Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Tapety se navrací do módy. Jaké se dostávají do popředí?

Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
tapety
Když se řekne tapety, jaký interiér se vám vybaví jako první?

17. 08. 2022

1. Scénické nástěnné malby

Nápady na scénické nástěnné malby krajiny jsou největším trendem tapet pro rok 2022. Nejlepší je, že nemusíte pro takovou tapetu vlastnit obrovský prostor. Existuje spousta tapet, které jsou určené právě k tomu, aby opticky dodaly větší rozměr malým místnostem. Taková tapeta vás může nejen přenést na jiné místo, ale výběrem designu inspirovaného přírodou se mohou stírat hranice mezi interiérem a exteriérem. 

tapety
Ukázka scénické malby, která dodá interiéru nový rozměr.

2. Látkové tapety 

Maximalismus je trend interiérového designu, který se také vrací ve velkém stylu. Poutavá kombinace vzorů, plisé a patchworku spolu s různými materiály dokazuje, že více může být více

tapety
Maximalizujte interiér!

3. Jemné květiny 

Květinové alternativy jsou velkou novinkou pro interiéry roku 2022 a lze je přizpůsobit jakémukoliv prostoru, ať už je vintage, retro nebo moderní. Při výběru tapet do vašeho domova myslete na měřítko květin ve vzorech. Velké výtisky mohou způsobit, že malé místnosti budou vypadat ještě menší, proto se držte jemnějších vzorů, abyste vytvořili požadovanou iluzi v prostoru.

4. Přírodní vzory 

Udržitelnost a „šťastnější domov“ jsou v roce 2022 v popředí. Snaha vnést kus vnějšího prostoru do našich domovů tak poroste. Čím dál více se prosazují přírodní a tkané materiály. Půlnoční modrou vystřídala odvážnější zelená, která přináší biofilní trend wellness prostřednictvím rostlin a listů.

5. Dramatická grafika a elementární geometrie

Většina z nás vyhledává jistotu a klid vzhledem k poměrně chaotickém světu. Takovou oázou klidu tak může být váš obývací pokoj anebo ložnice. Interiéry s tapetami odkazující na elementární geometrické uspořádání, jemné reliéfy a monochromatické palety jsou směrem k pohodlí, které se nachází ve vzorech a rutině. A právě tapety zaměřující se na přesnosti a geometrii přinesou klid do vašeho domova.

tapety
Dramatická grafika dodá místnosti hloubku.

6. Texturní tapety 

Jsou pryč dny, kdy byly tapety jednorozměrným kusem papíru na stěně. S rozvojem tiskových technik se zvyšuje možnost povrchů, na které lze tisknout.

K TÉMATU  Designové lampy dodají vašemu interiéru originalitu i prestiž

Jedním z dalších trendů v oblasti tapet je zavádění textury na stěny. Pro dokonalý zútulňující efekt zvolte tapetu z hessianu. 

7. Trend Chinoiserie 

Chinoiserie je dalším trendem ve světě tapet, který tu je ovšem už mnoho let. Tato technika, historicky spojená s velkolepými venkovskými sídly, byla modernizována novým, svěžím způsobem. Trend chinoiserie, který se vyznačuje orientálními vzory a klikatými stylizovanými motivy květin a ptáků, zaznamenal v posledních letech prudký nárůst popularity. Tento druh tapety vnese do vašeho interiéru wow efekt, který oceníte doma jistě všichni.

tapety
Tzv. chinoiserie má v sobě punc okázalého venkovského sídla.

8. Dramatické tmavé barvy 

Dříve se tmavým barvám lidé spíše vyhýbali vzhledem k tomu, že byly často interpretovány jako temné a působící ponurým dojmem. Vzhledem k tomu, že se svět designu posouvá dopředu, máme nekonečné možnosti v oblasti osvětlení. Můžete si tak dovolit vymalovat ložnici nebo obývací pokoj královskou modří nebo smaragdově zelenou, a pokud k tomu zvolíte vhodné osvětlení, vaše místnost rozhodně ponurá nebude. 

tapety
Přál si tu někdo kapku dramatu?

9. Art deco 

Typický design tapet ve stylu art deco zahrnuje ikonické a bohaté vzory z 20. let 20. století a dodává jim moderní nádech. Pokud máte rádi moderní retro luxusní styl, art deco by mělo do vašeho designového schématu dokonale zapadnout. Představte si mít obývací pokoj v podobném stylu, jako měl ve svém domě Velký Gatsby.

10. Vintage inspirace 

Každé stylové období v sobě obsahuje něco „starého”, co pak dále kombinuje s moderními prvky a nejnovějšími trendy. Tapety s vintage designem dodají vašemu domovu v 21. století pocit, že žijete v 19. století. Tento styl kombinuje luxusní vzhled jemného viktoriánského domu s přátelskou a neformální atmosférou obývacího pokoje vaší babičky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pavol Dendis: Burning Heart slovenského designéra na pražském fashion weeku

K TÉMATU  DIY: vyrobte si překrásný svícen z proutí nebo vánočních světýlek. Jednoduché dekorace budou hotové za pár minut

PLC House v Argentině: funkčnost a design v každém detailu

Zdroje článku:
https://www.homesandgardens.com/news/wallpaper-trends-204459
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek