Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
surf
Surfing se těší čím dál větší oblibě. Není těžké si ho zamilovat.

08. 08. 2022

Lidé žijící u moře mají k tomuto sportu samozřejmě daleko více blíž. Avšak nemusí být pravidlem, že dobří surfaři jsou pouze ti, kteří mají pravidelný přístup k přírodním vlnám.

Surf je životní styl

Jak se to ale my, kteří u moře nežijeme (nebo alespoň ne v rozumné dojezdové vzdálenosti od něj), máme také naučit? Zaplatit a vyjet na zájezd, jehož hlavní náplní je surfování, nemusí mnohdy dopadnout příliš šťastně. Může se stát, že v něm zalíbení nenaleznete a odnesete si tak jen nedobré vzpomínky. Nebo se vám již kolikrát na dovolené mohlo stát, že po surfu pokukujete, ale své rozhodnutí jste stále odkládali, až jste nakonec byli zase v Čechách.

Pojďme se podívat na několik tipů, kde můžete chytit první vlnu.

Kondice

Pro zvládnutí začátků byste již před samým ozkoušením měli být fyzicky v kondici. Pokud aktivním životem nežijete ani zdaleka, pravděpodobně to stojí minimálně za zvážení. Surfování jako takové a jeho správné naučení se není otázkou jednoho dne, ba dokonce ani pár dnů. Lidé ho pilují i několik let. Proto byste na nějakou tu zátěž měli být přivyknutí. Být dobrý plavec je základní podmínkou! Obzvláště v začátcích se mořská hladina zakusuje velice často.

dron
Táhne vás to neustále k vodě a chcete zažít dobrodružství?

Kladný vztah k vodě

Bez něj by to prakticky nešlo. A věřte, že až to v budoucnu dokážete a sjedete svoji první vlnu, tento vztah s vodou se vám ještě více prohloubí.

Sledování

Před pořízením nebo půjčením surfu byste tuto aktivitu měli alespoň nějakou delší dobu sledovat. Od již zkušenějších surfařů můžete získat nejen představu, jak to má celé vypadat, ale také můžete pro sebe okoukat nějaké ty triky a vychytávky.

surf
Nastudujte si předem trochu té teorie. Rozhodně se vám to neztratí.

Kvůli pozorování surfařů si nemusíte hned kupovat letenku, i když to by bylo samozřejmě spojení příjemného s užitečným, ale postačí si zapnout sportovní kanály nebo se na internetu kouknout na odpovídající videa či sledovat pár profilů na sociálních sítích.

K TÉMATU  Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?

Návštěva surf arény

Už i my, občané České republiky, jsme byli obdaření možností návštěvy arény, kde se dá tento zážitek okusit. Jedná se o vnitřní zařízení, kde je vyhrazený prostor s umělou vodou a vlnobitím. Prakticky se jedná o simulátor. V aréně nabízejí zároveň lekce surfingu nebo jen bodyboardingu, což je jízda vleže na speciální desce.

Máte-li chuť si ozkoušet, zda surfování bude vůbec pro vás, rozhodně o návštěvě uvažujte. Pro ty, které to opravdu chytne, aréna nabízí možnost zakoupení permanentky či pravidelných surfovacích tréninků. A jelikož jsme tuhle arénu ozkoušeli na vlastní kůži, tak víme, proč jsme hned v úvodu zmínili fyzickou kondici. Připravte se na bolest celého těla a spoustu modřin. I tak je to ale pro milovníky vody skvělý zážitek.

surf
Ve vlnách získáte na moře úplně nový úhel pohledu.

Surfování venku

Máte-li arénu také ozkoušenou nebo vyloženě trváte na jízdě ve venkovních autentických prostorách, je tu další možnost. Jsou místa, kde se dá surfovat venku, a to na umělé vlně, na řece. Samozřejmě vlny z řeky nelze brát stejně jako ty mořské, každá z nich má zcela odlišné chování.

Mořská vlna se hýbe, a takzvaně utíká. Umělá vlna vám nikam utíkat nebude, jelikož zůstává stále na svém místě. Proto je to pochopitelně snazší. Ale pro prvotní trénink a seznámení se surfem a vlnami to naprosto splní svůj účel a vy získáte tolik potřebné zkušenosti a zážitky. Umělou vlnu najdete v Brandýse nad Labem v blízkosti Prahy.

Nejde jen o vlny

Rozhodnete-li se (doslova) ochutnat mořskou vodu, je důležité mít zvládnutou okolní přípravu, dalo by se říci tu suchou. Měli byste ovládat celkovou teorii surfu, správné dýchání a mít určité znalosti o moři a vlnách. Současně byste měli zvládat cvičit s vlastní vahou těla.

K TÉMATU  Film 3Bobule je dotočený. Co prozradili herci o natáčení a proč si ho Lukáš Langmajer užil nejvíc

I s tím u nás pochodíte. Surfové lekce, kurzy, akademie, to vše je možné absolvovat, máte-li o surfování opravdový zájem. Začínají se rozmáhat i lekce surf jógy.

Surfování naostro

Když už máte zmáknutou teorii, osahané prkno a smočili jste neopren, pravděpodobně už vás nic nezastaví od zakoupení letenky směr vyhlášená surfařská oblast. Pro první zkušenost to však chce vybrat místo, kde nehrozí nevhodné a vysoké vlny. Udělejte si proto před cestou nejdřív průzkum a mrkněte i na recenze.

surf
V přímořských oblastech nebude těžké najít nějakého zkušeného lektora.

I v mořských oblastech bude zpočátku nejrozumnější si lekce zaplatit a celkově být pod dozorem odborníka. Toho se vám dostane i na již zmiňovaných surf kempech a táborech. Tak hurá do vln!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Zdroje článku:
www.aloactive.com, wšww.ageist.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Vaše venkovní sauna na zahradě, to je příjemné pocení v přírodě. Svoji roli hraje i čerstvý vzduch, na který vycházíte ze sauny ven. Ochlazení si dopřejete ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu! Sauny se dají postavit na klíč, od těch nejmenších pro dva, až po prostorné zahradní sauny s předsíňkou nebo odpočívárnou. Zajímavou variantou jsou i prosklené dveře nebo stěny sauny. Prohlédněte si galerii a třeba se necháte inspirovat!

Nepřehlédněte

Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek