Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Kdy se ve vztahu objevují krize a které roky bývají kritické? Postavte se jim a překonejte je společně!

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah vyvíjí
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2019

Po prvním roce vztahu

Konec zamilovanosti. I tak se dá nazvat období po přibližně roce vztahu. Není to ale nutně podmínkou. V těle pomalu vyprchávají hormony, které zamilovanost provázejí. I vztah teď čeká lehké střízlivění. Chyby, které jste na druhém neviděly, mohou být najednou markantní. Přichází také období srovnávání životních priorit a zvyků. Máte stejné cíle do budoucna, vyznáváte stejné (nebo alespoň podobné) hodnoty? Váš vztah tak může bez problémů krizi překonat nebo ji ani nemusíte nijak výrazně zaznamenat.

Tři roky bývají kritické

Tři roky společného soužití jsou docela dlouhá doba na to, abyste již poznaly dobré i špatné vlastnosti toho druhého. Nyní ale nastává období, kdy vás ty špatné vlastnosti začínají štvát, partneři se stávají méně tolerantní. Buď to ustojí a najdou kompromisy a vzájemný respekt, nebo to nemá smysl nechat dojít až k oltáři, natož spolu vychovávat děti. Ovšem, z druhé strany je občas potřeba zatnout zuby a ne při první “bouřce” mít k sobě nepřekonatelný odpor a namlouvat si, že za plotem je tráva zelenější… Vztah se již nemůže vrátit do období zamilovanosti. Pokud pár tuto krizi překoná, jejich vztah bude pevnější, stabilnější a vyzrálejší.

Co přichází po pěti až sedmi letech?

Stereotyp a ubíjející všednost. I tak se dá charakterizovat krize, která může přijít po pěti až sedmi letech. Páry, které svůj vztah neposunuly do úrovně manželství nebo rodičovství, se mohou dostat do krize právě kvůli stagnaci vztahu. Po takové době je dobré se někam posunout, udělat další změny, aby vztah nezevšedněl. U manželství a rodičovství zase mohou nastat jiné problémy. Všem se může zdát, že vztah stagnuje a nic jim již nedává. Je třeba se věnovat i svým zájmům a hledat znovu zájmy společné. Plánovat a cíleně trávit společný čas.

K TÉMATU  7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Dalším mezníkem jsou dospívající děti

Nastává zhruba po 17 – 25 letech vztahu. Děti dospívají a mnohdy již i opouští domovy a staví se na vlastní nohy. Nepotřebují rodiče každý den. A vztah tak prochází další krizí, kdy partneři, zvyklí na rodinné soužití, musí přizpůsobit svůj vztah životu v páru. Opět je tak nutné hledat společné zájmy, zábavu, koníčky. Najednou mají totiž partneři mnoho času na sebe. Svou roli v těchto krizích může hrát i věk.

Krize dokáže vztah posílit!

Každá společně překonaná krize nebo útrapa vztah ale posiluje, s každým problémem, pro který najdete společná řešení, se váš vztah stává pevnějším. Krize donutí každého se ohlédnout a zhodnotit to špatné a připomenout si to hezké, co na vztahu je. Držet se těch pozitivních momentů a dále je rozvíjet, je recept k překonání vztahových krizí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek