Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Od oslav jara k lidovým tradicím: Historie a současnost pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
pálení čarodějnic
Pálení čarodějnic je oblíbená tradice.

27. 04. 2023

Trocha historie

Pálení čarodějnic má původ v pohanských tradicích. Staří Keltové označovali tento den jako Beltine a považovali jej dokonce za nejdůležitější den v roce, protože začínalo jaro. Během této noci se lidé scházeli na kopcích a oslavovali přicházející život tím, že rozdělávali ohně a tančili kolem nich, aby uctili bohy spojené s plodností a zemí.

Později tento svátek přešel i do křesťanské tradice a stal se součástí oslav filipojakubské noci, kdy prý mají zlé síly větší moc než kterýkoliv jiný den v roce a lidé věřili, že právě v tuto noc se konají slety čarodějnic. Ty se na těchto sletech měly setkávat s ďáblem a určovalo se jejich poslání pro následující rok.

pálení čarodějnic
Od oslav jara k lidovým tradicím.

Lidé se snažili ochránit v tento den sebe i celou vesnici, a proto na kopcích pálili ohně, aby dýmem odehnali všechny zlé síly, svěcenou vodou kropili svá obydlí i chlévy, házeli zapálená březová košťata do vzduchu nebo vyháněli čarodějnice řinčením ze vsi.

Možná jste také slyšeli o čarodějnických procesech. U nás v českých zemích byly ojedinělé, ale jinde tomu tak nebylo. Kořeny pronásledování čarodějnic sahají do starověku, ale známé jsou především středověké a některé novověké procesy. K největšímu evropskému pronásledování čarodějnic došlo na konci 15. století.

Pálení čarodějnic v Česku 

Jak se dostalo pálení čarodějnic do Čech? Pravděpodobně z Německa, kde jsou oslavy pálení čarodějnic známé jako Valpuržina noc. Pojmenování je odvozeno od jména svaté Valpurgy, ochránkyně před démony.

Pálení čarodějnic dnes 

Čarodějnice u nás zlidověly a dnes symbolizují především rodinnou slavnost, kdy se děti i dospělí oblékají do masek, plní různé úkoly, opékají, pálí látkové čarodějnice nebo tancují kolem ohně. 

Pokud přemýšlíte nad tím, kam na oslavy pálení čarodějnic letos zavítat, přinášíme vám pár tipů na akce, které jsou organizované v městech po celé České republice: 

K TÉMATU  Čokoládový fondán. Výborný dezert, na který potřebujete jen dvě ingredience
pálení čarodějnic
Průvod v kostýmech v den pálení čarodějnic.
  • V Praze na Ladronce se koná jedna z nejznámějších událostí pálení čarodějnic u nás. Vstup je zdarma a čeká zde na vás bohatý doprovodný program v podobě kouzelnické show, divadelního představení, soutěží, opékání i sportovních aktivit. Navštívit v Praze můžete také pálení čarodějnic ve Žlutých lázní, na Chodovské tvrzi, Malostranském náměstí nebo před Břevnovským klášterem. 
  • I v Brně budete moci navštívit akce pálení čarodějnic, na většinu z nich je vstup v odpoledních hodinách zdarma, doporučujeme zajít na hrad Špilberk. 
  • Větší akce proběhnou také v Ostravě, jedna už v sobotu 29.4. od 14:00 hodin v Ostrava – Koblov, druhá potom o den později na náměstí Ostrava-jih, kam je však potřeba dopředu se registrovat. 

Vyrazit můžete ale i do jiných měst, různé akce se konají v každém větším městě a malé sešlosti i na mnoha vesnicích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Zdroje článku:
https://padesatprocent.cz/cz/paleni-carodejnic-valpurzina-noc-filipojakubska-noc-nebo-beltine, https://www.marianne.cz/zabava/tajuplna-historie-paleni-carodejnic, https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/paleni-carodejnic-ve-mestech-cr_372.html, https://www.akcniceny.cz/magazin/paleni-carodejnic-se-blizi-jaky-je-puvod-teto-tradice-a-proc-se-dodneska-slavi/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.

Nepřehlédněte

Léto je bohužel u konce. Spolu s tím přišel ten správný čas naladit se na podzimní atmosféru a sladit s ní také barvy v šatníku. Rok co rok módní návrháři přicházejí s novými trendy a ani letos tomu nebude jinak. Na co se v případě podzimní módy můžete těšit?
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek