Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
šperky
Péče o šperky je stejně důležitá, jako péče o oblečení. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Možná je to pro vás úplná novinka, ale šperky je nutné čistit. Téměř každý klenotník vám řekne, že ať jde o šperk za tisíc nebo sto tisíc korun, má se nosit každý den. Od toho šperky jsou, aby dělaly ženu krásnou. Zdobily ji a staly se její plnohodnotnou součástí. Samozřejmě, že časem dostanou patinu, sem tam na nich najdete nějaký škrábanec nebo oděrku, ale to je úplně normální. Přesto by pro vás péče o šperky neměla být o nic méně důležitá, jako péče o oblečení nebo přímo o vás.

Žádná abraziva. Nikdy!

Nikdy ovšem k čištění nepoužívejte nic, co obsahuje abraziva. Ani zubní pasta není příliš vhodná, zato vám na čištění poslouží obyčejné vlhčené ubrousky nebo i klasické papírové utěrky či kapesníčky. Můžete použít i určité chemické prostředky, ale ty musejí být přímo určené k údržbě šperků, ostatním se také raději vyhněte.

Jen voda a mýdlo

V ideálním případě jednou za čas šperk namočte do vody s přírodním mýdlem nebo jarem a zubním kartáčkem ho jemně očistěte. Poté šperk opláchněte v čisté vlažné vodě. Některé drahé kameny, například opál anebo perly, jsou na chemii velmi citlivé, proto se raději sama do chemického čištění nepouštějte.

péče
Šperky ponořte do jemné mydlinkové lázně a očistěte kartáčkem. (foto: 123RF)

Péče o zlaté šperky

Čistíte-li zlaté šperky, vyhněte se také chlóru, který může změnit jejich barvu. Stačí je jen přeleštit kusem bavlněné látky nebo čisticí vatou, kterou seženete v téměř každém klenotnictví. Zlatý šperk lze také čistit v tekutém roztoku, do kterého ho ponoříte a tím odstraníte i větší nečistoty v záhybech a jiných špatně dostupných místech. Čas od času se na špercích objeví i modré nebo zelené skvrny. Ty odstraníte citrónovou šťávou. Pokud ale skvrny zůstávají, je zapotřebí šperk odnést do klenotnictví, kde si s nimi už poradí.

K TÉMATUJaké holínky si vybrat? Vysoké nebo nízké?

Zčernal vám zlatý šperk? Stává se to sice jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud zlato reaguje na vámi užívané léky, případně možná máte agresivní pot nebo jste na zlato alergičtí. Pokud máte doma skutečně hodně zlatých šperků, doporučujeme zakoupit ultrazvuk. Ten však nemůžete použít na čištění perel, opálů nebo korálů či smaragdů.

Péče o stříbrné šperky

Stříbrné šperky by se měly uchovávat v hedvábném papíru nebo v uzavřené krabičce, v níž jsou spolehlivě uchráněny před prachem a vlhkostí. Je-li šperk porhodiovaný, je zapotřebí tento proces každý rok obnovovat. Na čištění šperků vám postačí obyčejný čistič, který seženete v každé drogerii. Jednoduše ho nalijete do uzavíratelné nádoby a šperk do něj položíte. Nádobu uzavřete a nechte alespoň deset minut roztok působit. Pak šperk opláchněte pod proudem vlažné vody.

Perly musíte nosit, jinak strádají

Pro perlové šperky je důležité, aby byly nošené. Právě mastnota, kterou lidská pokožka vypuzuje, perly milují. Díky ní zůstávají zářivé a lesklé. Pokud máte doma starou perlu, kterou jste dlouho nenosila, je důležité ji okamžitě něčím namastit, tak obnovíte její lesk. Je-li už šupinkovatá, rovněž ji potřete například olivovým nebo jiným olejem. Perlové náhrdelníky však nikdy nenamáčejte do vody, ale čistěte je hadříkem. Také by neměly být vystavené vysokým teplotám, protože mohou prasknout nebo zčernat. Zároveň je chraňte před parfémy a make-upem. Odlepí-li se vám perla, pak je dobré zajít do klenotnictví a nechat si perlu znovu přilepit.

Diamanty nesnáší vysoké teploty

Diamanty a další drahé kameny také potřebují péči. Nevystavujte je vysokým teplotám a chemickým prostředkům. Čistěte je pouze navlhčeným hadříkem nebo teplou vodou s mýdlem. Také čas od času zkontrolujte, jestli kameny drží na svém místě. Pokud ne, nechte si je od odborníka znovu přilepit.

šperky
Existují speciální hadříky na čištění šperků. (foto: 123RF)

Máte pocit, že šperk s drahým kovem ztratil svůj lesk? Použijte trochu čistého pupalkového oleje, který na kámen (nikoliv na celý šperk) nanesete a necháte ho několik hodin, třeba i přes noc, působit. Pak už jen šperk osušte bavlněným hadříkem nebo suchým ubrouskem.

K TÉMATUPandora začne prodávat dostupnější produkty

Profesionální ošetření

Vždy si ovšem jednou za dva nebo tři roky nechte šperky ošetřit od profesionálů. Ten rozhodne o tom, jak nejlépe navrátit vašim šperkům původní podobu. Používají se techniky smirkování, leštění, ultrazvukového čištění a nakonec se šperk galvanicky pokoví.

Kde a jak šperky uchovávat?

Všechny šperky bychom měly uchovávat ve šperkovnici nebo krabičkách vypolstrovaných jemnou látkou. Zároveň by se šperky neměly vzájemně dotýkat. Svědčí jim rovněž pokojová teplota, sucho a tma. Potřebujete-li sundat šperk mimo domov a nevíte, kam ho bezpečně uložit, zabalte ho do látkového nebo papírového kapesníčku. Případně můžete použít také igelitový sáček. Nikdy ovšem šperk nevkládejte do peněženky k mincím nebo jen tak volně do kabelky nebo do tašky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.

Nepřehlédněte

Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek