Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
šperky
Péče o šperky je stejně důležitá, jako péče o oblečení. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Možná je to pro vás úplná novinka, ale šperky je nutné čistit. Téměř každý klenotník vám řekne, že ať jde o šperk za tisíc nebo sto tisíc korun, má se nosit každý den. Od toho šperky jsou, aby dělaly ženu krásnou. Zdobily ji a staly se její plnohodnotnou součástí. Samozřejmě, že časem dostanou patinu, sem tam na nich najdete nějaký škrábanec nebo oděrku, ale to je úplně normální. Přesto by pro vás péče o šperky neměla být o nic méně důležitá, jako péče o oblečení nebo přímo o vás.

Žádná abraziva. Nikdy!

Nikdy ovšem k čištění nepoužívejte nic, co obsahuje abraziva. Ani zubní pasta není příliš vhodná, zato vám na čištění poslouží obyčejné vlhčené ubrousky nebo i klasické papírové utěrky či kapesníčky. Můžete použít i určité chemické prostředky, ale ty musejí být přímo určené k údržbě šperků, ostatním se také raději vyhněte.

Jen voda a mýdlo

V ideálním případě jednou za čas šperk namočte do vody s přírodním mýdlem nebo jarem a zubním kartáčkem ho jemně očistěte. Poté šperk opláchněte v čisté vlažné vodě. Některé drahé kameny, například opál anebo perly, jsou na chemii velmi citlivé, proto se raději sama do chemického čištění nepouštějte.

péče
Šperky ponořte do jemné mydlinkové lázně a očistěte kartáčkem. (foto: 123RF)

Péče o zlaté šperky

Čistíte-li zlaté šperky, vyhněte se také chlóru, který může změnit jejich barvu. Stačí je jen přeleštit kusem bavlněné látky nebo čisticí vatou, kterou seženete v téměř každém klenotnictví. Zlatý šperk lze také čistit v tekutém roztoku, do kterého ho ponoříte a tím odstraníte i větší nečistoty v záhybech a jiných špatně dostupných místech. Čas od času se na špercích objeví i modré nebo zelené skvrny. Ty odstraníte citrónovou šťávou. Pokud ale skvrny zůstávají, je zapotřebí šperk odnést do klenotnictví, kde si s nimi už poradí.

K TÉMATU  Suchý šampon. Jaké zázraky s ním můžete dělat? Který si zvolit a jak s ním správně zacházet, aby byl výsledek opravdu dokonalý?

Zčernal vám zlatý šperk? Stává se to sice jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud zlato reaguje na vámi užívané léky, případně možná máte agresivní pot nebo jste na zlato alergičtí. Pokud máte doma skutečně hodně zlatých šperků, doporučujeme zakoupit ultrazvuk. Ten však nemůžete použít na čištění perel, opálů nebo korálů či smaragdů.

Péče o stříbrné šperky

Stříbrné šperky by se měly uchovávat v hedvábném papíru nebo v uzavřené krabičce, v níž jsou spolehlivě uchráněny před prachem a vlhkostí. Je-li šperk porhodiovaný, je zapotřebí tento proces každý rok obnovovat. Na čištění šperků vám postačí obyčejný čistič, který seženete v každé drogerii. Jednoduše ho nalijete do uzavíratelné nádoby a šperk do něj položíte. Nádobu uzavřete a nechte alespoň deset minut roztok působit. Pak šperk opláchněte pod proudem vlažné vody.

Perly musíte nosit, jinak strádají

Pro perlové šperky je důležité, aby byly nošené. Právě mastnota, kterou lidská pokožka vypuzuje, perly milují. Díky ní zůstávají zářivé a lesklé. Pokud máte doma starou perlu, kterou jste dlouho nenosila, je důležité ji okamžitě něčím namastit, tak obnovíte její lesk. Je-li už šupinkovatá, rovněž ji potřete například olivovým nebo jiným olejem. Perlové náhrdelníky však nikdy nenamáčejte do vody, ale čistěte je hadříkem. Také by neměly být vystavené vysokým teplotám, protože mohou prasknout nebo zčernat. Zároveň je chraňte před parfémy a make-upem. Odlepí-li se vám perla, pak je dobré zajít do klenotnictví a nechat si perlu znovu přilepit.

Diamanty nesnáší vysoké teploty

Diamanty a další drahé kameny také potřebují péči. Nevystavujte je vysokým teplotám a chemickým prostředkům. Čistěte je pouze navlhčeným hadříkem nebo teplou vodou s mýdlem. Také čas od času zkontrolujte, jestli kameny drží na svém místě. Pokud ne, nechte si je od odborníka znovu přilepit.

šperky
Existují speciální hadříky na čištění šperků. (foto: 123RF)

Máte pocit, že šperk s drahým kovem ztratil svůj lesk? Použijte trochu čistého pupalkového oleje, který na kámen (nikoliv na celý šperk) nanesete a necháte ho několik hodin, třeba i přes noc, působit. Pak už jen šperk osušte bavlněným hadříkem nebo suchým ubrouskem.

K TÉMATU  Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Profesionální ošetření

Vždy si ovšem jednou za dva nebo tři roky nechte šperky ošetřit od profesionálů. Ten rozhodne o tom, jak nejlépe navrátit vašim šperkům původní podobu. Používají se techniky smirkování, leštění, ultrazvukového čištění a nakonec se šperk galvanicky pokoví.

Kde a jak šperky uchovávat?

Všechny šperky bychom měly uchovávat ve šperkovnici nebo krabičkách vypolstrovaných jemnou látkou. Zároveň by se šperky neměly vzájemně dotýkat. Svědčí jim rovněž pokojová teplota, sucho a tma. Potřebujete-li sundat šperk mimo domov a nevíte, kam ho bezpečně uložit, zabalte ho do látkového nebo papírového kapesníčku. Případně můžete použít také igelitový sáček. Nikdy ovšem šperk nevkládejte do peněženky k mincím nebo jen tak volně do kabelky nebo do tašky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?

Nepřehlédněte

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek