Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
tloustnutí
Jak nepřibrat? (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 12. 2020

Zejména kvůli letošnímu létu se řada z nás snažila zhubnout přebytečná kila, která se na břiše a dalších partiích objevily během vánočních svátků nebo během oslav nového roku. Zatímco některým se povedlo zhubnout podle plánů, jiným se podařilo zhubnout alespoň něco. Obě skupiny se však bojí tloustnutí.

Ať už se pyšníte větším či menším úspěchem, nedovolte, aby se kilogramy zase vrátily. Přece jenom jste se dlouhé týdny potili, abyste je ze svého života dostali pryč. Jak jsme zmínili, díky vyhýbání se několika věcem se předejde rychlému tloustnutí. Co tedy zaručeně nedělat? 

Přestaňte pít sladkosti 

Většinou v kině si s sebou do sálu bereme kromě popcornu také Coca-Colu nebo Fantu či jinou sladkou limonádu. Jenže to je velká chyba. Pití sladkostí stojí za rychlým ztloustnutím. V ideálním případě si s sebou do kina vezměte jenom vodu, která vám stejně dobře zažene žízeň jako sladká limonáda.  

Kromě sladké limonády se však vyhněte i sirupům, bublinkovým nápojům a samozřejmě také džusům, jelikož v těch se ukrývá nejvíce cukru. A pozor také na sladká cappuccina a ledové kávy, kam se přidává řada sladkých vylepšováků.  

Stop neustálému povalování 

Před nedávnem jsme se všichni uchýlili do pohodlí domovů, jelikož venku se rychlostí blesku šířila nová choroba, která dostala název COVID-19. Drtivá většina lidí se snažila zůstávat o víkendech doma, taktéž se z domu pracovalo a ve volném čase se sledovaly seriály.

Jenže tato karanténa z mnoha lidí udělala pecivaly, kteří ani v době, kdy už mohou zamířit do parku nebo na hřiště, raději preferují povalování.  

Jenže povalování a nedostatek pohybu hezké figuře zrovna neprospívá, spíše naopak. Metabolismus se při neustálém ležení začíná zpomalovat, čímž se zpomaluje i spalování tuků. Tělo se začíná tukem obalovat a viditelně začínáte tloustnout. A veškerá snaha za poslední měsíce se rázem rozplyne, ani nestihnete mrknout okem.  

K TÉMATU  Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Neustále držíte nějakou dietu 

Stále se mezi námi najdou ženy, které cvičení v posledních měsících moc nedaly a které se snaží nahnat ztracené týdny nejrůznějšími dietami. Jenže s dietami by si nikdo neměl zahrávat, zejména ne s těmi extrémními, které dodržují mnohé celebrity.

Diety nejsou dlouhotrvající řešení a většinou natropí daleko víc škody než užitku. Sice se mnohdy podaří během pár dní zhubnout několik kilogramů, ale v následujících týdnech žena přibere dvojnásobek své shozené váhy. Říká se tomu jojo efekt, který je tou hlavní nevýhodou veškerých diet.  

Daleko lepší je vsadit na úpravu jídelníčku, ze kterého vyhodíte především sladkosti, bílou mouku a také sladké limonády a šťávy. Naopak do něj zakomponujete více potravin plných bílkovin, zeleninu a samozřejmě i jistou míru ovoce.  

Přeháníte to se solí 

Sůl nad zlato! Tak se praví v jedné známé české pohádce. A ono na tom něco bude. Sůl je v gastronomii nepostradatelná, dává jednotlivým jídlům chuť. Bohužel i sůl, bez které si vaření nedokážeme představit, může za rychlé tloustnutí.

Se solí by se to zkrátka nemělo přehánět. V tomto případě platí pravidlo – se solí s mírou. Pokud budete jíst hodně slaná jídla, brzy budete na své váze, na které jste začínali. Vrátí se vám pracně nabrané kilogramy, navíc i nafouknuté břicho a oteklost.  

Jíte až příliš zdravých potravin 

Sice se odborníci shodují na tom, že člověk by měl jíst především zdravé potraviny, na druhou stranu se nikde nepíše, že zdravé potraviny jsou zároveň dietní potraviny. I když možná milujete jídlo, pamatujte na to, že ani v případě zdravého stravování se nedoporučuje jíst toho příliš.

Všeho s mírou. Dodržujte pravidelnost, jezte 3x-5x denně a zbytečně se nepřecpávejte, i když vám jídlo nadmíru chutná. Vyplatí se jíst po menších porcích zdravé, pestré a vyvážené pokrmy.  

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč se mi nedaří zhubnout? Důvod může být hned několik

Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní povlečení by mělo být prodyšné a savé. Zimní naopak teplé, měkké a hřejivé. Jaké materiály byste si měli vybrat, abyste se královsky vyspali po celý rok?
V koupelně, v předsíni, na chodbě nebo v ložnici. Všude tam potřebujeme zrcadlo, a málokdy máme doma jen jedno. Praktické nebo designové, v interiéru jsou i jako dekorace!
Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?
Máte v šatníku starší nebo málo využívané kusy oblečení? Tyhle nápadité módní vychytávky vás možná inspirují k tomu jim vdechnout nový život. Starší džínová bunda nebo košile po někom z rodiny, o kterých jste si myslela, že je už nikdy nevezmete na sebe? Přetvořte si je podle sebe.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Jistěže si můžete koupit klasické hnojivo na pokojové či venkovní rostliny a hnojit bez obav jím. Ale proč nevyužít to, co třeba máte běžně doma? Vyzkoušejte osvědčené tipy a triky všech zkušených pěstitelů.
Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?

Výběr článků

Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.
Ve světě, kde rána po divoké noci mohou přinést více než jen kocovinu, se Klára probouzí s bolestí hlavy, pocitem na zvracení a nejasnými vzpomínkami na předchozí večer. Co začalo jako běžný večer s přáteli, se rychle proměnilo v něco nečekaně zásadního, když se Klára probudí v neznámém prostředí, obklopena nečekaným pohodlím a starostlivostí tajemného muže, který představuje více než jen okouzlující úsměv a aspirin pro její bolest hlavy. Jak se Klára snaží skládat dohromady kousky své noci, odhaluje nejen vášnivé chvíle zapomenutého večera, ale také začíná objevovat hlubší pouto, které mezi ní a tímto mužem vzniklo. "Dámská liga" vás zve na cestu plnou tajemství, vášně a nečekaných zvratů, kde každé nové ráno může znamenat nový začátek nebo odhalení skrytých pravd. Začtěte se do dalšího dílu a sledujte, jak se Klářin příběh bude odvíjet v našem románu na pokračování.
Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?

Nepřehlédněte

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek