Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Od oslav jara k lidovým tradicím: Historie a současnost pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
pálení čarodějnic
Pálení čarodějnic je oblíbená tradice.

27. 04. 2023

Trocha historie

Pálení čarodějnic má původ v pohanských tradicích. Staří Keltové označovali tento den jako Beltine a považovali jej dokonce za nejdůležitější den v roce, protože začínalo jaro. Během této noci se lidé scházeli na kopcích a oslavovali přicházející život tím, že rozdělávali ohně a tančili kolem nich, aby uctili bohy spojené s plodností a zemí.

Později tento svátek přešel i do křesťanské tradice a stal se součástí oslav filipojakubské noci, kdy prý mají zlé síly větší moc než kterýkoliv jiný den v roce a lidé věřili, že právě v tuto noc se konají slety čarodějnic. Ty se na těchto sletech měly setkávat s ďáblem a určovalo se jejich poslání pro následující rok.

pálení čarodějnic
Od oslav jara k lidovým tradicím.

Lidé se snažili ochránit v tento den sebe i celou vesnici, a proto na kopcích pálili ohně, aby dýmem odehnali všechny zlé síly, svěcenou vodou kropili svá obydlí i chlévy, házeli zapálená březová košťata do vzduchu nebo vyháněli čarodějnice řinčením ze vsi.

Možná jste také slyšeli o čarodějnických procesech. U nás v českých zemích byly ojedinělé, ale jinde tomu tak nebylo. Kořeny pronásledování čarodějnic sahají do starověku, ale známé jsou především středověké a některé novověké procesy. K největšímu evropskému pronásledování čarodějnic došlo na konci 15. století.

Pálení čarodějnic v Česku 

Jak se dostalo pálení čarodějnic do Čech? Pravděpodobně z Německa, kde jsou oslavy pálení čarodějnic známé jako Valpuržina noc. Pojmenování je odvozeno od jména svaté Valpurgy, ochránkyně před démony.

Pálení čarodějnic dnes 

Čarodějnice u nás zlidověly a dnes symbolizují především rodinnou slavnost, kdy se děti i dospělí oblékají do masek, plní různé úkoly, opékají, pálí látkové čarodějnice nebo tancují kolem ohně. 

Pokud přemýšlíte nad tím, kam na oslavy pálení čarodějnic letos zavítat, přinášíme vám pár tipů na akce, které jsou organizované v městech po celé České republice: 

K TÉMATU  Navzdory nástrahám showbyznysu mají pevná manželství. České i zahraniční páry, kterým manželství opravdu klape
pálení čarodějnic
Průvod v kostýmech v den pálení čarodějnic.
  • V Praze na Ladronce se koná jedna z nejznámějších událostí pálení čarodějnic u nás. Vstup je zdarma a čeká zde na vás bohatý doprovodný program v podobě kouzelnické show, divadelního představení, soutěží, opékání i sportovních aktivit. Navštívit v Praze můžete také pálení čarodějnic ve Žlutých lázní, na Chodovské tvrzi, Malostranském náměstí nebo před Břevnovským klášterem. 
  • I v Brně budete moci navštívit akce pálení čarodějnic, na většinu z nich je vstup v odpoledních hodinách zdarma, doporučujeme zajít na hrad Špilberk. 
  • Větší akce proběhnou také v Ostravě, jedna už v sobotu 29.4. od 14:00 hodin v Ostrava – Koblov, druhá potom o den později na náměstí Ostrava-jih, kam je však potřeba dopředu se registrovat. 

Vyrazit můžete ale i do jiných měst, různé akce se konají v každém větším městě a malé sešlosti i na mnoha vesnicích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Zdroje článku:
https://padesatprocent.cz/cz/paleni-carodejnic-valpurzina-noc-filipojakubska-noc-nebo-beltine, https://www.marianne.cz/zabava/tajuplna-historie-paleni-carodejnic, https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/paleni-carodejnic-ve-mestech-cr_372.html, https://www.akcniceny.cz/magazin/paleni-carodejnic-se-blizi-jaky-je-puvod-teto-tradice-a-proc-se-dodneska-slavi/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.

Výběr článků

Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.

Nepřehlédněte

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek