Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
strečink
Správně provedený strečink je základ. (foto: 123RF)

04. 03. 2022

Strečink a jeho výhody pro tělo:

Větší flexibilita a rozsah pohybu

Strečink výrazně zvyšuje flexibilitu vašich kloubů, což vám pomůže k lehčímu pohybu. Také zvýší rozsah pohybu, což udává, jak daleko je schopný se kloub pohnout, než se přirozeně zastaví.

Lepší držení těla a menší bolesti zad

Napjaté svaly mohou vést ke špatnému držení těla. Když nesprávně sedíte nebo stojíte, často vytváříte na svaly další tlak a zatěžujete je. To může vést k bolestem zad a dalším typům bolestí pohybového aparátu. Pravidelné protahování svalů může také pomoci při stávajících zraněních zad a snížit riziko jejich vzniku v budoucnu.

Menší svalové napětí a nižší stres

Kdo nezažívá někdy stres? Většina z nám se s ním potýká každý den v práci či doma. Zapomeňte na chemické přípravky a prostě se běžte protáhnout! Stres totiž významně napíná vaše svaly, což není vůbec příjemný pocit. Takže si strečink od stresu rozhodně uleví.

Zlepšení průtoku krve

Každodenní pohyb, nejlépe tedy protahování, zlepšuje cirkulaci krve. A to je stěžejní pro rychlejší regeneraci celého tělesného aparátu po tréninku. Rovněž předcházíte bolestivosti a ztuhlosti svalů po cvičení.

Jaký je rozdíl mezi statickým a dynamickým strečinkem?

Statický strečink zahrnuje protažení, při kterém vydržíte na místě po určitou dobu, obvykle 20 až 60 sekund. Jinými slovy, během protahování určitého svalu nebo skupiny svalů se nehýbete. Obvykle se provádí po skončení tréninku, kdy už jsou svaly uvolněné, ale stále zahřáté.

Dynamický strečink naproti tomu zahrnuje aktivní pohyby. Při tomto typu strečinku procházejí vaše klouby a svaly plným rozsahem pohybu. Právě proto se obvykle provádí před tréninkem, aby pomohl zahřát svaly a zvýšit tepovou frekvenci.

4 tipy na správný strečink

Protahovat se můžete prakticky kdekoli a kdykoli, nicméně doporučujeme alespoň podložku na jógu nebo jiný polstrovaný povrch, což dokáže snížit tlak na klouby a zpříjemnit tak vaše protahování.

K TÉMATU  Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Protažení ohýbačů kyčlí

Tento strečink se zaměřuje na svaly v oblasti boků, čtyřhlavých svalů a hýždí.

 1. Klekněte si na levé koleno. Pravé koleno nechte pokrčené, pravou nohu položte před sebe na podlahu.
 2. Předkloňte se a natáhněte levý bok směrem k podlaze.
 3. Vydržte v tomto protažení 30 až 60 sekund, poté vyměňte nohy a proveďte protažení na opačnou stranu.

Strečink hruškovitého svalu

Tento strečink probíhá od základny páteře ke stehenní kosti. Tento sval ovlivňuje jak boky, záda, nohy tak hýždě.

 1. Začněte tím, že se posadíte na židli a nohy necháte na zemi.
 2. Pravou nohu nechte rovně na podlaze, levou nohu zvedněte a levý kotník položte na pravé koleno.
 3. Mírně prohněte záda a předkloňte se, dokud neucítíte protažení v hýždích. Vydržte toto protažení 30 sekund, a poté opakujte s pravou nohou položenou na levém koleni.
 4. Opakujte 2 až 3krát s každou nohou.

Protažení lýtek ve stoje

Jak název napovídá, tento strečink se zaměřuje na lýtkové svaly.

 1. Začněte tím, že se postavíte ke stěně nebo židli, abyste měli oporu, s jednou nohou před druhou, přední koleno mírně pokrčené.
 2. Zadní koleno držte rovně, obě paty na zemi a předkloňte se ke zdi nebo židli. Měli byste cítit protažení podél lýtka zadní nohy.
 3. Pokuste se v tomto protažení vydržet 20 až 30 sekund.
 4. Vyměňte nohy a na každé straně proveďte alespoň 2 až 3 opakování.

Protažení bicepsů ve stoje

Tento strečink je zaměřený na bicepsy a také na svaly v oblasti hrudníku a ramen.

 1. Postavte se rovně. Ruce si dejte za záda a propleťte u základny páteře.
 2. Narovnejte paže a otočte ruce tak, aby dlaně směřovaly dolů.
 3. Poté zvedejte paže co nejvýše, dokud neucítíte protažení bicepsů a ramen.
 4. Toto protažení vydržte 30 až 40 sekund.
 5. Opakujte 2 až 3krát.
K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 13. - 14. 10. 2018. Správný čas na procházku na vzduchu a večerní relaxační koupel!

Pozor ale na to, aby vás strečink nebolel! V momentě, kdy pocítíte, že je váš sval natažený na maximum, přestaňte s protahováním. Pokud byste to totiž přehnali, strečink by byl kontraproduktivní a celé tělo by vás potom bolelo mnohem víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Power Plate vás zbaví tuku jen za 20 minut denně!

Cvičení H.E.A.T. jako turbo spalovač kalorií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.

Výběr článků

Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Pokud se vám podařilo něco zhubnout přes léto, nebo zkrátka chcete jen udržet, to co máte, máme pro vás tipy, které fungují. Stačí dodržovat tyto jednoduché stravovací návyky.
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.

Nepřehlédněte

Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek