Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Putovní kamínky jako český fenomén

Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
putovní kamínky
Znáte putovní kamínky? (foto: 123RF)

31. 08. 2021

Budete se divit, ale cizinci o putovních kamíncích jaktěživ neslyšeli. Kupodivu jsou putovní kamínky čistě českým trendem, který propukl právě v době pandemie, kdy Češi nesměli vycestovat. Jediné, co vlastně mohli bylo chodit na procházky do přírody. A tak se stalo něco jen stěží představitelného!

Češi začali opravdu masově chodit ven a rodiny s dětmi, mladé páry, staří lidé i malé děti, všichni sbírali malé barvené kamínky a posílali je zase dál. Na jakém principu putovní kamínky fungují a kdo stál u jejich zrodu? Přečtěte si o tomto fenoménu v tomto článku.

Pomalovány jich byly už tisíce

Za vše mohou maminky z Třince, jejichž děti se pustily do malování kamínků jako první. Na Facebooku následně vznikla stránka, která dnes čítá již desetitisíce členů. Zemí se tento trend rozšířil rychlostí blesku a dnes již můžeme s jistotou tvrdit, že po celé republice byly pomalovány tisíce kamínků. Je možné, že jejich pozůstatky budeme nacházet ještě desítky let poté, co tento trend opadne.

Na jakém principu to funguje?

Putovní kamínky stihly pobláznit už stovky lidí, kteří je chrání ve svých domovech a zase posílají dál. Dejme tomu, že nějaký kamínek najdete ve své domovině a za týden jedete na dovolenou na druhý konec republiky. Uděláte to tedy tak, že nalezený kamínek strčíte do kapsy, doma napíšete na sociální síť Facebook, kde jste kamínek našli, a za týden ho zase umístíte třeba na tom opačném konci republiky. Najde ho tam někdo další, a tak pořád dokola…

Kamínky mají PSČ a Facebook

Co to znamená, že kamínky mají PSČ? Znamená to, že když kamínek s obrázkem otočíte, na opačné straně zpravidla najdete pětimístné PSČ. Je to číslo místa výroby kamenu. Tak dáváte jeho majiteli i všem ostatním možnost sledovat, jak daleko kamínek doputoval. Aby se o tom však mohli lidé dozvědět, musíte kamínek vyfotit a jeho fotku vložit na facebookovou stránku věnovanou hledačům těchto ozdob přírody.

K TÉMATUBylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Jak se malují kamínky

Na kamínky můžete použít obyčejné i speciální barvy. Povrch jakéhokoliv kamínku (nejlépe trochu placatého, ale tvaru se meze nekladou) pomalujete barvičkami a vytvoříte buď nesourodou směsici barev nebo vytvoříte perfektní dílo hodné svého vystavení v národní galerii. Každý z nás oplývá jinými schopnostmi kresby, avšak každý kamínek nalezený někde u cesty vykouzlí na obličeji svého nálezce stejný úsměv!

Lidé přiznávají posedlost

S jedním hledačem kamínků jsme dokonce udělali rozhovor.  Podle něj je hledání kamínků skvělá zábava, která nabádá lidi k procházkám po přírodě. Sám ale přiznává, že se z toho hledání kamínků často stává až posedlost. „Když jdu ven, začnu už jen koukat kolem sebe, jestli někde kamínek neuvidím. Nemůžu si pomoct, nejde jen tak přestat!“ S úsměvem na rtech dodává, že je to hezký koníček, díky němuž objevuje stále nová místa.

Maluju a baví mě to

Jeho mladší sestra dodává: „Nedlouho poté, co jsme kamínky začali sbírat, jsme je i malovali. Koupili jsme si speciální barvičky a teď na ně malujeme, co nás napadne. Roznášíme je pak po vesnici. Doma máme krabičku a v té všechny úlovky schováváme, než je zase pošleme dál. Je to velká radost, najít kamínek. Zvlášť když je hodně pěkně pomalovaný, to se s ním pak loučí těžko.“

Kdo sbírá nejčastěji?

Sbírání putovních kamínků je především obliba mladých lidí disponujících facebookovým účtem. Neznamená to však, že by se do hledání kamínků nezapojovali také jejich rodiče, prarodiče nebo nejmenší sourozenci. Je to koníček pro všechny generace, který brzo snad posedne i zbytek Evropy. Pak bude Česko známo jako země, kde putovní kamínky vznikly.

Třeba si alespoň v tomto ohledu získáme světovou reputaci!

K TÉMATUVyhrajte balíček pro zmírnění napětí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.

Nepřehlédněte

Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek