Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
borelióza
Když nemůžeš, přidej víc! Nikdy se nevzdávej, stejně jako Kristýna. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 04. 2020

Verdikt zněl jasně – borelióza. Jak je na tom dnes a jak zvládla svůj boj s těžkými bolestmi a depresemi?

Neviditelný nepřítel

Kristýna patřila mezi zdravé holky, které se rády hýbou. Vyhrávala atletické soutěže, hrála basketbal a volejbal ve školních týmech. Vše se změnilo, když po příjezdu z přechodu Malé Fatry, kdy spali každý den na jiném místě, začala pociťovat neznámou únavu. „Ráno jsem se probudila a cítila jsem se unavená jako po náročném turnaji ve volejbale.“

Bylo jí 17, když jí diagnostikovali nemoc zvanou borelióza. A to až po nátlaku ze strany rodiny, protože dívku nikdo nechtěl ošetřit. Třídní premiantka si tak z úst lékařky vyslechla, že „si svou únavu vymýšlí, aby nemusela do školy.“ Zřejmě ji kousl komár, protože klíště žádné neměla.

Důchod v 17?

Její stav se postupně zhoršoval. K únavě se přidaly silné bolesti kloubů a teplota, která neustupovala. „V nemocnici jsem byla na pozorování, léčili mě antibiotiky. V té době jsem postupně ztrácela možnost chodit a hýbat se. Skončilo to tak, že jsem pouze ležela v lůžku v hrozných bolestech a můj největší výkon dne byl, že jsem se hrdě sama odplazila na záchod.

Trvalo to dlouho, ale byla jsem na sebe pyšná, že alespoň to zvládnu sama.“ Z dívky, která s kamarády chodila na diskotéky a žila aktivním životem, se proměnila v nemohoucí ležící osobu, které v jejích 17 letech nabídli důchod. 

Nemohoucí teenagerka

Důchod si napsat nenechala, protože doufala, že se vše zlepší. Věřila lékařům, že ji z toho dostanou. Týdny a měsíce plynuly, a Kristýna stále nebyla schopná sama bez pomoci vyjít ani schody. Po bytě se pohybovala v šílených bolestech. Postupně se k fyzické bolesti přidávaly deprese a pocit samoty, protože kamarádi dál pokračovali ve svobodném stylu života. Kristýna byla doma, omdlévala bolestí, začaly jí selhávat játra a ledviny. Vyhlídky nulové. Přemýšlela o tom, že si vezme život.

K TÉMATU  Karolína (21): Táta mě uplácí, na oplátku ho kryju. Už z toho ale nemám dobrý pocit
borelióza
Klíště. (zdroj foto: pixabay.com)

Změna pohledu na věc

Kristýna stále doufala, že lékaři naleznou způsob, jak jí pomoci. Jelikož jí ale docházely síly, rozhodla se, že svůj život vezme pevně do svých rukou. S pomocí rodiny nalezla člověka, který dokázal po vzoru profesora Jiřího Janči (významný český průkopník na poli alternativní medicíny, pozn. red.) léčit lidi z různých nemocí, se kterými si lékaři nevěděli rady.

Dostala kontakt i na další alternativní duchovní postupy, které jí pomáhaly udržet si pozitivní mysl. Její stav se začal po malých krůčcích zlepšovat. „Až když jsem si uvědomila, že mi nikdo nepomůže, a že musím hledat jinou než lékařskou cestu, začalo mi být každý týden o kousek lépe. Borelióza mne prostě nedostane!“

Na dobré cestě

Díky individuálnímu studijnímu plánu se Kristýně dařilo dokončit s ročním zpožděním střední školu i napříč tomu, že ji borelióza provázela celou tu dobu. Stále měla silné bolesti a teploty, ale hybnost se pomalu zlepšovala. „Nikdy nezapomenu na to, když jsem poprvé sama opět dokázala vyjít schody nebo ujít jednu zastávku MHD. Byl to ten největší pocit vítězství.“

Kristýna nakonec vystudovala dvě vysoké školy a splnila si svůj sen, když odjela pracovat do Španělska. „Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“

čekání
„Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“ (zdroj foto: pixabay.com)

Rodinná láska

Nemoc se v těžší podobě Kristýně několikrát vrátila. V současné době chodí o holích a snaží se vysvětlovat svým dvěma dětem, že v životě je normální mít překážky. Nemají klasickou domácnost, kdy maminka zvládá vše a „obskakuje“ děti. Děti jsou od malička zapojeny do rodinného dění, a vůbec si neztěžují.

Kristýna bojuje i s omdléváním a některé dny není schopna většího pohybu. Její děti jí její lásku vracejí – když vidí, že je mamince špatně, češou jí vlasy a nosí jí plyšové hračky pro radost. „Všechny dny nejsou zalité sluncem, ale s pomocí veselé písničky to vždy nějak zvládneme.“

K TÉMATU  Jitka (45): Můj muž se dostal neprávem do vězení. Co teď?

Kristýna se po velkém životním šoku dokázala se svým údělem smířit. Dnes aktivně pomáhá dalším lidem ve svém okolí a snaží se zůstat pozitivně naladěna pro svou rodinu. Sice už nikdy nezvládne přechod pohoří, ale boj o svůj život vyhrála na plné čáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?

Výběr článků

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.

Nepřehlédněte

Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek