Úterý , 03. 10. 2023

Olívie a Oliver

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
vliv domácích mazlíčků na zdraví
Jak nás ovlivňují domácí mazlíčkové? (zdroj foto: www.123rf.com)

04. 02. 2021

Nižší riziko nemocí

Vliv domácích mazlíčků na zdraví je zřejmý, i když to tak možná nevypadá. Mezi lepším zdravotním stavem a chovem domácích mazlíčků opravdu existuje prokázaná spojitost. U lidí, kteří mají doma nějaké zvíře, je nižší riziko srdečního infarktu i menší pravděpodobnost vzniku astmatu.

Jestliže máte doma zároveň malé dítě, bude u něj výhledově menší riziko pozdějších alergií a díky kontaktu se zvířetem se u něj lépe rozvine emoční inteligence.

Milovníci pejsků, koček, morčat nebo třeba zakrslých králíčků by vám navíc jistě potvrdili, že se u nich kontaktem se zvířetem zvyšuje psychická odolnost. Je velký rozdíl přijít odpoledne z práce do prázdného bytu nebo domů, kde vás nadšeně vítá chlupatý mazlíček. I taková zvířátka, jako jsou rybičky, vám mohou prospět – podle aktuálních studií umí uklidnit pocuchané nervy i hyperaktivní děti.

Důvod, proč vyrazit ven

Ať je venku jakékoliv počasí, pejskaři prostě bez výmluv vyráží se svým čtyřnohým kamarádem na procházku. Psovi nevysvětlíte, že zrovna prší, nikam se vám nechce nebo vás bolí hlava. Zvlášť u lidí vyššího věku, kteří začínají mít pohybové potíže, je takový pravidelný pohyb velmi znát. Jestli vás nalákalo dělat agility, pohybu si dopřejete ještě víc.

U seniorů lze pozorovat také dlouhodobější zachování určitého režimu dne, zvýšení péče o sebe sama a větší činorodost. Velmi důležitý je pocit, že vás někdo potřebuje a máte při sobě neustále svého čtyřnohého kamaráda.

Snazší seznamování se s dalšími lidmi

Při pravidelných procházkách se navíc mnohem snadněji seznámíte s lidmi, kteří žijí ve vašem okolí. Čas od času prohodíte pár slov s jiným majitelem psa ze sousedství, předáte si vzájemné zkušenosti a možná se z náhodného setkání nakonec stane pravidelný společný rituál. Takové nezávazné popovídání vás jistě příjemně naladí a odrazí se na vaší psychické pohodě.

K TÉMATU  4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy

Parťák i „terapeut“

Už bylo řečeno, že vás domov se stane s příchodem domácího mazlíčka mnohem příjemnějším místem. Zároveň ale zvířátka slouží i k tomu, aby vám naslouchali, nechali se od vás hladit, mazlili se s vámi. Pokud vás něco trápí, zvíře dokáže nepříjemné myšlenky alespoň trochu odbourat.

Ne nadarmo můžete slyšet o canisterapii nebo felinoterapii, tedy léčebném působení psů a koček. Kdyby vám ale k terapii nestačil mazlíček, který s vámi žije v bytě, můžete vyzkoušet třeba hipoterapii a nechat se uzdravit ve společnosti koně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?

Nepřehlédněte

Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek