Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Jak začít se surfováním, i když nebydlíte u moře

Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
surf
Surfing se těší čím dál větší oblibě. Není těžké si ho zamilovat.

08. 08. 2022

Lidé žijící u moře mají k tomuto sportu samozřejmě daleko více blíž. Avšak nemusí být pravidlem, že dobří surfaři jsou pouze ti, kteří mají pravidelný přístup k přírodním vlnám.

Surf je životní styl

Jak se to ale my, kteří u moře nežijeme (nebo alespoň ne v rozumné dojezdové vzdálenosti od něj), máme také naučit? Zaplatit a vyjet na zájezd, jehož hlavní náplní je surfování, nemusí mnohdy dopadnout příliš šťastně. Může se stát, že v něm zalíbení nenaleznete a odnesete si tak jen nedobré vzpomínky. Nebo se vám již kolikrát na dovolené mohlo stát, že po surfu pokukujete, ale své rozhodnutí jste stále odkládali, až jste nakonec byli zase v Čechách.

Pojďme se podívat na několik tipů, kde můžete chytit první vlnu.

Kondice

Pro zvládnutí začátků byste již před samým ozkoušením měli být fyzicky v kondici. Pokud aktivním životem nežijete ani zdaleka, pravděpodobně to stojí minimálně za zvážení. Surfování jako takové a jeho správné naučení se není otázkou jednoho dne, ba dokonce ani pár dnů. Lidé ho pilují i několik let. Proto byste na nějakou tu zátěž měli být přivyknutí. Být dobrý plavec je základní podmínkou! Obzvláště v začátcích se mořská hladina zakusuje velice často.

dron
Táhne vás to neustále k vodě a chcete zažít dobrodružství?

Kladný vztah k vodě

Bez něj by to prakticky nešlo. A věřte, že až to v budoucnu dokážete a sjedete svoji první vlnu, tento vztah s vodou se vám ještě více prohloubí.

Sledování

Před pořízením nebo půjčením surfu byste tuto aktivitu měli alespoň nějakou delší dobu sledovat. Od již zkušenějších surfařů můžete získat nejen představu, jak to má celé vypadat, ale také můžete pro sebe okoukat nějaké ty triky a vychytávky.

surf
Nastudujte si předem trochu té teorie. Rozhodně se vám to neztratí.

Kvůli pozorování surfařů si nemusíte hned kupovat letenku, i když to by bylo samozřejmě spojení příjemného s užitečným, ale postačí si zapnout sportovní kanály nebo se na internetu kouknout na odpovídající videa či sledovat pár profilů na sociálních sítích.

K TÉMATU  Jak regenerovat tělo po prohýřené noci? Co dělat, když musíte ráno hned fungovat na 100 procent?

Návštěva surf arény

Už i my, občané České republiky, jsme byli obdaření možností návštěvy arény, kde se dá tento zážitek okusit. Jedná se o vnitřní zařízení, kde je vyhrazený prostor s umělou vodou a vlnobitím. Prakticky se jedná o simulátor. V aréně nabízejí zároveň lekce surfingu nebo jen bodyboardingu, což je jízda vleže na speciální desce.

Máte-li chuť si ozkoušet, zda surfování bude vůbec pro vás, rozhodně o návštěvě uvažujte. Pro ty, které to opravdu chytne, aréna nabízí možnost zakoupení permanentky či pravidelných surfovacích tréninků. A jelikož jsme tuhle arénu ozkoušeli na vlastní kůži, tak víme, proč jsme hned v úvodu zmínili fyzickou kondici. Připravte se na bolest celého těla a spoustu modřin. I tak je to ale pro milovníky vody skvělý zážitek.

surf
Ve vlnách získáte na moře úplně nový úhel pohledu.

Surfování venku

Máte-li arénu také ozkoušenou nebo vyloženě trváte na jízdě ve venkovních autentických prostorách, je tu další možnost. Jsou místa, kde se dá surfovat venku, a to na umělé vlně, na řece. Samozřejmě vlny z řeky nelze brát stejně jako ty mořské, každá z nich má zcela odlišné chování.

Mořská vlna se hýbe, a takzvaně utíká. Umělá vlna vám nikam utíkat nebude, jelikož zůstává stále na svém místě. Proto je to pochopitelně snazší. Ale pro prvotní trénink a seznámení se surfem a vlnami to naprosto splní svůj účel a vy získáte tolik potřebné zkušenosti a zážitky. Umělou vlnu najdete v Brandýse nad Labem v blízkosti Prahy.

Nejde jen o vlny

Rozhodnete-li se (doslova) ochutnat mořskou vodu, je důležité mít zvládnutou okolní přípravu, dalo by se říci tu suchou. Měli byste ovládat celkovou teorii surfu, správné dýchání a mít určité znalosti o moři a vlnách. Současně byste měli zvládat cvičit s vlastní vahou těla.

K TÉMATU  Křup, křup… Co se nám tím naše klouby snaží říct?

I s tím u nás pochodíte. Surfové lekce, kurzy, akademie, to vše je možné absolvovat, máte-li o surfování opravdový zájem. Začínají se rozmáhat i lekce surf jógy.

Surfování naostro

Když už máte zmáknutou teorii, osahané prkno a smočili jste neopren, pravděpodobně už vás nic nezastaví od zakoupení letenky směr vyhlášená surfařská oblast. Pro první zkušenost to však chce vybrat místo, kde nehrozí nevhodné a vysoké vlny. Udělejte si proto před cestou nejdřív průzkum a mrkněte i na recenze.

surf
V přímořských oblastech nebude těžké najít nějakého zkušeného lektora.

I v mořských oblastech bude zpočátku nejrozumnější si lekce zaplatit a celkově být pod dozorem odborníka. Toho se vám dostane i na již zmiňovaných surf kempech a táborech. Tak hurá do vln!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Zdroje článku:
www.aloactive.com, wšww.ageist.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.
TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.

Výběr článků

Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?

Nepřehlédněte

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek