Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Mobbing a bossing na pracovišti. Nepříjemná šikana v zaměstnání vám dokáže rozložit i osobnost. Co dělat

V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Mobbing a bossing na pracovišti. Šikana v zaměstnání není to nic nového
zdroj: 123RF.com

31. 07. 2019

Mobbing vám dokáže rozložit osobnost

Mobbing je velmi účinný prostředek, jak se zbavit konkurenta na pracovišti. Jde o cílený útok, většinou skrytý, zákeřný, vypočítavý. A účinný. Podle prvního výzkumu z roku 2002 se obětí mobbingu stávalo 4 – 6 % zaměstnanců. Dnes je to až dvojnásobek.

Bossing je o to náročnější, že je to mobbing od šéfa, ke kterému se ale postupně přidává i stávající pracovní kolektiv. Dokázat, že bossing není jen běžná kritika vaší práce, ale něco víc, je podle odborníků velmi složité.

Pět fází mobbingu

Za mobbing se považuje chování, které se objevuje nejméně jednou týdně po dobu nejméně šesti měsíců. Zpočátku to mohou být drobné útoky, které postupně narůstají do stále větších rozměrů, až dostávají rozměr psychoteroteroru. Ztěžují vám práci, naruší vaši sebejistotu i soukromý život.

V první fázi to mohou být pomluvy, schválnosti, rozbitý hrnek na kávu, nesdělení termínu porady, posměch pro „jiné“ oblečení. Můžete si říkat, že je to normální, jste na pracovišti nová. Až zapadnete do kolektivu, bude to lepší. Jenže ono to tak nebude.

Ve druhé fázi začnete cítit, že vás ostatní záměrně šikanují a mají snahu poškodit vaše pracovní výsledky. Pomluvit u šéfa, zašantročit složku, kterou jste vyřídila, smazat maily.

Třetí fáze se vyznačuje vyčleněním z kolektivu. Osoba může zažít veřejné napadání, obviňování, vymyšlené neplnění úkolů. Věc často končí u vedení firmy. Problém je, když vedení vše řádně neprověří.

Dejte pozor, pokud se situace zhoršuje

Ve čtvrté fázi si už začnete myslet, že opravdu svou práci nezvládáte a všechno, co je vám kladeno za vinu, je vlastně pravda. Člověk přestává věřit sám v sebe a dochází k rozkladu osobnosti. Přestanete být aktivní, nezvládáte uložené úkoly a nadřízený vás propustí. Ale tím to nemusí skončit.

K TÉMATU  Rande se šéfem: možná flirt, možná láska. Každopádně je to rizikový vztah

Mobbing je tak krutý, že vás bývalí kolegové dokážou v případě, že přejdete na jiné pracoviště, včas pomluvit. Nebo šéf zařídí, že vás jen tak někde nepřijmou. Cílem je totiž člověka opravdu zničit, a to jak pracovně, tak soukromě a lidsky. Až 20 % všech sebevražd nastává v důsledku mobbingu.

Existuje účinná obrana?

Odborníci se shodují, že obrana je v praxi velmi obtížná. Na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí se sice tvrdí, že musíte vytrvat a najít v kolektivu spřízněné duše, díky nimž šikanu zarazíte, ale v praxi to jde velmi těžko. Potíž je zejména v prokazatelnosti. Mobbing totiž většinou nedoprovází fyzické násilí a útoky v psychické rovině se těžko dokazují.

Nejúčinnější obranou je prevence. Od počátku svého působení na pracovišti se snažte budovat pozitivní vztahy s kolegy i nadřízenými. Jednejte slušně, bez emocí, ale asertivně. Když už k mobbingu dojde, snažte se schovávat si důkazy, třeba e-mailovou komunikaci, tajně si natočte rozhovor s šéfem na mobil. A pak se obraťte na nadřízeného nebo na odborníky z řad organizací a občanských sdružení, kteří se touto problematikou zabývají.

Může se stát, že šikana na pracovišti dojde tak daleko, že máte pocit, že se už nemůžete bránit. V takovém případě je nejlepším řešením změnit zaměstnání. A čím dříve to uděláte, tím lépe.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?

Nepřehlédněte

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek