Středa , 29. 03. 2023

Taťána

Mobbing a bossing na pracovišti. Nepříjemná šikana v zaměstnání vám dokáže rozložit i osobnost. Co dělat

V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Mobbing a bossing na pracovišti. Šikana v zaměstnání není to nic nového
zdroj: 123RF.com

31. 07. 2019

Mobbing vám dokáže rozložit osobnost

Mobbing je velmi účinný prostředek, jak se zbavit konkurenta na pracovišti. Jde o cílený útok, většinou skrytý, zákeřný, vypočítavý. A účinný. Podle prvního výzkumu z roku 2002 se obětí mobbingu stávalo 4 – 6 % zaměstnanců. Dnes je to až dvojnásobek.

Bossing je o to náročnější, že je to mobbing od šéfa, ke kterému se ale postupně přidává i stávající pracovní kolektiv. Dokázat, že bossing není jen běžná kritika vaší práce, ale něco víc, je podle odborníků velmi složité.

Pět fází mobbingu

Za mobbing se považuje chování, které se objevuje nejméně jednou týdně po dobu nejméně šesti měsíců. Zpočátku to mohou být drobné útoky, které postupně narůstají do stále větších rozměrů, až dostávají rozměr psychoteroteroru. Ztěžují vám práci, naruší vaši sebejistotu i soukromý život.

V první fázi to mohou být pomluvy, schválnosti, rozbitý hrnek na kávu, nesdělení termínu porady, posměch pro “jiné” oblečení. Můžete si říkat, že je to normální, jste na pracovišti nová. Až zapadnete do kolektivu, bude to lepší. Jenže ono to tak nebude.

Ve druhé fázi začnete cítit, že vás ostatní záměrně šikanují a mají snahu poškodit vaše pracovní výsledky. Pomluvit u šéfa, zašantročit složku, kterou jste vyřídila, smazat maily.

Třetí fáze se vyznačuje vyčleněním z kolektivu. Osoba může zažít veřejné napadání, obviňování, vymyšlené neplnění úkolů. Věc často končí u vedení firmy. Problém je, když vedení vše řádně neprověří.

Dejte pozor, pokud se situace zhoršuje

Ve čtvrté fázi si už začnete myslet, že opravdu svou práci nezvládáte a všechno, co je vám kladeno za vinu, je vlastně pravda. Člověk přestává věřit sám v sebe a dochází k rozkladu osobnosti. Přestanete být aktivní, nezvládáte uložené úkoly a nadřízený vás propustí. Ale tím to nemusí skončit.

K TÉMATU  Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Mobbing je tak krutý, že vás bývalí kolegové dokážou v případě, že přejdete na jiné pracoviště, včas pomluvit. Nebo šéf zařídí, že vás jen tak někde nepřijmou. Cílem je totiž člověka opravdu zničit, a to jak pracovně, tak soukromě a lidsky. Až 20 % všech sebevražd nastává v důsledku mobbingu.

Existuje účinná obrana?

Odborníci se shodují, že obrana je v praxi velmi obtížná. Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí se sice tvrdí, že musíte vytrvat a najít v kolektivu spřízněné duše, díky nimž šikanu zarazíte, ale v praxi to jde velmi těžko. Potíž je zejména v prokazatelnosti. Mobbing totiž většinou nedoprovází fyzické násilí a útoky v psychické rovině se těžko dokazují.

Nejúčinnější obranou je prevence. Od počátku svého působení na pracovišti se snažte budovat pozitivní vztahy s kolegy i nadřízenými. Jednejte slušně, bez emocí, ale asertivně. Když už k mobbingu dojde, snažte se schovávat si důkazy, třeba e-mailovou komunikaci, tajně si natočte rozhovor s šéfem na mobil. A pak se obraťte na nadřízeného nebo na odborníky z řad organizací a občanských sdružení, kteří se touto problematikou zabývají.

Může se stát, že šikana na pracovišti dojde tak daleko, že máte pocit, že se už nemůžete bránit. V takovém případě je nejlepším řešením změnit zaměstnání. A čím dříve to uděláte, tím lépe.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek