Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Výlet parním vlakem je ideální program na víkend. Kde se všude dá zavzpomínat na romantickou historii

Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Výlet parním vlakem
zdroj: facebook/ČD Nostalgie

26. 06. 2019

26. 06. 2019

Vlaky jsou nejstarším dopravním prostředkem vůbec. Dnes se po železnici dostaneme rychle kamkoliv velice rychle, a přestože jezdíme na výlety s rodinou často autem, romantiku nemůžeme cestování po kolejích upřít. Vlaky k sobě od pradávna přitahovaly pozornost kluků, kteří si často lásku k nim budovali celý život. A právě díky těmto nadšencům si dnes můžeme vychutnat cestování parním vlakem, tak, jak to zažívaly naše prababičky. Historie to vlastně není až tak nedávná, přesto působí mocná parní lokomotiva na kolejích jako zjevení. A za to vděčíme zapáleným fanouškům, kteří tyhle krásné stroje udržují v chodu do dnešních dnů.

Kam vyrazit na výlet parním vlakem?

Na výlet parním vlakem se můžete vydat třeba právě do nejznámějšího muzea historických lokomotiv u nás. To se nachází v Lužné u Rakovníka, a přestože můžete zvolit klasický spoj nebo cestovat vozem, není nic stylovějšího, než se tam nechat dopravit jedním z exponátů. V muzeu v Lužné se zabývají údržbou historických kolejových vozidel od roku 1999 a areál spadá pod České dráhy. Najdete zde historické parní i motorové lokomotivy a z plných plic nasajete atmosféru železnice v jejím zlatém věku. Krásný slunný den je ideální na výlet ve dvou nebo s celou rodinou.

Plnou parou vpřed!

V hlavní sezóně, která probíhá právě teď, pořádají dráhy takzvané nostalgické jízdy. Ty mají často za cíl právě Muzeum v Lužné u Rakovníka. Na webových stránkách muzea najdete i kalendář akcí, a skvělým pomocníkem je i facebookový účet ČD Nostalgie, který pravidelně informuje o konání všech plánovaných jízd. A nejen to, vždy dostanete podrobné informace o tom, odkud vlak jede, jaká je cílová stanice, kde cestou staví a také číslo lokomotivy, která spoj potáhne. To je cenná informace pro fanoušky železnice, kteří dobře znají jednotlivé legendární lokomotivy, jenž slouží na našich drahách už dlouhé desítky let. Historické vlaky jezdí do Lužné z Prahy, z Berouna nebo z Rakovníka, ale možností je mnohem víc. Parním vlakem se můžete projet po různých koutech republiky. Takové akce se konají každou chvíli. Pravidelně ve svátky i Dětský den, ale v létě téměř každý víkend.

Spokojenost zaručena

Ať už patříte mezi obdivovatelky vlaků nebo ne, děti si je zamilují. Romantická atmosféra zaručena, ale to není všechno. Parní lokomotivy, které vždy táhnou vagóny plné nadšených výletníků, totiž v lidech kolem dráhy vyvolávají vždy jen radost. Až budete koukat ven staženým oknem a mávat, nebude nikdo, kdo vám neoplatí stejnou mincí. Oblaka dýmu prozrazují blížící se lokomotivu už z dálky, a za houkajícím vlakem se všichni otáčejí a na tváři mají široký úsměv.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.

Nepřehlédněte

„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek