Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
vliv domácích mazlíčků na zdraví
Jak nás ovlivňují domácí mazlíčkové? (zdroj foto: www.123rf.com)

04. 02. 2021

Nižší riziko nemocí

Vliv domácích mazlíčků na zdraví je zřejmý, i když to tak možná nevypadá. Mezi lepším zdravotním stavem a chovem domácích mazlíčků opravdu existuje prokázaná spojitost. U lidí, kteří mají doma nějaké zvíře, je nižší riziko srdečního infarktu i menší pravděpodobnost vzniku astmatu.

Jestliže máte doma zároveň malé dítě, bude u něj výhledově menší riziko pozdějších alergií a díky kontaktu se zvířetem se u něj lépe rozvine emoční inteligence.

Milovníci pejsků, koček, morčat nebo třeba zakrslých králíčků by vám navíc jistě potvrdili, že se u nich kontaktem se zvířetem zvyšuje psychická odolnost. Je velký rozdíl přijít odpoledne z práce do prázdného bytu nebo domů, kde vás nadšeně vítá chlupatý mazlíček. I taková zvířátka, jako jsou rybičky, vám mohou prospět – podle aktuálních studií umí uklidnit pocuchané nervy i hyperaktivní děti.

Důvod, proč vyrazit ven

Ať je venku jakékoliv počasí, pejskaři prostě bez výmluv vyráží se svým čtyřnohým kamarádem na procházku. Psovi nevysvětlíte, že zrovna prší, nikam se vám nechce nebo vás bolí hlava. Zvlášť u lidí vyššího věku, kteří začínají mít pohybové potíže, je takový pravidelný pohyb velmi znát. Jestli vás nalákalo dělat agility, pohybu si dopřejete ještě víc.

U seniorů lze pozorovat také dlouhodobější zachování určitého režimu dne, zvýšení péče o sebe sama a větší činorodost. Velmi důležitý je pocit, že vás někdo potřebuje a máte při sobě neustále svého čtyřnohého kamaráda.

Snazší seznamování se s dalšími lidmi

Při pravidelných procházkách se navíc mnohem snadněji seznámíte s lidmi, kteří žijí ve vašem okolí. Čas od času prohodíte pár slov s jiným majitelem psa ze sousedství, předáte si vzájemné zkušenosti a možná se z náhodného setkání nakonec stane pravidelný společný rituál. Takové nezávazné popovídání vás jistě příjemně naladí a odrazí se na vaší psychické pohodě.

K TÉMATU  Spánek po obědě? Je to zdravé! Ale jen do určité míry

Parťák i „terapeut“

Už bylo řečeno, že vás domov se stane s příchodem domácího mazlíčka mnohem příjemnějším místem. Zároveň ale zvířátka slouží i k tomu, aby vám naslouchali, nechali se od vás hladit, mazlili se s vámi. Pokud vás něco trápí, zvíře dokáže nepříjemné myšlenky alespoň trochu odbourat.

Ne nadarmo můžete slyšet o canisterapii nebo felinoterapii, tedy léčebném působení psů a koček. Kdyby vám ale k terapii nestačil mazlíček, který s vámi žije v bytě, můžete vyzkoušet třeba hipoterapii a nechat se uzdravit ve společnosti koně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek