Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Zelenina, po které zhubnete 2x rychleji

Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
zelenina
Zelenina je zdravá a dá se upravit na milion způsobů. (foto: 123RF)

18. 01. 2022

Ne nadarmo se říká, že úspěch štíhlé postavy tkví z osmdesáti procent pouze ve správném stravování. Ze svého jídelníčku proto vyhoďte velké množství soli a cukrovinek. Ty raději nahraďte zeleninou, díky níž bude snazší si následnou figuru i udržet. Mimochodem věděli jste, že některé druhy jsou svým složením tak velkorysé, že vás podpoří v hubnutí? Někdo jim říká superdietní zelenina, jiní jenom pomocníci při hubnutí. Tak či onak je do svého jídelníčku směle zakomponujte.

Okurka podpoří pitný režim

Mezi zmiňované druhy zeleniny patří jednoznačně okurka, zejména pokud je salátová. Z devadesáti procent je tvořena vodou, což znamená, že podporuje nejen hubnutí, ale také pitný režim. Navíc se ve 100g nachází jenom čtrnáct kalorií, což je naprostá pecka, nemyslíte? Okurky mají v popisu práce také zlepšovat trávení, podpořit vylučování a ulevovat při chronické zácpě. Pyšní se i močopudnými vlastnostmi čili podporují odvodňování a tím pádem snižování váhy.

Brokolice dodá pocit sytosti

Podobného efektu se dočkáte u brokolice, která je také z velké většiny tvořena vodou. Obsahuje však i pořádnou porci vlákniny, díky níž má člověk delší dobu pocit naprosté sytosti. Přejídání proto nebude na pořadu dne. Brokolice je také výjimečně bohatá na vitaminy a minerály. Díky tomu, že neobsahuje žádný tuk, se jí nemusíte bát přidávat do oblíbených salátů nebo jiných jídel. Celkově prospívá našemu metabolismu, zlepšuje trávení a rovněž pročišťuje organismus od škodlivých toxických látek.

Špenát nejí pouze Pepek námořník

Když se řekne špenát, většina lidí si vybaví pohádku s Pepkem námořníkem, který se pyšnil tím, že jeho svaly po pořádné dávce zmiňované zeleniny zesílily natolik, že si poradil s každým, kdo mu přišel do cesty. I když je to fiktivní postava, efekt, který mu špenát způsobil, je však založený na skutečnosti.

K TÉMATU  Zelené natě: vypěstujte si je samy! Čerstvé vitamíny přímo na okenním parapetu můžete mít už brzy. Jak začít a co je třeba?

Kromě toho, že umí špenát stabilizovat hladinu cukru v krvi, umí také omezovat chuť k jídlu. Díky špenátu tedy nebudete mít neustálou tendenci něco jíst, což je problém mnoha lidí (zejména těch, kteří pracují z domova). Jeden šálek vařeného špenátu obsahuje pouze 40 kalorií čili se ho nebojte zařadit do jakéhokoli dietního programu. Obsahuje řadu minerálů a další tělu prospěšné živiny, dokáže ulevit od problémů s trávením a také podporuje pravidelné vyprazdňování. Jinými slovy s jeho pomocí zatočíte s potížemi, jež se týkají trávicího traktu. 

Rajčata proti přejídání 

Za zmínku stojí také rajčata, která podobně jako brokolice bojují proti přejídání. I takzvaná rajská jablíčka v sobě ukrývají látku, která mozku signalizuje, že už jste plně nasycení. Navíc se jedná o potravinu zcela bez tuku, která má opravdu jen minimum kalorií. Zato je to nadupaná vitamínová bomba, kde najdete jak vitamin A, tak B i E.

A věděli jste, že právě rajčata ve svém nitru ukrývají velice zajímavou složku zvanou lykopen? Ta je poměrně vzácná a je velká škoda, že se nenachází ve vícero druzích zeleniny. Lykopen je totiž naprosto skvělý a efektivní bojovník proti rakovině žaludku a kůže, také plic a prostaty. Celkově prospívá kůži, která se díky látce v rajčeti ukryté lépe opaluje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Nepřehlédněte

Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek