Pondělí , 28. 11. 2022

René

Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Liběna Rochová
Oděvní designérka a umělkyně Liběna Rochová.

09. 11. 2022

Od narození žila Liběna Rochová v kulturním a kultivovaném prostředí. Otec vědec a maminka herečka. Vždy ji fascinoval výtvarný svět, a tak chvíli přemýšlela o tom, že se stane malířkou. Také se chtěla věnovat profesím jako je fotografka, tanečnice nebo kameramanka.

Studium a první přehlídky

Na základní škole se rozhodla, že půjde studovat tradici českého i světového kostýmu. V jejích snech jí ale bránila pozice politicky nežádoucího otce. Nakonec se jí podařilo na střední školu dostat a začala navštěvovat oděvní ateliér na Textilní průmyslové škole v Brně.

MEI
MEI je kolekce inspirována jejími zážitky z cest.

Po úspěšném dokončení střední školy chtěla dále pokračovat ve vysokoškolském studiu na UMPRUM. Tento sen se jí však nesplnil. Začala tedy pracovat v módním salonu a díky podpoře vedoucí mohla uskutečnit své módní přehlídky.

Liběna Rochová je i ve svých 71 letech proslulá nekonečnou energií a výbornou kondicí. V čem tkví její tajemství? Už léta praktikuje ajurvédu. Vstává kolem páté ráno, medituje, cvičí nebo si dělá olejové masáže. Snaží se neustále držet pozitivní a mladou mysl. Jak sama říká: „Člověk musí být zodpovědný sám k sobě, být vyrovnaný a mít se rád. Nejde to hned, ale když se rozhodnete, a intenzivně na to myslíte, že to tak chcete, tak se to stane.“

Rochová
Šaty z kolekce MEI.

Umělkyně až do morku kostí

Zlomová příležitost v její profesní kariéře přišla v roce 1991 v Düsseldorfu na veletrhu premiérových kolekcí světových módních návrhářů, kde její práce sklidila obrovský úspěch.

  • V roce 1999 založila Studio LR.
  • V letech 2005 až 2010 vedla Studio LR-Gallery, zaměřené na rozvoj mladých designérů.

Ve své kariéře se zabývá navrhováním kostýmů pro divadlo a film, uměleckých oděvních předmětů, večerních rób pro výkonné umělce, oděvů pro soukromé zákazníky, konfekce a unikátních modelových kolekcí. Dále také Liběna Rochová navrhuje skleněné šperky a umělecké předměty, papírové obrazy a módní umělecké předměty.

K TÉMATU  Vlasy v zimě trpí. Jak o ně pečovat, aby vypadaly stále zdravě a silně?

Ráda propojuje nositelnost, kreativitu a také udržitelnost. Proto vytváří například šaty z papíru, šperky ze skla nebo z kovu.

Její skvělá a originální práce je oceněna řadou prestižních cen. Je vítězkou ceny Módní návrhář nebo Grand designér roku. Tvorbu Liběny Rochové můžete obdivovat ve sbírce Museé de Tissus v Lyonu a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a Brně.

Kariéra oblíbené profesorky

​​Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Díky svým vynikajícím pedagogickým a odborným schopnostem její studenti a absolventi dosáhli mnoha ocenění a získali prestižní pozice v oboru.

Právě ve své profesorské kariéře našla hlavní poslání. Výchova mladých špičkových oděvních designérů má pro ni velký smysl.

V roce 2011 získala funkční období a v roce 2017 byla jmenována profesorkou, což z ní v současnosti dělá jedinou aktivní pedagožku a vedoucí ateliéru s tímto akademickým titulem v zemi. Vychovala již několik generací nadějných oděvních tvůrců, z jejího ateliéru vzešla talentovaná designérská jména, mezi která patří Daniela Pešková, Pavlína Miklasová nebo Adam Kost.

Rozhovor pro UMPRUM o talárech, které navrhovala i udržitelnosti v módním průmyslu.

Spolupráce s DEBROU

DEBRA, nadace, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Pro Liběnu Rochovou jde o srdcovou záležitost. Dokonce její oděvní kolekce NADOTEK a DOTEKY, na kterých spolupracovala s malířem Lukášem Musilem, dosáhly velkého úspěchu. Kromě nadace DEBRA podporuje také projekt Panenka od UNICEFU.

Rochová
Liběna pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel.

Její tvorba je nadčasová, jedinečná, jednoduchá i komplikovaná zároveň. Liběna Rochová je bezpochyby ženou na svém místě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Největší módní faux pas. Znáte je všechny?

Geometrické tvary jsou v módě. Jak je nosit?

Zdroje článku:
https://libenarochova.cz/about, https://www.elle.cz/celebrity/rozhovory/libena-rochova-rozhodla-jsem-se-byt-stastna, https://program.rozhlas.cz/libena-rochova-a-jeji-cesta-na-spicku-ceskeho-odevniho-designerstvi-8573446
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  

Nepřehlédněte

Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek