Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
vliv domácích mazlíčků na zdraví
Jak nás ovlivňují domácí mazlíčkové? (zdroj foto: www.123rf.com)

04. 02. 2021

Nižší riziko nemocí

Vliv domácích mazlíčků na zdraví je zřejmý, i když to tak možná nevypadá. Mezi lepším zdravotním stavem a chovem domácích mazlíčků opravdu existuje prokázaná spojitost. U lidí, kteří mají doma nějaké zvíře, je nižší riziko srdečního infarktu i menší pravděpodobnost vzniku astmatu.

Jestliže máte doma zároveň malé dítě, bude u něj výhledově menší riziko pozdějších alergií a díky kontaktu se zvířetem se u něj lépe rozvine emoční inteligence.

Milovníci pejsků, koček, morčat nebo třeba zakrslých králíčků by vám navíc jistě potvrdili, že se u nich kontaktem se zvířetem zvyšuje psychická odolnost. Je velký rozdíl přijít odpoledne z práce do prázdného bytu nebo domů, kde vás nadšeně vítá chlupatý mazlíček. I taková zvířátka, jako jsou rybičky, vám mohou prospět – podle aktuálních studií umí uklidnit pocuchané nervy i hyperaktivní děti.

Důvod, proč vyrazit ven

Ať je venku jakékoliv počasí, pejskaři prostě bez výmluv vyráží se svým čtyřnohým kamarádem na procházku. Psovi nevysvětlíte, že zrovna prší, nikam se vám nechce nebo vás bolí hlava. Zvlášť u lidí vyššího věku, kteří začínají mít pohybové potíže, je takový pravidelný pohyb velmi znát. Jestli vás nalákalo dělat agility, pohybu si dopřejete ještě víc.

U seniorů lze pozorovat také dlouhodobější zachování určitého režimu dne, zvýšení péče o sebe sama a větší činorodost. Velmi důležitý je pocit, že vás někdo potřebuje a máte při sobě neustále svého čtyřnohého kamaráda.

Snazší seznamování se s dalšími lidmi

Při pravidelných procházkách se navíc mnohem snadněji seznámíte s lidmi, kteří žijí ve vašem okolí. Čas od času prohodíte pár slov s jiným majitelem psa ze sousedství, předáte si vzájemné zkušenosti a možná se z náhodného setkání nakonec stane pravidelný společný rituál. Takové nezávazné popovídání vás jistě příjemně naladí a odrazí se na vaší psychické pohodě.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví pro pátek 7.9. 2018. Vyhněte se sportu a těmto zákrokům!

Parťák i „terapeut“

Už bylo řečeno, že vás domov se stane s příchodem domácího mazlíčka mnohem příjemnějším místem. Zároveň ale zvířátka slouží i k tomu, aby vám naslouchali, nechali se od vás hladit, mazlili se s vámi. Pokud vás něco trápí, zvíře dokáže nepříjemné myšlenky alespoň trochu odbourat.

Ne nadarmo můžete slyšet o canisterapii nebo felinoterapii, tedy léčebném působení psů a koček. Kdyby vám ale k terapii nestačil mazlíček, který s vámi žije v bytě, můžete vyzkoušet třeba hipoterapii a nechat se uzdravit ve společnosti koně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte, že malé děti jsou nevinná stvoření a neumějí lhát? Odborníci prokázali, že dítě dokáže lhát již ve třech letech. V té době už dětský mozek dokáže rozlišit mezi pravdou a lží. A děti zkouší, co se stane, když budou lhát. Jak reagovat, aby se to nezvrtlo?
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
Bojíte se, že se z vás při vstupu do posilovny stane nasvalená mužatka? Tak klid. Takhle to vážně nefunguje. Ale jestli chcete zpevnit tělo, je to potřeba.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?
Termín letní láska je s trochou nadsázky jen další pojmenování záletů. Jde zpravidla o krátkodobý vztah mezi dvěma lidmi. Zahrnuje tak mnohem méně složitostí a odpovědnosti než vážný vztah. V létě jsou románky častější, letní láska je navíc stejně krátká a proměnlivá jako roční období.
Ano! I povlečení podléhá trendům. Nejde ani tak o vzory, ale o materiály. Nechte se inspirovat tím, co je v kurzu.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.

Výběr článků

Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.

Nepřehlédněte

Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek