Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
nový rok
Novoroční oslavy jsou všude jiné.

28. 12. 2022

V kolik hodin to vypukne?

Lidé v České republice se řídí středoevropským časem. Pokud se podíváme na ostatní země, pak můžeme říct, že nový rok 2022 jako první oslavili obyvatelé a turisté na atolu Kiribati. Ti zapili poslední den v roce v 11 hodin dopoledne středoevropského času. V předchozích letech slavili jako první obyvatelé ostrova Samoi.

Proč je to ale pokaždé jiná země? Protože některé z nich neposunuly čas tak, jak to děláme my v Česku. Ve 14 hodin středoevropského času slavilo Sydney, Melbourne a Canberra. V 16 hodin se příchod nového roku slavil v Jižní a Severní Koreji a také v Japonsku. V 18 hodin pak vypukl ohňostroj v thajském Bangkoku.

Následně se nový rok přesunul blíže k nám, přes Rusko a zbytek Asie až do Evropy. Hodinu po nás slavili například Britové. Ve 4 hodiny ráno se dočkali i Brazilci. V 6 hodin ráno mohl ohňostroj vypuknout v New Yorku. No a v 11 hodin dopoledne středoevropského času se dočkala Havaj. Ve 13:00 našeho 1. ledna teprve slavili lidé na Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Tou dobou už na Samoi ovšem měli 2. ledna.

nový rok
Některé země slaví příchod Nového roku jiný měsíc.

Ovšem takoví Indové oslavují příchod Nového roku podle hinduistického kalendáře, tedy v polovině dubna. Kambodžané také slaví nový rok v dubnu. Vždy uspořádají třídenní oslavu, a to ve dnech, které se kryjí s koncem sezóny sklizně. V Izraeli lidé slaví židovský svátek Roš Hašana na počátku podzimu. I islámský Nový rok se slaví až koncem září.

Ale teď přejděme na samotné zvyky.

Zvyky a tradice ve světě

Velká Británie

Například Britové věří, že je bude po celý další rok provázet štěstí jenom tehdy, když na Nový rok práh jejich domu jako první překročí vysoký mladý muž s tmavými vlasy a přinese jim dary.

Irsko

Irové klepají na dveře a zdi chlebem, aby zahnali zlé duchy. A zároveň si tím zajišťují dostatek chleba po celý další rok.

K TÉMATU  Cambridge dieta: vše, co jste potřebovali vědět

Japonsko

Tradiční oslavy na konec roku se nesou většinou jen v rodinném duchu. Uklidí se dům, příhodně se vyzdobí borovicovými větvičkami, které symbolizují dlouhověkost. Také se nezapomíná na švestkové proutí neboli symbol ducha a bambus, který značí růst.

Portoriko

Portoričané si také důkladně uklidí svůj dům nebo byt. Dále také umývají auto, uklízejí zahradu a hlavně ulice. Do nového roku se má podle nich vykročit s čistým štítem. Lidé také často na Nový rok vylévají kýble vody z okna ven, aby zastrašili zlé duchy.

Jihoafrická republika

Zejména obyvatelé Johannesburgu jdou s novoročními tradicemi ještě dál. Z okna prý vyhazují celé kusy nábytku.

Čína

Číňané si nechávají pomalovat vchodové dveře červenou barvou, protože právě ta je pro ně symbolem bohatství a dlouhověkosti. K výzdobě si vybírají červené lucerny a pro děti chystají červené balíčky s penězi a červené rakety pro manželské páry.

Dánsko

Tady zase lidé rozbíjejí nádobí, jeden talíř o druhý, protože to pro ně symbolizuje přátelství. Střepy si pak schovávají, aby si je mohli porovnávat s ostatními. Čím více střepů máte, tím máte i více přátel.

Rumunsko

V Rumunsku děti pobíhají po ulicích s čerstvě narozenými jehňaty. Kdo si jehně pohladí, bude mít po celý rok štěstí. Zároveň ale musejí dětem dát na oplátku nějaké peníze. Rumuni také na Nový rok poslouchají zvířata, když prý nepromluví a mlčí, přináší to štěstí.

Sibiř

Lidé na Sibiři se na Nový rok otužují. Ovšem ne jen tak lehce ve Vltavě, ale hezky pěkně se potopí i s ozdobeným vánočním stromem do zamrzlého jezera. Potápěči pak nazdobený strom umístí na samé dno jezera a společně si u něj zatancují.

Chile

Chilané se zase na Silvestra scházejí na hřbitově ve městě Talca a vzpomínají na své zesnulé.

silvestr
Oslavy probíhají všude jinak.

Na čem si pochutnávají?

Brazilci mají svých sedm rozinek

A ty musejí sníst do půlnoci. Semena z nich si pak schovají do peněženky jako my šupiny z kapra na Štědrý den. Tak se jim peníze nerozutečou. Nebo by alespoň neměly. Na Nový rok si dopřejí podobně jako u nás čočku.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Mátová zmrzlina v Rakousku

V Rakousku se servíruje prasátko, protože je pro ně symbolem štěstí. To se pak zají mátovou zmrzlinou, aby si zajistili na další rok dostatek peněz.

Dvanáct kuliček ve Španělsku

Než začnou hodiny odbíjet půlnoc, lidé si odpočítají dvanáct kuliček hroznového vína a pak na každý úder snědí jednu kuličku. V obchodech si můžete dokonce zakoupit balení s přesným počtem kuliček vína. Abyste náhodou omylem nesnědli o jednu víc. To pak žádné štěstí v následujícím roce mít nebudete.

Mince pro Řeky

V Řecku lidé pečou speciální koláče, které se nazývají vasilopita. V těstě jsou zapečené mince a ten, kdo nějakou najde, bude mít celý příští rok štěstí.

Holanďané si libují ve smažených koulích

Olie Bollen, tak se tyto smažené koule nebo smažené koblížky nazývají. Zdobí se kousky ovoce a čímkoliv jiným, ale hlavně musejí být kulaté, protože právě tento tvar symbolizuje roční cyklus.

Turecké granátové jablko

Zdraví, prosperita a plodnost, to vše je pro Turky granátové jablko. Proto je záhodno na Nový rok zkonzumovat aspoň pár hořkosladkých kuliček.

ovoce
V Turecku je zvykem sníst na Nový rok pár kuliček granátového jablka.

Kukuřičný chleba pro Američany

Kukuřice má pro Američany zlatou barvu. A když si kousek tohoto kukuřičného chleba na Nový rok dopřejí, v nadcházejícím roce se jim bude dařit.

Nelámat, netrhat! říkají Asiaté

Hlavně v Číně a Japonsku lidé konzumují dlouhé nudle, ty se nesmí lámat ani trhat, jedině tak strávníkovi zajistí dlouhý a spokojený život. Syrové je ale jíst naštěstí nemusí. Nejčastěji se nudle smaží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění

Zdroje článku:
www.national-geographic.cz, www.idnes.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.

Výběr článků

Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.

Nepřehlédněte

Bušící srdce, zvýšení krevního tlaku i zpocené dlaně. Tohle všechno se děje při pohledu na milovanou osobu. Své o tom vědí především muži, které společnost považuje za pragmatické a necitlivé jedince! Jak jsou na tom jednotlivá pohlaví? Kdo se zamiluje rychleji? Možná budete překvapené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek