Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
borelióza
Když nemůžeš, přidej víc! Nikdy se nevzdávej, stejně jako Kristýna. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 04. 2020

Verdikt zněl jasně – borelióza. Jak je na tom dnes a jak zvládla svůj boj s těžkými bolestmi a depresemi?

Neviditelný nepřítel

Kristýna patřila mezi zdravé holky, které se rády hýbou. Vyhrávala atletické soutěže, hrála basketbal a volejbal ve školních týmech. Vše se změnilo, když po příjezdu z přechodu Malé Fatry, kdy spali každý den na jiném místě, začala pociťovat neznámou únavu. „Ráno jsem se probudila a cítila jsem se unavená jako po náročném turnaji ve volejbale.“

Bylo jí 17, když jí diagnostikovali nemoc zvanou borelióza. A to až po nátlaku ze strany rodiny, protože dívku nikdo nechtěl ošetřit. Třídní premiantka si tak z úst lékařky vyslechla, že „si svou únavu vymýšlí, aby nemusela do školy.“ Zřejmě ji kousl komár, protože klíště žádné neměla.

Důchod v 17?

Její stav se postupně zhoršoval. K únavě se přidaly silné bolesti kloubů a teplota, která neustupovala. „V nemocnici jsem byla na pozorování, léčili mě antibiotiky. V té době jsem postupně ztrácela možnost chodit a hýbat se. Skončilo to tak, že jsem pouze ležela v lůžku v hrozných bolestech a můj největší výkon dne byl, že jsem se hrdě sama odplazila na záchod.

Trvalo to dlouho, ale byla jsem na sebe pyšná, že alespoň to zvládnu sama.“ Z dívky, která s kamarády chodila na diskotéky a žila aktivním životem, se proměnila v nemohoucí ležící osobu, které v jejích 17 letech nabídli důchod. 

Nemohoucí teenagerka

Důchod si napsat nenechala, protože doufala, že se vše zlepší. Věřila lékařům, že ji z toho dostanou. Týdny a měsíce plynuly, a Kristýna stále nebyla schopná sama bez pomoci vyjít ani schody. Po bytě se pohybovala v šílených bolestech. Postupně se k fyzické bolesti přidávaly deprese a pocit samoty, protože kamarádi dál pokračovali ve svobodném stylu života. Kristýna byla doma, omdlévala bolestí, začaly jí selhávat játra a ledviny. Vyhlídky nulové. Přemýšlela o tom, že si vezme život.

K TÉMATU  Antonie (28): V mém srdci sídlí kriminálník, který mě okradl
borelióza
Klíště. (zdroj foto: pixabay.com)

Změna pohledu na věc

Kristýna stále doufala, že lékaři naleznou způsob, jak jí pomoci. Jelikož jí ale docházely síly, rozhodla se, že svůj život vezme pevně do svých rukou. S pomocí rodiny nalezla člověka, který dokázal po vzoru profesora Jiřího Janči (významný český průkopník na poli alternativní medicíny, pozn. red.) léčit lidi z různých nemocí, se kterými si lékaři nevěděli rady.

Dostala kontakt i na další alternativní duchovní postupy, které jí pomáhaly udržet si pozitivní mysl. Její stav se začal po malých krůčcích zlepšovat. „Až když jsem si uvědomila, že mi nikdo nepomůže, a že musím hledat jinou než lékařskou cestu, začalo mi být každý týden o kousek lépe. Borelióza mne prostě nedostane!“

Na dobré cestě

Díky individuálnímu studijnímu plánu se Kristýně dařilo dokončit s ročním zpožděním střední školu i napříč tomu, že ji borelióza provázela celou tu dobu. Stále měla silné bolesti a teploty, ale hybnost se pomalu zlepšovala. „Nikdy nezapomenu na to, když jsem poprvé sama opět dokázala vyjít schody nebo ujít jednu zastávku MHD. Byl to ten největší pocit vítězství.“

Kristýna nakonec vystudovala dvě vysoké školy a splnila si svůj sen, když odjela pracovat do Španělska. „Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“

čekání
„Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“ (zdroj foto: pixabay.com)

Rodinná láska

Nemoc se v těžší podobě Kristýně několikrát vrátila. V současné době chodí o holích a snaží se vysvětlovat svým dvěma dětem, že v životě je normální mít překážky. Nemají klasickou domácnost, kdy maminka zvládá vše a „obskakuje“ děti. Děti jsou od malička zapojeny do rodinného dění, a vůbec si neztěžují.

Kristýna bojuje i s omdléváním a některé dny není schopna většího pohybu. Její děti jí její lásku vracejí – když vidí, že je mamince špatně, češou jí vlasy a nosí jí plyšové hračky pro radost. „Všechny dny nejsou zalité sluncem, ale s pomocí veselé písničky to vždy nějak zvládneme.“

K TÉMATU  Nela v koučinku: První schůzka s koučkou

Kristýna se po velkém životním šoku dokázala se svým údělem smířit. Dnes aktivně pomáhá dalším lidem ve svém okolí a snaží se zůstat pozitivně naladěna pro svou rodinu. Sice už nikdy nezvládne přechod pohoří, ale boj o svůj život vyhrála na plné čáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.

Nepřehlédněte

Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek