Domů » Rodina » Výlet parním vlakem je ideální program na víkend. Kde se všude dá zavzpomínat na romantickou historii
Rodina

Výlet parním vlakem je ideální program na víkend. Kde se všude dá zavzpomínat na romantickou historii

Výlet parním vlakem
zdroj: facebook/ČD Nostalgie
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.

Vlaky jsou nejstarším dopravním prostředkem vůbec. Dnes se po železnici dostaneme rychle kamkoliv velice rychle, a přestože jezdíme na výlety s rodinou často autem, romantiku nemůžeme cestování po kolejích upřít. Vlaky k sobě od pradávna přitahovaly pozornost kluků, kteří si často lásku k nim budovali celý život. A právě díky těmto nadšencům si dnes můžeme vychutnat cestování parním vlakem, tak, jak to zažívaly naše prababičky. Historie to vlastně není až tak nedávná, přesto působí mocná parní lokomotiva na kolejích jako zjevení. A za to vděčíme zapáleným fanouškům, kteří tyhle krásné stroje udržují v chodu do dnešních dnů.

Kam vyrazit na výlet parním vlakem?

Na výlet parním vlakem se můžete vydat třeba právě do nejznámějšího muzea historických lokomotiv u nás. To se nachází v Lužné u Rakovníka, a přestože můžete zvolit klasický spoj nebo cestovat vozem, není nic stylovějšího, než se tam nechat dopravit jedním z exponátů. V muzeu v Lužné se zabývají údržbou historických kolejových vozidel od roku 1999 a areál spadá pod České dráhy. Najdete zde historické parní i motorové lokomotivy a z plných plic nasajete atmosféru železnice v jejím zlatém věku. Krásný slunný den je ideální na výlet ve dvou nebo s celou rodinou.

Plnou parou vpřed!

V hlavní sezóně, která probíhá právě teď, pořádají dráhy takzvané nostalgické jízdy. Ty mají často za cíl právě Muzeum v Lužné u Rakovníka. Na webových stránkách muzea najdete i kalendář akcí, a skvělým pomocníkem je i facebookový účet ČD Nostalgie, který pravidelně informuje o konání všech plánovaných jízd. A nejen to, vždy dostanete podrobné informace o tom, odkud vlak jede, jaká je cílová stanice, kde cestou staví a také číslo lokomotivy, která spoj potáhne. To je cenná informace pro fanoušky železnice, kteří dobře znají jednotlivé legendární lokomotivy, jenž slouží na našich drahách už dlouhé desítky let. Historické vlaky jezdí do Lužné z Prahy, z Berouna nebo z Rakovníka, ale možností je mnohem víc. Parním vlakem se můžete projet po různých koutech republiky. Takové akce se konají každou chvíli. Pravidelně ve svátky i Dětský den, ale v létě téměř každý víkend.

Spokojenost zaručena

Ať už patříte mezi obdivovatelky vlaků nebo ne, děti si je zamilují. Romantická atmosféra zaručena, ale to není všechno. Parní lokomotivy, které vždy táhnou vagóny plné nadšených výletníků, totiž v lidech kolem dráhy vyvolávají vždy jen radost. Až budete koukat ven staženým oknem a mávat, nebude nikdo, kdo vám neoplatí stejnou mincí. Oblaka dýmu prozrazují blížící se lokomotivu už z dálky, a za houkajícím vlakem se všichni otáčejí a na tváři mají široký úsměv.

komentář

Klikněte pro napsání komentáře