Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?

Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
emocionální vyprahlost
Co je to emocionální vyprahlost? (Foto: 123RF)

04. 06. 2021

Jaké jsou příznaky vyčerpání?

Emocionální vyprahlost – jaké jsou příčiny problému? Jsou skryty ve vašem emocionálním vyjádření a projevují se prostřednictvím nálady a způsobu, jakým reagujete a zvládáte své emoce.

Pokud nemáte sebevědomí, nejúčinnějším způsobem, jak identifikovat známky emočního vyčerpání, je vyhledat odbornou podporu nebo požádat své blízké, aby se podrobněji podívali na vaše chování, vaše reakce – jako držení těla, pohyby obličeje (mikroregulace) a verbální nebo neverbální výrazy.

Musíme však pochopit jednu věc – že ​​jsme všichni vzájemně propojeni a náš osobní růst závisí na komunikaci a vzájemném vztahu s lidmi kolem nás. A to platí zejména, když se něco pokazí. Pokud se neotevřete svým nejbližším, jak můžete pěstovat své pozitivní emoce a vyjádřit ostatním pozitivní vlastnosti a ctnosti?

Cítíte se velmi rychle a velmi často unavení (fyzické vyčerpání)

Fyzicky se vyčerpat po výkonu fyzické činnosti je naprosto přirozené. Po odpočinku se tělo zotaví, nabije sílu a doplní energii. Jakmile se však fyzické vyčerpání stane chronickým, tělo nemůže tak snadno doplnit svoji energii. Tehdy se budete cítit unaveni.

Ztrácíte zájem o každodenní činnosti

Chronická únava má za následek náladu, která vyjadřuje demotivaci, nečinnost, mrzutost a frustraci. To jsou známky emocionálního vyčerpání – nevykazující žádnou motivaci, žádnou vitalitu pro zapojení se do zkoumání nových věcí v životě.

Ve svých (dlouhodobých) vztazích se cítíte méně tolerantní

Známky neustálé nudy a mrzutosti jsou spojeny s tendencí chování, která ukazuje lhostejnost, díky níž jsou vaše vztahy méně tolerantní. Známky zmíněné výše plodí netrpělivost, která rychle vyvolává hněv, závist nebo dokonce nenávist, kde ještě větší frustrace vyplývá ze skutečnosti, že nedokáže řídit vztahy na jakékoli úrovni.

Cítíte se nejistí, neschopní a nedůstojní

Dosáhnete nálady, kde se budete cítit nejistě. Úzkostlivě začnete pochybovat o svých schopnostech a vaše sebeúcta klesá stále hlouběji. Koktejl těchto pocitů a nálad vytváří zmatek, zášť a smutek až do bodu úplného emočního vyčerpání – stavu vyhoření. Tento proces emočního podráždění a nerovnováhy nastává spíše nečekaně. Bez upozornění se zoufalství dostává hluboko do psychiky a vyčerpává veškerou vitalitu a kreativitu.

K TÉMATU  Muž se promění v ženu přímo před zraky udivených cestujících u výdeje zavazadel na letišti

Jak tomuto vyčerpání zabránit nebo ho překonat?

Kromě různých technik, jak překonat duševní vyčerpání, existuje jeden organický způsob, jak se zotavit z emocionálního vyčerpání: meditace.

Zabraňte rozvoji emocí

Jinými slovy, naučte se identifikovat emoce dříve, než nastanou, a omezte jejich proces vývoje. Například pocit nudy vede k mrzutosti, což vede k odmítnutí, podráždění, frustraci atd.

Pozor na negativní myšlenky

Jakmile se objeví negativní myšlenka a vytvoří destruktivní pocit, je to známka toho, že negativní emoce brzy vybuchnou. Je potřeba narušit vytváření tohoto procesu a vyměnit ho za konstruktivní duševní a fyzickou aktivitu.

Toho lze dosáhnout pouze v meditativním stavu bytí – ve stavu vnitřního pozorování – sledování myšlenek. Dýchací cvičení vám mohou pomoci dosáhnout tohoto stavu.

Pochopte své vyčerpání

Jelikož jsou emoce výsledkem nevědomého opakování a uznávání pocitů, které jsou podporovány neustálým vytvářením myšlenek, je nutné pochopit, že hlavní příčina emočního vyčerpání se nachází ve vytváření těchto myšlenek.

Meditační stav bytí může tento proces zpomalit, a poté poskytnout jasný obraz o tom, co se děje hluboko v nás, a najít hlavní příčinu problému a jeho řešení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.

Nepřehlédněte

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek