžováno jako kupříkladu při běhu. Ať už vás ale trápí obezita nebo jenom pár kilogramů navíc, je načase si prozradit, jak k plavání musíme přistupovat.  

Třikrát týdně a déle jak půl hodiny 

Nespornou výhodou plavání je to, že se jedná o komplexní pohyb. Při tomto sportu dochází k rovnoměrnému namáhání a zatěžování celého těla, nikoli jenom jedné konkrétní oblasti. Při plavání se tak procvičuje celé tělo, nezatěžuje se kloubní aparát, dokonce se zvyšuje kapacita plic a posiluje srdce.  

Pokud jste se však oblékli do plavek a vstoupili do plaveckého bazénu, pak asi očekáváte i nějaké to kilo dole. Aby však došlo ke zhubnutí, je důležité docházet do bazénu pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát až třikrát týdně. Kromě toho je důležité, abyste plavali minimálně půl hodiny. Teprve po půl hodině je metabolismus tak zahřátý, že začíná aktivně spalovat tuky.  

Jestliže chcete, aby plavání bylo opravdu efektivní, doporučujeme plavat ve sníženém tempu tak, abyste zvládli čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. A samozřejmě si nezapomínejte sledovat tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout sedmdesát procent té maximální tepové frekvence.  

Zásadní je i teplota vody 

Co také výrazně ovlivňuje hubnutí v bazénu, je teplota vody. Pokud chcete spálit nechtěné kalorie, je zapotřebí, aby voda v bazénu měla alespoň šestadvacet stupňů Celsia. Příliš teplá voda by vedla spíše k relaxaci než ke spalování, příliš studená voda by zas přivedla tělo k zahřívání se a tělo by si tak ukládalo tuk do nejvíce problematických partií.  

K TÉMATUJe vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

I na stravě záleží 

Důležité je jíst zdravější jídla. Bez správného stravování to zkrátka nejde. Po hodině či hodině a půl aktivního plavání má lidské tělo hlad, což je pochopitelné. Vydala se energie, musí se energie také získat. To však neznamená, že máte energii brát z nezdravých nebo sladkých pokrmů. Jídelníček by měl být bohatý na makroživiny, vitaminy, minerály a vlákninu.  

A samozřejmě se nesmí zapomínat na bílkoviny. Těch by se v každém jídle mělo nacházet dostatek. Za to ubrat bychom měli se sacharidy. 

Chyby, kterých se při plavání dopouštíme 

Stejně jako při řadě jiných sportů, i při plavání se můžeme dopustit celé spousty chyb. Bohužel v případě tohoto sportu mohou chyby zásadně pošramotit naše celkové zdraví. Zmiňme si několik nejzásadnějších chyb, kterých se budeme do budoucna vyhýbat.  

Špatné dýchání 

Jednou ze základních chyb je špatné dýchání. Špatné dýchání vede bohužel k velice rychlé únavě, tudíž toho příliš mnoho neuplaveme. Většinou chybujeme v tom, že dech zadržujeme. Nebojte se však ve vodě vypustit dech ze svých plic a nad vodou se zase plnohodnotně nadechnout.  

Styl “paní Radová” 

Zejména ženy dělají jednu zásadní chybu, a sice plavou ve stylu “paní Radové”. Někdo by také řekl, že plave ve stylu psa. Zkrátka hlava je nad hladinou a při plavání se vynakládá veškeré úsilí, aby se nijak nenamočila. Jenže tento způsob plavání má negativní vliv na páteř. Pokud plavete s hlavou vyšponovanou do výšin, nemůžete se divit tomu, že vás záda bolí a krční páteř skuhrá. Příště mokré vlasy raději zkousněte. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

K TÉMATU4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy

Jak vám pohyb změní život a jak konkrétně se hýbat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek