Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
proč mám hlad
Máte pocit, že máte pořád hlad? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Jíte dostatečně?

Proč mám pořád hlad? Hlad a chutě se objevují především tehdy, pokud jíte málo. Například se snažíte zhubnout, a tak jste snížili své porce a jíte jen salátky. Jenže večer přijdou chutě a snědli byste celou lednici. A vlastně není čemu se divit. Jestliže jíte přes den málo a tělu nedáváte dostatek energie z jídla, které tělo potřebuje, tak si o to jídlo zkrátka žádá!

Proto abyste se vyhnuli večernímu vyjídání lednice či chutím během dne, tak jezte dostatečně. V případě, že se snažíte zhubnout, tak vám salátky nepomohou, protože to může vést k přejídání a k následnému ,,jojo efektu“. Aby vaše hubnutí bylo dlouhodobé a vy jste měli doopravdy výsledky, tak je potřeba mít ve stravě všechny makroživiny.

Makroživiny

Co to vlastně je? Existují 3 základní makroživiny. Jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Mezi bílkoviny patří maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a také výrobky ze sóji. Sacharidy jsou přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pohanka, celozrnné výrobky, ovesné vločky, luštěniny, ovoce a zelenina. Kvalitní tuky jsou ořechy, semínka, rostlinné oleje, olivy či avokádo.

Když se lidé vydají na cestu hubnutí či nějaké jiné restrikce, tak většinou omezují sacharidy či tuky anebo nemají dostatek bílkovin ve stravě. Je možné, že například omezujete přílohy a pečivo, tudíž vám chybí sacharidy. Nebo se bojíte jíst plnotučné jogurty, kupujete vše odtučněné, a tak vám chybí dostatek tuků.

Je ale i dost pravděpodobné, že vám chybí bílkoviny, protože ty jsou pro naše tělo opravdu důležité. A pokud jich máme ve stravě nedostatek, tak se to může projevit právě hladem a chutěmi.

Proč mám pořád hlad a jaká je cesta ven

Abyste se vyvarovali hladu, tak je potřeba mít ve stravě všechny tyto makroživiny. Jezte dostatečně, jezte KVALITNÍ potraviny, nenechávejte vaše tělo hladovět. Kvalitní potraviny zdůrazňuji z toho důvodu, protože hlad vzniká i tehdy, pokud je naše tělo podvyživené. Nemyslím tím podváhu. Myslím tím, že vám chybí živiny – vitamíny a minerály. Ty najdete právě v kvalitní a zdravé stravě.

K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Pokud ale konzumujete převážně ultrazpracované potraviny, polotovary a další, tak vás opět může přepadat hlad. Proto zařaďte do vašeho jídelníčku co nejméně zpracované potraviny, které neobsahují stovky ingrediencí. Dbejte tedy i na tento fakt a já vám garantuji, že začnete pozorovat velké změny.

Stres a spánek

Projevy hladu nejsou jen nesprávným výběrem jídla, ale také zde hraje velkou roli STRES. Pokud jste ve stresu nebo pociťujete negativní emoce, tak můžete mít tendenci daný stres, smutek či strach zajídat jídlem. Proto se snažte žít co nejvíce v harmonii. Uvidíte, že jakmile začnete žít s pocitem vnitřního klidu, tak pocit hladu a chutí zmizí z vašeho života.

Stres také velmi souvisí s naším spánkem. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí málo anebo mají nekvalitní spánek, tak jsou více pod stresem. Navíc energii, která člověku chybí díky nedostatku spánku, si tělo chce kompenzovat energií z jídla. Z toho důvodu na vás apeluji, abyste spali 7-8 hodin denně a zaměřili se na to, aby váš spánek byl co nejkvalitnější.

Konec hladu

Když dáte pozornost výše uvedeným faktorům a zapracujete na nich, tak věřím, že máte z velké části vyhráno. Jsou tu samozřejmě i jiné faktory jako například hormonální nerovnováha či známky nějaké nemoci. Každopádně tyto faktory jsou nejdůležitější a můžete s nimi začít ihned pracovat. Zaměřte se tedy na kvalitní a vyvážený jídelníček.

Jezte dostatečně a nezapomínejte na všechny 3 makroživiny. Dbejte na to, abyste žili co nejvíce v harmonii a co nejvíce zredukovali stres ve vašem životě. A hlavně si hlídejte kvalitu a délku vašeho spánku. Tohle všechno vám zajistí konec hladu a konec chutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

K TÉMATU  Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Nepřehlédněte

Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek