Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
nový rok
Novoroční oslavy jsou všude jiné.

28. 12. 2022

V kolik hodin to vypukne?

Lidé v České republice se řídí středoevropským časem. Pokud se podíváme na ostatní země, pak můžeme říct, že nový rok 2022 jako první oslavili obyvatelé a turisté na atolu Kiribati. Ti zapili poslední den v roce v 11 hodin dopoledne středoevropského času. V předchozích letech slavili jako první obyvatelé ostrova Samoi.

Proč je to ale pokaždé jiná země? Protože některé z nich neposunuly čas tak, jak to děláme my v Česku. Ve 14 hodin středoevropského času slavilo Sydney, Melbourne a Canberra. V 16 hodin se příchod nového roku slavil v Jižní a Severní Koreji a také v Japonsku. V 18 hodin pak vypukl ohňostroj v thajském Bangkoku.

Následně se nový rok přesunul blíže k nám, přes Rusko a zbytek Asie až do Evropy. Hodinu po nás slavili například Britové. Ve 4 hodiny ráno se dočkali i Brazilci. V 6 hodin ráno mohl ohňostroj vypuknout v New Yorku. No a v 11 hodin dopoledne středoevropského času se dočkala Havaj. Ve 13:00 našeho 1. ledna teprve slavili lidé na Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Tou dobou už na Samoi ovšem měli 2. ledna.

nový rok
Některé země slaví příchod Nového roku jiný měsíc.

Ovšem takoví Indové oslavují příchod Nového roku podle hinduistického kalendáře, tedy v polovině dubna. Kambodžané také slaví nový rok v dubnu. Vždy uspořádají třídenní oslavu, a to ve dnech, které se kryjí s koncem sezóny sklizně. V Izraeli lidé slaví židovský svátek Roš Hašana na počátku podzimu. I islámský Nový rok se slaví až koncem září.

Ale teď přejděme na samotné zvyky.

Zvyky a tradice ve světě

Velká Británie

Například Britové věří, že je bude po celý další rok provázet štěstí jenom tehdy, když na Nový rok práh jejich domu jako první překročí vysoký mladý muž s tmavými vlasy a přinese jim dary.

Irsko

Irové klepají na dveře a zdi chlebem, aby zahnali zlé duchy. A zároveň si tím zajišťují dostatek chleba po celý další rok.

K TÉMATU  Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Japonsko

Tradiční oslavy na konec roku se nesou většinou jen v rodinném duchu. Uklidí se dům, příhodně se vyzdobí borovicovými větvičkami, které symbolizují dlouhověkost. Také se nezapomíná na švestkové proutí neboli symbol ducha a bambus, který značí růst.

Portoriko

Portoričané si také důkladně uklidí svůj dům nebo byt. Dále také umývají auto, uklízejí zahradu a hlavně ulice. Do nového roku se má podle nich vykročit s čistým štítem. Lidé také často na Nový rok vylévají kýble vody z okna ven, aby zastrašili zlé duchy.

Jihoafrická republika

Zejména obyvatelé Johannesburgu jdou s novoročními tradicemi ještě dál. Z okna prý vyhazují celé kusy nábytku.

Čína

Číňané si nechávají pomalovat vchodové dveře červenou barvou, protože právě ta je pro ně symbolem bohatství a dlouhověkosti. K výzdobě si vybírají červené lucerny a pro děti chystají červené balíčky s penězi a červené rakety pro manželské páry.

Dánsko

Tady zase lidé rozbíjejí nádobí, jeden talíř o druhý, protože to pro ně symbolizuje přátelství. Střepy si pak schovávají, aby si je mohli porovnávat s ostatními. Čím více střepů máte, tím máte i více přátel.

Rumunsko

V Rumunsku děti pobíhají po ulicích s čerstvě narozenými jehňaty. Kdo si jehně pohladí, bude mít po celý rok štěstí. Zároveň ale musejí dětem dát na oplátku nějaké peníze. Rumuni také na Nový rok poslouchají zvířata, když prý nepromluví a mlčí, přináší to štěstí.

Sibiř

Lidé na Sibiři se na Nový rok otužují. Ovšem ne jen tak lehce ve Vltavě, ale hezky pěkně se potopí i s ozdobeným vánočním stromem do zamrzlého jezera. Potápěči pak nazdobený strom umístí na samé dno jezera a společně si u něj zatancují.

Chile

Chilané se zase na Silvestra scházejí na hřbitově ve městě Talca a vzpomínají na své zesnulé.

silvestr
Oslavy probíhají všude jinak.

Na čem si pochutnávají?

Brazilci mají svých sedm rozinek

A ty musejí sníst do půlnoci. Semena z nich si pak schovají do peněženky jako my šupiny z kapra na Štědrý den. Tak se jim peníze nerozutečou. Nebo by alespoň neměly. Na Nový rok si dopřejí podobně jako u nás čočku.

K TÉMATU  Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Mátová zmrzlina v Rakousku

V Rakousku se servíruje prasátko, protože je pro ně symbolem štěstí. To se pak zají mátovou zmrzlinou, aby si zajistili na další rok dostatek peněz.

Dvanáct kuliček ve Španělsku

Než začnou hodiny odbíjet půlnoc, lidé si odpočítají dvanáct kuliček hroznového vína a pak na každý úder snědí jednu kuličku. V obchodech si můžete dokonce zakoupit balení s přesným počtem kuliček vína. Abyste náhodou omylem nesnědli o jednu víc. To pak žádné štěstí v následujícím roce mít nebudete.

Mince pro Řeky

V Řecku lidé pečou speciální koláče, které se nazývají vasilopita. V těstě jsou zapečené mince a ten, kdo nějakou najde, bude mít celý příští rok štěstí.

Holanďané si libují ve smažených koulích

Olie Bollen, tak se tyto smažené koule nebo smažené koblížky nazývají. Zdobí se kousky ovoce a čímkoliv jiným, ale hlavně musejí být kulaté, protože právě tento tvar symbolizuje roční cyklus.

Turecké granátové jablko

Zdraví, prosperita a plodnost, to vše je pro Turky granátové jablko. Proto je záhodno na Nový rok zkonzumovat aspoň pár hořkosladkých kuliček.

ovoce
V Turecku je zvykem sníst na Nový rok pár kuliček granátového jablka.

Kukuřičný chleba pro Američany

Kukuřice má pro Američany zlatou barvu. A když si kousek tohoto kukuřičného chleba na Nový rok dopřejí, v nadcházejícím roce se jim bude dařit.

Nelámat, netrhat! říkají Asiaté

Hlavně v Číně a Japonsku lidé konzumují dlouhé nudle, ty se nesmí lámat ani trhat, jedině tak strávníkovi zajistí dlouhý a spokojený život. Syrové je ale jíst naštěstí nemusí. Nejčastěji se nudle smaží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění

Zdroje článku:
www.national-geographic.cz, www.idnes.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Nepřehlédněte

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek