Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Liběna Rochová
Oděvní designérka a umělkyně Liběna Rochová.

09. 11. 2022

Od narození žila Liběna Rochová v kulturním a kultivovaném prostředí. Otec vědec a maminka herečka. Vždy ji fascinoval výtvarný svět, a tak chvíli přemýšlela o tom, že se stane malířkou. Také se chtěla věnovat profesím jako je fotografka, tanečnice nebo kameramanka.

Studium a první přehlídky

Na základní škole se rozhodla, že půjde studovat tradici českého i světového kostýmu. V jejích snech jí ale bránila pozice politicky nežádoucího otce. Nakonec se jí podařilo na střední školu dostat a začala navštěvovat oděvní ateliér na Textilní průmyslové škole v Brně.

MEI
MEI je kolekce inspirována jejími zážitky z cest.

Po úspěšném dokončení střední školy chtěla dále pokračovat ve vysokoškolském studiu na UMPRUM. Tento sen se jí však nesplnil. Začala tedy pracovat v módním salonu a díky podpoře vedoucí mohla uskutečnit své módní přehlídky.

Liběna Rochová je i ve svých 71 letech proslulá nekonečnou energií a výbornou kondicí. V čem tkví její tajemství? Už léta praktikuje ajurvédu. Vstává kolem páté ráno, medituje, cvičí nebo si dělá olejové masáže. Snaží se neustále držet pozitivní a mladou mysl. Jak sama říká: „Člověk musí být zodpovědný sám k sobě, být vyrovnaný a mít se rád. Nejde to hned, ale když se rozhodnete, a intenzivně na to myslíte, že to tak chcete, tak se to stane.”

Rochová
Šaty z kolekce MEI.

Umělkyně až do morku kostí

Zlomová příležitost v její profesní kariéře přišla v roce 1991 v Düsseldorfu na veletrhu premiérových kolekcí světových módních návrhářů, kde její práce sklidila obrovský úspěch.

  • V roce 1999 založila Studio LR.
  • V letech 2005 až 2010 vedla Studio LR-Gallery, zaměřené na rozvoj mladých designérů.

Ve své kariéře se zabývá navrhováním kostýmů pro divadlo a film, uměleckých oděvních předmětů, večerních rób pro výkonné umělce, oděvů pro soukromé zákazníky, konfekce a unikátních modelových kolekcí. Dále také Liběna Rochová navrhuje skleněné šperky a umělecké předměty, papírové obrazy a módní umělecké předměty.

K TÉMATU  Originální a stylové módní doplňky. Vyrobte si je doma během chvíle

Ráda propojuje nositelnost, kreativitu a také udržitelnost. Proto vytváří například šaty z papíru, šperky ze skla nebo z kovu.

Její skvělá a originální práce je oceněna řadou prestižních cen. Je vítězkou ceny Módní návrhář nebo Grand designér roku. Tvorbu Liběny Rochové můžete obdivovat ve sbírce Museé de Tissus v Lyonu a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a Brně.

Kariéra oblíbené profesorky

​​Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Díky svým vynikajícím pedagogickým a odborným schopnostem její studenti a absolventi dosáhli mnoha ocenění a získali prestižní pozice v oboru.

Právě ve své profesorské kariéře našla hlavní poslání. Výchova mladých špičkových oděvních designérů má pro ni velký smysl.

V roce 2011 získala funkční období a v roce 2017 byla jmenována profesorkou, což z ní v současnosti dělá jedinou aktivní pedagožku a vedoucí ateliéru s tímto akademickým titulem v zemi. Vychovala již několik generací nadějných oděvních tvůrců, z jejího ateliéru vzešla talentovaná designérská jména, mezi která patří Daniela Pešková, Pavlína Miklasová nebo Adam Kost.

Rozhovor pro UMPRUM o talárech, které navrhovala i udržitelnosti v módním průmyslu.

Spolupráce s DEBROU

DEBRA, nadace, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Pro Liběnu Rochovou jde o srdcovou záležitost. Dokonce její oděvní kolekce NADOTEK a DOTEKY, na kterých spolupracovala s malířem Lukášem Musilem, dosáhly velkého úspěchu. Kromě nadace DEBRA podporuje také projekt Panenka od UNICEFU.

Rochová
Liběna pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel.

Její tvorba je nadčasová, jedinečná, jednoduchá i komplikovaná zároveň. Liběna Rochová je bezpochyby ženou na svém místě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Největší módní faux pas. Znáte je všechny?

Geometrické tvary jsou v módě. Jak je nosit?

Zdroje článku:
https://libenarochova.cz/about, https://www.elle.cz/celebrity/rozhovory/libena-rochova-rozhodla-jsem-se-byt-stastna, https://program.rozhlas.cz/libena-rochova-a-jeji-cesta-na-spicku-ceskeho-odevniho-designerstvi-8573446
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.
Kdo by si nepřál, aby bylo doma pořád uklizeno a čisto za cenu jen minimálního úsilí? Koupelna bývá jablkem sváru v mnoha domácnostech. Vousy v umyvadle, poplivané zrcadlo, vlasy v odtoku a seznam pokračuje… Následující tipy a triky na vybavení koupelny vám usnadní úklid jednou pro vždy.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Patříte mezi vášnivé hokejové nebo fotbalové fanoušky? Doteď jste chodili fandit v dresu, ale teď byste rádi nějakou změnu? Vyzkoušejte trička s potiskem. Zvolit si můžete nejen barvu trička, ale vytvořit si můžete i vlastní design.
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Skalka je ta část zahrady, se kterou si vyhrajete nejvíc. Tento prvek zahradní architektury napodobuje přirozenou skalní kompozici. Je na vás, kolik prostoru skalce dáte a jak velké kameny zvolíte. Stejně tak, jaké rostliny nebo přímo stromky zde zasadíte. Udělejte si ji podle svého!

Výběr článků

Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?

Nepřehlédněte

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek