Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
strečink
Správně provedený strečink je základ. (foto: 123RF)

04. 03. 2022

Strečink a jeho výhody pro tělo:

Větší flexibilita a rozsah pohybu

Strečink výrazně zvyšuje flexibilitu vašich kloubů, což vám pomůže k lehčímu pohybu. Také zvýší rozsah pohybu, což udává, jak daleko je schopný se kloub pohnout, než se přirozeně zastaví.

Lepší držení těla a menší bolesti zad

Napjaté svaly mohou vést ke špatnému držení těla. Když nesprávně sedíte nebo stojíte, často vytváříte na svaly další tlak a zatěžujete je. To může vést k bolestem zad a dalším typům bolestí pohybového aparátu. Pravidelné protahování svalů může také pomoci při stávajících zraněních zad a snížit riziko jejich vzniku v budoucnu.

Menší svalové napětí a nižší stres

Kdo nezažívá někdy stres? Většina z nám se s ním potýká každý den v práci či doma. Zapomeňte na chemické přípravky a prostě se běžte protáhnout! Stres totiž významně napíná vaše svaly, což není vůbec příjemný pocit. Takže si strečink od stresu rozhodně uleví.

Zlepšení průtoku krve

Každodenní pohyb, nejlépe tedy protahování, zlepšuje cirkulaci krve. A to je stěžejní pro rychlejší regeneraci celého tělesného aparátu po tréninku. Rovněž předcházíte bolestivosti a ztuhlosti svalů po cvičení.

Jaký je rozdíl mezi statickým a dynamickým strečinkem?

Statický strečink zahrnuje protažení, při kterém vydržíte na místě po určitou dobu, obvykle 20 až 60 sekund. Jinými slovy, během protahování určitého svalu nebo skupiny svalů se nehýbete. Obvykle se provádí po skončení tréninku, kdy už jsou svaly uvolněné, ale stále zahřáté.

Dynamický strečink naproti tomu zahrnuje aktivní pohyby. Při tomto typu strečinku procházejí vaše klouby a svaly plným rozsahem pohybu. Právě proto se obvykle provádí před tréninkem, aby pomohl zahřát svaly a zvýšit tepovou frekvenci.

4 tipy na správný strečink

Protahovat se můžete prakticky kdekoli a kdykoli, nicméně doporučujeme alespoň podložku na jógu nebo jiný polstrovaný povrch, což dokáže snížit tlak na klouby a zpříjemnit tak vaše protahování.

K TÉMATU  Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Protažení ohýbačů kyčlí

Tento strečink se zaměřuje na svaly v oblasti boků, čtyřhlavých svalů a hýždí.

 1. Klekněte si na levé koleno. Pravé koleno nechte pokrčené, pravou nohu položte před sebe na podlahu.
 2. Předkloňte se a natáhněte levý bok směrem k podlaze.
 3. Vydržte v tomto protažení 30 až 60 sekund, poté vyměňte nohy a proveďte protažení na opačnou stranu.

Strečink hruškovitého svalu

Tento strečink probíhá od základny páteře ke stehenní kosti. Tento sval ovlivňuje jak boky, záda, nohy tak hýždě.

 1. Začněte tím, že se posadíte na židli a nohy necháte na zemi.
 2. Pravou nohu nechte rovně na podlaze, levou nohu zvedněte a levý kotník položte na pravé koleno.
 3. Mírně prohněte záda a předkloňte se, dokud neucítíte protažení v hýždích. Vydržte toto protažení 30 sekund, a poté opakujte s pravou nohou položenou na levém koleni.
 4. Opakujte 2 až 3krát s každou nohou.

Protažení lýtek ve stoje

Jak název napovídá, tento strečink se zaměřuje na lýtkové svaly.

 1. Začněte tím, že se postavíte ke stěně nebo židli, abyste měli oporu, s jednou nohou před druhou, přední koleno mírně pokrčené.
 2. Zadní koleno držte rovně, obě paty na zemi a předkloňte se ke zdi nebo židli. Měli byste cítit protažení podél lýtka zadní nohy.
 3. Pokuste se v tomto protažení vydržet 20 až 30 sekund.
 4. Vyměňte nohy a na každé straně proveďte alespoň 2 až 3 opakování.

Protažení bicepsů ve stoje

Tento strečink je zaměřený na bicepsy a také na svaly v oblasti hrudníku a ramen.

 1. Postavte se rovně. Ruce si dejte za záda a propleťte u základny páteře.
 2. Narovnejte paže a otočte ruce tak, aby dlaně směřovaly dolů.
 3. Poté zvedejte paže co nejvýše, dokud neucítíte protažení bicepsů a ramen.
 4. Toto protažení vydržte 30 až 40 sekund.
 5. Opakujte 2 až 3krát.
K TÉMATU  Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

Pozor ale na to, aby vás strečink nebolel! V momentě, kdy pocítíte, že je váš sval natažený na maximum, přestaňte s protahováním. Pokud byste to totiž přehnali, strečink by byl kontraproduktivní a celé tělo by vás potom bolelo mnohem víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Power Plate vás zbaví tuku jen za 20 minut denně!

Cvičení H.E.A.T. jako turbo spalovač kalorií

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek