Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
surf
Surfing se těší čím dál větší oblibě. Není těžké si ho zamilovat.

08. 08. 2022

Lidé žijící u moře mají k tomuto sportu samozřejmě daleko více blíž. Avšak nemusí být pravidlem, že dobří surfaři jsou pouze ti, kteří mají pravidelný přístup k přírodním vlnám.

Surf je životní styl

Jak se to ale my, kteří u moře nežijeme (nebo alespoň ne v rozumné dojezdové vzdálenosti od něj), máme také naučit? Zaplatit a vyjet na zájezd, jehož hlavní náplní je surfování, nemusí mnohdy dopadnout příliš šťastně. Může se stát, že v něm zalíbení nenaleznete a odnesete si tak jen nedobré vzpomínky. Nebo se vám již kolikrát na dovolené mohlo stát, že po surfu pokukujete, ale své rozhodnutí jste stále odkládali, až jste nakonec byli zase v Čechách.

Pojďme se podívat na několik tipů, kde můžete chytit první vlnu.

Kondice

Pro zvládnutí začátků byste již před samým ozkoušením měli být fyzicky v kondici. Pokud aktivním životem nežijete ani zdaleka, pravděpodobně to stojí minimálně za zvážení. Surfování jako takové a jeho správné naučení se není otázkou jednoho dne, ba dokonce ani pár dnů. Lidé ho pilují i několik let. Proto byste na nějakou tu zátěž měli být přivyknutí. Být dobrý plavec je základní podmínkou! Obzvláště v začátcích se mořská hladina zakusuje velice často.

dron
Táhne vás to neustále k vodě a chcete zažít dobrodružství?

Kladný vztah k vodě

Bez něj by to prakticky nešlo. A věřte, že až to v budoucnu dokážete a sjedete svoji první vlnu, tento vztah s vodou se vám ještě více prohloubí.

Sledování

Před pořízením nebo půjčením surfu byste tuto aktivitu měli alespoň nějakou delší dobu sledovat. Od již zkušenějších surfařů můžete získat nejen představu, jak to má celé vypadat, ale také můžete pro sebe okoukat nějaké ty triky a vychytávky.

surf
Nastudujte si předem trochu té teorie. Rozhodně se vám to neztratí.

Kvůli pozorování surfařů si nemusíte hned kupovat letenku, i když to by bylo samozřejmě spojení příjemného s užitečným, ale postačí si zapnout sportovní kanály nebo se na internetu kouknout na odpovídající videa či sledovat pár profilů na sociálních sítích.

K TÉMATU  Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2024: Den čtvrtý

Návštěva surf arény

Už i my, občané České republiky, jsme byli obdaření možností návštěvy arény, kde se dá tento zážitek okusit. Jedná se o vnitřní zařízení, kde je vyhrazený prostor s umělou vodou a vlnobitím. Prakticky se jedná o simulátor. V aréně nabízejí zároveň lekce surfingu nebo jen bodyboardingu, což je jízda vleže na speciální desce.

Máte-li chuť si ozkoušet, zda surfování bude vůbec pro vás, rozhodně o návštěvě uvažujte. Pro ty, které to opravdu chytne, aréna nabízí možnost zakoupení permanentky či pravidelných surfovacích tréninků. A jelikož jsme tuhle arénu ozkoušeli na vlastní kůži, tak víme, proč jsme hned v úvodu zmínili fyzickou kondici. Připravte se na bolest celého těla a spoustu modřin. I tak je to ale pro milovníky vody skvělý zážitek.

surf
Ve vlnách získáte na moře úplně nový úhel pohledu.

Surfování venku

Máte-li arénu také ozkoušenou nebo vyloženě trváte na jízdě ve venkovních autentických prostorách, je tu další možnost. Jsou místa, kde se dá surfovat venku, a to na umělé vlně, na řece. Samozřejmě vlny z řeky nelze brát stejně jako ty mořské, každá z nich má zcela odlišné chování.

Mořská vlna se hýbe, a takzvaně utíká. Umělá vlna vám nikam utíkat nebude, jelikož zůstává stále na svém místě. Proto je to pochopitelně snazší. Ale pro prvotní trénink a seznámení se surfem a vlnami to naprosto splní svůj účel a vy získáte tolik potřebné zkušenosti a zážitky. Umělou vlnu najdete v Brandýse nad Labem v blízkosti Prahy.

Nejde jen o vlny

Rozhodnete-li se (doslova) ochutnat mořskou vodu, je důležité mít zvládnutou okolní přípravu, dalo by se říci tu suchou. Měli byste ovládat celkovou teorii surfu, správné dýchání a mít určité znalosti o moři a vlnách. Současně byste měli zvládat cvičit s vlastní vahou těla.

K TÉMATU  Správný výběr obuvi: 7 tipů ke zdraví nejen nohou, ale i celého těla

I s tím u nás pochodíte. Surfové lekce, kurzy, akademie, to vše je možné absolvovat, máte-li o surfování opravdový zájem. Začínají se rozmáhat i lekce surf jógy.

Surfování naostro

Když už máte zmáknutou teorii, osahané prkno a smočili jste neopren, pravděpodobně už vás nic nezastaví od zakoupení letenky směr vyhlášená surfařská oblast. Pro první zkušenost to však chce vybrat místo, kde nehrozí nevhodné a vysoké vlny. Udělejte si proto před cestou nejdřív průzkum a mrkněte i na recenze.

surf
V přímořských oblastech nebude těžké najít nějakého zkušeného lektora.

I v mořských oblastech bude zpočátku nejrozumnější si lekce zaplatit a celkově být pod dozorem odborníka. Toho se vám dostane i na již zmiňovaných surf kempech a táborech. Tak hurá do vln!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Zdroje článku:
www.aloactive.com, wšww.ageist.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Silvestr je čas oslav, radosti a společenských setkání, a otázka alkoholu a jeho role ve společenském kontextu může vyvolat rozporuplné pocity. V dnešním článku na Dámské Lize se zamýšlíme nad tématem pití alkoholu během silvestrovských oslav, zejména v pracovním prostředí. Přinášíme vám přehled možností, etikety a důležitých aspektů, které byste měli vzít v úvahu, abyste si mohli s kolegy připít k novému roku s respektem a uvědoměním.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Léto skončilo a i když bývá na podzim chladno a zataženo, nemělo by vám to zkazit náladu. Raději přijměte období, které právě přichází, a inspirujte se nápady na kouzelné podzimní dekorace. S jejich pomocí můžete originálně vyzdobit váš domov uvnitř i zvenku a přizpůsobit atmosféru barvám za okny.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Výběr článků

Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
Doma už to není, co bývalo? Nečekejte, až se rozchod zeptá a vezměte osud do svých rukou. Ideální partnerkou, kterou ten váš bude zbožňovat i na rukou nosit, můžete být vlastně okamžitě! A stačí k tomu jen tyhle tři věci…
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 

Nepřehlédněte

Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek