Středa , 17. 07. 2024

Martina

Putovní kamínky jako český fenomén

Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
putovní kamínky
Znáte putovní kamínky? (foto: 123RF)

31. 08. 2021

Budete se divit, ale cizinci o putovních kamíncích jaktěživ neslyšeli. Kupodivu jsou putovní kamínky čistě českým trendem, který propukl právě v době pandemie, kdy Češi nesměli vycestovat. Jediné, co vlastně mohli bylo chodit na procházky do přírody. A tak se stalo něco jen stěží představitelného!

Češi začali opravdu masově chodit ven a rodiny s dětmi, mladé páry, staří lidé i malé děti, všichni sbírali malé barvené kamínky a posílali je zase dál. Na jakém principu putovní kamínky fungují a kdo stál u jejich zrodu? Přečtěte si o tomto fenoménu v tomto článku.

Pomalovány jich byly už tisíce

Za vše mohou maminky z Třince, jejichž děti se pustily do malování kamínků jako první. Na Facebooku následně vznikla stránka, která dnes čítá již desetitisíce členů. Zemí se tento trend rozšířil rychlostí blesku a dnes již můžeme s jistotou tvrdit, že po celé republice byly pomalovány tisíce kamínků. Je možné, že jejich pozůstatky budeme nacházet ještě desítky let poté, co tento trend opadne.

Na jakém principu to funguje?

Putovní kamínky stihly pobláznit už stovky lidí, kteří je chrání ve svých domovech a zase posílají dál. Dejme tomu, že nějaký kamínek najdete ve své domovině a za týden jedete na dovolenou na druhý konec republiky. Uděláte to tedy tak, že nalezený kamínek strčíte do kapsy, doma napíšete na sociální síť Facebook, kde jste kamínek našli, a za týden ho zase umístíte třeba na tom opačném konci republiky. Najde ho tam někdo další, a tak pořád dokola…

Kamínky mají PSČ a Facebook

Co to znamená, že kamínky mají PSČ? Znamená to, že když kamínek s obrázkem otočíte, na opačné straně zpravidla najdete pětimístné PSČ. Je to číslo místa výroby kamenu. Tak dáváte jeho majiteli i všem ostatním možnost sledovat, jak daleko kamínek doputoval. Aby se o tom však mohli lidé dozvědět, musíte kamínek vyfotit a jeho fotku vložit na facebookovou stránku věnovanou hledačům těchto ozdob přírody.

K TÉMATU  5 tipů, se kterými se vám dámská jízda v zahraničí povede na výbornou

Jak se malují kamínky

Na kamínky můžete použít obyčejné i speciální barvy. Povrch jakéhokoliv kamínku (nejlépe trochu placatého, ale tvaru se meze nekladou) pomalujete barvičkami a vytvoříte buď nesourodou směsici barev nebo vytvoříte perfektní dílo hodné svého vystavení v národní galerii. Každý z nás oplývá jinými schopnostmi kresby, avšak každý kamínek nalezený někde u cesty vykouzlí na obličeji svého nálezce stejný úsměv!

Lidé přiznávají posedlost

S jedním hledačem kamínků jsme dokonce udělali rozhovor.  Podle něj je hledání kamínků skvělá zábava, která nabádá lidi k procházkám po přírodě. Sám ale přiznává, že se z toho hledání kamínků často stává až posedlost. „Když jdu ven, začnu už jen koukat kolem sebe, jestli někde kamínek neuvidím. Nemůžu si pomoct, nejde jen tak přestat!“ S úsměvem na rtech dodává, že je to hezký koníček, díky němuž objevuje stále nová místa.

Maluju a baví mě to

Jeho mladší sestra dodává: „Nedlouho poté, co jsme kamínky začali sbírat, jsme je i malovali. Koupili jsme si speciální barvičky a teď na ně malujeme, co nás napadne. Roznášíme je pak po vesnici. Doma máme krabičku a v té všechny úlovky schováváme, než je zase pošleme dál. Je to velká radost, najít kamínek. Zvlášť když je hodně pěkně pomalovaný, to se s ním pak loučí těžko.“

Kdo sbírá nejčastěji?

Sbírání putovních kamínků je především obliba mladých lidí disponujících facebookovým účtem. Neznamená to však, že by se do hledání kamínků nezapojovali také jejich rodiče, prarodiče nebo nejmenší sourozenci. Je to koníček pro všechny generace, který brzo snad posedne i zbytek Evropy. Pak bude Česko známo jako země, kde putovní kamínky vznikly.

Třeba si alespoň v tomto ohledu získáme světovou reputaci!

K TÉMATU  Kouzelné účinky hudby. Její poslech dokáže zvednout náladu i povzbudit při práci. Každý typ melodie povzbudí jinou činnost

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Vlasta Zahrádka, známý český hudebník, zpěvák a skladatel, náhle zemřel ve věku 59 let. Jeho úmrtí oznámili jeho přátelé na sociálních sítích. Byl známý svou prací ve skupinách Carmen, Pop Killers, ZaHRaDa, Le Garden a Czech Faith No More.
Tento týden bude ovlivněn přesunem Venuše do znamení Lva, což přinese do našich životů větší důraz na vztahy, krásu a společenské aktivity. Venuše v Lvu podporuje sebevědomí a odvahu projevovat své city. Očekávejte nárůst energie a chuti na změnu ve všech oblastech života.
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!

Výběr článků

Blýskající se světla, tóny radosti a nádech elegance – před námi stojí Silvestr, a proč by neměl být stejně nezapomenutelný jako každý okamžik, který nás provází životem? Dnešní předsilvestrovský článek na Dámské Lize vám nabízí vodítko k tomu, jak si připravit vlastní domácí Silvestr, který nejen zaujme, ale zapíše se do paměti jako noblesní večírek ve velkém stylu. Připravte se na luxusní zážitek plný stylu, radosti a nezapomenutelných okamžiků, které budou pro vás a vaše hosty pamětihodné i za dvacet let!
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?

Nepřehlédněte

Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek