Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?

Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
emocionální vyprahlost
Co je to emocionální vyprahlost? (Foto: 123RF)

04. 06. 2021

Jaké jsou příznaky vyčerpání?

Emocionální vyprahlost – jaké jsou příčiny problému? Jsou skryty ve vašem emocionálním vyjádření a projevují se prostřednictvím nálady a způsobu, jakým reagujete a zvládáte své emoce.

Pokud nemáte sebevědomí, nejúčinnějším způsobem, jak identifikovat známky emočního vyčerpání, je vyhledat odbornou podporu nebo požádat své blízké, aby se podrobněji podívali na vaše chování, vaše reakce – jako držení těla, pohyby obličeje (mikroregulace) a verbální nebo neverbální výrazy.

Musíme však pochopit jednu věc – že ​​jsme všichni vzájemně propojeni a náš osobní růst závisí na komunikaci a vzájemném vztahu s lidmi kolem nás. A to platí zejména, když se něco pokazí. Pokud se neotevřete svým nejbližším, jak můžete pěstovat své pozitivní emoce a vyjádřit ostatním pozitivní vlastnosti a ctnosti?

Cítíte se velmi rychle a velmi často unavení (fyzické vyčerpání)

Fyzicky se vyčerpat po výkonu fyzické činnosti je naprosto přirozené. Po odpočinku se tělo zotaví, nabije sílu a doplní energii. Jakmile se však fyzické vyčerpání stane chronickým, tělo nemůže tak snadno doplnit svoji energii. Tehdy se budete cítit unaveni.

Ztrácíte zájem o každodenní činnosti

Chronická únava má za následek náladu, která vyjadřuje demotivaci, nečinnost, mrzutost a frustraci. To jsou známky emocionálního vyčerpání – nevykazující žádnou motivaci, žádnou vitalitu pro zapojení se do zkoumání nových věcí v životě.

Ve svých (dlouhodobých) vztazích se cítíte méně tolerantní

Známky neustálé nudy a mrzutosti jsou spojeny s tendencí chování, která ukazuje lhostejnost, díky níž jsou vaše vztahy méně tolerantní. Známky zmíněné výše plodí netrpělivost, která rychle vyvolává hněv, závist nebo dokonce nenávist, kde ještě větší frustrace vyplývá ze skutečnosti, že nedokáže řídit vztahy na jakékoli úrovni.

Cítíte se nejistí, neschopní a nedůstojní

Dosáhnete nálady, kde se budete cítit nejistě. Úzkostlivě začnete pochybovat o svých schopnostech a vaše sebeúcta klesá stále hlouběji. Koktejl těchto pocitů a nálad vytváří zmatek, zášť a smutek až do bodu úplného emočního vyčerpání – stavu vyhoření. Tento proces emočního podráždění a nerovnováhy nastává spíše nečekaně. Bez upozornění se zoufalství dostává hluboko do psychiky a vyčerpává veškerou vitalitu a kreativitu.

K TÉMATU  4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Jak tomuto vyčerpání zabránit nebo ho překonat?

Kromě různých technik, jak překonat duševní vyčerpání, existuje jeden organický způsob, jak se zotavit z emocionálního vyčerpání: meditace.

Zabraňte rozvoji emocí

Jinými slovy, naučte se identifikovat emoce dříve, než nastanou, a omezte jejich proces vývoje. Například pocit nudy vede k mrzutosti, což vede k odmítnutí, podráždění, frustraci atd.

Pozor na negativní myšlenky

Jakmile se objeví negativní myšlenka a vytvoří destruktivní pocit, je to známka toho, že negativní emoce brzy vybuchnou. Je potřeba narušit vytváření tohoto procesu a vyměnit ho za konstruktivní duševní a fyzickou aktivitu.

Toho lze dosáhnout pouze v meditativním stavu bytí – ve stavu vnitřního pozorování – sledování myšlenek. Dýchací cvičení vám mohou pomoci dosáhnout tohoto stavu.

Pochopte své vyčerpání

Jelikož jsou emoce výsledkem nevědomého opakování a uznávání pocitů, které jsou podporovány neustálým vytvářením myšlenek, je nutné pochopit, že hlavní příčina emočního vyčerpání se nachází ve vytváření těchto myšlenek.

Meditační stav bytí může tento proces zpomalit, a poté poskytnout jasný obraz o tom, co se děje hluboko v nás, a najít hlavní příčinu problému a jeho řešení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Mnohokrát jste se těšili na chvíli, kdy spolu konečně budete trávit více času. A když ta situace nečekaně nastala, místo společného tvoření, her a zkrášlování bytu se jen hádáte?
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.

Výběr článků

Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?
Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.

Nepřehlédněte

Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek