Domů » Životní styl » Psychika » Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?
Psychika Životní styl

Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?

emocionální vyprahlost
Co je to emocionální vyprahlost? (Foto: 123RF)
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.

Jaké jsou příznaky vyčerpání?

Emocionální vyprahlost – jaké jsou příčiny problému? Jsou skryty ve vašem emocionálním vyjádření a projevují se prostřednictvím nálady a způsobu, jakým reagujete a zvládáte své emoce.

Pokud nemáte sebevědomí, nejúčinnějším způsobem, jak identifikovat známky emočního vyčerpání, je vyhledat odbornou podporu nebo požádat své blízké, aby se podrobněji podívali na vaše chování, vaše reakce – jako držení těla, pohyby obličeje (mikroregulace) a verbální nebo neverbální výrazy.

Musíme však pochopit jednu věc – že ​​jsme všichni vzájemně propojeni a náš osobní růst závisí na komunikaci a vzájemném vztahu s lidmi kolem nás. A to platí zejména, když se něco pokazí. Pokud se neotevřete svým nejbližším, jak můžete pěstovat své pozitivní emoce a vyjádřit ostatním pozitivní vlastnosti a ctnosti?

Cítíte se velmi rychle a velmi často unavení (fyzické vyčerpání)

Fyzicky se vyčerpat po výkonu fyzické činnosti je naprosto přirozené. Po odpočinku se tělo zotaví, nabije sílu a doplní energii. Jakmile se však fyzické vyčerpání stane chronickým, tělo nemůže tak snadno doplnit svoji energii. Tehdy se budete cítit unaveni.

Ztrácíte zájem o každodenní činnosti

Chronická únava má za následek náladu, která vyjadřuje demotivaci, nečinnost, mrzutost a frustraci. To jsou známky emocionálního vyčerpání – nevykazující žádnou motivaci, žádnou vitalitu pro zapojení se do zkoumání nových věcí v životě.

Ve svých (dlouhodobých) vztazích se cítíte méně tolerantní

Známky neustálé nudy a mrzutosti jsou spojeny s tendencí chování, která ukazuje lhostejnost, díky níž jsou vaše vztahy méně tolerantní. Známky zmíněné výše plodí netrpělivost, která rychle vyvolává hněv, závist nebo dokonce nenávist, kde ještě větší frustrace vyplývá ze skutečnosti, že nedokáže řídit vztahy na jakékoli úrovni.

Cítíte se nejistí, neschopní a nedůstojní

Dosáhnete nálady, kde se budete cítit nejistě. Úzkostlivě začnete pochybovat o svých schopnostech a vaše sebeúcta klesá stále hlouběji. Koktejl těchto pocitů a nálad vytváří zmatek, zášť a smutek až do bodu úplného emočního vyčerpání – stavu vyhoření. Tento proces emočního podráždění a nerovnováhy nastává spíše nečekaně. Bez upozornění se zoufalství dostává hluboko do psychiky a vyčerpává veškerou vitalitu a kreativitu.

Jak tomuto vyčerpání zabránit nebo ho překonat?

Kromě různých technik, jak překonat duševní vyčerpání, existuje jeden organický způsob, jak se zotavit z emocionálního vyčerpání: meditace.

Zabraňte rozvoji emocí

Jinými slovy, naučte se identifikovat emoce dříve, než nastanou, a omezte jejich proces vývoje. Například pocit nudy vede k mrzutosti, což vede k odmítnutí, podráždění, frustraci atd.

Pozor na negativní myšlenky

Jakmile se objeví negativní myšlenka a vytvoří destruktivní pocit, je to známka toho, že negativní emoce brzy vybuchnou. Je potřeba narušit vytváření tohoto procesu a vyměnit ho za konstruktivní duševní a fyzickou aktivitu.

Toho lze dosáhnout pouze v meditativním stavu bytí – ve stavu vnitřního pozorování – sledování myšlenek. Dýchací cvičení vám mohou pomoci dosáhnout tohoto stavu.

Pochopte své vyčerpání

Jelikož jsou emoce výsledkem nevědomého opakování a uznávání pocitů, které jsou podporovány neustálým vytvářením myšlenek, je nutné pochopit, že hlavní příčina emočního vyčerpání se nachází ve vytváření těchto myšlenek.

Meditační stav bytí může tento proces zpomalit, a poté poskytnout jasný obraz o tom, co se děje hluboko v nás, a najít hlavní příčinu problému a jeho řešení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy