Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Kdy se ve vztahu objevují krize a které roky bývají kritické? Postavte se jim a překonejte je společně!

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah vyvíjí
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2019

Po prvním roce vztahu

Konec zamilovanosti. I tak se dá nazvat období po přibližně roce vztahu. Není to ale nutně podmínkou. V těle pomalu vyprchávají hormony, které zamilovanost provázejí. I vztah teď čeká lehké střízlivění. Chyby, které jste na druhém neviděly, mohou být najednou markantní. Přichází také období srovnávání životních priorit a zvyků. Máte stejné cíle do budoucna, vyznáváte stejné (nebo alespoň podobné) hodnoty? Váš vztah tak může bez problémů krizi překonat nebo ji ani nemusíte nijak výrazně zaznamenat.

Tři roky bývají kritické

Tři roky společného soužití jsou docela dlouhá doba na to, abyste již poznaly dobré i špatné vlastnosti toho druhého. Nyní ale nastává období, kdy vás ty špatné vlastnosti začínají štvát, partneři se stávají méně tolerantní. Buď to ustojí a najdou kompromisy a vzájemný respekt, nebo to nemá smysl nechat dojít až k oltáři, natož spolu vychovávat děti. Ovšem, z druhé strany je občas potřeba zatnout zuby a ne při první „bouřce“ mít k sobě nepřekonatelný odpor a namlouvat si, že za plotem je tráva zelenější… Vztah se již nemůže vrátit do období zamilovanosti. Pokud pár tuto krizi překoná, jejich vztah bude pevnější, stabilnější a vyzrálejší.

Co přichází po pěti až sedmi letech?

Stereotyp a ubíjející všednost. I tak se dá charakterizovat krize, která může přijít po pěti až sedmi letech. Páry, které svůj vztah neposunuly do úrovně manželství nebo rodičovství, se mohou dostat do krize právě kvůli stagnaci vztahu. Po takové době je dobré se někam posunout, udělat další změny, aby vztah nezevšedněl. U manželství a rodičovství zase mohou nastat jiné problémy. Všem se může zdát, že vztah stagnuje a nic jim již nedává. Je třeba se věnovat i svým zájmům a hledat znovu zájmy společné. Plánovat a cíleně trávit společný čas.

K TÉMATU  Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Dalším mezníkem jsou dospívající děti

Nastává zhruba po 17 – 25 letech vztahu. Děti dospívají a mnohdy již i opouští domovy a staví se na vlastní nohy. Nepotřebují rodiče každý den. A vztah tak prochází další krizí, kdy partneři, zvyklí na rodinné soužití, musí přizpůsobit svůj vztah životu v páru. Opět je tak nutné hledat společné zájmy, zábavu, koníčky. Najednou mají totiž partneři mnoho času na sebe. Svou roli v těchto krizích může hrát i věk.

Krize dokáže vztah posílit!

Každá společně překonaná krize nebo útrapa vztah ale posiluje, s každým problémem, pro který najdete společná řešení, se váš vztah stává pevnějším. Krize donutí každého se ohlédnout a zhodnotit to špatné a připomenout si to hezké, co na vztahu je. Držet se těch pozitivních momentů a dále je rozvíjet, je recept k překonání vztahových krizí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.

Nepřehlédněte

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek