Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
proč mám hlad
Máte pocit, že máte pořád hlad? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Jíte dostatečně?

Proč mám pořád hlad? Hlad a chutě se objevují především tehdy, pokud jíte málo. Například se snažíte zhubnout, a tak jste snížili své porce a jíte jen salátky. Jenže večer přijdou chutě a snědli byste celou lednici. A vlastně není čemu se divit. Jestliže jíte přes den málo a tělu nedáváte dostatek energie z jídla, které tělo potřebuje, tak si o to jídlo zkrátka žádá!

Proto abyste se vyhnuli večernímu vyjídání lednice či chutím během dne, tak jezte dostatečně. V případě, že se snažíte zhubnout, tak vám salátky nepomohou, protože to může vést k přejídání a k následnému ,,jojo efektu”. Aby vaše hubnutí bylo dlouhodobé a vy jste měli doopravdy výsledky, tak je potřeba mít ve stravě všechny makroživiny.

Makroživiny

Co to vlastně je? Existují 3 základní makroživiny. Jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Mezi bílkoviny patří maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a také výrobky ze sóji. Sacharidy jsou přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pohanka, celozrnné výrobky, ovesné vločky, luštěniny, ovoce a zelenina. Kvalitní tuky jsou ořechy, semínka, rostlinné oleje, olivy či avokádo.

Když se lidé vydají na cestu hubnutí či nějaké jiné restrikce, tak většinou omezují sacharidy či tuky anebo nemají dostatek bílkovin ve stravě. Je možné, že například omezujete přílohy a pečivo, tudíž vám chybí sacharidy. Nebo se bojíte jíst plnotučné jogurty, kupujete vše odtučněné, a tak vám chybí dostatek tuků.

Je ale i dost pravděpodobné, že vám chybí bílkoviny, protože ty jsou pro naše tělo opravdu důležité. A pokud jich máme ve stravě nedostatek, tak se to může projevit právě hladem a chutěmi.

Proč mám pořád hlad a jaká je cesta ven

Abyste se vyvarovali hladu, tak je potřeba mít ve stravě všechny tyto makroživiny. Jezte dostatečně, jezte KVALITNÍ potraviny, nenechávejte vaše tělo hladovět. Kvalitní potraviny zdůrazňuji z toho důvodu, protože hlad vzniká i tehdy, pokud je naše tělo podvyživené. Nemyslím tím podváhu. Myslím tím, že vám chybí živiny – vitamíny a minerály. Ty najdete právě v kvalitní a zdravé stravě.

K TÉMATU  Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Pokud ale konzumujete převážně ultrazpracované potraviny, polotovary a další, tak vás opět může přepadat hlad. Proto zařaďte do vašeho jídelníčku co nejméně zpracované potraviny, které neobsahují stovky ingrediencí. Dbejte tedy i na tento fakt a já vám garantuji, že začnete pozorovat velké změny.

Stres a spánek

Projevy hladu nejsou jen nesprávným výběrem jídla, ale také zde hraje velkou roli STRES. Pokud jste ve stresu nebo pociťujete negativní emoce, tak můžete mít tendenci daný stres, smutek či strach zajídat jídlem. Proto se snažte žít co nejvíce v harmonii. Uvidíte, že jakmile začnete žít s pocitem vnitřního klidu, tak pocit hladu a chutí zmizí z vašeho života.

Stres také velmi souvisí s naším spánkem. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí málo anebo mají nekvalitní spánek, tak jsou více pod stresem. Navíc energii, která člověku chybí díky nedostatku spánku, si tělo chce kompenzovat energií z jídla. Z toho důvodu na vás apeluji, abyste spali 7-8 hodin denně a zaměřili se na to, aby váš spánek byl co nejkvalitnější.

Konec hladu

Když dáte pozornost výše uvedeným faktorům a zapracujete na nich, tak věřím, že máte z velké části vyhráno. Jsou tu samozřejmě i jiné faktory jako například hormonální nerovnováha či známky nějaké nemoci. Každopádně tyto faktory jsou nejdůležitější a můžete s nimi začít ihned pracovat. Zaměřte se tedy na kvalitní a vyvážený jídelníček.

Jezte dostatečně a nezapomínejte na všechny 3 makroživiny. Dbejte na to, abyste žili co nejvíce v harmonii a co nejvíce zredukovali stres ve vašem životě. A hlavně si hlídejte kvalitu a délku vašeho spánku. Tohle všechno vám zajistí konec hladu a konec chutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

K TÉMATU  Tréninkové video napoví, jak na sklapovačky. Tahle kočka vám předvede, že se nemusíte ani tolik nadřít!

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek