Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
surf
Surfing se těší čím dál větší oblibě. Není těžké si ho zamilovat.

08. 08. 2022

Lidé žijící u moře mají k tomuto sportu samozřejmě daleko více blíž. Avšak nemusí být pravidlem, že dobří surfaři jsou pouze ti, kteří mají pravidelný přístup k přírodním vlnám.

Surf je životní styl

Jak se to ale my, kteří u moře nežijeme (nebo alespoň ne v rozumné dojezdové vzdálenosti od něj), máme také naučit? Zaplatit a vyjet na zájezd, jehož hlavní náplní je surfování, nemusí mnohdy dopadnout příliš šťastně. Může se stát, že v něm zalíbení nenaleznete a odnesete si tak jen nedobré vzpomínky. Nebo se vám již kolikrát na dovolené mohlo stát, že po surfu pokukujete, ale své rozhodnutí jste stále odkládali, až jste nakonec byli zase v Čechách.

Pojďme se podívat na několik tipů, kde můžete chytit první vlnu.

Kondice

Pro zvládnutí začátků byste již před samým ozkoušením měli být fyzicky v kondici. Pokud aktivním životem nežijete ani zdaleka, pravděpodobně to stojí minimálně za zvážení. Surfování jako takové a jeho správné naučení se není otázkou jednoho dne, ba dokonce ani pár dnů. Lidé ho pilují i několik let. Proto byste na nějakou tu zátěž měli být přivyknutí. Být dobrý plavec je základní podmínkou! Obzvláště v začátcích se mořská hladina zakusuje velice často.

dron
Táhne vás to neustále k vodě a chcete zažít dobrodružství?

Kladný vztah k vodě

Bez něj by to prakticky nešlo. A věřte, že až to v budoucnu dokážete a sjedete svoji první vlnu, tento vztah s vodou se vám ještě více prohloubí.

Sledování

Před pořízením nebo půjčením surfu byste tuto aktivitu měli alespoň nějakou delší dobu sledovat. Od již zkušenějších surfařů můžete získat nejen představu, jak to má celé vypadat, ale také můžete pro sebe okoukat nějaké ty triky a vychytávky.

surf
Nastudujte si předem trochu té teorie. Rozhodně se vám to neztratí.

Kvůli pozorování surfařů si nemusíte hned kupovat letenku, i když to by bylo samozřejmě spojení příjemného s užitečným, ale postačí si zapnout sportovní kanály nebo se na internetu kouknout na odpovídající videa či sledovat pár profilů na sociálních sítích.

K TÉMATU  Letní móda – jaké boty si vybrat, když venkovní teploty stoupají?

Návštěva surf arény

Už i my, občané České republiky, jsme byli obdaření možností návštěvy arény, kde se dá tento zážitek okusit. Jedná se o vnitřní zařízení, kde je vyhrazený prostor s umělou vodou a vlnobitím. Prakticky se jedná o simulátor. V aréně nabízejí zároveň lekce surfingu nebo jen bodyboardingu, což je jízda vleže na speciální desce.

Máte-li chuť si ozkoušet, zda surfování bude vůbec pro vás, rozhodně o návštěvě uvažujte. Pro ty, které to opravdu chytne, aréna nabízí možnost zakoupení permanentky či pravidelných surfovacích tréninků. A jelikož jsme tuhle arénu ozkoušeli na vlastní kůži, tak víme, proč jsme hned v úvodu zmínili fyzickou kondici. Připravte se na bolest celého těla a spoustu modřin. I tak je to ale pro milovníky vody skvělý zážitek.

surf
Ve vlnách získáte na moře úplně nový úhel pohledu.

Surfování venku

Máte-li arénu také ozkoušenou nebo vyloženě trváte na jízdě ve venkovních autentických prostorách, je tu další možnost. Jsou místa, kde se dá surfovat venku, a to na umělé vlně, na řece. Samozřejmě vlny z řeky nelze brát stejně jako ty mořské, každá z nich má zcela odlišné chování.

Mořská vlna se hýbe, a takzvaně utíká. Umělá vlna vám nikam utíkat nebude, jelikož zůstává stále na svém místě. Proto je to pochopitelně snazší. Ale pro prvotní trénink a seznámení se surfem a vlnami to naprosto splní svůj účel a vy získáte tolik potřebné zkušenosti a zážitky. Umělou vlnu najdete v Brandýse nad Labem v blízkosti Prahy.

Nejde jen o vlny

Rozhodnete-li se (doslova) ochutnat mořskou vodu, je důležité mít zvládnutou okolní přípravu, dalo by se říci tu suchou. Měli byste ovládat celkovou teorii surfu, správné dýchání a mít určité znalosti o moři a vlnách. Současně byste měli zvládat cvičit s vlastní vahou těla.

K TÉMATU  Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

I s tím u nás pochodíte. Surfové lekce, kurzy, akademie, to vše je možné absolvovat, máte-li o surfování opravdový zájem. Začínají se rozmáhat i lekce surf jógy.

Surfování naostro

Když už máte zmáknutou teorii, osahané prkno a smočili jste neopren, pravděpodobně už vás nic nezastaví od zakoupení letenky směr vyhlášená surfařská oblast. Pro první zkušenost to však chce vybrat místo, kde nehrozí nevhodné a vysoké vlny. Udělejte si proto před cestou nejdřív průzkum a mrkněte i na recenze.

surf
V přímořských oblastech nebude těžké najít nějakého zkušeného lektora.

I v mořských oblastech bude zpočátku nejrozumnější si lekce zaplatit a celkově být pod dozorem odborníka. Toho se vám dostane i na již zmiňovaných surf kempech a táborech. Tak hurá do vln!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Zdroje článku:
www.aloactive.com, wšww.ageist.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek