Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Mobbing a bossing na pracovišti. Nepříjemná šikana v zaměstnání vám dokáže rozložit i osobnost. Co dělat

V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Mobbing a bossing na pracovišti. Šikana v zaměstnání není to nic nového
zdroj: 123RF.com

31. 07. 2019

Mobbing vám dokáže rozložit osobnost

Mobbing je velmi účinný prostředek, jak se zbavit konkurenta na pracovišti. Jde o cílený útok, většinou skrytý, zákeřný, vypočítavý. A účinný. Podle prvního výzkumu z roku 2002 se obětí mobbingu stávalo 4 – 6 % zaměstnanců. Dnes je to až dvojnásobek.

Bossing je o to náročnější, že je to mobbing od šéfa, ke kterému se ale postupně přidává i stávající pracovní kolektiv. Dokázat, že bossing není jen běžná kritika vaší práce, ale něco víc, je podle odborníků velmi složité.

Pět fází mobbingu

Za mobbing se považuje chování, které se objevuje nejméně jednou týdně po dobu nejméně šesti měsíců. Zpočátku to mohou být drobné útoky, které postupně narůstají do stále větších rozměrů, až dostávají rozměr psychoteroteroru. Ztěžují vám práci, naruší vaši sebejistotu i soukromý život.

V první fázi to mohou být pomluvy, schválnosti, rozbitý hrnek na kávu, nesdělení termínu porady, posměch pro „jiné“ oblečení. Můžete si říkat, že je to normální, jste na pracovišti nová. Až zapadnete do kolektivu, bude to lepší. Jenže ono to tak nebude.

Ve druhé fázi začnete cítit, že vás ostatní záměrně šikanují a mají snahu poškodit vaše pracovní výsledky. Pomluvit u šéfa, zašantročit složku, kterou jste vyřídila, smazat maily.

Třetí fáze se vyznačuje vyčleněním z kolektivu. Osoba může zažít veřejné napadání, obviňování, vymyšlené neplnění úkolů. Věc často končí u vedení firmy. Problém je, když vedení vše řádně neprověří.

Dejte pozor, pokud se situace zhoršuje

Ve čtvrté fázi si už začnete myslet, že opravdu svou práci nezvládáte a všechno, co je vám kladeno za vinu, je vlastně pravda. Člověk přestává věřit sám v sebe a dochází k rozkladu osobnosti. Přestanete být aktivní, nezvládáte uložené úkoly a nadřízený vás propustí. Ale tím to nemusí skončit.

K TÉMATUJak předejít krizi, když svou práci vykonáváte práci z domova

Mobbing je tak krutý, že vás bývalí kolegové dokážou v případě, že přejdete na jiné pracoviště, včas pomluvit. Nebo šéf zařídí, že vás jen tak někde nepřijmou. Cílem je totiž člověka opravdu zničit, a to jak pracovně, tak soukromě a lidsky. Až 20 % všech sebevražd nastává v důsledku mobbingu.

Existuje účinná obrana?

Odborníci se shodují, že obrana je v praxi velmi obtížná. Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí se sice tvrdí, že musíte vytrvat a najít v kolektivu spřízněné duše, díky nimž šikanu zarazíte, ale v praxi to jde velmi těžko. Potíž je zejména v prokazatelnosti. Mobbing totiž většinou nedoprovází fyzické násilí a útoky v psychické rovině se těžko dokazují.

Nejúčinnější obranou je prevence. Od počátku svého působení na pracovišti se snažte budovat pozitivní vztahy s kolegy i nadřízenými. Jednejte slušně, bez emocí, ale asertivně. Když už k mobbingu dojde, snažte se schovávat si důkazy, třeba e-mailovou komunikaci, tajně si natočte rozhovor s šéfem na mobil. A pak se obraťte na nadřízeného nebo na odborníky z řad organizací a občanských sdružení, kteří se touto problematikou zabývají.

Může se stát, že šikana na pracovišti dojde tak daleko, že máte pocit, že se už nemůžete bránit. V takovém případě je nejlepším řešením změnit zaměstnání. A čím dříve to uděláte, tím lépe.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?

Nepřehlédněte

Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek