Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?

Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
ájurvéda
Simona Krainová má výstavní tělo.

26. 01. 2023

Simona Krainová za měsíc oslaví 50. narozeniny, přesto se může pyšnit dokonalou postavou, kterou jí závidí nejedna mladší žena. Tu si udržuje pravidelným sportem, zejména běháním, svými detoxy a ájurvédou, kterou si nemůže vynachválit. Jakmile cítí, že je její tělo zatíženo až až, poohlédne se po nějakém programu. Jedním z důvodů, proč se Simona pouští do těchto detoxů je, že nechce být otrokem moderní medicíny.

Ájurvéda ji pohltila

Před rokem se Simona Krainová vydala se svým manželem Karlem na Srí Lanku, kde se jí otevřel nový svět – ájurvéda. Absolvovala zde celou očistnou kúru plnou speciálních procedur. Aby fanoušci pochopili její důvody a rozhodnutí, neváhala jim to vysvětlit. „Posíláte mi tuny dotazů ohledně mého pobytu tady. Hned v úvodu se musím přiznat, že jsem ten typ ženy, která, když má bolest hlavy nebo nějaký zdravotní problém, sáhne po pilulce. Zkrátka typický otrok moderní medicíny. A i když někdy cítím, že něco v těle nehraje, tak hledám rychlé řešení,“ svěřila se.

rituál
Na Srí Lance se účastnila několika očistných a harmonizujících rituálů.

Starodávnou přírodní medicínu a vědění si během jednoho pobytu, i přes počáteční ”bolesti”, zamilovala. „Řeknu upřímně, první dny byly fakt náročné… dostat se do toho rytmu, kde se jede jen 3 x denně a jen zdravě a vyváženě (žádná kávička, vínko, čokoládka, žádné mléčné výrobky, sýry, smažené řízky),“ pokračovala dále.

Budiž ájurvéda

Celkově program zhodnotila následovně: „Myslela jsem, že to možná ani nedám. Jak moc jsem tohle celé potřebovala, jsem si uvědomila až zde. Po příchodu do resortu absolvují všichni klienti diagnostiku, která trvá asi 30 min, a během které mě lékař diagnostikoval tak, jak to někdy nedokážou ani moderní medicínské přístroje. Najednou mi tato alternativní medicína nepřišla jako z jiného vesmíru. Postupně mi to celé začalo dávat význam a smysl. Nemusíte se obávat složitých a náročných procedur. Stačí dát svému tělu prostor a podporu, aby mohlo projít přirozeným očistným procesem.” završila své povídání na Instagramu.

K TÉMATU  Sofie Švejdová: K malování prsty ji přivedlo rytí záhonů na chalupě
Krainová
Takové tělo nemá česká modelka zadarmo.

Nejdřív Srí Lanka, pak Maďarsko

Možná nám dáte za pravdu, že v exotickém klima a zcela jiné zemi se jiný životní styl udržuje snáz. V horku stejně člověk nemá chuť cpát se tučnými jídly, je obklopený čerstvými lokálními surovinami za pár kaček a přirozeně má žízeň. Na zdravotní dovolenou naplněnou také cvičením jógy odletěla Simona bez synů, jak ostatně občas doporučuje každému, takže její tělo mělo takříkajíc plnou a ničím nerušenou pozornost. Pod vedením odborníků daného resortu dodržovala pokyny a harmonizovala se.

Zatěžkávací zkouškou prošla o několik měsíců později v maďarském lékařském středisku specializujícím se rovněž na 5000 let starou indickou medicínu. Že to nebyla procházka růžovým sadem dokazoval i její post: „Den 0: ájurvédská večeře. Tady v Maďarsku to vypadá oproti Srí Lance dost krutě. Žádný maso ani mini dortík se nekoná. No tak uvidíme, kdo s koho. Ku*va, jdu to raději zaspat. Ráno moudřejší večera. Nebo večeře. Zdravím všechny lidi s plným břichem.“ napsala ke svému příspěvku.

jóga
Jóga spadá do očistného ájurvédského programu.

Pod tíhou perfekcionismu

U modelek, jako je Simona Krainová, je vyžadována perfektní postava, pro kterou jsou tyhle ženy schopné udělat prakticky cokoliv. Ovšem velkou kritiku od odborníků získávají právě zmiňované ájurvédské detoxy, které jsou pro normální život naprosto neudržitelné.

To také potvrdila Mgr. Hedvika Jakešová, která nutriční terapii studovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Ájurvédské programy jsou v západním světě trendy a drahou záležitostí. Popisovaná tři lehká jídla denně s pětihodinovými rozestupy lze absolvovat na rekreačním pobytu, kde sice sportujete, ale po zbytek dne odpočíváte a máte čas pro sebe. V běžném pracovním shonu potřebujete energii, protože hladovění je pro tělo jen další stres,“ vysvětlila.

Krainová
Můžeme si myslet, co chceme, ale postavu má Simona perfektní.

I když mnoho odborníků a lékařů pro hubnoucí programy a detoxy Simony Krainové nemá pochopení, ona sama si z toho nic nedělá. Pevně si za svým rozhodnutím a výroky, které o jídle pronáší, stojí. Nelze zároveň popřít, že ájurvéda vskutku má něco do sebe.

K TÉMATU  DIY: vyrobte si překrásný svícen z proutí nebo vánočních světýlek. Jednoduché dekorace budou hotové za pár minut

Co ájurvédský detox obnáší?

Pokud vás Simona Krainová nějakým způsobem inspirovala, jistě se ptáte, co takový detox na Srí Lance, a vůbec ájurvédský detox, obnáší?

Předně se připravte na úpravu jídelníčku, bez toho se žádný detox ani očistná kúra neobejde. Tělo se potřebuje zbavit nahromaděných toxinů a zažehnout ten správný plamen. Po lékařské konzultaci, kdy odborník zhodnotí vaši kondici a duševní stav, vám sestaví individuální jídelníček a denní režim, který z vašeho trávicího systému vyžene vše škodlivé.

Krainová
Spokojená mysl, spokojené tělo.

Během dne vás čekají různé očistné procedury, které tělo podpoří v sebeuzdravovacím procesu. Jídla budou lehká, zdravá, snadno stravitelná. O dostatečnou hydrataci se postarají bylinné čaje a šťávy. Těšit se můžete i na uvolňující masáže pomocí léčivých bylinných olejů, přičemž můžete také pod dohledem absolvovat očistu a pouštění žilou. K restartování těla a mysli přispívá také jemné cvičení, jako je jóga a pomalé procházky v přírodě, v kombinaci s meditací a bylinnými koupelemi.

Zní to skoro jako snová dovolená. A dost možná to snová dovolená také je. Jen se musíte připravit na to, že jednou se zase vrátíte do reality. Na druhou stranu si z takového pobytu jistě odnesete řadu cenných rad a doporučení, která se můžete pokusit aplikovat do svého běžného života zde.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Napjaté svalstvo nebo rýma? Masáže, které vám skutečně pomohou

S novoročním detoxem pomůže ostropestřec

Zdroje článku:
www.seznam.cz , www.instagram.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Dnes čtyřiapadesátiletá herečka a modelka patřila v 90. letech minulého století k největším sexsymbolům. A stačila jí k tomu vlastně jen náhoda. Kdyby se neobjevila ve správnou chvíli na správném místě a neměla na sobě upnuté tričko, možná bychom ji dnes ani neznali.
Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?

Výběr článků

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Hnědé uhlí, známé pro své využití v domácích a průmyslových kotlích, je pro mnohé z nás klíčem k útulnému a teplému domovu během chladných měsíců. A výběr správného paliva je důležitý nejen pro váš rodinný rozpočet, ale i pro celkovou efektivitu vytápění a ochranu životního prostředí.

Nepřehlédněte

Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek