Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Dýchejte jako Wim Hof, muž, který posouvá hranice fyzického chápání

Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Wim Hof
Wim Hofova metoda udělala z otužování hit posledních let.

27. 10. 2022

V posledních letech jsme zaznamenali boom v otužování, mnoho z vás se každoročně možná dokonce i otužuje. Ať už jste na tom jakkoliv, jméno Wim Hof nebo pojem Wim Hofova metoda určitě znáte.

Ledový muž se mu neříká nadarmo. Na svém kontě má desítky rekordů, mezi které patří pobyt v nádobě, kdy byl celý zasypán ledem, zaběhnutí půlmaratonu na ledu bez bot, plavání ve finském jezeře pod ledem, pouštní maraton zcela bez vody či výstup na Kilimandžáro jen v kraťasech.

Cesta ke změně

Jak vznikne, že se člověk začne takhle ”mučit”? Wimovi zemřela manželka s níž má čtyři děti. Dostal deprese. Ale jak zůstal sám, donutilo ho to se více zabývat lidskou psychikou. Pomoc našel až v ledové vodě, díky které se naučil ovládat svou mysl, a tudíž i tělo, které se mu uzdravilo.

Wim Hofova metoda

Wim Hofova metoda stojí na třech pilířích:

  1. Dechové cvičení
  2. Vystavení těla chladu
  3. Meditace

Nejvíc šokujícím faktorem celé metody je pro tělo otužování, ba přímo vystavování se extrémnímu chladu. Ale jak to vydržet? Lze toho docílit změnou nastavení mysli – a tím pádem i těla. A vy poté dokážete i nemožné, ovládnete-li správně techniku, například zůstat po určitou dobu v ledové vodě bez jakýchkoliv zdravotních následků. Benefity, které Wim Hofova metoda slibuje jsou posílení imunity, zlepšení fyzické kondice, odolnosti vůči chladným podmínkám a celkově ke spokojenému životu.

Svou metodu neustále prohlubuje a zkoumá předně na své osobě, nebo se k němu přidává řada dobrovolníků, spolupracuje s výzkumníky.

Zajímavost: Výzkumy potvrdily, že hluboké dýchání dokáže organismus a jeho imunitu ovlivnit, včetně zvýšené hladiny adrenalinu v krvi.

Teď přijde očekávané ALE. Tato metoda nemá jen samá pozitiva, i když to Wim Hof tak tvrdí. Odborníci ale stále zastávají názor, že ne každou, předně vážnou nemoc, lze takto léčit, což je opak smýšlení Ledového muže. Dle něj jeho metodu dokáže ovládnout každý, a vyléčit tak i smrtelně ohrožující nemoci. Vědecky to ale potvrzené nebylo.

Wim Hof
Wim Hofova metoda má svá pravidla.

Nadechněte se

Celá metoda spočívá v osvojení si několika klíčových kroků pro perfektní přípravu do nepříznivých podmínek.

K TÉMATU  Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Příprava v pohodlí

Zajistěte si pro vás vhodnou polohu, vsedě nebo vleže tak, abyste mohli meditovat. Párkrát se hluboce nadechněte a zase vydechněte.

Dýchání

Wim Hof je toho názoru, že díky správnému dýchání mohou lidé ovlivnit své fyziologické funkce. Ponoření se do ledové vody je pro člověka traumatizující a minimálně po pár vteřinách ho jeho tělo donutí utéct.

Zavřete oči a vyčistěte si mysl, jak nejlépe dovedete. Uklidněte mysl a vnímejte jen svoje tělo. Spojte se se svým dechem. Hluboce se nosem nadechněte a pusou vydechněte. Nadechujte se přes břicho, hruď, nechte dech prostoupit celou vaši horní polovinu těla a nenuceně dech nechte plynout, ramena držte dole. Udělejte třicet až čtyřicet opakování, ale plnou silou.

Zadržení dechu

Po posledním výdechu se naposledy nadechněte, ale opravdu zhluboka. Po tomto hlubokém nádechu zadržte dech. A držte ho tak dlouho, jak jen dokážete.

Závěrečná fáze

Když už nemůžete, nadechněte se, ale opravdu z plných plic. Vydržte 15 vteřin a vydechněte. Gratulujeme, právě jste dokončili první cyklus. Ten by se měl opakovat třikrát až čtyřikrát. Až všechny dokončíte, jste připraveni na ponor. Nemusíte však do vody skočit okamžitě, dejte si načas, dle vaší připravenosti.

Wim Hof
Wim Hof dokázal v průběhu let posunout své hranice na nepochopitelnou úroveň.

Benefity otužování podle Ledového muže

Osvojíte-li si tuto proceduru, nebudete mít problém s jakýmkoliv otužováním, počínaje studenou sprchou doma, přes návštěvu ne přímo teplých oblastí s mořem, až po vyloženě ledové koupele v přírodě.

  • Otužování dokáže skvěle posílit imunitu. Pravidelností dokážete zdolat nemoci – či se jim plně vyhnout.
  • Dalším zcela nezpochybnitelným benefitem je zvýšení sebevědomí, snadnější zdolávání stresu a nekomfortních situací.
  • Lépe si poradíte s psychickými problémy. Technikou dýchání, která prakticky znamená meditaci, dokážete ovlivnit tok a intenzitu myšlenek.
  • Ovšem nejvýznamnější přínos je zaznamenán v podobě vnitřního klidu a vyrovnanosti.

Až si techniku osvojíte, správně vše prodýcháte a ponoříte se, po několika málo chvilkách a prvotním nekomfortu se ve vás rozhostí vnitřní klid, kdy vy budete vnímat jen své myšlenky a vlastní tělo.

Zajímavost: Pozitivní dopad byl shledán při výskytu infekcí a zánětů či při léčení nemocí jako jsou artróza a lupénka. Metabolismus se dokáže stabilizovat každému na míru a zvýší se vám množství tzv. hnědého tuku.

Otužováním proti rakovině

Tato metoda má samozřejmě i své odpůrce. Wim Hof je toho názoru, že se otužováním dokáže tělo poprat i se smrtelnými nemocemi, například rakovinou. Na to samozřejmě slyší mnoho lidí, kteří se s podobnou nemocí potýkají. V takovém stavu jsme totiž ochotní vyzkoušet cokoliv. Ale nemusíme přímo trpět nevyléčitelnou nemocí, stačí být zvědavý.

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Bohužel značné části lidí se Wimova metoda stala osudnou. I přes jeho varování, že by se technika neměla praktikovat bez dozoru, řada lidí své pokusy nepřežila. Je tedy celá záležitost bezpečná?

Nic nového pod sluncem

I přes tato úskalí je Wim Hof své metodě zcela oddán, nepřetržitě se jí řídí a propaguje ji kudy chodí: na webových stránkách, Instagramu, ve svých několika knihách, na YouTube či workshopech. Zpočátku si jistě neuvědomoval, jaký kult se z otužování podle Wim Hofa stane. Ve skutečnosti se totiž nejedná o nijak závratnou novinku. Otužování a dechová cvičení tu byla dávno před Ice Manem. Tyto techniky lidé prováděli před tisíci lety, nic inovativního v nich není.

Wim Hof
Wim Hof nevynalezl nic nového, jen oprášil tisíce let starou techniku.

Kam je tedy Wim s prorážením své metody ochoten zajít a co vše o ní prohlašovat? Nejsou osudy lidí, kterým to nevyšlo, jen další promarněné?

Kontroverzní návštěva v Čechách

Je nepopiratelné, že díky otužování se vám posílí zdraví a psychika. Ale léčit rakovinu? To žádný výzkum zatím nedokázal. O to větší kontroverzi vzbudila jeho návštěva festivalu Colours of Ostrava, kam byl pozván jako překvapení. Rozdělil ale návštěvníky na dva tábory.

Propagátor samoléčby totiž jako by vylil na publikum kýbl ledové vody. Místo povídání o správnosti dechu kázal o zbytečnosti nemocnic a farmaceutického průmyslu. Jestli chtěl publikum pobídnout, že zdraví leží především v našich rukách, možná na to měl jít trochu jinak. Svým výstupem si totiž moc nových příznivců nezískal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Ranní rituály, které vám zlepší den

Zdroje článku:
www.wimhofmethod.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Nepřehlédněte

Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek