Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?

Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
ájurvéda
Simona Krainová má výstavní tělo.

26. 01. 2023

Simona Krainová za měsíc oslaví 50. narozeniny, přesto se může pyšnit dokonalou postavou, kterou jí závidí nejedna mladší žena. Tu si udržuje pravidelným sportem, zejména běháním, svými detoxy a ájurvédou, kterou si nemůže vynachválit. Jakmile cítí, že je její tělo zatíženo až až, poohlédne se po nějakém programu. Jedním z důvodů, proč se Simona pouští do těchto detoxů je, že nechce být otrokem moderní medicíny.

Ájurvéda ji pohltila

Před rokem se Simona Krainová vydala se svým manželem Karlem na Srí Lanku, kde se jí otevřel nový svět – ájurvéda. Absolvovala zde celou očistnou kúru plnou speciálních procedur. Aby fanoušci pochopili její důvody a rozhodnutí, neváhala jim to vysvětlit. „Posíláte mi tuny dotazů ohledně mého pobytu tady. Hned v úvodu se musím přiznat, že jsem ten typ ženy, která, když má bolest hlavy nebo nějaký zdravotní problém, sáhne po pilulce. Zkrátka typický otrok moderní medicíny. A i když někdy cítím, že něco v těle nehraje, tak hledám rychlé řešení,“ svěřila se.

rituál
Na Srí Lance se účastnila několika očistných a harmonizujících rituálů.

Starodávnou přírodní medicínu a vědění si během jednoho pobytu, i přes počáteční ”bolesti”, zamilovala. „Řeknu upřímně, první dny byly fakt náročné… dostat se do toho rytmu, kde se jede jen 3 x denně a jen zdravě a vyváženě (žádná kávička, vínko, čokoládka, žádné mléčné výrobky, sýry, smažené řízky),“ pokračovala dále.

Budiž ájurvéda

Celkově program zhodnotila následovně: „Myslela jsem, že to možná ani nedám. Jak moc jsem tohle celé potřebovala, jsem si uvědomila až zde. Po příchodu do resortu absolvují všichni klienti diagnostiku, která trvá asi 30 min, a během které mě lékař diagnostikoval tak, jak to někdy nedokážou ani moderní medicínské přístroje. Najednou mi tato alternativní medicína nepřišla jako z jiného vesmíru. Postupně mi to celé začalo dávat význam a smysl. Nemusíte se obávat složitých a náročných procedur. Stačí dát svému tělu prostor a podporu, aby mohlo projít přirozeným očistným procesem.” završila své povídání na Instagramu.

K TÉMATU  Kathy Jacobs: Bude jí 60, přesto dělá modelku ve dvoudílných plavkách
Krainová
Takové tělo nemá česká modelka zadarmo.

Nejdřív Srí Lanka, pak Maďarsko

Možná nám dáte za pravdu, že v exotickém klima a zcela jiné zemi se jiný životní styl udržuje snáz. V horku stejně člověk nemá chuť cpát se tučnými jídly, je obklopený čerstvými lokálními surovinami za pár kaček a přirozeně má žízeň. Na zdravotní dovolenou naplněnou také cvičením jógy odletěla Simona bez synů, jak ostatně občas doporučuje každému, takže její tělo mělo takříkajíc plnou a ničím nerušenou pozornost. Pod vedením odborníků daného resortu dodržovala pokyny a harmonizovala se.

Zatěžkávací zkouškou prošla o několik měsíců později v maďarském lékařském středisku specializujícím se rovněž na 5000 let starou indickou medicínu. Že to nebyla procházka růžovým sadem dokazoval i její post: „Den 0: ájurvédská večeře. Tady v Maďarsku to vypadá oproti Srí Lance dost krutě. Žádný maso ani mini dortík se nekoná. No tak uvidíme, kdo s koho. Ku*va, jdu to raději zaspat. Ráno moudřejší večera. Nebo večeře. Zdravím všechny lidi s plným břichem.“ napsala ke svému příspěvku.

jóga
Jóga spadá do očistného ájurvédského programu.

Pod tíhou perfekcionismu

U modelek, jako je Simona Krainová, je vyžadována perfektní postava, pro kterou jsou tyhle ženy schopné udělat prakticky cokoliv. Ovšem velkou kritiku od odborníků získávají právě zmiňované ájurvédské detoxy, které jsou pro normální život naprosto neudržitelné.

To také potvrdila Mgr. Hedvika Jakešová, která nutriční terapii studovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Ájurvédské programy jsou v západním světě trendy a drahou záležitostí. Popisovaná tři lehká jídla denně s pětihodinovými rozestupy lze absolvovat na rekreačním pobytu, kde sice sportujete, ale po zbytek dne odpočíváte a máte čas pro sebe. V běžném pracovním shonu potřebujete energii, protože hladovění je pro tělo jen další stres,“ vysvětlila.

Krainová
Můžeme si myslet, co chceme, ale postavu má Simona perfektní.

I když mnoho odborníků a lékařů pro hubnoucí programy a detoxy Simony Krainové nemá pochopení, ona sama si z toho nic nedělá. Pevně si za svým rozhodnutím a výroky, které o jídle pronáší, stojí. Nelze zároveň popřít, že ájurvéda vskutku má něco do sebe.

K TÉMATU  Neuvěřitelné domino ze všeho, co bylo po ruce. Tohle zařízení má jeden překvapivý účel

Co ájurvédský detox obnáší?

Pokud vás Simona Krainová nějakým způsobem inspirovala, jistě se ptáte, co takový detox na Srí Lance, a vůbec ájurvédský detox, obnáší?

Předně se připravte na úpravu jídelníčku, bez toho se žádný detox ani očistná kúra neobejde. Tělo se potřebuje zbavit nahromaděných toxinů a zažehnout ten správný plamen. Po lékařské konzultaci, kdy odborník zhodnotí vaši kondici a duševní stav, vám sestaví individuální jídelníček a denní režim, který z vašeho trávicího systému vyžene vše škodlivé.

Krainová
Spokojená mysl, spokojené tělo.

Během dne vás čekají různé očistné procedury, které tělo podpoří v sebeuzdravovacím procesu. Jídla budou lehká, zdravá, snadno stravitelná. O dostatečnou hydrataci se postarají bylinné čaje a šťávy. Těšit se můžete i na uvolňující masáže pomocí léčivých bylinných olejů, přičemž můžete také pod dohledem absolvovat očistu a pouštění žilou. K restartování těla a mysli přispívá také jemné cvičení, jako je jóga a pomalé procházky v přírodě, v kombinaci s meditací a bylinnými koupelemi.

Zní to skoro jako snová dovolená. A dost možná to snová dovolená také je. Jen se musíte připravit na to, že jednou se zase vrátíte do reality. Na druhou stranu si z takového pobytu jistě odnesete řadu cenných rad a doporučení, která se můžete pokusit aplikovat do svého běžného života zde.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Napjaté svalstvo nebo rýma? Masáže, které vám skutečně pomohou

S novoročním detoxem pomůže ostropestřec

Zdroje článku:
www.seznam.cz , www.instagram.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Nepřehlédněte

První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek