Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
šperky
Péče o šperky je stejně důležitá, jako péče o oblečení. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Možná je to pro vás úplná novinka, ale šperky je nutné čistit. Téměř každý klenotník vám řekne, že ať jde o šperk za tisíc nebo sto tisíc korun, má se nosit každý den. Od toho šperky jsou, aby dělaly ženu krásnou. Zdobily ji a staly se její plnohodnotnou součástí. Samozřejmě, že časem dostanou patinu, sem tam na nich najdete nějaký škrábanec nebo oděrku, ale to je úplně normální. Přesto by pro vás péče o šperky neměla být o nic méně důležitá, jako péče o oblečení nebo přímo o vás.

Žádná abraziva. Nikdy!

Nikdy ovšem k čištění nepoužívejte nic, co obsahuje abraziva. Ani zubní pasta není příliš vhodná, zato vám na čištění poslouží obyčejné vlhčené ubrousky nebo i klasické papírové utěrky či kapesníčky. Můžete použít i určité chemické prostředky, ale ty musejí být přímo určené k údržbě šperků, ostatním se také raději vyhněte.

Jen voda a mýdlo

V ideálním případě jednou za čas šperk namočte do vody s přírodním mýdlem nebo jarem a zubním kartáčkem ho jemně očistěte. Poté šperk opláchněte v čisté vlažné vodě. Některé drahé kameny, například opál anebo perly, jsou na chemii velmi citlivé, proto se raději sama do chemického čištění nepouštějte.

péče
Šperky ponořte do jemné mydlinkové lázně a očistěte kartáčkem. (foto: 123RF)

Péče o zlaté šperky

Čistíte-li zlaté šperky, vyhněte se také chlóru, který může změnit jejich barvu. Stačí je jen přeleštit kusem bavlněné látky nebo čisticí vatou, kterou seženete v téměř každém klenotnictví. Zlatý šperk lze také čistit v tekutém roztoku, do kterého ho ponoříte a tím odstraníte i větší nečistoty v záhybech a jiných špatně dostupných místech. Čas od času se na špercích objeví i modré nebo zelené skvrny. Ty odstraníte citrónovou šťávou. Pokud ale skvrny zůstávají, je zapotřebí šperk odnést do klenotnictví, kde si s nimi už poradí.

K TÉMATU  Laformela vytvořila udržitelnou rovnováhu protikladů

Zčernal vám zlatý šperk? Stává se to sice jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud zlato reaguje na vámi užívané léky, případně možná máte agresivní pot nebo jste na zlato alergičtí. Pokud máte doma skutečně hodně zlatých šperků, doporučujeme zakoupit ultrazvuk. Ten však nemůžete použít na čištění perel, opálů nebo korálů či smaragdů.

Péče o stříbrné šperky

Stříbrné šperky by se měly uchovávat v hedvábném papíru nebo v uzavřené krabičce, v níž jsou spolehlivě uchráněny před prachem a vlhkostí. Je-li šperk porhodiovaný, je zapotřebí tento proces každý rok obnovovat. Na čištění šperků vám postačí obyčejný čistič, který seženete v každé drogerii. Jednoduše ho nalijete do uzavíratelné nádoby a šperk do něj položíte. Nádobu uzavřete a nechte alespoň deset minut roztok působit. Pak šperk opláchněte pod proudem vlažné vody.

Perly musíte nosit, jinak strádají

Pro perlové šperky je důležité, aby byly nošené. Právě mastnota, kterou lidská pokožka vypuzuje, perly milují. Díky ní zůstávají zářivé a lesklé. Pokud máte doma starou perlu, kterou jste dlouho nenosila, je důležité ji okamžitě něčím namastit, tak obnovíte její lesk. Je-li už šupinkovatá, rovněž ji potřete například olivovým nebo jiným olejem. Perlové náhrdelníky však nikdy nenamáčejte do vody, ale čistěte je hadříkem. Také by neměly být vystavené vysokým teplotám, protože mohou prasknout nebo zčernat. Zároveň je chraňte před parfémy a make-upem. Odlepí-li se vám perla, pak je dobré zajít do klenotnictví a nechat si perlu znovu přilepit.

Diamanty nesnáší vysoké teploty

Diamanty a další drahé kameny také potřebují péči. Nevystavujte je vysokým teplotám a chemickým prostředkům. Čistěte je pouze navlhčeným hadříkem nebo teplou vodou s mýdlem. Také čas od času zkontrolujte, jestli kameny drží na svém místě. Pokud ne, nechte si je od odborníka znovu přilepit.

šperky
Existují speciální hadříky na čištění šperků. (foto: 123RF)

Máte pocit, že šperk s drahým kovem ztratil svůj lesk? Použijte trochu čistého pupalkového oleje, který na kámen (nikoliv na celý šperk) nanesete a necháte ho několik hodin, třeba i přes noc, působit. Pak už jen šperk osušte bavlněným hadříkem nebo suchým ubrouskem.

K TÉMATU  Křivé zuby, nedokonalost, kterou můžete vyřešit!

Profesionální ošetření

Vždy si ovšem jednou za dva nebo tři roky nechte šperky ošetřit od profesionálů. Ten rozhodne o tom, jak nejlépe navrátit vašim šperkům původní podobu. Používají se techniky smirkování, leštění, ultrazvukového čištění a nakonec se šperk galvanicky pokoví.

Kde a jak šperky uchovávat?

Všechny šperky bychom měly uchovávat ve šperkovnici nebo krabičkách vypolstrovaných jemnou látkou. Zároveň by se šperky neměly vzájemně dotýkat. Svědčí jim rovněž pokojová teplota, sucho a tma. Potřebujete-li sundat šperk mimo domov a nevíte, kam ho bezpečně uložit, zabalte ho do látkového nebo papírového kapesníčku. Případně můžete použít také igelitový sáček. Nikdy ovšem šperk nevkládejte do peněženky k mincím nebo jen tak volně do kabelky nebo do tašky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek