Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Výlet parním vlakem je ideální program na víkend. Kde se všude dá zavzpomínat na romantickou historii

Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Výlet parním vlakem
zdroj: facebook/ČD Nostalgie

26. 06. 2019

26. 06. 2019

Vlaky jsou nejstarším dopravním prostředkem vůbec. Dnes se po železnici dostaneme rychle kamkoliv velice rychle, a přestože jezdíme na výlety s rodinou často autem, romantiku nemůžeme cestování po kolejích upřít. Vlaky k sobě od pradávna přitahovaly pozornost kluků, kteří si často lásku k nim budovali celý život. A právě díky těmto nadšencům si dnes můžeme vychutnat cestování parním vlakem, tak, jak to zažívaly naše prababičky. Historie to vlastně není až tak nedávná, přesto působí mocná parní lokomotiva na kolejích jako zjevení. A za to vděčíme zapáleným fanouškům, kteří tyhle krásné stroje udržují v chodu do dnešních dnů.

Kam vyrazit na výlet parním vlakem?

Na výlet parním vlakem se můžete vydat třeba právě do nejznámějšího muzea historických lokomotiv u nás. To se nachází v Lužné u Rakovníka, a přestože můžete zvolit klasický spoj nebo cestovat vozem, není nic stylovějšího, než se tam nechat dopravit jedním z exponátů. V muzeu v Lužné se zabývají údržbou historických kolejových vozidel od roku 1999 a areál spadá pod České dráhy. Najdete zde historické parní i motorové lokomotivy a z plných plic nasajete atmosféru železnice v jejím zlatém věku. Krásný slunný den je ideální na výlet ve dvou nebo s celou rodinou.

Plnou parou vpřed!

V hlavní sezóně, která probíhá právě teď, pořádají dráhy takzvané nostalgické jízdy. Ty mají často za cíl právě Muzeum v Lužné u Rakovníka. Na webových stránkách muzea najdete i kalendář akcí, a skvělým pomocníkem je i facebookový účet ČD Nostalgie, který pravidelně informuje o konání všech plánovaných jízd. A nejen to, vždy dostanete podrobné informace o tom, odkud vlak jede, jaká je cílová stanice, kde cestou staví a také číslo lokomotivy, která spoj potáhne. To je cenná informace pro fanoušky železnice, kteří dobře znají jednotlivé legendární lokomotivy, jenž slouží na našich drahách už dlouhé desítky let. Historické vlaky jezdí do Lužné z Prahy, z Berouna nebo z Rakovníka, ale možností je mnohem víc. Parním vlakem se můžete projet po různých koutech republiky. Takové akce se konají každou chvíli. Pravidelně ve svátky i Dětský den, ale v létě téměř každý víkend.

Spokojenost zaručena

Ať už patříte mezi obdivovatelky vlaků nebo ne, děti si je zamilují. Romantická atmosféra zaručena, ale to není všechno. Parní lokomotivy, které vždy táhnou vagóny plné nadšených výletníků, totiž v lidech kolem dráhy vyvolávají vždy jen radost. Až budete koukat ven staženým oknem a mávat, nebude nikdo, kdo vám neoplatí stejnou mincí. Oblaka dýmu prozrazují blížící se lokomotivu už z dálky, a za houkajícím vlakem se všichni otáčejí a na tváři mají široký úsměv.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?
Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.

Výběr článků

To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?

Nepřehlédněte

Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek