Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
strečink
Správně provedený strečink je základ. (foto: 123RF)

04. 03. 2022

Strečink a jeho výhody pro tělo:

Větší flexibilita a rozsah pohybu

Strečink výrazně zvyšuje flexibilitu vašich kloubů, což vám pomůže k lehčímu pohybu. Také zvýší rozsah pohybu, což udává, jak daleko je schopný se kloub pohnout, než se přirozeně zastaví.

Lepší držení těla a menší bolesti zad

Napjaté svaly mohou vést ke špatnému držení těla. Když nesprávně sedíte nebo stojíte, často vytváříte na svaly další tlak a zatěžujete je. To může vést k bolestem zad a dalším typům bolestí pohybového aparátu. Pravidelné protahování svalů může také pomoci při stávajících zraněních zad a snížit riziko jejich vzniku v budoucnu.

Menší svalové napětí a nižší stres

Kdo nezažívá někdy stres? Většina z nám se s ním potýká každý den v práci či doma. Zapomeňte na chemické přípravky a prostě se běžte protáhnout! Stres totiž významně napíná vaše svaly, což není vůbec příjemný pocit. Takže si strečink od stresu rozhodně uleví.

Zlepšení průtoku krve

Každodenní pohyb, nejlépe tedy protahování, zlepšuje cirkulaci krve. A to je stěžejní pro rychlejší regeneraci celého tělesného aparátu po tréninku. Rovněž předcházíte bolestivosti a ztuhlosti svalů po cvičení.

Jaký je rozdíl mezi statickým a dynamickým strečinkem?

Statický strečink zahrnuje protažení, při kterém vydržíte na místě po určitou dobu, obvykle 20 až 60 sekund. Jinými slovy, během protahování určitého svalu nebo skupiny svalů se nehýbete. Obvykle se provádí po skončení tréninku, kdy už jsou svaly uvolněné, ale stále zahřáté.

Dynamický strečink naproti tomu zahrnuje aktivní pohyby. Při tomto typu strečinku procházejí vaše klouby a svaly plným rozsahem pohybu. Právě proto se obvykle provádí před tréninkem, aby pomohl zahřát svaly a zvýšit tepovou frekvenci.

4 tipy na správný strečink

Protahovat se můžete prakticky kdekoli a kdykoli, nicméně doporučujeme alespoň podložku na jógu nebo jiný polstrovaný povrch, což dokáže snížit tlak na klouby a zpříjemnit tak vaše protahování.

K TÉMATU  Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Protažení ohýbačů kyčlí

Tento strečink se zaměřuje na svaly v oblasti boků, čtyřhlavých svalů a hýždí.

 1. Klekněte si na levé koleno. Pravé koleno nechte pokrčené, pravou nohu položte před sebe na podlahu.
 2. Předkloňte se a natáhněte levý bok směrem k podlaze.
 3. Vydržte v tomto protažení 30 až 60 sekund, poté vyměňte nohy a proveďte protažení na opačnou stranu.

Strečink hruškovitého svalu

Tento strečink probíhá od základny páteře ke stehenní kosti. Tento sval ovlivňuje jak boky, záda, nohy tak hýždě.

 1. Začněte tím, že se posadíte na židli a nohy necháte na zemi.
 2. Pravou nohu nechte rovně na podlaze, levou nohu zvedněte a levý kotník položte na pravé koleno.
 3. Mírně prohněte záda a předkloňte se, dokud neucítíte protažení v hýždích. Vydržte toto protažení 30 sekund, a poté opakujte s pravou nohou položenou na levém koleni.
 4. Opakujte 2 až 3krát s každou nohou.

Protažení lýtek ve stoje

Jak název napovídá, tento strečink se zaměřuje na lýtkové svaly.

 1. Začněte tím, že se postavíte ke stěně nebo židli, abyste měli oporu, s jednou nohou před druhou, přední koleno mírně pokrčené.
 2. Zadní koleno držte rovně, obě paty na zemi a předkloňte se ke zdi nebo židli. Měli byste cítit protažení podél lýtka zadní nohy.
 3. Pokuste se v tomto protažení vydržet 20 až 30 sekund.
 4. Vyměňte nohy a na každé straně proveďte alespoň 2 až 3 opakování.

Protažení bicepsů ve stoje

Tento strečink je zaměřený na bicepsy a také na svaly v oblasti hrudníku a ramen.

 1. Postavte se rovně. Ruce si dejte za záda a propleťte u základny páteře.
 2. Narovnejte paže a otočte ruce tak, aby dlaně směřovaly dolů.
 3. Poté zvedejte paže co nejvýše, dokud neucítíte protažení bicepsů a ramen.
 4. Toto protažení vydržte 30 až 40 sekund.
 5. Opakujte 2 až 3krát.
K TÉMATU  Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Pozor ale na to, aby vás strečink nebolel! V momentě, kdy pocítíte, že je váš sval natažený na maximum, přestaňte s protahováním. Pokud byste to totiž přehnali, strečink by byl kontraproduktivní a celé tělo by vás potom bolelo mnohem víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Power Plate vás zbaví tuku jen za 20 minut denně!

Cvičení H.E.A.T. jako turbo spalovač kalorií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Nový rok přináší mnohá předsevzetí. Mezi ně jistě patří i zdravější životní styl a redukce váhy. Jak ale vyčistit tělo správným způsobem po vánočním hodování?
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?

Výběr článků

Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
„Chtěla jsem dětem stačit, abych nefuněla po pár krocích jako parní lokomotiva. A samozřejmě jsem chtěla, aby měl manžel zpět tu ženu, kterou před lety poznal. A musím se přiznat, že jsem to dělala i kvůli svému sebevědomí a také zdraví.,“ svěřuje se usměvavá Tereza. Po několika neúspěšných pokusech o zhubnutí si mladá maminka Tereza našla cestu pomocí OB kliniky v Praze. Vzorem jí byla kamarádka, která sama podstoupila chirurgickou léčbu a motivací manžel a dvě malé děti.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Nepřehlédněte

Pokrok medicíny je neskutečný a těžko bychom si kdysi mohli představit, že i z malých prsou se dají vykouzlit vysněné trojky, a to vše pomocí silikonových implantátů. Ovšem věděli jste, že zvětšit prsa se dají i pomocí vlastního tuku, který většině z nás přebývá na jistých partiích? To zní jako výhra po všech stránkách!
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek