Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
proč mám hlad
Máte pocit, že máte pořád hlad? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Jíte dostatečně?

Proč mám pořád hlad? Hlad a chutě se objevují především tehdy, pokud jíte málo. Například se snažíte zhubnout, a tak jste snížili své porce a jíte jen salátky. Jenže večer přijdou chutě a snědli byste celou lednici. A vlastně není čemu se divit. Jestliže jíte přes den málo a tělu nedáváte dostatek energie z jídla, které tělo potřebuje, tak si o to jídlo zkrátka žádá!

Proto abyste se vyhnuli večernímu vyjídání lednice či chutím během dne, tak jezte dostatečně. V případě, že se snažíte zhubnout, tak vám salátky nepomohou, protože to může vést k přejídání a k následnému ,,jojo efektu”. Aby vaše hubnutí bylo dlouhodobé a vy jste měli doopravdy výsledky, tak je potřeba mít ve stravě všechny makroživiny.

Makroživiny

Co to vlastně je? Existují 3 základní makroživiny. Jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Mezi bílkoviny patří maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a také výrobky ze sóji. Sacharidy jsou přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pohanka, celozrnné výrobky, ovesné vločky, luštěniny, ovoce a zelenina. Kvalitní tuky jsou ořechy, semínka, rostlinné oleje, olivy či avokádo.

Když se lidé vydají na cestu hubnutí či nějaké jiné restrikce, tak většinou omezují sacharidy či tuky anebo nemají dostatek bílkovin ve stravě. Je možné, že například omezujete přílohy a pečivo, tudíž vám chybí sacharidy. Nebo se bojíte jíst plnotučné jogurty, kupujete vše odtučněné, a tak vám chybí dostatek tuků.

Je ale i dost pravděpodobné, že vám chybí bílkoviny, protože ty jsou pro naše tělo opravdu důležité. A pokud jich máme ve stravě nedostatek, tak se to může projevit právě hladem a chutěmi.

Proč mám pořád hlad a jaká je cesta ven

Abyste se vyvarovali hladu, tak je potřeba mít ve stravě všechny tyto makroživiny. Jezte dostatečně, jezte KVALITNÍ potraviny, nenechávejte vaše tělo hladovět. Kvalitní potraviny zdůrazňuji z toho důvodu, protože hlad vzniká i tehdy, pokud je naše tělo podvyživené. Nemyslím tím podváhu. Myslím tím, že vám chybí živiny – vitamíny a minerály. Ty najdete právě v kvalitní a zdravé stravě.

K TÉMATU  Jak tělu dodat proteiny? Stačí si osvojit správné návyky při stravování

Pokud ale konzumujete převážně ultrazpracované potraviny, polotovary a další, tak vás opět může přepadat hlad. Proto zařaďte do vašeho jídelníčku co nejméně zpracované potraviny, které neobsahují stovky ingrediencí. Dbejte tedy i na tento fakt a já vám garantuji, že začnete pozorovat velké změny.

Stres a spánek

Projevy hladu nejsou jen nesprávným výběrem jídla, ale také zde hraje velkou roli STRES. Pokud jste ve stresu nebo pociťujete negativní emoce, tak můžete mít tendenci daný stres, smutek či strach zajídat jídlem. Proto se snažte žít co nejvíce v harmonii. Uvidíte, že jakmile začnete žít s pocitem vnitřního klidu, tak pocit hladu a chutí zmizí z vašeho života.

Stres také velmi souvisí s naším spánkem. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí málo anebo mají nekvalitní spánek, tak jsou více pod stresem. Navíc energii, která člověku chybí díky nedostatku spánku, si tělo chce kompenzovat energií z jídla. Z toho důvodu na vás apeluji, abyste spali 7-8 hodin denně a zaměřili se na to, aby váš spánek byl co nejkvalitnější.

Konec hladu

Když dáte pozornost výše uvedeným faktorům a zapracujete na nich, tak věřím, že máte z velké části vyhráno. Jsou tu samozřejmě i jiné faktory jako například hormonální nerovnováha či známky nějaké nemoci. Každopádně tyto faktory jsou nejdůležitější a můžete s nimi začít ihned pracovat. Zaměřte se tedy na kvalitní a vyvážený jídelníček.

Jezte dostatečně a nezapomínejte na všechny 3 makroživiny. Dbejte na to, abyste žili co nejvíce v harmonii a co nejvíce zredukovali stres ve vašem životě. A hlavně si hlídejte kvalitu a délku vašeho spánku. Tohle všechno vám zajistí konec hladu a konec chutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

K TÉMATU  Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?

Nepřehlédněte

Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek