Po prvním roce vztahu
Konec zamilovanosti. I tak se dá nazvat období po přibližně roce vztahu. Není to ale nutně podmínkou. V těle pomalu vyprchávají hormony, které zamilovanost provázejí. I vztah teď čeká lehké střízlivění. Chyby, které jste na druhém neviděly, mohou být najednou markantní. Přichází také období srovnávání životních priorit a zvyků. Máte stejné cíle do budoucna, vyznáváte stejné (nebo alespoň podobné) hodnoty? Váš vztah tak může bez problémů krizi překonat nebo ji ani nemusíte nijak výrazně zaznamenat.
Tři roky bývají kritické
Tři roky společného soužití jsou docela dlouhá doba na to, abyste již poznaly dobré i špatné vlastnosti toho druhého. Nyní ale nastává období, kdy vás ty špatné vlastnosti začínají štvát, partneři se stávají méně tolerantní. Buď to ustojí a najdou kompromisy a vzájemný respekt, nebo to nemá smysl nechat dojít až k oltáři, natož spolu vychovávat děti. Ovšem, z druhé strany je občas potřeba zatnout zuby a ne při první “bouřce” mít k sobě nepřekonatelný odpor a namlouvat si, že za plotem je tráva zelenější… Vztah se již nemůže vrátit do období zamilovanosti. Pokud pár tuto krizi překoná, jejich vztah bude pevnější, stabilnější a vyzrálejší.
Co přichází po pěti až sedmi letech?
Stereotyp a ubíjející všednost. I tak se dá charakterizovat krize, která může přijít po pěti až sedmi letech. Páry, které svůj vztah neposunuly do úrovně manželství nebo rodičovství, se mohou dostat do krize právě kvůli stagnaci vztahu. Po takové době je dobré se někam posunout, udělat další změny, aby vztah nezevšedněl. U manželství a rodičovství zase mohou nastat jiné problémy. Všem se může zdát, že vztah stagnuje a nic jim již nedává. Je třeba se věnovat i svým zájmům a hledat znovu zájmy společné. Plánovat a cíleně trávit společný čas.
Dalším mezníkem jsou dospívající děti
Nastává zhruba po 17 – 25 letech vztahu. Děti dospívají a mnohdy již i opouští domovy a staví se na vlastní nohy. Nepotřebují rodiče každý den. A vztah tak prochází další krizí, kdy partneři, zvyklí na rodinné soužití, musí přizpůsobit svůj vztah životu v páru. Opět je tak nutné hledat společné zájmy, zábavu, koníčky. Najednou mají totiž partneři mnoho času na sebe. Svou roli v těchto krizích může hrát i věk.
Krize dokáže vztah posílit!
Každá společně překonaná krize nebo útrapa vztah ale posiluje, s každým problémem, pro který najdete společná řešení, se váš vztah stává pevnějším. Krize donutí každého se ohlédnout a zhodnotit to špatné a připomenout si to hezké, co na vztahu je. Držet se těch pozitivních momentů a dále je rozvíjet, je recept k překonání vztahových krizí.