Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Emocionální vyprahlost: jak se poprat s tímto problémem?

Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
emocionální vyprahlost
Co je to emocionální vyprahlost? (Foto: 123RF)

04. 06. 2021

Jaké jsou příznaky vyčerpání?

Emocionální vyprahlost – jaké jsou příčiny problému? Jsou skryty ve vašem emocionálním vyjádření a projevují se prostřednictvím nálady a způsobu, jakým reagujete a zvládáte své emoce.

Pokud nemáte sebevědomí, nejúčinnějším způsobem, jak identifikovat známky emočního vyčerpání, je vyhledat odbornou podporu nebo požádat své blízké, aby se podrobněji podívali na vaše chování, vaše reakce – jako držení těla, pohyby obličeje (mikroregulace) a verbální nebo neverbální výrazy.

Musíme však pochopit jednu věc – že ​​jsme všichni vzájemně propojeni a náš osobní růst závisí na komunikaci a vzájemném vztahu s lidmi kolem nás. A to platí zejména, když se něco pokazí. Pokud se neotevřete svým nejbližším, jak můžete pěstovat své pozitivní emoce a vyjádřit ostatním pozitivní vlastnosti a ctnosti?

Cítíte se velmi rychle a velmi často unavení (fyzické vyčerpání)

Fyzicky se vyčerpat po výkonu fyzické činnosti je naprosto přirozené. Po odpočinku se tělo zotaví, nabije sílu a doplní energii. Jakmile se však fyzické vyčerpání stane chronickým, tělo nemůže tak snadno doplnit svoji energii. Tehdy se budete cítit unaveni.

Ztrácíte zájem o každodenní činnosti

Chronická únava má za následek náladu, která vyjadřuje demotivaci, nečinnost, mrzutost a frustraci. To jsou známky emocionálního vyčerpání – nevykazující žádnou motivaci, žádnou vitalitu pro zapojení se do zkoumání nových věcí v životě.

Ve svých (dlouhodobých) vztazích se cítíte méně tolerantní

Známky neustálé nudy a mrzutosti jsou spojeny s tendencí chování, která ukazuje lhostejnost, díky níž jsou vaše vztahy méně tolerantní. Známky zmíněné výše plodí netrpělivost, která rychle vyvolává hněv, závist nebo dokonce nenávist, kde ještě větší frustrace vyplývá ze skutečnosti, že nedokáže řídit vztahy na jakékoli úrovni.

Cítíte se nejistí, neschopní a nedůstojní

Dosáhnete nálady, kde se budete cítit nejistě. Úzkostlivě začnete pochybovat o svých schopnostech a vaše sebeúcta klesá stále hlouběji. Koktejl těchto pocitů a nálad vytváří zmatek, zášť a smutek až do bodu úplného emočního vyčerpání – stavu vyhoření. Tento proces emočního podráždění a nerovnováhy nastává spíše nečekaně. Bez upozornění se zoufalství dostává hluboko do psychiky a vyčerpává veškerou vitalitu a kreativitu.

K TÉMATU  Nejoblíbenější romantické filmy roku 2022

Jak tomuto vyčerpání zabránit nebo ho překonat?

Kromě různých technik, jak překonat duševní vyčerpání, existuje jeden organický způsob, jak se zotavit z emocionálního vyčerpání: meditace.

Zabraňte rozvoji emocí

Jinými slovy, naučte se identifikovat emoce dříve, než nastanou, a omezte jejich proces vývoje. Například pocit nudy vede k mrzutosti, což vede k odmítnutí, podráždění, frustraci atd.

Pozor na negativní myšlenky

Jakmile se objeví negativní myšlenka a vytvoří destruktivní pocit, je to známka toho, že negativní emoce brzy vybuchnou. Je potřeba narušit vytváření tohoto procesu a vyměnit ho za konstruktivní duševní a fyzickou aktivitu.

Toho lze dosáhnout pouze v meditativním stavu bytí – ve stavu vnitřního pozorování – sledování myšlenek. Dýchací cvičení vám mohou pomoci dosáhnout tohoto stavu.

Pochopte své vyčerpání

Jelikož jsou emoce výsledkem nevědomého opakování a uznávání pocitů, které jsou podporovány neustálým vytvářením myšlenek, je nutné pochopit, že hlavní příčina emočního vyčerpání se nachází ve vytváření těchto myšlenek.

Meditační stav bytí může tento proces zpomalit, a poté poskytnout jasný obraz o tom, co se děje hluboko v nás, a najít hlavní příčinu problému a jeho řešení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nepříjemné emoce nebo vypjaté situace. Jak je zvládnout a umět v sobě zpracovat

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek