Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Mobbing a bossing na pracovišti. Nepříjemná šikana v zaměstnání vám dokáže rozložit i osobnost. Co dělat

V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Mobbing a bossing na pracovišti. Šikana v zaměstnání není to nic nového
zdroj: 123RF.com

31. 07. 2019

Mobbing vám dokáže rozložit osobnost

Mobbing je velmi účinný prostředek, jak se zbavit konkurenta na pracovišti. Jde o cílený útok, většinou skrytý, zákeřný, vypočítavý. A účinný. Podle prvního výzkumu z roku 2002 se obětí mobbingu stávalo 4 – 6 % zaměstnanců. Dnes je to až dvojnásobek.

Bossing je o to náročnější, že je to mobbing od šéfa, ke kterému se ale postupně přidává i stávající pracovní kolektiv. Dokázat, že bossing není jen běžná kritika vaší práce, ale něco víc, je podle odborníků velmi složité.

Pět fází mobbingu

Za mobbing se považuje chování, které se objevuje nejméně jednou týdně po dobu nejméně šesti měsíců. Zpočátku to mohou být drobné útoky, které postupně narůstají do stále větších rozměrů, až dostávají rozměr psychoteroteroru. Ztěžují vám práci, naruší vaši sebejistotu i soukromý život.

V první fázi to mohou být pomluvy, schválnosti, rozbitý hrnek na kávu, nesdělení termínu porady, posměch pro “jiné” oblečení. Můžete si říkat, že je to normální, jste na pracovišti nová. Až zapadnete do kolektivu, bude to lepší. Jenže ono to tak nebude.

Ve druhé fázi začnete cítit, že vás ostatní záměrně šikanují a mají snahu poškodit vaše pracovní výsledky. Pomluvit u šéfa, zašantročit složku, kterou jste vyřídila, smazat maily.

Třetí fáze se vyznačuje vyčleněním z kolektivu. Osoba může zažít veřejné napadání, obviňování, vymyšlené neplnění úkolů. Věc často končí u vedení firmy. Problém je, když vedení vše řádně neprověří.

Dejte pozor, pokud se situace zhoršuje

Ve čtvrté fázi si už začnete myslet, že opravdu svou práci nezvládáte a všechno, co je vám kladeno za vinu, je vlastně pravda. Člověk přestává věřit sám v sebe a dochází k rozkladu osobnosti. Přestanete být aktivní, nezvládáte uložené úkoly a nadřízený vás propustí. Ale tím to nemusí skončit.

K TÉMATU  7 tipů, jak si (ne)říct o zvýšení platu

Mobbing je tak krutý, že vás bývalí kolegové dokážou v případě, že přejdete na jiné pracoviště, včas pomluvit. Nebo šéf zařídí, že vás jen tak někde nepřijmou. Cílem je totiž člověka opravdu zničit, a to jak pracovně, tak soukromě a lidsky. Až 20 % všech sebevražd nastává v důsledku mobbingu.

Existuje účinná obrana?

Odborníci se shodují, že obrana je v praxi velmi obtížná. Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí se sice tvrdí, že musíte vytrvat a najít v kolektivu spřízněné duše, díky nimž šikanu zarazíte, ale v praxi to jde velmi těžko. Potíž je zejména v prokazatelnosti. Mobbing totiž většinou nedoprovází fyzické násilí a útoky v psychické rovině se těžko dokazují.

Nejúčinnější obranou je prevence. Od počátku svého působení na pracovišti se snažte budovat pozitivní vztahy s kolegy i nadřízenými. Jednejte slušně, bez emocí, ale asertivně. Když už k mobbingu dojde, snažte se schovávat si důkazy, třeba e-mailovou komunikaci, tajně si natočte rozhovor s šéfem na mobil. A pak se obraťte na nadřízeného nebo na odborníky z řad organizací a občanských sdružení, kteří se touto problematikou zabývají.

Může se stát, že šikana na pracovišti dojde tak daleko, že máte pocit, že se už nemůžete bránit. V takovém případě je nejlepším řešením změnit zaměstnání. A čím dříve to uděláte, tím lépe.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Nákup obleku nepodceňujte. Musí vám padnout jako ulitý, jinak působí nevkusně. Na co si při nákupu dávat pozor? Připravili jsme pro vás 6 tipů. Svému muži dejte ty nejlepší rady.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Vstupte do nového roku s odhodláním a efektivitou i ve své pracovní sféře! Náš nový článek vám přináší osvědčené strategie, jak efektivně zahájit nový pracovní rok. Od nastavení jasných cílů po organizaci pracovního prostoru, objevte klíčové kroky, které vám pomohou dosáhnout úspěchu a vytvořit produktivní pracovní prostředí. Připravte se na nové výzvy s naším návodem a začněte rok v práci plni energie a inspirace.
Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.

Výběr článků

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.

Nepřehlédněte

Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek