Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Putovní kamínky jako český fenomén

Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
putovní kamínky
Znáte putovní kamínky? (foto: 123RF)

31. 08. 2021

Budete se divit, ale cizinci o putovních kamíncích jaktěživ neslyšeli. Kupodivu jsou putovní kamínky čistě českým trendem, který propukl právě v době pandemie, kdy Češi nesměli vycestovat. Jediné, co vlastně mohli bylo chodit na procházky do přírody. A tak se stalo něco jen stěží představitelného!

Češi začali opravdu masově chodit ven a rodiny s dětmi, mladé páry, staří lidé i malé děti, všichni sbírali malé barvené kamínky a posílali je zase dál. Na jakém principu putovní kamínky fungují a kdo stál u jejich zrodu? Přečtěte si o tomto fenoménu v tomto článku.

Pomalovány jich byly už tisíce

Za vše mohou maminky z Třince, jejichž děti se pustily do malování kamínků jako první. Na Facebooku následně vznikla stránka, která dnes čítá již desetitisíce členů. Zemí se tento trend rozšířil rychlostí blesku a dnes již můžeme s jistotou tvrdit, že po celé republice byly pomalovány tisíce kamínků. Je možné, že jejich pozůstatky budeme nacházet ještě desítky let poté, co tento trend opadne.

Na jakém principu to funguje?

Putovní kamínky stihly pobláznit už stovky lidí, kteří je chrání ve svých domovech a zase posílají dál. Dejme tomu, že nějaký kamínek najdete ve své domovině a za týden jedete na dovolenou na druhý konec republiky. Uděláte to tedy tak, že nalezený kamínek strčíte do kapsy, doma napíšete na sociální síť Facebook, kde jste kamínek našli, a za týden ho zase umístíte třeba na tom opačném konci republiky. Najde ho tam někdo další, a tak pořád dokola…

Kamínky mají PSČ a Facebook

Co to znamená, že kamínky mají PSČ? Znamená to, že když kamínek s obrázkem otočíte, na opačné straně zpravidla najdete pětimístné PSČ. Je to číslo místa výroby kamenu. Tak dáváte jeho majiteli i všem ostatním možnost sledovat, jak daleko kamínek doputoval. Aby se o tom však mohli lidé dozvědět, musíte kamínek vyfotit a jeho fotku vložit na facebookovou stránku věnovanou hledačům těchto ozdob přírody.

K TÉMATU  Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Jak se malují kamínky

Na kamínky můžete použít obyčejné i speciální barvy. Povrch jakéhokoliv kamínku (nejlépe trochu placatého, ale tvaru se meze nekladou) pomalujete barvičkami a vytvoříte buď nesourodou směsici barev nebo vytvoříte perfektní dílo hodné svého vystavení v národní galerii. Každý z nás oplývá jinými schopnostmi kresby, avšak každý kamínek nalezený někde u cesty vykouzlí na obličeji svého nálezce stejný úsměv!

Lidé přiznávají posedlost

S jedním hledačem kamínků jsme dokonce udělali rozhovor.  Podle něj je hledání kamínků skvělá zábava, která nabádá lidi k procházkám po přírodě. Sám ale přiznává, že se z toho hledání kamínků často stává až posedlost. „Když jdu ven, začnu už jen koukat kolem sebe, jestli někde kamínek neuvidím. Nemůžu si pomoct, nejde jen tak přestat!“ S úsměvem na rtech dodává, že je to hezký koníček, díky němuž objevuje stále nová místa.

Maluju a baví mě to

Jeho mladší sestra dodává: „Nedlouho poté, co jsme kamínky začali sbírat, jsme je i malovali. Koupili jsme si speciální barvičky a teď na ně malujeme, co nás napadne. Roznášíme je pak po vesnici. Doma máme krabičku a v té všechny úlovky schováváme, než je zase pošleme dál. Je to velká radost, najít kamínek. Zvlášť když je hodně pěkně pomalovaný, to se s ním pak loučí těžko.“

Kdo sbírá nejčastěji?

Sbírání putovních kamínků je především obliba mladých lidí disponujících facebookovým účtem. Neznamená to však, že by se do hledání kamínků nezapojovali také jejich rodiče, prarodiče nebo nejmenší sourozenci. Je to koníček pro všechny generace, který brzo snad posedne i zbytek Evropy. Pak bude Česko známo jako země, kde putovní kamínky vznikly.

Třeba si alespoň v tomto ohledu získáme světovou reputaci!

K TÉMATU  Slavní malíři, kteří byli dost ulítlí. Kdo zkoumal trus skotu a kdo si nechal za života vybudovat muzeum?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!

Nepřehlédněte

Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek