Sobota , 08. 10. 2022

Justýna

Zelenina, po které zhubnete 2x rychleji

Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
zelenina
Zelenina je zdravá a dá se upravit na milion způsobů. (foto: 123RF)

18. 01. 2022

Ne nadarmo se říká, že úspěch štíhlé postavy tkví z osmdesáti procent pouze ve správném stravování. Ze svého jídelníčku proto vyhoďte velké množství soli a cukrovinek. Ty raději nahraďte zeleninou, díky níž bude snazší si následnou figuru i udržet. Mimochodem věděli jste, že některé druhy jsou svým složením tak velkorysé, že vás podpoří v hubnutí? Někdo jim říká superdietní zelenina, jiní jenom pomocníci při hubnutí. Tak či onak je do svého jídelníčku směle zakomponujte.

Okurka podpoří pitný režim

Mezi zmiňované druhy zeleniny patří jednoznačně okurka, zejména pokud je salátová. Z devadesáti procent je tvořena vodou, což znamená, že podporuje nejen hubnutí, ale také pitný režim. Navíc se ve 100g nachází jenom čtrnáct kalorií, což je naprostá pecka, nemyslíte? Okurky mají v popisu práce také zlepšovat trávení, podpořit vylučování a ulevovat při chronické zácpě. Pyšní se i močopudnými vlastnostmi čili podporují odvodňování a tím pádem snižování váhy.

Brokolice dodá pocit sytosti

Podobného efektu se dočkáte u brokolice, která je také z velké většiny tvořena vodou. Obsahuje však i pořádnou porci vlákniny, díky níž má člověk delší dobu pocit naprosté sytosti. Přejídání proto nebude na pořadu dne. Brokolice je také výjimečně bohatá na vitaminy a minerály. Díky tomu, že neobsahuje žádný tuk, se jí nemusíte bát přidávat do oblíbených salátů nebo jiných jídel. Celkově prospívá našemu metabolismu, zlepšuje trávení a rovněž pročišťuje organismus od škodlivých toxických látek.

Špenát nejí pouze Pepek námořník

Když se řekne špenát, většina lidí si vybaví pohádku s Pepkem námořníkem, který se pyšnil tím, že jeho svaly po pořádné dávce zmiňované zeleniny zesílily natolik, že si poradil s každým, kdo mu přišel do cesty. I když je to fiktivní postava, efekt, který mu špenát způsobil, je však založený na skutečnosti.

K TÉMATU  Potraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

Kromě toho, že umí špenát stabilizovat hladinu cukru v krvi, umí také omezovat chuť k jídlu. Díky špenátu tedy nebudete mít neustálou tendenci něco jíst, což je problém mnoha lidí (zejména těch, kteří pracují z domova). Jeden šálek vařeného špenátu obsahuje pouze 40 kalorií čili se ho nebojte zařadit do jakéhokoli dietního programu. Obsahuje řadu minerálů a další tělu prospěšné živiny, dokáže ulevit od problémů s trávením a také podporuje pravidelné vyprazdňování. Jinými slovy s jeho pomocí zatočíte s potížemi, jež se týkají trávicího traktu. 

Rajčata proti přejídání 

Za zmínku stojí také rajčata, která podobně jako brokolice bojují proti přejídání. I takzvaná rajská jablíčka v sobě ukrývají látku, která mozku signalizuje, že už jste plně nasycení. Navíc se jedná o potravinu zcela bez tuku, která má opravdu jen minimum kalorií. Zato je to nadupaná vitamínová bomba, kde najdete jak vitamin A, tak B i E.

A věděli jste, že právě rajčata ve svém nitru ukrývají velice zajímavou složku zvanou lykopen? Ta je poměrně vzácná a je velká škoda, že se nenachází ve vícero druzích zeleniny. Lykopen je totiž naprosto skvělý a efektivní bojovník proti rakovině žaludku a kůže, také plic a prostaty. Celkově prospívá kůži, která se díky látce v rajčeti ukryté lépe opaluje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek