Domů » Životní styl » Zdraví » Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů
Zdraví Životní styl

Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

proč mám hlad
Máte pocit, že máte pořád hlad? (foto: 123RF)
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Jíte dostatečně?

Proč mám pořád hlad? Hlad a chutě se objevují především tehdy, pokud jíte málo. Například se snažíte zhubnout, a tak jste snížili své porce a jíte jen salátky. Jenže večer přijdou chutě a snědli byste celou lednici. A vlastně není čemu se divit. Jestliže jíte přes den málo a tělu nedáváte dostatek energie z jídla, které tělo potřebuje, tak si o to jídlo zkrátka žádá!

Proto abyste se vyhnuli večernímu vyjídání lednice či chutím během dne, tak jezte dostatečně. V případě, že se snažíte zhubnout, tak vám salátky nepomohou, protože to může vést k přejídání a k následnému ,,jojo efektu”. Aby vaše hubnutí bylo dlouhodobé a vy jste měli doopravdy výsledky, tak je potřeba mít ve stravě všechny makroživiny.

Makroživiny

Co to vlastně je? Existují 3 základní makroživiny. Jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Mezi bílkoviny patří maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a také výrobky ze sóji. Sacharidy jsou přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pohanka, celozrnné výrobky, ovesné vločky, luštěniny, ovoce a zelenina. Kvalitní tuky jsou ořechy, semínka, rostlinné oleje, olivy či avokádo.

Když se lidé vydají na cestu hubnutí či nějaké jiné restrikce, tak většinou omezují sacharidy či tuky anebo nemají dostatek bílkovin ve stravě. Je možné, že například omezujete přílohy a pečivo, tudíž vám chybí sacharidy. Nebo se bojíte jíst plnotučné jogurty, kupujete vše odtučněné, a tak vám chybí dostatek tuků.

Je ale i dost pravděpodobné, že vám chybí bílkoviny, protože ty jsou pro naše tělo opravdu důležité. A pokud jich máme ve stravě nedostatek, tak se to může projevit právě hladem a chutěmi.

Proč mám pořád hlad a jaká je cesta ven

Abyste se vyvarovali hladu, tak je potřeba mít ve stravě všechny tyto makroživiny. Jezte dostatečně, jezte KVALITNÍ potraviny, nenechávejte vaše tělo hladovět. Kvalitní potraviny zdůrazňuji z toho důvodu, protože hlad vzniká i tehdy, pokud je naše tělo podvyživené. Nemyslím tím podváhu. Myslím tím, že vám chybí živiny – vitamíny a minerály. Ty najdete právě v kvalitní a zdravé stravě.

Pokud ale konzumujete převážně ultrazpracované potraviny, polotovary a další, tak vás opět může přepadat hlad. Proto zařaďte do vašeho jídelníčku co nejméně zpracované potraviny, které neobsahují stovky ingrediencí. Dbejte tedy i na tento fakt a já vám garantuji, že začnete pozorovat velké změny.

Stres a spánek

Projevy hladu nejsou jen nesprávným výběrem jídla, ale také zde hraje velkou roli STRES. Pokud jste ve stresu nebo pociťujete negativní emoce, tak můžete mít tendenci daný stres, smutek či strach zajídat jídlem. Proto se snažte žít co nejvíce v harmonii. Uvidíte, že jakmile začnete žít s pocitem vnitřního klidu, tak pocit hladu a chutí zmizí z vašeho života.

Stres také velmi souvisí s naším spánkem. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí málo anebo mají nekvalitní spánek, tak jsou více pod stresem. Navíc energii, která člověku chybí díky nedostatku spánku, si tělo chce kompenzovat energií z jídla. Z toho důvodu na vás apeluji, abyste spali 7-8 hodin denně a zaměřili se na to, aby váš spánek byl co nejkvalitnější.

Konec hladu

Když dáte pozornost výše uvedeným faktorům a zapracujete na nich, tak věřím, že máte z velké části vyhráno. Jsou tu samozřejmě i jiné faktory jako například hormonální nerovnováha či známky nějaké nemoci. Každopádně tyto faktory jsou nejdůležitější a můžete s nimi začít ihned pracovat. Zaměřte se tedy na kvalitní a vyvážený jídelníček.

Jezte dostatečně a nezapomínejte na všechny 3 makroživiny. Dbejte na to, abyste žili co nejvíce v harmonii a co nejvíce zredukovali stres ve vašem životě. A hlavně si hlídejte kvalitu a délku vašeho spánku. Tohle všechno vám zajistí konec hladu a konec chutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Adéla Třetinová

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Je pro mě důležité rozvíjet své tělo, pracovat se svou myslí a naslouchat své duši. Inspiruji a motivuji lidi ke zdravému a vědomému životu.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře