Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Wim Hof
Wim Hofova metoda udělala z otužování hit posledních let.

27. 10. 2022

V posledních letech jsme zaznamenali boom v otužování, mnoho z vás se každoročně možná dokonce i otužuje. Ať už jste na tom jakkoliv, jméno Wim Hof nebo pojem Wim Hofova metoda určitě znáte.

Ledový muž se mu neříká nadarmo. Na svém kontě má desítky rekordů, mezi které patří pobyt v nádobě, kdy byl celý zasypán ledem, zaběhnutí půlmaratonu na ledu bez bot, plavání ve finském jezeře pod ledem, pouštní maraton zcela bez vody či výstup na Kilimandžáro jen v kraťasech.

Cesta ke změně

Jak vznikne, že se člověk začne takhle ”mučit”? Wimovi zemřela manželka s níž má čtyři děti. Dostal deprese. Ale jak zůstal sám, donutilo ho to se více zabývat lidskou psychikou. Pomoc našel až v ledové vodě, díky které se naučil ovládat svou mysl, a tudíž i tělo, které se mu uzdravilo.

Wim Hofova metoda

Wim Hofova metoda stojí na třech pilířích:

  1. Dechové cvičení
  2. Vystavení těla chladu
  3. Meditace

Nejvíc šokujícím faktorem celé metody je pro tělo otužování, ba přímo vystavování se extrémnímu chladu. Ale jak to vydržet? Lze toho docílit změnou nastavení mysli – a tím pádem i těla. A vy poté dokážete i nemožné, ovládnete-li správně techniku, například zůstat po určitou dobu v ledové vodě bez jakýchkoliv zdravotních následků. Benefity, které Wim Hofova metoda slibuje jsou posílení imunity, zlepšení fyzické kondice, odolnosti vůči chladným podmínkám a celkově ke spokojenému životu.

Svou metodu neustále prohlubuje a zkoumá předně na své osobě, nebo se k němu přidává řada dobrovolníků, spolupracuje s výzkumníky.

Zajímavost: Výzkumy potvrdily, že hluboké dýchání dokáže organismus a jeho imunitu ovlivnit, včetně zvýšené hladiny adrenalinu v krvi.

Teď přijde očekávané ALE. Tato metoda nemá jen samá pozitiva, i když to Wim Hof tak tvrdí. Odborníci ale stále zastávají názor, že ne každou, předně vážnou nemoc, lze takto léčit, což je opak smýšlení Ledového muže. Dle něj jeho metodu dokáže ovládnout každý, a vyléčit tak i smrtelně ohrožující nemoci. Vědecky to ale potvrzené nebylo.

Wim Hof
Wim Hofova metoda má svá pravidla.

Nadechněte se

Celá metoda spočívá v osvojení si několika klíčových kroků pro perfektní přípravu do nepříznivých podmínek.

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Příprava v pohodlí

Zajistěte si pro vás vhodnou polohu, vsedě nebo vleže tak, abyste mohli meditovat. Párkrát se hluboce nadechněte a zase vydechněte.

Dýchání

Wim Hof je toho názoru, že díky správnému dýchání mohou lidé ovlivnit své fyziologické funkce. Ponoření se do ledové vody je pro člověka traumatizující a minimálně po pár vteřinách ho jeho tělo donutí utéct.

Zavřete oči a vyčistěte si mysl, jak nejlépe dovedete. Uklidněte mysl a vnímejte jen svoje tělo. Spojte se se svým dechem. Hluboce se nosem nadechněte a pusou vydechněte. Nadechujte se přes břicho, hruď, nechte dech prostoupit celou vaši horní polovinu těla a nenuceně dech nechte plynout, ramena držte dole. Udělejte třicet až čtyřicet opakování, ale plnou silou.

Zadržení dechu

Po posledním výdechu se naposledy nadechněte, ale opravdu zhluboka. Po tomto hlubokém nádechu zadržte dech. A držte ho tak dlouho, jak jen dokážete.

Závěrečná fáze

Když už nemůžete, nadechněte se, ale opravdu z plných plic. Vydržte 15 vteřin a vydechněte. Gratulujeme, právě jste dokončili první cyklus. Ten by se měl opakovat třikrát až čtyřikrát. Až všechny dokončíte, jste připraveni na ponor. Nemusíte však do vody skočit okamžitě, dejte si načas, dle vaší připravenosti.

Wim Hof
Wim Hof dokázal v průběhu let posunout své hranice na nepochopitelnou úroveň.

Benefity otužování podle Ledového muže

Osvojíte-li si tuto proceduru, nebudete mít problém s jakýmkoliv otužováním, počínaje studenou sprchou doma, přes návštěvu ne přímo teplých oblastí s mořem, až po vyloženě ledové koupele v přírodě.

  • Otužování dokáže skvěle posílit imunitu. Pravidelností dokážete zdolat nemoci – či se jim plně vyhnout.
  • Dalším zcela nezpochybnitelným benefitem je zvýšení sebevědomí, snadnější zdolávání stresu a nekomfortních situací.
  • Lépe si poradíte s psychickými problémy. Technikou dýchání, která prakticky znamená meditaci, dokážete ovlivnit tok a intenzitu myšlenek.
  • Ovšem nejvýznamnější přínos je zaznamenán v podobě vnitřního klidu a vyrovnanosti.

Až si techniku osvojíte, správně vše prodýcháte a ponoříte se, po několika málo chvilkách a prvotním nekomfortu se ve vás rozhostí vnitřní klid, kdy vy budete vnímat jen své myšlenky a vlastní tělo.

Zajímavost: Pozitivní dopad byl shledán při výskytu infekcí a zánětů či při léčení nemocí jako jsou artróza a lupénka. Metabolismus se dokáže stabilizovat každému na míru a zvýší se vám množství tzv. hnědého tuku.

Otužováním proti rakovině

Tato metoda má samozřejmě i své odpůrce. Wim Hof je toho názoru, že se otužováním dokáže tělo poprat i se smrtelnými nemocemi, například rakovinou. Na to samozřejmě slyší mnoho lidí, kteří se s podobnou nemocí potýkají. V takovém stavu jsme totiž ochotní vyzkoušet cokoliv. Ale nemusíme přímo trpět nevyléčitelnou nemocí, stačí být zvědavý.

K TÉMATU  SOUTĚŽ: Zmírněte projevy přechodu s přípravky Naturevia

Bohužel značné části lidí se Wimova metoda stala osudnou. I přes jeho varování, že by se technika neměla praktikovat bez dozoru, řada lidí své pokusy nepřežila. Je tedy celá záležitost bezpečná?

Nic nového pod sluncem

I přes tato úskalí je Wim Hof své metodě zcela oddán, nepřetržitě se jí řídí a propaguje ji kudy chodí: na webových stránkách, Instagramu, ve svých několika knihách, na YouTube či workshopech. Zpočátku si jistě neuvědomoval, jaký kult se z otužování podle Wim Hofa stane. Ve skutečnosti se totiž nejedná o nijak závratnou novinku. Otužování a dechová cvičení tu byla dávno před Ice Manem. Tyto techniky lidé prováděli před tisíci lety, nic inovativního v nich není.

Wim Hof
Wim Hof nevynalezl nic nového, jen oprášil tisíce let starou techniku.

Kam je tedy Wim s prorážením své metody ochoten zajít a co vše o ní prohlašovat? Nejsou osudy lidí, kterým to nevyšlo, jen další promarněné?

Kontroverzní návštěva v Čechách

Je nepopiratelné, že díky otužování se vám posílí zdraví a psychika. Ale léčit rakovinu? To žádný výzkum zatím nedokázal. O to větší kontroverzi vzbudila jeho návštěva festivalu Colours of Ostrava, kam byl pozván jako překvapení. Rozdělil ale návštěvníky na dva tábory.

Propagátor samoléčby totiž jako by vylil na publikum kýbl ledové vody. Místo povídání o správnosti dechu kázal o zbytečnosti nemocnic a farmaceutického průmyslu. Jestli chtěl publikum pobídnout, že zdraví leží především v našich rukách, možná na to měl jít trochu jinak. Svým výstupem si totiž moc nových příznivců nezískal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Ranní rituály, které vám zlepší den

Zdroje článku:
www.wimhofmethod.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Máte někoho, s kým jste se nedávno pohádaly? Pak je čas se usmířit! Dnes vám to půjde skvěle! Dopřejte také trochu zdraví svým játrům a bacha na rande, pokud si představujete, že bude něco víc. Co ještě pro dnešek radí astroložka Naďa Šmídová?
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?

Výběr článků

Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  

Nepřehlédněte

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek