Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Kdy se ve vztahu objevují krize a které roky bývají kritické? Postavte se jim a překonejte je společně!

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah vyvíjí
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2019

Po prvním roce vztahu

Konec zamilovanosti. I tak se dá nazvat období po přibližně roce vztahu. Není to ale nutně podmínkou. V těle pomalu vyprchávají hormony, které zamilovanost provázejí. I vztah teď čeká lehké střízlivění. Chyby, které jste na druhém neviděly, mohou být najednou markantní. Přichází také období srovnávání životních priorit a zvyků. Máte stejné cíle do budoucna, vyznáváte stejné (nebo alespoň podobné) hodnoty? Váš vztah tak může bez problémů krizi překonat nebo ji ani nemusíte nijak výrazně zaznamenat.

Tři roky bývají kritické

Tři roky společného soužití jsou docela dlouhá doba na to, abyste již poznaly dobré i špatné vlastnosti toho druhého. Nyní ale nastává období, kdy vás ty špatné vlastnosti začínají štvát, partneři se stávají méně tolerantní. Buď to ustojí a najdou kompromisy a vzájemný respekt, nebo to nemá smysl nechat dojít až k oltáři, natož spolu vychovávat děti. Ovšem, z druhé strany je občas potřeba zatnout zuby a ne při první “bouřce” mít k sobě nepřekonatelný odpor a namlouvat si, že za plotem je tráva zelenější… Vztah se již nemůže vrátit do období zamilovanosti. Pokud pár tuto krizi překoná, jejich vztah bude pevnější, stabilnější a vyzrálejší.

Co přichází po pěti až sedmi letech?

Stereotyp a ubíjející všednost. I tak se dá charakterizovat krize, která může přijít po pěti až sedmi letech. Páry, které svůj vztah neposunuly do úrovně manželství nebo rodičovství, se mohou dostat do krize právě kvůli stagnaci vztahu. Po takové době je dobré se někam posunout, udělat další změny, aby vztah nezevšedněl. U manželství a rodičovství zase mohou nastat jiné problémy. Všem se může zdát, že vztah stagnuje a nic jim již nedává. Je třeba se věnovat i svým zájmům a hledat znovu zájmy společné. Plánovat a cíleně trávit společný čas.

K TÉMATU  Co opravdu muži chtějí a po čem touží ve vztazích?

Dalším mezníkem jsou dospívající děti

Nastává zhruba po 17 – 25 letech vztahu. Děti dospívají a mnohdy již i opouští domovy a staví se na vlastní nohy. Nepotřebují rodiče každý den. A vztah tak prochází další krizí, kdy partneři, zvyklí na rodinné soužití, musí přizpůsobit svůj vztah životu v páru. Opět je tak nutné hledat společné zájmy, zábavu, koníčky. Najednou mají totiž partneři mnoho času na sebe. Svou roli v těchto krizích může hrát i věk.

Krize dokáže vztah posílit!

Každá společně překonaná krize nebo útrapa vztah ale posiluje, s každým problémem, pro který najdete společná řešení, se váš vztah stává pevnějším. Krize donutí každého se ohlédnout a zhodnotit to špatné a připomenout si to hezké, co na vztahu je. Držet se těch pozitivních momentů a dále je rozvíjet, je recept k překonání vztahových krizí.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.

Výběr článků

Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
Sen o vlastním bydlení se mi splnil před rokem. Byla jsem šťastná, že se konečně mohu odstěhovat od rodičů a žít si po svém. Ale nadšení z nového domova a pěkného pronajatého bytu je pryč.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  

Nepřehlédněte

Zítra se bude rozhodovat o vaší budoucnosti. V práci i v soukromí. V neděli se Luna přiblíží hvězdě Albaldach. Co to znamená pro vás? Astroložka Naďa Šmídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví na tento víkend. Co všechno se dá očekávat?
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek